صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 16 تیر 1399 - 23:59   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  فشار بر مسلمانان اروپا
  انتخابات پارلمانی کرواسی برگزار می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32597صفحه نخست » یادداشتشنبه، 3 اسفند 1398 - 09:53
مشکل لاینحل در اروپا
علی بیگدلی
  

یکی از دلایلی که اروپایی‌ها به دنبال جلب رضایت ایران در بحث برجام هستند و تلاش می‌کنند تا خصومت میان ایران و امریکا را نیز کاهش دهنداین است که، به‌شدت نگران آن هستند که هرگونه اتفاق و درگیری موج جدیدی از مهاجرت‌ها را به سمت اروپا سوق دهد و این مشکلی است که اکنون اروپایی‌ها با آن مواجه هستند و یکی از دلایل این اتفاق و نگرانی اصلی آنها موج راست افراطی در اروپاست که افزایش مهاجران باعث تقویت موضع نئونازیست‌ها در آنجا شود. اکنون شاهد آن هستیم که راست‌های افراطی در ایتالیا، اسپانیا، هلند، فرانسه و حتی آلمان نیز گسترش پیدا کرده است. اخیرا نیز شاهد پیروزی فردی مانند بوریس جانسون در بریتانیا بودیم که می‌تواند موضع راست افراطی را تقویت کند. متاسفانه این موج با حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا نیز روز به روز تقویت می‌شود و جلیقه‌زردهای فرانسوی نیز محصول همین تفکر حمایت از راست افراطی است و خواست اصلی آنها اخراج مهاجران از سرزمین خود است. اکنون شاهد آن هستیم که نئوفاشیست‌هایی که در آلمان هستند به دنبال خروج مهاجران از این کشور هستند و معتقدند هویت غربی در حال تزلزل است و ترکیب جمعیت نیز در آستانه برهم خوردن است. واقعیت آن است که چنین تفکراتی وجود دارد ولی آنچه اروپا را به‌شدت تحت فشار قرار داده هجومی است که از سمت آسیای غربی به سمت کشورهای اروپایی شکل گرفته است و به این دلیل که مهاجران نتوانستند به شکل موفقیت‌آمیز مسیر خود را پیدا کنند، به‌رغم اینکه ابتدا با روی خوش با آنها برخورد شد و سپس با تعصب و نگاه تبعیض‌آمیز با آنها برخورد شد، حس سرخوردگی گرفتند. از طرفی دیگر چنین رویکردی باعث کمبود اعتماد به نفس در این مهاجران می‌شود و آنها را دچار خلأ می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، همچنین نگاه تحقیرآمیز اروپایی‌ها نیز نسبت به این مهاجران مشکلات جدی را بین شهروندان کشورهای مقصد و مهاجران به وجود آورده است. به‌طور مثال هنگامی که یک مهاجر از شمال آفریقا یا سوریه به یک کشور اروپایی مانند فرانسه، آلمان یا اسپانیا می‌رود و زندگی مرفه‌تری را مشاهده می‌کند و به تفاوت با کشور خود پی می‌برد، ممکن است دچار سرخوردگی شود که این موضوع مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است به دلیل تبعیض‌ها و خشونت‌هایی که همین کشورهای اروپایی علیه این مهاجران اعمال می‌کنند به ناگاه دست به اقدامات تلافی‌جویانه بزنند و حتی این اتفاق بالعکس نیز رخ دهد. یک نوع گره کوری بین رابطه اروپایی‌ها و کشورهای اسلامی به وجود آمده و اروپایی‌ها نیز نمی‌توانند کشورهای اسلامی را رها کنند به این دلیل که یکی از بازارهای اصلی کالاهای آنها به حساب می‌آید و حتی تامین‌کننده نفت اروپا هستند. اروپایی‌ها نیازمند آن هستند که باید نگرش‌های کاپیتالیستی و امپریالیستی خود را تغییر دهند. نظام سرمایه‌داری نیازمند آن است که یک بازبینی در بنیادهای اصلی خود انجام دهد، در غیر این صورت مشکلات همواره وجود خواهد داشت. اما نسل جدید اروپا به نظر می‌رسد تعصبات شدید غرب‌گرایی و نگاه کاپیتالیستی به‌خصوص به کشورهای جهان سوم دارند و نمی‌توانند با موضوع مهاجرت کنار بیایند و این روند باعث می‌شود که شاهد اتفاقاتی مانند آلمان باشیم. اکنون شاهد آن هستیم که نئوفاشیست‌ها و نئونازی‌ها هر روز قدرت‌شان در کشورهای اروپایی بیشتر می‌شود. آلمان، هلند و بلژیک ازجمله‌ کشورهایی هستند که شاهد این اتفاق در آنها هستیم.

نگرش این گروه‌ها بیگانه‌ستیزی است. حال می‌تواند این بیگانه‌ستیزی اسلام‌هراسی در اروپا را ایجاد کند. مشکل عمده‌ای که اروپا نیز نمی‌تواند آن را حل کند و مشخص نیست به کجا خواهد انجامید، تفکرات اسلام‌هراسی است. این تفکر غیر از مسلمانان با سایر قومیت‌ها و شهروندان سایر کشورها هر کدام به نسبتی مشخص مخالف هستند ولی بحث اسلام‌هراسی پررنگ‌تر از سایر موارد است. پیروزی هر چه گسترده‌تر نئونازی‌ها و فاشیست‌ها در غرب هر روز عمق خصومت‌شان با بیگانگان به شکل عمومی و به‌خصوص مسلمانان بیشتر و بیشتر می‌شود. در حال حاضر نیز هیچ راه‌حل جدی برای این امر وجود ندارد غیر از اینکه اروپا کل مهاجران را جذب و در خود حل کند که مقداری بعید به نظر می‌رسد یا راه دیگر این است که نظام سرمایه‌داری یک نوع تجدیدنظر در رفتار خود انجام دهد و اکنون با مشکلات داخلی نیز روبه‌رو هستند، از همین رو مساله پیچیده‌ای به وجود آمده که نمونه آن را پیش‌تر نداشتیم. به‌طور کلی مسیحیت و یهودیت از گذشته‌های بسیار دور باهم مشکل داشتند که نمونه آن را می‌توان در جنگ‌های صلیبی مشاهده کرد. از طرف دیگر یک رویکرد مسیحیت افراطی شکل گرفته که روز به روز نیز گسترش یافته و خصومتی که بین مسلمانان و مسیحیان صهیونیست از یک طرف دیگر وجود دارد تبدیل به یک نوع چالش جدی شده است، به همین دلیل است که نئوفاشیست‌ها و نئونازی‌ها روز به روز رشد پیدا کردند. آنچه در آینده نزدیک قابل پیش‌بینی است یک موج بازگشت معکوس باتوجه به شرایط به سمت کشورهای اسلامی در حال شکل‌گیری است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  فشار بر مسلمانان اروپا
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار