پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : هشدار رهبر مخالفان بلاروس به روسيه
شنبه، 8 شهریور 1399 - 04:13 کد خبر:33790

 سوتلانا تيخانوفسكايا رهبر مخالفان بلاروس و نامزد شكست خورده انتخابات رياست جمهوري اين كشور از روسيه خواست تا به حق حاكميت كشورش احترام بگذارد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ريانووستي، تيخانوفسكايا در گفت وگو با شبكه تلويزيوني ايتاليايي Sky Tg۲۴ گفت: رويدادها در بلاروس بايد مساله داخلي اين كشور باشد و كمك روسيه فقط در صورت نياز به مذاكره با دولت بلاروس باشد.

وي ادامه داد: زماني كه تصاويري از كشور خود مي بينم به ملت خود بسيار افتخار مي كنم كه سرانجام شهامت يافتند تا براي حقوق خود مبارزه كنند و عقايد خود را ابراز كرده و به هر كسي كه مي خواهند راي دهند.

تيخانوفسكايا گفت: ما ۲۶ سال تحت اين رژيم (حكومت بلاروس) بوديم و سرانجام بيدار شديم و آماده ايم تا آزاد باشيم.

انتخابات رياست جمهوري بلاروس درحالي روز ۱۹ مرداد ماه برگزار شد و الكساندر لوكاشنكو با كسب بيش از ۸۰ درصد آرا به پيروزي رسيد و تيخانوفسكايا تنها ۱۰ درصد آرا را بدست آورد و مخالفان دولت بلاروس بلافاصله اعلام كردند كه در انتخابات تقلب صورت گرفته و طرفداران خود را به خيابانها كشاندند.  

 تيخانوفسكايا در ادامه مصاحبه گفت كه روسيه و بلاروس رابطه بسيار تنگاتنگي دارند و دو كشور همسايه هستند كه با تاريخ و روحيه ملي به يكديگر ارتباط يافته اند.

وي ادامه داد: ما مي دانيم كه روسيه نقش معيني در كشور ما و نيز ساير كشورها ايفاء مي كند اما مي خواهيم تا به حق حاكميت ما احترام بگذارد.

به گفته نامزد شكست خورده انتخابات رياست جمهوري بلاروس، آنچه كه در اين كشور رخ مي دهد امور داخلي است. اگر نيازي به ميانجي گران خارجي براي مذاكره با حكومت داشته باشيم بدون شك و قطعا از كمك روسيه در اين زمينه استقبال خواهيم كرد.

رئيس جمهوري روسيه روز پنجشنبه در گفت وگو با شبكه تلويزيون دولتي روسيه، امكان بكارگيري نيروي نظامي روسيه در بلاروس را بعيد ندانست.

پوتين خاطرنشان كرد كه نيروهاي نظامي روسيه در بلاروس تا زماني كه عناصر افراط گرا، پا را از حد خود فراتر نمي گذارند و به سرقت و تاراج اموال عمومي نپردازند، بكار گرفته نمي شوند.

پوتين تصريح كرد: از نيروهاي امنيتي روسيه تا زماني كه وضعيت از كنترل خارج شود استفاده نخواهد شد.

وي خاطرنشان كرد كه  اميدوار است مسائل در بلاروس بطور مسالمت آميز حل و فصل شوند.

به گفته رئيس جمهوري روسيه، بلاروس نزديكترين كشور به روسيه است و دو كشور داراي همكاريهاي نزديك و پيوندهاي خويشاوندي هستند.

پوتين گفت: آنچه كه در بلاروس رخ مي دهد قطعا براي روسيه بي اهميت نيست. اين كشور بسيار نزديك است و از نظر قومي، زباني، فرهنگي و مذهبي نزديكترين كشور به ماست.

لوكاشنكو نيز به تازگي گفته است كه پوتين به وي وعده كمك در صورت تهديد نظامي خارجي از سوي ناتو داده است و مسكو با توجه به تعهدات خود در چارچوب دولت اتحادي روسيه و بلاروس و پيمان سازمان امنيت جمعي موظف به چنين كمكي به بلاروس است.