صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 21 مرداد 1399 - 12:52   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لهستان خواهان نشست ویژه اتحادیه اروپا شد
  سانحه رانندگی در مجارستان با ۳۴ زخمی
  دیدار دوستانه تیم ملی والیبال بلغارستان
  دیدار اصحاب قلم بوسنی با سفیر ایران
  ناآرامی های بلاروس
  تنش میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  اتحاد ایران و روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  تاریخ انقلاب روسیه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33447صفحه نخست » خبر اولشنبه، 14 تیر 1399 - 08:51
به رغم افزایش اقدامات برخی کشور‌ها درباره پناهجویان/
حقوق پناهجویان در اروپا آشکارا نقض می شود
دولت محافظه‌کار یونان چندی است نه تنها به رسیدگی به پرونده متقاضیان شتاب بخشیده، بلکه صدها پلیس مرزی جدید برای مانع شدن از ورود پناهجویان به کار گماشته است. دولت یونان در ماه مارس گذشته حتی رسیدگی به پرونده متقاضیان را برای مدت یک ماه متوقف کرده است.
  

نمایندگان 80 کشور جهان و سازمان‌های مختلف در نشستی که به شکل ویدیوکنفرانس برای حمایت از سوریه در بروکسل برگزار شد، شرکت کردند. دبیر کل سازمان ملل در کنفرانس جمع‌آوری کمک‌های مالی برای مردم سوریه گفت: تاثیرات اقتصادی شیوع بیماری همه‌گیر کرونا به افزایش دوبرابری قیمت مواد غذایی منجر شده است و بیش از 11 میلیون نفر داخل سوریه نیازمند کمک‌های اضطراری برای ادامه حیات هستند. این امیدواری وجود داشت که این ویدیوکنفرانس بتواند حدود 10 میلیارد دلار کمک مالی برای مردم سوریه جمع‌آوری کند، اما در نهایت قول اعطای حدود 7/7 میلیارد دلار کمک به مردم سوریه داده شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، اگرچه برخی کشور‌ها مانند آلمان، نروژ و کانادا اقدامات خود را برای کمک به پناهجویان افزایش داده‌اند، اما اکثر کشور‌های اروپایی به وظایف خود در قبال مهاجران و پناهجویان عمل نکرده‌اند. بسیاری از کشورهای غربی که از ابتدای درگیری‌های سوریه خواستار سرنگونی بشار اسد بوده‌اند، اما در درازمدت پذیرفته‌اند که تلاش‌ها برای ساقط کردن بشار اسد در سوریه شکست خورده است، اما اتحادیه اروپا و امریکا همچنان تلاش می‌کنند که حکومت سوریه را تحت فشار قرار دهند.
مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نماینده ترکیه در این نشست، یونان را متهم کرد که حقوق پناهجویانی را که وارد این کشور می‌شوند، قایق‌های حامل پناهجویان را غرق و آنها را در شرایط بسیار دشوار در اردوگاه‌ها نگهداری می‌کند و اتحادیه اروپا در برابر اقدامات یونان در نقض حقوق پناهجویان چشمانش را می‌بندد و در مواردی حتی ترکیه را به ارتکاب چنین مواردی از نقض حقوق بشر متهم می‌کند. ما از اتحادیه اروپا می‌خواهیم به تعهدات خود پایبند باشد. آنکارا و حتی بعضی از کشورهای اروپایی مدعی‌اند اتحادیه اروپا به جهت توقف مهاجرت در مرزهای ترکیه باید نسبت به حصول تفاهمنامه جدید مهاجرتی با آنکارا اقدام کند و بروکسل به آنکارا قول بودجه 6 میلیارد یورویی داده اما از اجرای تعهداتش خودداری کرده است.

 آقای دندیاس، وزیر خارجه یونان به عنوان یکی از کشورهای شرکت‌کننده در این نشست در پاسخ به مواضع همتای ترکیه‌ای خود در این کنفرانس در مورد یونان «سوءاستفاده ابزاری از رنج و درد پناهجویان از سوی ترکیه در تلاش برای باج‌خواهی از اتحادیه اروپا» را به شرکت‌کنندگان کنفرانس یادآوری و مدعی شد تداوم جنگ موجب رنج و درد مردم سوریه شده و هزاران نفر را از خانه خود بیرون رانده است. بخش بزرگی از زیرساخت‌های کشور از بین رفته و احیای آن به اقدامات هماهنگ جامعه بین‌المللی و اختصاص بودجه قابل توجه نیاز است. وی همچنین بر اهمیت اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل برای کشور و مردم سوریه، در راستای تحقق یک راه‌حل سیاسی بدون مداخله کشورهای ثالث و همچنین تضمین وحدت، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد و هدف نهایی تلاش‌های جامعه بین‌المللی بازسازی کشور و بازگشت پناهندگان به خانه‌های خود است.

بحران حضور هزاران پناهجوی سوریه در کشورهای ترکیه و یونان در حالی ادامه دارد که تنش میان دو کشور به دلیل تصمیم آتن برای گسترش سیم‌های خاردار 12.5 کیلومتری در امتداد این مرز در منطقه مورد مناقشه با آنکارا بالا گرفته است. یونان همچنین قانون پناهندگی خود را تغییر داده است و «آکسفام» به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی با همکاری شورای پناهندگان یونان گزارشی درباره پیامدهای قانون جدید یونان در زمینه پناهجویان منتشر کرده است. این گزارش با استناد به گفته‌های پناهندگان، کارشناسان، وکلا و گزارش‌های دولت یونان و آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تنظیم شده است.

کارشناسان آکسفام معتقدند قانون پناهندگی جدید یونان حمله ای علنی به تعهدات بشر دوستانه برای حمایت از انسان‌هایی است که از خشونت و آزار و اذیت گریخته‌اند. مهلت شکایت علیه رد تقاضای پناهندگی به اندازه‌ای کوتاه است که پیش از آنکه فرد برای آن اقدامات لازم را انجام دهد به پایان می‌رسد. برای مهاجران اقدام کردن علیه رد درخواست پناهندگی غیرممکن شده است، چراکه برای این منظور به یک وکیل نیاز دارند. همچنین اگر مترجمی برای زبان مهاجر وجود نداشته باشد، درخواست پناهندگی او بدون رسیدگی رد می‌شود. نمایندگان این سازمان برای بررسی عواقب و پیامدهای این تغییرات بر زندگی متقاضیان پناهندگی، راهی یونان و جزایر این کشور شدند. آکسفام عواقب این اصلاحات قانونی در یونان را مورد بررسی و آن را حمله آشکار به تعهدات بشردوستانه اروپا می‌داند. به اعتقاد سازمان بین‌المللی آکسفام آنها شانس یک روند پناهندگی عادلانه را ندارند.

این سازمان بر این باور است که قانون پناهندگی یونان به صورت منظم حقوق کسانی که به دنبال حمایت و کمک هستند را نقض می‌کند و پناهندگان به جای اینکه مورد حمایت قرار گیرند، اخراج می‌شوند. این رویکرد یونان حمله به تعهدات بشردوستانه اتحادیه اروپاست و آکسفام از اتحادیه اروپا درخواست کرده است که به وضعیت پناهجویان در یونان رسیدگی کند. سازمان ملل نیز اعلام کرد که به ‌شدت نگران گزارش‌ها از وضعیت پناهجویان در مرز یونان و ترکیه است که با اعمال خشونت از مرزهای اروپا دور نگه داشته می‌شوند.

دولت محافظه‌کار یونان چندی است نه تنها به رسیدگی به پرونده متقاضیان شتاب بخشیده، بلکه صدها پلیس مرزی جدید برای مانع شدن از ورود پناهجویان به کار گماشته است. دولت یونان در ماه مارس گذشته حتی رسیدگی به پرونده متقاضیان را برای مدت یک ماه متوقف کرده است. حضور پناهجویان در جزایر مختلف یونان واقع در شرق دریای اژه در سال‌های اخیر بسیار اسفناک ارزیابی شده است. در برخی کمپ‌های پناهندگی که ظرفیت پذیرش 8 هزار نفر را دارند، در پایان ماه ژوئن 35 هزار پناهجو اسکان داده شده‌اند.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ناآرامی های بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  اتحاد ایران و روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
  تنش میان یونان و ترکیه در شرق مدیترانه
  دیدار اصحاب قلم بوسنی با سفیر ایران
  دیدار دوستانه تیم ملی والیبال بلغارستان
  سانحه رانندگی در مجارستان با ۳۴ زخمی
  لهستان خواهان نشست ویژه اتحادیه اروپا شد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار