صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 - 07:41   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  سالگرد ارتحال امام خمینی
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
  نایب رییس بلغاری اتحادیه کشتی درگذشت
  رزمایش ناوگان شمالی روسیه در قطب شمال
  دولت یونان به دنبال اخراج ۱۰ هزار پناهنده
  تاثیر کرونا بر تشدید بحران پناهجویان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32766صفحه نخست » گزارشدوشنبه، 26 اسفند 1398 - 09:26
اردوغان؛ رویای امپراطوری
محمود فاضلی
  

طی سال گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه یکی از چهره‌های مطرح در سطح بین‌المللی بوده است. او برای بار دوم  از سوی روزنامه Muslim News Nigeria نیجریه به عنوان «شخصیت جهانی مسلمان سال 2019 » انتخاب شد.این روزنامه سال 2018 نیز اردوغان را به دلیل موضع‌اش در جهان اسلام و جوامع بین‌المللی  از جمله در سوریه، میانمار، کشمیر و فلسطین انتخاب کرده بود. چرا که به نوشته این روزنامه، «اردوغان همیشه در کنار مظلومان حضور قرار دارد، در حالی که کشورهای عرب از جمله عربستان در مقابل کشتار فلسطینی‌ها از سوی اسرائیل سکوت می‌کنند، اما اردوغان در این باره با شفافیت اعتراض می‌کند، همیشه در کنار مسلمانان اویغور و میانمار بوده و میزبان هزاران نفر ازمردم سوریه در ترکیه است.»

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در سال گذشته همچنین «مرکز مطالعات استراتژیک اسلامی سلطنتی» مستقر در اردن نیز نام او را در صدر 500 شخصیت مسلمان تاثیرگذار جهان قرارداد و در کتاب منتشره خود نوشت«ترکیه در دوران تصدی اردوغان شاهد رشد اقتصادی بی‌سابقه، اصلاحات قانون اساسی و ظهور مجدد به عنوان یک قدرت جهانی مهم بوده است.»

سیاست خارجی فعال
     ترکیه ادعا می‌کند تحت رهبری اردوغان، بر روابط قوی‌تر با تمامی هفت همسایه‌اش خصوصا یونان و تمام کشورهای هم‌مرز با دریای سیاه که قطب تجاری مهم و منطقه مهم ژئوپولیتیک است، متمرکز است.اردوغان در آفریقا بیش از 20 سفارتخانه و کنسولگری جدید افتتاح کرد و زمانی که سومالی در سال 2011 از قحطی و خشکسالی فلج‌کننده رنج می‌برد، نه تنها به آنجا کمک ارسال کرد بلکه اولین رهبری خارج از آفریقا بود که طی حدود دو دهه پیش به سومالی سفر کرد. حمایت رئیس‌جمهوری ترکیه از مردم بوسنی همچنان ادامه یافت. او اعطای جایزه نوبل ادبی به «پیتر هاندکه» نویسنده اتریشی حامی اسلوبودان میلوشویچ (رئیس‌جمهور پیشین یوگسلاوی) ، متهم به ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در جریان جنگ بوسنی در دهه 90 میلادی را «تشویق دشمنان اسلام و بشریت» خواند و اعلام کرد«این مایه شرم و ننگ است که به فردی که مدافع و حامی قاتلی است که خون ده‌ها هزار مسلمان را ریخته، جایزه بدهیم.»

اردوغان در رابطه با «یونان» کشور همسایه خود که معمولا مواضع جنجالی اتخاذ می‌کند، در سال گدشته نیز موضوعاتی همچون «خاتمه دادن به تجاوز هوایی و دریایی ترکیه در دریای اژه، تقویت مذاکرات جهت حل و فصل مسئله فلات قاره، از سرگیری مذاکرات قبرس، همکاری در بخش مدیریت بحران مهاجرت و ضرورت به روز کردن قرارداد لوزان (1923) را مطرح کرد. «حمایت از محمد مرسی رئیس جمهوری سابق مصر، مخالفت با سرکوب مردم مصر، انتقاد به شناسایی کشتار ارامنه از سوی آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی، تاکید بر مبارزه مستمر با کردهای این کشور، حمایت از مخالفین بشار اسد، پذیرش آوارگان سوریه، تاکید بر دستگیری و محاکمه قاتلان خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، دیدار با رهبران اروپا و پوتین در بحران سوریه و حمایت سیاسی و نظامی از «فائز سراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی» از مهم‌ترین مواضع او بوده است. اردوغان به خاطر سیاست خارجی خود در سطح بین‌المللی نیز توجه را به خود جلب کرد و طبق نظرسنجی‌ها در داخل ترکیه، 46 درصد مردم، اردوغان را «موفق‌ترین» سیاستمدار ترکیه می‌دانند.

بازگشت به عظمت امپراتوری عثمانی
اردوغان همچنان از بازگشت به عظمت امپراتوری عثمانی سخن می‌گوید و خود را در حفظ تمامیت ارضی ترکیه «کمال آتاتورک» مؤسس جمهوری ترکیه با ایدئولوژی متفاوت معرفی می‌کند. وی هر از چندی از آرامگاه کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه نوین دیدار می‌کند، دیدارهایی نمادین که نشانگر آرزوی‌های آشکارشده اردوغان در این پست و تکیه زدن بر جای آتاتورک است.او در سند چشم انداز ریاست جمهوری‌اش شعار «عدالت جهانی» را برجسته کرد و بر این باور است که می‌تواند بر جامعه بین‌المللی و سازمان ملل، برای دستیابی به اهدافش درباره عدالت و برابری جهانی اثر بگذارد. بزعم همفکران وی، در «ترکیه قدیم» اگرچه مشارکت سیاسی، حقوق و آزادی‌ها محدود شده بودند، اما در «ترکیه جدید» تلاش بر تکثرگرایی است. ترکیه‌ای که به سبب روند پیوستن به اتحادیه اروپا، اصلاحات را یکی پس از دیگری انجام می‌دهد و تاثیر نظامیان را به کمترین حد خود ‌رسانده و مشارکت سیاسی را افزایش می‌دهد.«وارد کردن ترکیه به باشگاه 10 اقتصاد برتر جهان تا سال 2023، چندجانبه گرایی در سیاست خارجی آنکارا، تقویت روند مذاکرات صلح با کردها، ایجاد اصلاحات اقتصادی جدید، ادامه روند توسعه دموکراسی و مذاکره و همگرایی با اتحادیه اروپا، تلاش برای یکپارچگی ترکیه و تبدیل ترکیه به مرکز اقتصادی و سیاسی در منطقه» از مهم‌ترین اهداف اعلام شده اردوغان است.

اما کشورهای منطقه، اقدامات منطقه‌ای اردوغان را صدای پای روح عثمانی تلقی می‌کنند. به گونه‌ای که «بهار عربی» را نیز به عنوان بازگشت روح عثمانی برای انتقام‌گیری ارزیابی کردند. ترکیه مدعی است به دنبال احیای دولت عثمانی نیست. ولی آنها همواره عثمانی‌ها را به یاد داشته و فراموش نمی‌کنند. ترکیه معتقد است فرزندان از گناهان پدرانشان مسئول نبوده و گذشته دیگر گذشته است.امروز یک دنیای جدید وجود دارد و ترکیه به هیچ وجه به دنبال انتقام‌گیری نیست.اگرچه خواستار قدرتمندتر شدن، رشد بیشتر و تقویت اقتصاد است و لازمه این امر را نیز به شکل صلح‌آمیز و با رعایت حقوق کلیه کشورها به جا می‌آورد، اما ترکیه به سرزمین‌ها و حاکمیت هیچ کشور دیگری  چشم طمع ندارد و بدنبال احیای دولت عثمانی نیست.

اصلاحات در قانون اساسی ترکیه
     بر اساس اصلاحات جدید در قانون اساسی ترکیه، نظام سیاسی ریاست جمهوری به جای نظام پارلمانی روی کار آمده است. مخالفاین معتقدند این اصلاحات زمینه بروز استبداد را در ترکیه فراهم می‌کند و به موجب آن، اردوغان می‌تواند تا سال 2029 در قدرت باقی بماند و اختیارات جدیدی برای صدور احکام، اعلام وضعیت اضطراری، انتصاب وزرا و مقامات ارشد دولت و انحلال پارلمان به دست خواهد آورد.طبق این لایحه پست نخست وزیری برای اولین بار از سیستم سیاسی ترکیه حذف و رئیس جمهور مسئول مستقیم تعیین وزرا خواهد بود.
بر اساس مفاد اصلاحیه قانون اساسی، تعداد نمایندگان مجلس از 550 نفر به 600 نفر افزایش یافت و انتخابات میان دوره‌ای حذف و نمایندگان علی‌البدل امکان ورود به مجلس را خواهند داشت. تشکیل وزارتخانه‌ها طبق بخشنامه ریاست جمهوری انجام خواهد شد.حکومت نظامی حذف و اختیار اعلام وضعیت فوق‌العاده نیز از اختیارات رئیس جمهوری (به شرط تصویب آن در پارلمان) خواهد بود.در زمان صلح به جز دادگاه‌های انظباطی، دادگاه دیگری برای نظامیان تشکیل نخواهد شد، اما در زمان جنگ برای محاکمه نظامیانی که در انجام وظیفه تخلف می‌کنند، امکان تشکیل دادگاه نظامی وجود خواهد داشت.اختیار ارائه طرح و لوایح قانونی مختص نمایندگان خواهد بود، اما رئیس جمهوری به صورت استثنایی اختیار و مسئولیت آماده‌سازی و طرح قانون بودجه را خواهد داشت و قانون بودجه با تایید پارلمان اجرایی می‌شود. به باور اردوغان این اصلاحات باعث به وجود آمدن ثبات در زمان پر آشوب فعلی ترکیه خواهد شد.

اردوغان و کودتای جدید؟
     موسسه آمریکایی Rand Corporation  اخیراً تحقیقاتی در مورد ترکیه منتشر کرد. 10 امریکایی که این گزارش را تهیه کرده بودند، سناریویی را مطرح کردند که یکی از آنها «احتمال انجام کودتا توسط اعضای نیمه ارشد ارتش در ترکیه» بود. آمریکا مانند همیشه برای اینکه ترکیه را در راستای اهداف خود درتنگنا قرار دهد، سناریو تولید می‌کند و بعضی‌ها در داخل که به تغییرکابینه متمرکز شده‌اند و در راستای رقابت‌های خود به این سناریو متوسل می‌شوند.

موافقان اردوغان مدعی‌اند کسانی که در 15 جولای 2016 (25 تیر 1395) دست به کودتا زدند، پاسخ لازم را دریافت کردند.هر وقت که ترکیه در مسیر رشد و ثبات پیش می‌رود و اقتصاد کشورمان شتاب می‌گیرد، با اینگونه شایعات و اقدمات مواجه می‌شویم اما بدانند که ترکیه دفتر دوران کودتا را بسته است. حتی تلفظ این ادعا و احتمال نیز خیانت به کشور است.اردوغان در رابطه با ادعای کودتا، معتقد است چنین ادعاهایی چیزی جز یک کمپین نیست و خیانت به دولت و ملت ترکیه است.این کشور کودتای 15 جولای را تجربه کرد و ملت به عوامل این کودتا پاسخ لازم را داد.در صورت وقوع چنین چیزی عوامل آن چندین برابر تاوان پس خواهند داد. حتی نام بردن از آن (کودتا) نیز برای ما حرام است.

با پیشروی‌های ارتش سوریه برای محاصره تروریست‌ها در مناطق شمال غرب این کشور در استان‌های ادلب و حلب، ترکیه با بحران جدیدی روبه‌رو شده است. در مجلس ترکیه صدای اعتراض نمایندگان از «بی‌خبری جزئیات و اهداف عملیاف برون مرزی ترکیه» و یا این که «عملیات چشمه صلح و حضور نظامی در لیبی چه دستاوردی برای نرکیه داشته» شنیده می‌شود.آنکارا همچنین در یک واکنش سیاسی، مرزهای خود را برای هزاران پناهجوی سوری که بخواهند به اروپا بروند، گشوده است. ترکیه با باز نمودن مرزهای خود به سوی اروپا می‌خواهد اتحادیه اروپا و ناتو را تحت فشار قرار دهد تا از عملیات نظامی آنکارا در سوریه حمایت کنند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تاثیر کرونا بر تشدید بحران پناهجویان
  رزمایش ناوگان شمالی روسیه در قطب شمال
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  دولت یونان به دنبال اخراج ۱۰ هزار پناهنده
  نایب رییس بلغاری اتحادیه کشتی درگذشت
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  سالگرد ارتحال امام خمینی
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار