پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آغاز راي گيري انتخابات رياست جمهوري بلاروس
یکشنبه، 19 مرداد 1399 - 08:29 کد خبر:33663

 راي گيري در روز اصلي ششمين انتخابات رياست جمهوري بلاروس در سراسر اين كشور آغاز شد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از كميسيون مركزي انتخابات بلاروس، راي گيري از ساعت هشت بامداد امروز (يكشنبه) به وقت بلاروس در بيش از 5 هزار و 700 حوزه راي گيري آغاز شد.

علاوه بر آن 44 حوزه راي گيري در خارج از اين كشور ازجمله در نمايندگي هاي ديپلماتيك بلاروس در مسكو، سن پترزبورگ و كالينين گراد به اخذ راي مي پردازند.

 علاوه بر لوكاشنكو،«آندره دميتريف»رئيس جنبش اجتماعي «حقيقت را بگو»،«سوتلانا تيخانوفسكايا» و «آنا كونوپاتسكايا» دو نماينده سابق مجلس نمايندگان بلاروس و «سرگئي چرچن» رئيس حزب سوسيال دمكرات گرامادا در اين انتخابات نامزد شده اند و با يكديگر رقابت مي كنند.

انتظار مي رود 6.8 ميليون افراد حائز راي دادن، در انتخابات رياست جمهوري بلاروس آراي خود را به صندوق ها بريزند.  

ليديا يرموشينا رئيس كميسيون مركزي انتخابات بلاروس امروز اعلام كرد كه از روز نخست انتخابات رياست جمهوري بلاروس (روز سه شنبه هفته گذشته)، 41/7 درصد افراد حائز شرايط در انتخابات شركت كرده اند.

وي امروز در جمع خبرنگاران خاطرنشان كرد كه عصر امروز در حوزه هاي انتخاباتي با سيستم صدور مجوز راي گيري خواهد شد تا از ازدحام مردم در حوزه ها جلوگيري شود.

در چند خيابان مركزي مينسك پايتخت بلاروس، توقف خودروها ممنوع شده است و تابلوهاي پاركينگ ممنوع (بطور موقت براي امروز) نصب شده است و ماموران راهنمايي و رانندگي در اين خيابان ها كشيك مي دهند.

بر اساس تصميم كميته مركزي انتخابات به دليل شيوع بيماري همه گير كرونا در بلاروس، در هر حوزه انتخاباتي اين كشور نبايد بيش از سه ناظر حضور داشته باشد و در واقع برگزاري انتخابات در شش روز نيز به همين دليل و براي جلوگيري از شيوع اين بيماري بوده است.

بر اساس قوانين انتخاباتي بلاروس، در صورتي كه بيش از 50 درصد افراد حائز شرايط در انتخابات شركت كنند، انتخابات رياست جمهوري بلاروس پذيرفته خواهد شد.

هر نامزد انتخاباتي كه بيش از 50 درصد راي دهندگان به وي راي دهد، برنده انتخابات اعلام خواهد شد.

ناظراني از مجمع پارلماني جامعه كشورهاي مستقل مشترك المنافع (همسود) و سازمان امنيت و همكاري اروپا بر برگزاري انتخابات بلاروس نظارت دارند.  

 گفتني است در هفته هاي اخير مخالفان دولت بلاروس در مينسك و چند شهر ديگر اجتماعات اعتراضي برگزار كرده و دهها نفر از افراد شركت كننده در اين تظاهرات بازداشت شده اند.

روابط بلاروس با روسيه متحد اصلي اين كشور نيز به دليل دستگيري 33 تبعه روس در مينسك كه از طرف حكومت بلاروس به تلاش براي بي ثبات كردن اوضاع اين كشور متهم شده اند، تيره شده است.