صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 17 تیر 1399 - 00:02   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  فشار بر مسلمانان اروپا
  انتخابات پارلمانی کرواسی برگزار می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33052صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 8 اردیبهشت 1399 - 18:09
کرونا و تشدید معضلات ترکیه
احمد مرجانی نژاد
  

گسترش صعودی روند ابتلاء به کرونا

دکتر « گوله چینار» طی نشست مربوط به کرونا در کلینیک خود واقع در دانشگاه آنکارا ، اوضاع را بد توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که در زمینه شیوع کرونا «ترکیه ، به ایتالیای دوم» تبدیل نشود. ادعای مذکور ، وی را یک شبه مشهور کرد. او با بیان این‌که تنها در کلان‌شهر ۱۶ میلیونی استانبول و نیز آنکارا، پایتخت ترکیه، شیوع کرونا به‌مراتب بیشتر از آمار ارایه شده دولتی است، بازگشت بدون کنترل هزاران زائر از مکه مکرمه را عامل شیوع کرونا در ترکیه عنوان کرد. پس از اعلام ناگهانی وضعیت فوق العاده طی روزهای تعطیل هفته شنبه و یکشنبه گذشته که با حوادث تاسف بار اجتماعی همراه گردید و موجب استعفای وزیر کشور شد ، اما از سوی رییس جمهور موردموافقت قرار نگرفت، دکتر« فخرالدین کوجا » وزیر سلامت جمهوری ترکیه درباره آخرین وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور اظهار داشت: تا کنون تعداد 889724 تن مورد تست کرونا قرار گرفته اند که تعداد 110310 تن مبتلاء به کرونا شده اند. تعداد 2805 تن فوت کرده و تعداد 29140 تن بهبود یلافته اند. در حال حاضر نیز تعداد 1776 تن در بخش مراقبت های ویژه و تعداد 883 تن نیز به دستگاههای تنفسی متصل هستند. با افزایش سرعت شیوع کرونا در ترکیه. محدودیت های تردد در برخی شهرها تمدید شده و وضعیت در استانبول که قطب اصلی اقتصاد ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است. ترکیه اکنون بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در خاورمیانه را دارد

سقوط پیاپی لیر ترکیه
در حالی که قبلا تعداد بیکاران در ترکیه حدود ۱۳.۶ % گزارش شده بود شیوع ویروس کرونا این رقم را تا ۲۰ % نیز افزایش خواهد داد.درآمد گردشگری ترکیه که در سال ۲۰۱۹ م. حدود ۴۰ میلیارد دلار بود، هم اکنون به شدت ضربه خورده است. ترکیه در سال ۲۰۲۰ م. باید ۱۷۰ میلیارد دلار بهره های وام سرمایه خارجی را باز پرداخت کند در حالی که ذخیره ارزی آن حدود ۹۵ میلیارد دلار است. اخیرا بانک مرکزی ترکیه تصمیم گرفت نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۸.۷۵ % برساند. کمیته پولی بانک مرکزی در بیانیه ای به مناسبت هشتمین کاهش متوالی نرخ بهره اعلام کرد که این بانک از تمامی ابزارهای موجود خود برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد ترکیه در برابر پیامدهای ویروس کرونا استفاده خواهد کرد. این تصمیم بانک مرکزی باعث رقم خوردن روز تلخ دیگری برای لیر ترک شد تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از اوت ۲۰۱۸ رسید. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۷۵ صدم صعود به ۶.۹۶۶ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از ۱۰ % فراتر رود و دلار به یک قدمی شکستن مرز روانی مهم 7 لیر برسد.ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۲ % در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۵۰۵ لیر و هر پوند معادل ۸.۵۹۲ لیر اعلام شد.

معضلات سیاست خارجی
متعاقب سردی حاکم در مناسبات آنکارا، واشنگتن ، ملموس‌ترین پیامد اخیر، به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه توسط کاخ سفید را می‌توان کاهش همکاری‌های اقتصادی و نظامی با یکدیگر ارزیابی کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در 24 آوریل 2020 بیانیه‌ای را به مناسبت سالگرد وقایع کشتار ارامنه منتشر کرد و بار دیگر در توصیف وقایع سال 1915، از واژه «Meds Yeghern» استفاده کرد که در زبان ارمنی به معنای «فاجعه بزرگ» است. اهمیت کنونی سخنان جدید دونالد ترامپ از این جهت است که او پیش‌تر برخلاف نظر کنگره آمریکا که با قاطعیت نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت شناخته بود، از به کار بردن واژه نسل کشی امتناع کرده بود. تا کنون بیش از ۳۰ کشور کشتار ارامنه در خلال جنگ جهانی اول به دست عثمانی را به عنوان «نسل کشی ارامنه» به رسمیت شناخته‌اند. برای نخستین بار، فرانسه به‌مثابه یک کشور بزرگ اروپایی در سال ۲۰۰۱ از نسل‌کشی ارامنه در امپراتوری عثمانی سخن گفته بود. بوندس‌تاگ پارلمان آلمان نیز در سال ۲۰۱۶ از سیاست مشابهی پیروی کرد. موضوعی که به بحران دیپلماتیک میان ترکیه و آلمان انجامید. در ادامه شاهد بودیم که نمایندگان کنگره آمریکا نیز در 12 دسامبر 2019 نسل کشی ارامنه توسط امپراتوری عثمانی را به رسمیت شناختند. واقعیت این است که بارها اثبات شده که حقوق بشر نزد هیئت حاکمه آمریکا، همواره مفهومی سیاسی داشته و بر اساس منافع و مطامع سیاسی طرح شده است. اظهارات اخیر ترامپ نیز بار دیگر این قاعده را اثبات می‌کند. اظهارات اخیر ترامپ را می‌توان پایانی برای مساله تداوم اتحاد استراتژیک میان دو کشور مورد ارزیابی قرار داد. طی چند سال گذشته سطح وسیعی از اختلافات میان ترکیه و آمریکا شکل گرفته و تا حدود زیادی مناسبات دو طرف را در مسیر سردی قرار داده است ، اما اظهارات اخیر ترامپ می‌تواند پایانی برای این دوستی کج‌دار و مریز باشد.بحران‌هایی همانند خرید سامانه دفاع موشکی اس 400، حمله ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه و عدم هماهنگی‌ سیاست‌های آنکارا با سیاست‌گذاری‌های کلان سازمان ناتو در سطح منطقه غرب آسیا و محیط بین‌الملل، جمله عواملی هستند که به طور حتم بر سطح تجارت، مناسبات اقتصادی، همکاری‌های امنیتی و نظامی و دیگر زمینه‌ها، تاثیر منفی بر جای می‌گذارد. از سویی ناتوانی اتحادیه اروپا در اتخاذ سیاست یکپارچه در قبال سیاست های قلدرمابانه واشنگتن علیه آنکارا، بر سطح روابط و کمیت،کیفیت همکاری های ترکیه با کشورهای اروپایی نیز تاثیر فوق العاده ای داشته است.

چالش لیبی
جنگ در لیبی با وجود اشاعه ویروس کرونا ادامه دارد و لشکرکشی ترکیه به این کشور به نفع متحدان اخوانی‌اش تداوم دارد. طی روزهای گذشته ، پروازهای جنگنده‌های اف ۱۶ ترکیه در سواحل لیبی با حضور گستره سوخت رسان‌ها، مشاهده گردید. اگر چه دولت وفاق هیچ فرودگاه مطمئنی برای حضور جنگنده‌های ترکیه‌ای ندارد، لذا ترکیه در تلاش است تا برتری هوایی در آسمان لیبی به نفع دولت « سراج» را با پرواز جنگنده‌های F16به دست گیرد تا بالگردها و جنگنده‌های وابسته به «خلیفه حفتر» نتوانند دست به عملیات بزنند. انتظار می رود که جنگنده‌های مصری و یا حتی اماراتی در آسمان لیبی حضور یابند تا هشداری جدی برای نیروی هوایی ترکیه بوجود آورند که ریسک پروازه دوربرد را کنار بگذارند. در حالی که مصر و امارات می‌توانند از فرودگاه بن غازی هم استفاده کنند. البته بخش بزرگی از این چالش، به دودستگی‌ شدید میان اروپایی‌ها نیز باز می گردد که به ناتوانی اتحادیه اروپا در اتخاذ سیاست یکپارچه در قبال تحولات لیبی منجر شده است. تعارض منافع ، به ویژه بین فرانسه و ایتالیا ، تأثیر چشمگیری بر پویایی جنگ داخلی لیبی داشته است. برای ایتالیا ، لیبی نه تنها مستعمره تاریخی با روابط دیرینه دو جانبه است بلکه هم چنین یک منطقه ژئواستراتژیک و اقتصادی است که نمی توان آن را رها کرد. ایتالیا هم چنین لیبی را سنگ بنای امنیت ملی خود می داند ، به ویژه در مورد مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان. فرانسه نیز به نوبه خود منافع استراتژیک مهمی در لیبی دارد. این موارد از مبارزه با افراط گرایی و مهاجرت غیرقانونی گرفته تا تضمین منافع اقتصادی و نفتی متغیر است.مطمئناً تحولات اخیر می تواند تأثیر عمیقی بر آینده لیبی و کشورهای منطقه داشته باشد.

   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
احمد مرجانی نژاد
|    | 1399/2/9 - 19:21 |     0     0     |
با امتنان از همکاران


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  فشار بر مسلمانان اروپا
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار