پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : روسيه از پيمان مالياتي با قبرس خارج مي‌شود
سه شنبه، 14 مرداد 1399 - 05:32 کد خبر:33638

وزارت دارايي روسيه‌ پس از ناكام ماندن توافق تجاريِ تازه‌ٔ اين كشور با قبرس، اعلام كرد پيمان پيشينِ «پرهيز از اخذ ماليات مضاعف» را نيز با اين كشور باطل خواهد كرد؛ خبري كه مقامات قبرس را متعجب كرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از يورونيوز،كرملين اعلام كرد اين كار تاجرانِ روسِ مستقر در قبرس را نيز تشويق خواهد كرد تا سرمايه‌ها و تسهيلات خود را به كشورشان برگردانند.

ماليات مضاعف، ماليات وضع شده از سوي دو يا چند كشور مختلف بر يك دارايي و درآمد است و چون گرفتنِ چنين مالياتي ناعادلانه به‌شمار مي‌رود اغلب كشورها با بستن پيمان‌هايي تحت عنوان «موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف» از دريافت ماليات مجدد صرف نظر مي‌كنند يا از ميزان آن مي‌كاهند.

اين در حالي است كه هرگونه خروج سرمايهٔ عمدهٔ از قبرس مي‌تواند آسيبي جدي به اقتصاد اين كشور وارد كند.

مقامات قبرس اعلام كرده‌اند با توجه به اينكه مذاكرات در اين زمينه در جريان بوده، انتظار چنين حركتي را از سوي روسيه نداشته‌اند. آنها گفتند اميدوار بوده‌اند باقي اين مذاكرات در ماه سپتامبر از سر گرفته شود، يعني وقتي كه سرگئي لاوروف، وزير خارجهٔ روسيه بناست از قبرس ديدن كند.

اين جزيرهٔ درياي مديترانه كه تسهيلات مالياتي و پيمان پرهيز از اخذ ماليات مضاعف را با مسكو دارد، مقصد جالب توجهي براي تاجران،‌ كارآفرينان و صاحبان صنايع روس بوده است.

اما با نزول شديد بهاي نفت و نيز بحران اقتصادي ناشي از شيوع كرونا در روسيه، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري اين كشور‌ براي تقويت نقدينگي، خواستار وضع ۱۵ درصد ماليات بر تمامي سرمايه‌هايي شد كه از سال ۲۰۲۱ ميلادي به بعد از اين كشور خارج مي‌شود.

دولت روسيه همزمان هشدار داده بود كه اگر هم‌پيمانان تجاري اين كشور تغييرات اخير را نپذيرند، روسيه به شكل يكجانبه از توافق‌هاي مالي و تجاري‌ خارج خواهد شد.