پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: يونان: اقدامات تركيه متقاعدكننده نيست
شنبه، 15 آذر 1399 - 12:29     کد خبر: 34318

وزير امور خارجه يونان گفت: اقدامات اخير تركيه براي كاهش تنش در درگيري با يونان و قبرس بر سر مخازن انرژي مديترانه شرقي، "متقاعدكننده" نيستند و رهبران اتحاديه اروپا بايد كاري كنند كه آنكارا را ترغيب به توجه به قانون بين‌المللي كند.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از آسوشيتدپرس، "نيكوس دندياس" گفت، تركيه انتخاب كرده از فرصتي كه رهبران اتحاديه اروپا در ماه اكتبر به منظور كاهش تنش‌ها در منطقه به اين كشور ارائه دادند، استفاده نكند.

تركيه هفته گذشته به كشتي تحقيقاتي خود بعد از تكميل آنچه تحقيقات لرزه‌اي در آب‌هاي مديترانه شرقي عنوان كرده بود، دستور بازگشت به بندر را داد. فعاليت‌هاي اين كشتي با اسكورت كشتي‌هاي جنگي در آب‌هايي كه يونان بر آن‌ها ادعاهاي سرزميني دارد، باعث ايجاد تنش نظامي بين دو همسايه و متحد اسمي ناتو شد.

يونان نيز از طريق فرستادن كشتي‌هاي جنگي خود اقدام به مقابله كرد و هر دو كشور براي تأكيد بر ادعاهاي خود، تمرينات نظامي انجام دادند. ناتو وارد عمل شد تا از درگيري بالقوه مسلحانه جلوگيري كند.

اما دندياس گفت بازگشت كشتي به بندر، كافي نبوده است.

دندياس بعد از مذاكرات با همتاي قبرسي خود "نيكوس كريستودوليدس"، اظهار كرد: اقدامات ديرهنگام تركيه در روزهاي اخير براي كاهش تنش‌ها، متقاعدكننده نيستند؛ به همين دليل هم هست كه به طور مشترك از تمام ديگر كشورهاي عضو اتحاديه اروپا خواسته‌ايم به مسئوليت‌هاي خود عمل كنند.

وي گفت: اين تصميمات نه فقط به عنوان يك پيغام واضح به تركيه، بلكه براي اثبات اعتبار اتحاديه اروپا، قابل توجه هستند.

دندياس و كريستودوليدس همچنين گفتند تركيه به جست‌وجوي منابع هيدروكربن در آب‌هايي ادامه داده كه قبرس مدعي حقوق انحصاري در آن‌ها است.

آنكارا مي‌گويد يونان و دولت قبرس‌ يوناني‌نشين، حقوق انرژي تركيه و قبرس‌ ترك‌نشين را با ايجاد مرزهاي دريايي مطابق با منافع خود و تلاش براي محروم كردن تركيه از مخازن بالقوه نفت و گاز، به استهزا گرفته‌اند.

كريستودوليدس گفت اتحاديه اروپا بايد در اقدامات خود "وظيفه شناس، مصمم و معتبر" باشد و در مسائل مرتبط با حقوق حاكميتي كشورهاي عضو، نقش مهمي را ايفا كند.

وي اظهار كرد: واضح است كه توپ در زمين تركيه است و هر تصميمي به نگرش تركيه بستگي دارد كه رهبران اتحاديه اروپا آن را مورد ارزيابي قرار خواهند داد و همانگونه كه در اكتبر توافق شد، مطابق با اين ارزيابي تصميم مي‌گيرند.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها