صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 24 تیر 1399 - 10:45   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کشمکش برای کناره‌گیری نخست‌وزیر بلغارستان
  گفت‌وگوی ولیعهد ابوظبی با نخست وزیر یونان
  توییت ظریف در سالروز قتل عام سربرنیتسا
  انتقاد روسیه از تصمیم ترکیه درباره ایاصوفیه
  ارجاع جسد قاضی منصوری به دادگاهی در رومانی
  پیروزی "دودا" در انتخابات ریاست جهوری لهستان
  مذاکرات تازه رهبران صربستان و کوزوو
  ارمنیان و انقلاب مشروطه ایران
  شریعتی در ترکیه
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33191صفحه نخست » گفتگوجمعه، 2 خرداد 1399 - 09:58
اروپا می‌تواند جلوی آمریکا بایستد
غلامحسین دهقانی
  

غلامحسین دهقانی، سفیر ایران در اتحادیه اروپا معتقد است که این اتحادیه می‌تواند با عادی سازی روابط اقتصادیش با ایران بر مبنای برجام و مخالفت با اقدام احتمالی آمریکا در ماههای آینده در شورای امنیت مانع «یکجانبه گرایی» و«زورگویی» این کشور که از نظر او «مغایر با حقوق بین‌الملل و تهدیدی علیه صلح و امنیت جهانی است» گردیده و اعتبار اتحادیه و دیگر نهادهای بین المللی نظیر ملل متحد را حفظ کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از یورونیوز، وی تاکید می‌کند که ایران علاقمند به حفظ برجام است و این را در عمل نشان داده است. این مقام مسئول ایرانی با تاکید بر این نکته که اصولا قطعنامه ۲۲۳۱ یک قطعنامه تحریمی نیست (محدودیت هایی هم که برای یک دوره مشخص در برخی زمینه ها از جمله خرید و فروش سلاح قایل شده یک نظام مجوز دهی شورای امنیت برای این دوره هاست نه تحریم)، ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل با پای بندی به مصوبه قبلی خود، در مقابل «فشار آمریکا» برای ادامه تحریم‌ تسلیحاتی ایران که باید در ماه اکتبر (مهر) برداشته شود تسلیم نشود و این تحریم ها را تمدید نکند.

بخش هایی از این گفت‌وگو پیش روی شماست:

 آیا ایران هنوز اتحادیه اروپا را یک طرف قابل اعتماد می داند؟

 اتحادیه اروپا جایگاهش، موقعیتش و وضعیتش در قبال با برجام و قطعنامه فراتر از دیگران است. هم تعهداتش بیشتر است، هم نقش هماهنگ کننده دارد فلذا نقش بسیار برجسته‌ای دارد. اگر برجام و قطعنامه را نگاه بکنید اتحادیه اروپا نه تنها عضو برجام است، بلکه به عنوان هماهنگ کننده هم شناخته می شود.

ایران هنوز فکر می‌کند که اتحادیه اروپا می‌تواند جلوی این بی‌قانونی آمریکا بایستد، جلوی رفتارآمریکا که تهدیدی علیه حقوق بین الملل و امنیت جهانی است.

 آیا اتحادیه اروپا می تواند برجام را نجات دهد؟

 « چون ما فکر می کنیم برجام بدانگونه که منعقد شده، نگرانی های هر دو طرف و منافع هر دو طرف را در نظر گرفته است و اتحادیه نیز از آن به عنوان مهمترین دستاورد سیاست خارجی اش بعد از لیسبون، بسیار منتفع شده و می شود باید بتواند آن را نجات دهد. نگرانی اتحادیه اروپا و امریکا آنطور که مطرح می شد ( البته از نظر ما نگرانی بی موردی بود چون ما فعالیت غیر صلح آمیز نداشتیم) این بود که فعالیتهای ایران ممکن است منجر به تولید سلاح هسته ای شود فلذا نگرانی اشاعه ای داشتند. از طرف دیگر ایران هم مایل بود حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از جمله حق غنی سازی برای این کشور که بر اساس معاهده عدم گسترش NPT هم در واقع به ایران داده شده مورد شناسایی قرار بگیرد و قطعنامه های شورای امنیت که بناحق علیه ایران تصویب شده بود لغو شوند و روابطش با دنیا عادی شود. لذا وقتی طرف مقابل حق ایران را پذیرفت ایران وارد مذاکره شد. نتیجه اش شد برجام و قطعنامه شورای امنیت که با اجماع تصویب شد. ایران به همه تعهداتش در اینمدت بر اساس تایید آژانس عمل کرده و همچنان نظارت های آژانس فراتر از پادمان جامع در ایران در حال انجام است ولی طرف امریکایی و اروپاییها عمل نکردند. با اینهمه برجام در صورت اجرا توسط همه اعضای باقیمانده برای ایران منافعی دارد که ما مایل نیستیم از بین برود ولی اگر چیزی از آن باقی نماند طبیعی است که اجرای یکطرفه تعهدات بدون پای بندی اطراف مقابل به تعهداتشان بی معنی است.

لذا ایران علاقه‌ای ندارد و آنرا در عمل هم نشان داده است، که برجام از بین برود. به شرطی که کشورهای باقی مانده در برجام، تعهداتشان را انجام دهند. همانطور که پیش از این دکتر ظریف هم گفتند ما با آمریکا کاری نداریم، آمریکا از برجام خارج شده است. ما با بقیه اعضای برجام کار داریم ما اگر حتی بقیه اعضای برجام تعهداتشان را انجام دهند فکر می کنیم که این سند را می توان نجات داد. و این سند می تواند مبنای همکاری‌ها باشد و همان اهدافی که در ابتدا برایش ترسیم شده بود، فکر می کنیم که قابل تحقق است.

 آیا ایران روی پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آینده آمریکا حساب باز کرده است؟

 ما سیاست‌هایمان را بر اساس اتفاقی که در بیرون ایران، به‌خصوص در آمریکا می افتد، تنظیم نمی کنیم. چون مشاهده کردیم که تا آن حدی که مربوط به ایران می شود خیلی سیاست‌ها متفاوت نیست.

ولی در ارتباط با برجام آقای بایدن اعلام کردند که در صورت انتخاب به برجام برخواهند گشت.

طبیعتا ما علاقه مند هستیم این توافقی که ایجاد شده از بین نرود و باقی بماند منتهی نه به این معنا که آمریکا می گوید، شما نمی توانید بگویید من عضوبخشی از سند هستم و عضو بخشی از آن نیستم. یا این که آمریکا می خواهد حقوقی از برجام داشته باشد اما تکلیفی نسبت به آن نداشته باشد. در حقوق بین الملل تکالیف و حقوق با هم هستند.

آمریکا نه تنها خود از برجام خارج شده است بلکه بقیه را هم تحت فشار گذاشته است که از برجام خارج شوند. این یک اقدام غیرقانونی است.

زمانی که کشوری می خواهد برگردد، فرض کنید آقای بایدن (در صورت انتخاب شدن) می خواهد به برجام برگردد، خب اولین کار این است که تحریم‌ها براساس برجام برداشته شود. یعنی تکالیفی که آمریکا در آنجا دارد را اجرا بکند. ما فکر می کنیم باید خساراتی که به ما وارد شده است هم جبران بشود. خسارات سنگینی در این مدت به ایران وارد شده که کاملا غیرقانونی است.

آمریکا نه تنها خود از برجام خارج شده است بلکه بقیه را هم تحت فشار گذاشته است که از برجام خارج شوند. این یک اقدام غیرقانونی است. چیزی است که بقیه اعضای برجام می گویند و من فکر می کنم حتی اروپایی‌ها هم این چنین فکر می کنند.

 مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بناست تحریم تسلیحاتی ایران ماه اکتبر آینده برداشته شود، آیا آمریکا می تواند مانع این کار شود؟

 آمریکا چطور می خواهد کشورهای دیگر را اقناع کند. آمریکا عضو سندی بوده است، رسما، در سطح رئیس جمهوری اعلام کرده که ازاین سند خارج شده است.

آمریکا اگر بخواهد دیگران را قانع بکند باید توضیح بدهد که مبنای حقوقی‌اش چیست. مگر ما می توانیم بگوییم که قطعنامه ۲۲۳۱ بدون برجام معنی دارد. چون اینها جزو لاینفک یکدیگر هستند.

لذا این اقدامی که آمریکا انجام داده اگرهم چنین اتفاقی بیفتد در شورای امنیت، و به تمدید تحریم‌های ایران رای داده شود در واقع، می توان گفت که شورای امنیت علیه آن چیزی که خودش تصمیم گرفته است رای داده، در واقع به حق برجام تجاوز کرده است. این مایه نگرانی خواهد بود که شورای امنیت تا این اندازه برای مصوبه خودش ارزش قائل نباشد و تحت فشار و زورگویی آمریکا چنین کاری را انجام بدهد که ما امیدواریم که چنین اتفاقی نیفتد.

پس از توئیت آیت الله خامنه‌ای درباره صلح امام حسن گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مذاکره با آمریکا مطرح شد، آیا چنین امکانی وجوددارد؟

 شما اگر به طرف مقابل نگاه کنید، به ادبیاتش نگاه کنید، به رفتارش نگاه کنید، نه ایران بلکه هیچ کشور دیگری به این شکل تحت فشار و در شرایط نامساوی و در شرایط تحریمی، در شرایطی که هیچ گونه احترامی به او گذاشته نمی شود، حداقل حقوقش شناسایی نمی شود، چطور می تواند مذاکره کند؟

یعنی با چه امیدی؟ با چه کسی؟ وقتی آقای پمپئو می گوید که ما باید ملت ایران را گرسنه نگاه داریم تا اینها به زانو دربیایند، در این شرایط، به نظر من نه تنها ایران بلکه هر کشور مستقلی، کسی که برای خودش و آرمان‌هایش ارزشی قائل باشد، حاضر نمی شود با چنین مجموعه‌ای به‌دلیل بی‌فایده بودن و عدم نتیجه گیری مذاکره کند. شما مذاکره می کنید تا به نتیجه‌ای برسید.

 انتظار مشخص ایران از اتحادیه اروپا چیست؟

 اتحادیه اروپا به عنوان یک مجموعه هنجارپذیر، که از حقوق بشر صحبت می کند، شما ببینید در ایران مگر حق شغل، حق مسکن و حق غذا حقوق انسانی نیستند. حقوق ابتدایی بشراست. مردم ایران به‌خاطر چنین تحریم‌هایی و فشارهای غیرقانونی از حقوقشان محروم شده اند.

همه انتظار دارند که اتحادیه اروپا در این زمینه عکس العمل جدی نشان دهد. تا الان ما ندیدیم. در «رتوریک» و گفتار اروپا خوب بوده اما در عمل این طور نبوده است. ما امیدواریم که در دوره آقای بورل این اتفاق نیفتد که برجام از بین برود. بحث برجام فرای اقتصاد است، بحث امنیت بین الملل مطرح است. از یاد نبریم که اروپا به منطقه خاورمیانه خیلی نزدیک تراست. اهمیت امنیت این منطقه برای اروپا قطعا بسیار بیشتر از امریکاست. بحث اعتبار است و رعایت قانون، که اتحادیه اروپا ادعای طلایه داری آنرا دارد.

فکر می کنید موضوع حمایت ایران از ونزوئلا و حرکت نفت کش‌های ایرانی به سوی این کشور تنش‌های بیشر بین ایران و آمریکا را افزایش می دهد؟

 ونزوئلا تحت تحریم شورای امنیت نیست و کشورها آزاد هستند که باهم روابط تجاری و اقتصادی داشته باشند. ونزوئلا تحت تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا قراردارد. مردم ونزوئلا تحت فشار تحریم‌های آمریکا هستند، به یک شکلی هم خود ایران درگیر این تحریم‌هاست و ما هم این حق را داریم که نفتمان را به هرکسی که از ما می خرد بفروشیم.

اگر تهدیدهای نظامی امریکا علیه نفت کش ایرانی ادامه پید اکند، واکنش ایران چه خواهد بود؟

بستگی به رفتار آمریکا دارد. البته ما نشان داده ایم که همواره عکس العمل‌هایی که نشان داده‌ایم متناسب بوده است و هیچگاه رفتار غیرمتناسبی با خارجی‌ها به خصوص با آمریکا نداشته ایم. لذا ایران اعلام کرده است که چون این اقدام خلاف حقوق بین الملل است و اقدامی است که حق ما را ضایع می کند لذا ما هم دست به اقدامی متناسب با کنش آمریکا خواهیم داشت. حالا این اقدام چه هست، نمی دانم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
  شریعتی در ترکیه
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  مذاکرات تازه رهبران صربستان و کوزوو
  انتقاد روسیه از تصمیم ترکیه درباره ایاصوفیه
  ارمنیان و انقلاب مشروطه ایران
  پیروزی "دودا" در انتخابات ریاست جهوری لهستان
  ارجاع جسد قاضی منصوری به دادگاهی در رومانی
  توییت ظریف در سالروز قتل عام سربرنیتسا
  گفت‌وگوی ولیعهد ابوظبی با نخست وزیر یونان
  کشمکش برای کناره‌گیری نخست‌وزیر بلغارستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار