صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
سه شنبه، 7 بهمن 1399 - 22:13   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  توقف فعالیت پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا)
  لاوروف:غرب نباید برای بلاروس تصمیم بگیرد
  ‌ترکیه اردوغان و آرزوهای بزرگ
  روایت‌های دختر شهید سلیمانی از پدر
  عکس/اردوغان و همسرش با سگشان لبلبی
  زلزله کرواسی و توییت سفیر ایران در زاگرب
  نمایش ترکی در سواحل روسی
  چشم‌انداز یونان برای احیای گردشگری
  گریگوری راسپوتین؛ قدیس یا شیطان
  تعطیلی نیروگاه هسته‌ای اسلوونی
  زلزله در کرواسی
  وقوع زلزله شدید در کرواسی
  روسیه یک دیپلمات بلغارستان را اخراج کرد
  پهنه ایران فرهنگی
  همکاری های آموزشی دانشگاه گلیشیم با ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32237صفحه نخست » کتابخانه ایربایکشنبه، 8 دی 1398 - 20:33
الگوی نوگرایی روسی و چالش‌های هویتی
الهه کولایی/ فرزاد کلبعلی
  

در کتاب «الگوی نوگرایی روسی و چالش‌های هویتی» نوشته الهه کولایی (استاد مطالعات منطقه ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران) و فرزاد کلبعلی (دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران) که از سوی انتشارات «خرسندی» انتشار یافته است، نویسندگان به دنبال طرحی برای یک کتاب دانشگاهی –درسی بوده‌اند که بتواند با تکیه بر منابع مطالعاتی گوناگون، از جمله ادبیات روسی معاصر و پژوهش‌های دانشگاهی در حوزه  مطالعات روسیه، طرحی کلی از تجربه نوگرایی روندها، تحولات، جریان‌ها و گفتمان‌های فکری هویتی – سیاسی روسیه معاصر در دو قرن اخیر را به دست دهد و واقعیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و فکری روسیه پرداخته است. چنین کاری نیازمند قرار دادن موضوع این کتاب در زمینه جامعه شناسی تاریخی – فرهنگی جامعه و دولت روسیه در این دوره و حتی پیش از آن است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا)، پس از فروپاشی امپراتوری‌های تزاری و اتحاد شوروی و از دست رفتن سرزمین‌هایی گسترده از حوزه این امپراتوری با بیش از هفده میلیون کیلومتر مربع همچنان بزرگترین کشور جهان از نظر گستردگی است. روسیه از نظر منابع و ظرفیت‌های طبیعی تقریبا با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. همواره اولین جمله توصیفی در مورد این کشور گستردگی جغرافیای آن است. در روزگار کنونی کمتر نظریه پرداز و متخصصی در حوزه روسیه پیدا می‌شود که در تاثیرهای آشکار جغرافیا و ؤئوپلتیک روسیه بر فرهنگ، سیاست، هویت و حیات اجتماعی – تاریخی این کشور تردید داشته باشد.

در میان متخصصان و روس شناسان، این اجماع وجود دارد که هریک از تحولات این کشور پهناور، نقطه دگرگون ساز تاریخی و مهمی در تاریخ روسیه و حتی در برخی موارد، جهان است اما اهمیت این رخددادها کم نیست و تاثیرگذاری آنها بر حوزه‌های مختلف متفاوت است. برخی تنها بر یک یا چند حوزه خاص از فرهنگ، اجتماع و سیاست روسیه تاثیرهای داخلی دارند. برخی دیگر با وجود ظاهر داخلی شان تاثیرهای بین‌المللی بیشتری نسبت با تاثیرهای داخلی داشته‌اند. گروهی پذیرش مسیحیت در روسیه را مهم می‌دانند. از نظر تاریخی اگرچه این مسئله کوچک‌ترین تاثیری در خاز ج از مرزهای روسیه نداشت. اما با ظهور جنبش‌های خشن بنیادگرایانه مذهبی – هویتی در عصر اطلاعات، این برداشت ایجاد می‌شود که حق با کسانی است که پذیرش مسیحیت را مهم‌ترین رویداد تارریخی روسیه می‌دانند.

اگر روسیه مسیحیت ارتدوکس را پذیرفته، نه تنها عناصری سازگار با بافت فرهنگی – اجتماعی خود را در آن دیده، بلکه به مرور مسیحیت ارتدوکس روسی را پدید آورده که پیش از آنکه مسیحی یا ارتدوکس باشد، «روسی» است. هر عنصر فرهنگی هویتی بیگانه، مانند مذهب، خط و زبان که در تاریخ یک ملت پذیرفته شده، همواره در زمینه‌ای از بده بستان و کنش متقابل اجتماعی تبدیل به جزیی از فرهنگ و هویت آن ملت شده است که به سختی می‌توان آن را از تاریخ و فرهنگ آن ملت جدا کرد.

 نویسندگان برای دوری از پراکنده گویی و یا دور شدن از هدف‌های پژوهشی، نتایج تحلیلی به دست آمده حوزه مشخص و موضوعات معینی برای برای پژوهش خود برگزیده‌اند. تحولات، جریان‌ها، جنبش‌ها و گفتمان‌های هویتی، فکری (روشنفکری) و سیاسی داخلی روسیه از زمان رویارویی روسیه با نوگرایی غربی تاکنون از موضوعات مهم این پژوهش است. کتاب 272 صفحه‌ای «الگوی نوگرایی روسی و چالش‌های هویتی» شامل سرفصل‌هایی همچون «پیشینه پژوهش، نوسازی پترزبورگی، تولد روشنفکران روس، کمونیسم روسی و نوسازی فاوستی، روسیه پسا کمونیسم، روسیه بحران هویت و اوراسیاگرایی» مورد توجه است. در این کتاب نخست، با اتکا به تحلیل آثار ادبی مهم قرن‌های نوزده و بیستم روسیه، از رمان، شعر، نمایشنامه و زندگی نامه‌ها، تجربه‌های نوگرایی و شبه نوگرایی روسی بازنمایی می‌شود و دوم با تحلیل این آثار ادبی، به تبیین جریان‌ها و روندهای فکری، سیاسی و هویتی روسیه معاصر پرداخته می‌شود.

الگوی نوگرایی روسی و چالش‌های هویتی
الهه کولایی و فرزاد کلبعلی
انتشارات: خرسندی   
تعداد صفحات: 272
تیراژ: 500 نسخه               

محمود فاضلی

    

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار