صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 16 تیر 1399 - 23:26   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  فشار بر مسلمانان اروپا
  انتخابات پارلمانی کرواسی برگزار می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32030صفحه نخست » گفتگوچهارشنبه، 6 آذر 1398 - 11:13
روابط فرهنگی ایران و ترکیه
دریا اورس
  

دریا اورس گفت: مقوله کپی‌رایت و یا عقد‌ قرارداد‌های مشترک همکاری بین ناشران دو کشور برای پیشگیری از بروز اختلاف از دیگر مباحث قابل‌توجه برای برگزاری نشست‌‌های تخصصی در نمایشگاه کتاب تهران است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، دریا اورس، سفیر جمهوری ترکیه در ایران درباره حضور ترکیه در سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به‌عنوان مهمان ویژه بیان کرد: حضور در نمایشگاه بزرگ و بین‌المللی کتاب تهران برای کشور ترکیه فعالیت فرهنگی مهمی به‌شمار می‌آید.  
 
این ایران‌شناس و پژوهشگر با اشاره به موفقیت‌های بین‌‌المللی اخیر صنعت نشر ترکیه افزود: در سال‌های اخیر، برخی نویسندگان ترکیه به واسطه کیفیت چاپ و ترجمه آثارشان به زبان‌های مختلف علاوه‌‌بر زبان فارسی، محبوبیت جهانی پیدا کرده‌اند؛ البته شرایط فعلی به‌معنای معرفی کامل زبان و ادب ترکیه در جهان نیست.   
 
اورس تاکید کرد: ما مطابق با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های مشخص، برای معرفی حضور ترکیه در این رویداد(نمایشگاه کتاب تهران)، فقط به نمایش چند عنوان کتاب در قفسه‌های خالی و خشک منحصر نشود؛ بلکه برنامه‌های مختلف فرهنگی با حضور نویسندگان ترکیه را برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا با نشر و ادبیات ایران آشنا شوند.

بیشتر زبان و ادب ترکی با محوریت داستان، شعر، پژوهش‌های علمی، تئاتر و یا فیلنامه‌نویسی تلاش می‌کنیم.     

سفیر جمهوری ترکیه درباره محور‌ اصلی برنامه‌ریزی‌ها برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران گفت: موسسه‌های نشر دولتی هم در این رویداد مشارکت خواهند داشت؛ اما سهم بیشتر غرفه ترکیه(به‌ مساحت 500مترمربع) به ناشران خصوصی اختصاص پیدا خواهد کرد.
 
اورس افزود: تلاش می‌کنیم حضور ترکیه در این رویداد، فقط به نمایش چند عنوان کتاب در قفسه‌های خالی و خشک منحصر نشود؛ بلکه برنامه‌های مختلف فرهنگی با حضور نویسندگان ترکیه را برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا با نشر و ادبیات ایران آشنا شوند.

سفیر جمهوری ترکیه در ایران بیان کرد: به اعتقاد ما، در کنار دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی عمومی و فرهنگی یکی از ابزار‌های مهم برقراری ارتباط در زمینه‌های اقتصادی فرهنگی و سیاسی است.  
 
اورس ادامه داد: برنامه‌ریزی رایزنی فرهنگی جمهوری ترکیه در ایران برای تشویق و تشجیع ناشران فعال در زمینه زبان و ادب فارسی و ترکی برای حضور، اشتراک‌گذاری تجربیات خود و بهره‌‌مندی از تجربیات غنی ناشران ایران در نمایشگاه کتاب تهران آغاز شده است.

این دیپلمات ترک، افزود: برگزاری نشست‌های مشترک با حضور فعالان فرهنگی ایران و ترکیه به‌عنوان دو کشور بزرگ منطقه را می‌توان با هدف شناسایی فرصت‌ها، امکانات و همکاری‌های مشترک برنامه‌ریزی کرد.
 
به گفته وی، سفارت ترکیه در ایران، پشتوانه تحقق همه اهداف و برنامه‌ ناشران و فعالان فرهنگی برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران است.  

سفیر جمهوری ترکیه در ایران ادامه داد: حضور در مقوله کپی‌رایت و یا عقد‌ قرارداد‌های مشترک همکاری بین ناشران دو کشور برای پیشگیری از بروز اختلاف از دیگر مباحث قابل‌توجه برای برگزاری نشست‌‌های تخصصی در نمایشگاه کتاب تهران است.

نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران به‌عنوان یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های دنیا، برای ترکیه فرصت بسیار مغتنمی است تا خود را به درستی معرفی کند؛ علاوه‌براین فرصتی ایجاد می‌شود که ناشران ترکیه نیز با طرح‌های تاپ و گرنت آشنایی پیدا کنند.      

اورس افزود: به نظر می‌رسد هرچند ظهور فناوری‌های نوین صنعت چاپ در دو کشور ایران و ترکیه موجب پیشرفت‌‌هایی در صنعت چاپ شده است؛ اما می‌توان از فرصت نمایشگاه‌ها برای گفت‌و‌گو درباره مشکلات این حوزه استفاده کرد.

وی با اشاره به گلایه‌مندی نویسندگان و ناشران ترکیه درباره رعایت نشدن حق مولف در ایران به دلیل بی‌توجهی به کپی‌رایت گفت: مقوله کپی‌رایت و یا عقد‌ قرارداد‌های مشترک همکاری بین ناشران دو کشور برای پیشگیری از بروز اختلاف از دیگر مباحث قابل‌توجه برای برگزاری نشست‌‌های تخصصی در نمایشگاه کتاب تهران است.
 
اورس، درباره رویکرد ترکیه در قبال رعایت حقوق مولفان کشور‌هایی از‌جمله ایران که به کپی‌رایت نپیوسته‌اند، بیان کرد: ناشران ترکیه باید برای ترجمه چاپ کتاب از نویسنده کشور عضو کپی‌رایت یا کشور‌های غیر عضو، مجوز دریافت کنند؛ البته این قانون ویژه ناشران دولتی است.
 
به گفته سفیر جمهوری ترکیه، بیش از 25 سال از تصویب این قانون در ترکیه می‌گذرد.
 
اورس، درباره راهکار دولت ترکیه برای حذف پدیده قاچاق کتاب در این کشور بیان کرد: فروش کتاب قاچاق در ترکیه بعد از تصویب قانون کپی‌رایت به شدت کاهش پیدا کرده و به کمتر از 2 درصد رسیده است.  

وی با اشاره به مجازات فروش کتاب قاچاق در ترکیه افزود: فروش کتاب قاچاق در ترکیه مجازات مالی،  تحمل حبس از 5 تا 10 سال و یا محرومیت از فعالیت‌های فرهنگی را درپی دارد.

 سفیر ترکیه در ایران ادامه داد: دولت ترکیه سال‌‌هاست بازار و صنعت چاپ و نشر کتاب را به دست بخش خصوصی سپرده است. دولت فقط در چند موسسه بزرگ از‌جمله بنیاد تاریخ ترک سرمایه‌گذاری می‌کند؛ چراکه چاپ این آثار از سوی ناشران خصوصی سود‌آور نیست اما چاپ آ‌ن‌ها ضروری است؛ بنابراین دولت از تولید این آثار حمایت می‌کند.

به گفته وی، با حمایت بخش دولتی در قالب طرح «تدا» که از سال‌ها پیش راه‌اندازی شده، طی 20 سال گذشته بیش از 1500 عنوان کتاب به بیش از 50 زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده است.
 اورس گفت: ناشران برای چاپ هر عنوان کتاب از دولت، هولوگرام خریداری و برهمین اساس مالیات پرداخت می‌کنند. البته ناشران در ترکیه از مالیات بر‌ارزش افزوده معاف هستند و کتاب‌فروشان نیز مالیات اندکی می‌پردازند. 

وی آثار این دو نویسنده{الیف شافاک و اورهان پاموک}، هیچ‌‌گاه حتی به دلیل اظهار نظرهایی که درباره دولت داشته‌اند، سانسور و لغو مجوز نشده است و انتشار آن‌ها در ترکیه، هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارد

در پاسخ به خبرنگار ایبنا درباره رویکرد دولت ترکیه درقبال نویسندگان معروف از‌جمله الیف شافاک و اورهان پاموک و احتمال انتقال این سیاست‌ها به دولت ایران در ایجاد برخی محدودیت‌ها، ضمن رد این احتمال، اظهار کرد: این دو نویسنده که خود را روشنفکر می‌دانند، در خارج از ترکیه زندگی می‌کنند و حرف‌هایی که درباره ترکیه می‌زنند، برخی محترم و برخی قابل بررسی است.

وی ادامه داد: آثار این دو نویسنده، هیچ‌‌گاه حتی به دلیل اظهار نظرهایی که درباره دولت داشته‌اند، سانسور و لغو مجوز نشده است و انتشار آن‌ها در ترکیه، هیچ محدودیت و ممنوعیتی ندارد.
 
اورس درباره ممیزی پیش از چاپ کتاب در ترکیه افزود: در ترکیه، کتاب پیش از چاپ از سوی دولت ممیزی نمی‌شود. حتی انتشار کتاب‌‌هایی که در مخالفت با دولت هستند نیز آزاد است و جمع‌آوری نمی‌شود.   
 
به گفته وی، تنها اگر از نویسنده و یا ناشری به دلیل انتشار کتابی با محتوای توهین‌آمیز به مقدسات، ارزش‌‌ها، بی‌توجهی به مسائل امنیت ملی و یا تشجیع و تحریک به اعمال تروریستی شکایت شود، دولت رسیدگی خواهد کرد.  

سفیر جمهوری ترکیه درباره وضعیت بازار کتاب این کشور و برخی آسیب‌ها، گفت: بازار نشر به دلیل نگاه تجاری، چندان با روشنفکران و دگراندیشان آشنایی ندارد و بیشتر به فکر سود بیشتر است.

وی ادامه داد: متاسفانه در ترکیه هم مانند دیگر نقاط دنیا، قیمت اندیشه و ایدئولوژی کاسته شده و به جای توجه به صاحبان ایده، پوپولیسم رواج دارد؛ آنقدر که کمتر کسی حوصله مطالعه کتاب را دارد.

این پژوهشگر و مترجم در پاسخ به این سوال که آثار اندیشمندان ایران، ازجمله علی شریعتی در ترکیه چقدر مورد توجه مخاطبان و پژوهشگران قرار دارد، گفت: بعد از گذشت دو دهه از انقلاب ایران، دیگر آثار مرحوم دکتر شریعتی، مانند گذشته مورد توجه مردم ترکیه قرار ندارد.

وی توضیح داد: درگذشته و بعد از پیروزی انقلاب ایران، مردم ترکیه از نظر  جامعه‌شناختی و یا فلسفی به‌دنبال شناخت، چرایی، چگونگی و آینده انقلاب بودند؛ بنابراین آثار دکتر شریعتی و همچنین مرحوم مطهری در ترکیه منتشر می‌شد اما حالا شرایط عوض شده است.

سفیر ترکیه گفت: در حال حاضر، آثار روشنفکران دیگری از ایرانی در ترکیه مطرح است و خوانده می‌شود؛ روشنفکرانی همچون مرحوم داریوش شایگان که من کتاب «آسیا در برابر غرب» را ترجمه کردم. یادم می‌آید که دو بار با این اندیشمند ایرانی، ملاقات داشتم.

سفیر جمهوری ترکیه در ایران درباره دلایل کم‌توجهی به ترجمه آثار نویسندگان حوزه کودک ایران در ترکیه نیز توضیح داد: باید واقعیت را بپذیریم؛ کودکان امروز برخلاف نسل‌های گذشته که به داستان علاقه‌مند بودند، کمتر به مطالعه کتاب توجه دارند.

وی با تعمیم این وضعیت جهانی به کودکان ترکیه، ادامه داد: بررسی‌های جامعه‌شناختی نشان می‌دهد، مادران به جای کتاب و قصه‌گویی از ابزار‌های مختلفی از‌جمله تلفن همراه و تلویزیون برای سرگرم کردن کودکان خود استفاده می‌کنند.

این ایران‌شناس افزود: ذهن کودکان امروز بیشتر تصویری و کمتر شنیداری است؛ بنابراین کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان در همه جهان کاهش پیدا کرده.  

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  اقدام جالب سرمربی تیم والیبال لهستان
  فشار بر مسلمانان اروپا
  تورم ترکیه روی دور صعودی
  اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس
  خودروسازی صنعت اول اسلواکی است
  لیست بهترین کتاب‌های ۲۰۲۰ آمازون
  سفیر کرواسی در ایران برگزیده کتاب سال شد
  انتقاد وزیر امور خارجه یونان از آنکارا
  مداخلات ایرانیان: شاهنشاهی هخامنشی ...
  احتمال تعویق در پروازهای تهران-استانبول
  افزایش ۱ میلیاردمترمکعبی ظرفیت گاز ایران
  کرونا در بوسنی و هرزگوین سیر صعودی دارد
  رقابت های جهانی کشتی ۲۰۲۰ در صربستان
  حزب حاکم کرواسی پیروز بزرگ انتخابات پارلمانی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار