پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: ماكرون: ما مجارستان يا تركيه نيستيم
شنبه، 15 آذر 1399 - 12:32     کد خبر: 34319

رئيس جمهور فرانسه اتهامات مبني بر آن را كه دولتش در ارائه لايحه مناقشه‌آميز به منظور حفاظت از مأموران پليس و سركوب گروه‌هاي اسلام‌گرا، چرخشي غيرليبرال داشته، رد كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويترز، اين لايحه كه از آزادي به اشتراك‌گذاري تصاوير با هويت مأموران پليس ممانعت مي‌كند، بخش مهمي از برنامه‌هاي ماكرون براي جلب حمايت رأي‌دهندگان راست‌گرا بوده و خشم روزنامه‌نگاران را برانگيخته است.

امانوئل ماكرون در مصاحبه‌اي با وب‌سايت "بروت" در اين رابطه كه رسانه‌هاي بين‌المللي، برنامه‌هاي پليس فرانسه را مخالف آزادي و "غيرليبرال" مي‌دانند، اظهار كرد: امروز وضعيت رضايت‌بخش نيست اما، مرا ببخشيد، اين موضوع كشور ما را به يك كشور استبدادي تبديل نمي‌كند.

ماكرون گفت: ما مجارستان، تركيه يا چنين كشوري نيستيم. اجازه نمي‌دهم گفته شود ما در كشورمان در حال كاستن از آزادي‌ها هستيم.

اعتراضات به برنامه‌هاي پليس، بعد از انتشار ويدئوي ضرب و شتم يك مرد سياه‌پوست توسط ۳ مأمور پليس در استوديوي موسيقي خود در اوايل ماه جاري، افزايش يافت.

ماكرون گفت آنچه مأموران پليس انجام دادند غيرقابل قبول بوده، اما به معني آن نيست كه كل نيروي پليس ذاتاً خشن و نژادپرست است.

رئيس جمهور  فرانسه افزود: جامعه هم خشن‌تر شده، و نيروي پليس در درگيري‌ها از جمله در پاريس دچار جراحات شده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: يك نيروي پليس خانم در پاريس از تظاهركنندگان كتك خورده است. اگر به جامعه با كليت آن نگاه نكنيد، منصف نيستيد.

ماكرون گفت بعد از سر بريده شدن "ساموئل پتي"، معلم فرانسوي، از دولت‌ها و روشنفكران غربي نااميد شده است.

به دنبال قتل پتي، ماكرون وعده داد محكم در برابر توهين‌ها به "ارزش‌هاي فرانسه" ايستادگي كند و دولتش تحقيقاتي را در مورد مساجد مظنون به تحريك ايدئولوژي اسلام‌گرايي آغاز كرد كه اين تحقيقات، اعتراضات ضدفرانسه در برخي كشورهاي مسلمان و برخي انتقادات در غرب را به همراه داشت.

ماكرون گفت: فرانسه به خاطر دفاع از آزادي بيان مورد حمله قرار گرفت. ما خيلي تنها بوديم.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها