پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : محمد در تورات و انجيل
دوشنبه، 28 مهر 1399 - 17:44 کد خبر:34062
بنيامين كلداني


يكي از تاليفات مهم در زمينه بشارت، كتاب «محمد در تورات و انجيل» بنيامين كلداني كشيش ايراني است كه در نهايت با نوشتن تاليفات مختلف، مسلمان شد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، مراسم رونمايي از كتاب «محمد در تورات و انجيل» كه به‌تازگي توسط انتشارات كتاب جمكران منتشر شده، در حرم مطهر رضوي برگزار؛ و در اين‌نشست ضمن سخنراني حجت‌الاسلام مجتبي الهي خراساني از پژوهشگران و اساتيد حوزه علميه درباره موضوع احتجاج و بشارت در كتب آسماني، اين‌كتاب معرفي شد.

خراساني در اين‌نشست گفت: امام رضا (ع) در گفتگو با عالمان اهل كتاب، بخشي از پيش‌بيني‌هاي كتب آسماني‌شان را براي آنها تبيين فرموده است. اين‌مناظرات در كتب مختلف حديثي درج شده است. نكته قابل تامل اينكه حضرت با كتب اختصاصي اهل كتاب با هر گروه مناظره كرده‌اند.

وي با اشاره به تنوع اناجيل و انحرافات و اختلافات نسخه‌هاي گوناگون اناجيل، به ترجمه هاي منحرف شده اشاره كرد و گفت: يكي از اقدامات دانشمندان الهيات مسلمان، جستجو در نسخ فعلي كتب آسماني اهل كتاب در موضوع بشارات است و كتاب‌هاي مختلفي در اين باب نوشته‌اند. نكته جالب توجه آنكه نوشتن مطالب تحقيقي در اين‌زمينه به نويسندگان مسلمان مختص نشده و برخي كشيشان و عالمان يهودي نيز كتبي در موضوع بشارات در تورات و انجيل نوشته‌اند.

اين‌كارشناس در ادامه گفت: يكي از تاليفات بسيار عالي در اين زمينه «محمد در تورات و انجيل» است كه نويسنده آن دكتر بنيامين كلداني از هموطنان ماست. وي از يكتاپرستان مسيحي بوده و درباره تحريفات تثليث سخنراني‌هاي مفصلي داشت. وي كم‌كم به بشارات عهدين توجه ويژه كرد و در نهايت به آيين اسلام درآمد. اين كشيش مستبصر و محقق، سلسله مقالاتي درباره بشارات در كتب آسماني اهل كتاب نوشت و در  نهايت مسلمان شد.

خراساني درباره ويژگي‌هاي كتاب «محمد در تورات و انجيل» گفت: دانشمندان الهيات در گذشته مواردي از تطبيق مضامين كتب عهدين را با پيامبر اسلام ذكر كرده بودند ولي در تحقيقات پروفسور عبدالاحد داوود نويسنده كتاب «محمد در تورات» تنوع  و تعدد مضاميني كه بر پيامبر اسلام منطبق بوده، بسيار ممتاز است؛ خلاف نوشته‌هاي گذشته كه الهيات‌شناسان مسلمان كه كمتر از انگشتان دست عهدين را مي‌شناختند. وي موارد متنوع و  متعددي را ذكر كرده كه برخي از آن‌ها انحصار بر انطباق بر پيامبر اسلام دارند. نكته ديگر آن‌كه به‌علت تسلط نويسنده كتاب به زبانهاي كهن (سرياني، يوناني، عبري و ..) تحقيقات بسيار ويژه اي در اشاره متون تورات و انجيل به اسلام و سرزمينهاي اسلامي يافته و ارائه كرده است.