پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان: اميدواري اردوغان براي فرانسه بدون ماكرون
جمعه، 14 آذر 1399 - 21:57     کد خبر: 34316

رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور تركيه، روز جمعه ۴ دسامبر (۱۴ آذر) با انتقاد شديد از امانوئل ماكرون رئيس جمهور فرانسه ابراز اميدواري كرد اين كشور هرچه زودتر از «شر وي خلاص شود».

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز، آقاي اردوغان كه براي مراسم نماز جمعه در مسجد (موزه سابق) اياصوفيه حضور يافته بود، خطاب به خبرنگاران گفت: «ماكرون براي فرانسه يك مشكل است. فرانسه با ماكرون دوره‌اي بسيار خطرناك را مي‌گذراند. اميدوارم اين كشور هرچه زودتر خودش را از دست مشكلي به نام ماكرون خلاص كند.»

روابط فرانسه و تركيه از زمان اوج‌گيري بحران قره‌باغ با تنش همراه بوده است.

امانوئل ماكرون رئيس‌جمهور فرانسه در اوايل ماه گذشته گفته بود از شوراي اروپا خواهد خواست طرح لغو اتحاديه گمركي ميان تركيه و اتحاديه اروپا را بررسي كند.

شب گذشته نيز مجلس نمايندگان فرانسه با ۱۸۸ راي موافق در برابر ۳ راي مخالف متن پيشنهادي قطعنامه‌اي را به تصويب رساند كه در آن از دولت اين كشور تقاضا شده بود تا منطقه ناگورنو قره باغ را به عنوان يك جمهوري مستقل به رسميت بشناسد و از نيروهاي آذربايجان بخواهد كه از اين منطقه «فورا» عقب‌نشيني كنند.

اين قطعنامه كه نسبت به تحركات تركيه در حمايت از شبه‌نظاميان اسلام‌گرا در نزاع قره‌باغ هشدار داده است، پيشتر در روز پنجشنبه ۲۶ نوامبر (۶ آذر) به تصويب مجلس سناي فرانسه رسيده بود.

جمهوري آذربايجان و ارمنستان پس از حدود ۶ هفته جنگ خونين بر سر منطقه ناگورنو قره باغ، در ماه گذشته ميلادي با ميانجيگري روسيه به توافق رسيدند. با اين حال امانوئل ماكرون از شرايط توافق ابراز ناخرسندي كرده است. او پيشتر در نشستي در حضور گروهي از ارامنه فرانسه با بيان اينكه اين آتش بس را كافي نمي‌داند، افزوده بود اين توافق «نه مشكل سياسي منطقه را حل مي‌كند و نه مشكلات ديگر آن را».

ماكرون از ابتداي نزاع قره‌باغ منتقد جدي عمليات نظامي آذربايجان در اواخر سپتامبر براي بازپس‌گيري اين ناحيه و همچنين حمايت تركيه به عنوان عضو ناتو از جمهوري آذربايجان بوده است. او همين طور تركيه را به اعزام جهادگران سوريه براي جنگ در كنار نيروهاي آذربايجان متهم كرده، امري كه واكنش آنكارا را در پي داشته است و مقامات تركيه فرانسه را به دخالت در امور داخلي خود متهم كرده اند.

اعلام آمادگي اروپا براي وضع تحريم عليه تركيه

همزمان شارل ميشل، رئيس شوراي اروپا، روز جمعه از آمادگي اتحاديه اروپا براي وضع تحريم عليه تركيه خبر داد.

آقاي ميشل كه در خصوص بحران قره‌باغ صحبت مي‌كرد گفت: «ما در ماه اكتبر با تركيه صحبت كرديم و تلقي‌مان در خصوص ادامه موضع‌گيري‌هاي خصمانه و اقدامات يك‌جانبه تركيه منفي است.»

رئيس شوراي اروپا افزود: «ما در جلسه ۱۰ دسامبر اتحاديه اروپا اين مسئله را به بحث خواهيم گذاشت و آماده هستيم با استفاده از ابزارهاي در دستمان اقدام به وضع تحريم كنيم.»

پيشتر وزارت خارجه آمريكا نيز آنكارا را به توقف اقدامات تحريك‌آميز در شرق مديترانيه فراخوانده بود.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها