صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 17 تیر 1399 - 00:45   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  فشار بر مسلمانان اروپا
  انتخابات پارلمانی کرواسی برگزار می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33168صفحه نخست » یادداشتجمعه، 29 فروردین 1399 - 11:53
ترکیه؛ توهم کودتا؟
محمود فاضلی
  

پس از اینکه یک اندیشکده غیرانتفاعی امریکایی در حوزه سیاستگذاری جهانی ادعا کرده بود احتمال وقوع یک کودتای نظامی جدید در ترکیه وجود دارد و این ادعا جنجال‌هایی برپا کرده بود، این موضوع همچنان از سوی موافقین و مخالفین دولت ادامه دارد. گروهی پخش این قبیل شایعات را برای کشوری که مشغول مبارزه با ویروس کرونا است را بازی‌های سیاسی و پیشنهادهای معیوب و ناقص که صرفا مخاطب را مشغول می‌کند، می‌دانند. در این میان رسانه‌های نزدیک به حاکم حزب عدالت و توسعه این موضوع را بیشتر مطرح می‌کنند و نوک حملات این رسانه‌ها متوجه حزب جمهوریخواه خلق بوده است. اما کمال قلچداراوغلو رهبر حزب یاد شده در واکنش به این حملات مدعی است دوران کودتاها در ترکیه به‌سر آمده و حزب جمهوریخواه خلق از کودتاها بیشترین زیان را متحمل شده است. او همزمان دولت آنکارا را متهم به فرافکنی کرده و اعتقاد دارد ترس حاکمیت فعلی به‌خاطر از دست دادن قدرت خود در آینده نزدیک است و این ادعاها نیز به همین دلیل مطرح می‌شوند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، احمد داوداوغلو رهبر حزب جدید التاسیس «آینده» و نخست‌وزیر اسبق ترکیه از حزب توسعه و عدالت که سال‌ها نزدیک‌ترین فرد به اردوغان بود، در رابطه با ادعاهای مطرح شده در رابطه با کودتا، اردوغان و حزب عدالت و توسعه را متهم می‌کند که با طرح این ادعاها قصد مشروعیت بخشیدن به تمایلات سرکوبگرانه خود را دارند، آنها برای تحقق این مساله با استفاده یک جمله از یک سخنرانی، ادعای کودتا را مطرح و دستورکاری غیرضروری برای کشور تعییین می‌کنند.

احزاب متمایل به دولت، این اخبار را تلاش یک گروه سیاسی محروم از ارزش‌های ملی و اخلاقی و نشانه بارز یک توطئه برای کشور می‌دانند. مصطفی شنتوپ، رییس مجلس ترکیه روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه را بدون درگیری و خونریزی و از طریق صندوق رأی را افتخار دانسته و معتقد است شرم ناشی از اعدام نخست‌وزیران ترکیه در گذشته کافی نیست که امروز نیز بی‌شرمان بحث کودتا را در کشور مطرح می‌کنند. در تاریخ 14 می 1950 برای اولین بار در ترکیه با شرکت احزاب سیاسی مختلف انتخابات برگزار شد و با این انتخابات ترکیه به زندگی دموکراتیک حرکت کرد. 14 می ‌از این لحاظ نقطه عطف مهمی درتاریخ سیاسی ترکیه است در حالی که تجربه تلخ کودتاها در ترکیه و در رأس کودتای آن 27 می ‌همچنان تازه بوده و فراموش نشده است، متأسفانه در سال 2020 هنوز هم بعضی‌ها در کشور از کودتا مدد می‌جویند. تا زمانی که در ترکیه انتخابات آزاد برگزار شده و نظام دموکراتیک وجود داشته باشد، افرادی که حمایت و علاقه ملت را کسب کرده‌اند در انتخابات پیروز خواهند شد. اما کسانی که امیدی برای آنها باقی نمانده و می‌دانند که ملت به هیچ وجه حاکمیت کشور را به آنها واگذار نخواهد کرد، به جست‌وجوی روش‌های دیگر برای دسترسی به حاکمیت می‌پردازند.

 به اعتقاد او حزب دموکراتیک خلق‌ها، گروه فتح‌الله گولن، گروه تروریستی پ.ک.ک و سایر مخالفینی که از آنها حمایت می‌کنند به هیچ وجه قادر به غلبه بر اراده مقدس ائتلاف جمهور و مبارزه آن برای استقلال نخواهند بود. ما تنها از منافع تاریخی ملت ترکیه حمایت می‌کنیم. کسانی که دست به چنین اقدامی می‌زنند قطعا در نزد ملت و تاریخ ترکیه با عواقب سخت سیاست همکاری‌های خود با دشمنان ترکیه مواجه خواهند شد.

به باور او سیاستمداران باید بدانند که برخی سخنان، کلمات و جملات در چارچوب تحولات و وقایع تاریخی کشورها معنا پیدا می‌کند. شاید بتوانید در کشوری که در طول تاریخ خود هیچ وقت کودتای نظامی را تجربه نکرده است به راحتی از کودتا سخن گفته و تخیلات سیاسی خود را مطرح کنید، اما در کشور ما باید با توجه به تاریخ سیاسی کشور که مملو از تجربه‌های تلخ و خونین کودتا از جمله کودتاهای 27 می، 12 مارس، 12 سپتامبر و اقدام به کودتاهای متعدد در سال‌های مختلف می‌باشد، سخن گفت. ولی اگر این را فراموش کرده و با سخنان خود به برخی تحولات تاریخی اشاره کرده و یاد این تحولات را در ذهن ملت زنده کنید، بی‌شک با واکنش ملت مواجه خواهید شد.

به باور مصطفی شنتوپ، در پی‌اقدام به کودتای 15 جولای 2016 دیگر در ترکیه احتمال کودتا وجود ندارد. زیرا کودتاهای قبلی تا حدودی در قالب کشمکش حاکمیت دربین نخبگان سیاسی - بروکراتیک صورت گرفته بود و ملت تا حدودی درخارج از این بازی قرار داشته و از ماهیت تماشاگر برخوردار بود. یعنی ملت وارد بازی نشده بود. اما در 15 جولای ملت شخصا وارد ماجرا شد و کودتا را سرکوب کرد. حمایت ملت از دولت در جریان کودتای 15جولای نشانگر پایان دوران کودتا در ترکیه است. کودتاگران و حامیان کودتا درمقابل حقیقت قادر به حرکت نخواهند بود.

مصطفی دستیجی رهبر حزب اتحاد بزرگ ترکیه نیز در محکومیت چنین بحث‌هایی تاکید کرده است دوره کودتاهای نظامی درترکیه بسته شد. دیگر ملت به کودتا اجازه نمی‌دهد. بعضی‌ها در آرزوی کودتا هستند. کسانی که نمی‌توانند با انتخابات روی کار بیایند، چنین حسرتی دارند. آنها از سال 1950 همواره طرفدار کودتا بوده و در این راستا فراخوان داده و یا حمایت کردند. حزب اتحاد بزرگ قاطعانه در برابر کودتاها ایستاده است. نمی‌توان این بیانات را طبیعی تلقی کرد. آیا جمله «رژیم کاخ خواهد رفت، دولت جمهوری ترکیه خواهد آمد» یک جمله ساده و معمولی است؟ جمهوری ترکیه استوار ایستاده است. انگار که دولت جمهوری ترکیه فروپاشیده و بعضی‌ها آن را مجددا تشکیل خواهند داد. گروهی از مخالفین در سال 2014 نیز حوادث «میدان تقسیم» را بهانه کرده و مردم را به خیابان‌ها ریختند. این ملت به اینها اجازه نمی‌دهد. نباید پای نیروهای مسلح را به گفتمان‌های کودتا کشاند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  فشار بر مسلمانان اروپا
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار