پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ۴ دليل براي نزديكي ناگهاني عربستان و يونان
پنجشنبه، 15 خرداد 1399 - 17:32 کد خبر:33260
رياض تلاش مي‌كند روابط مستحكمي با دشمنان تركيه در منطقه، مانند يونان و قبرس برقرار كند، تا پاسخي داده باشد به موضع سختگيرانه تركيه عليه عربستان در ماجراي ترور خاشقچي.


رياض تلاش مي‌كند روابط مستحكمي با دشمنان تركيه در منطقه، مانند يونان و قبرس برقرار كند، تا پاسخي داده باشد به موضع سختگيرانه تركيه عليه عربستان در ماجراي ترور خاشقچي.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، الخليج الجديد نوشت: نزديكي سريع بين عربستان سعودي و يونان، دلايل واقعي اين دوستي سياسي بين دو كشور را پنهان مي‌كند، بويژه آنكه اين نزديكي روابط در طول تاريخ دو كشور، بي سابقه بوده است.

در ادامه اين مطلب آمده است: با وجود نداشتن مرز‌هاي جغرافيايي مشترك ميان عربستان و يونان، اين دو كشور در طول ماه‌هاي اخير به سرعت در حال نزديك شدن به يكديگر هستند و اين مساله نشان دهنده پيام‌هاي متعددي است.

با وجود اين نزديكي، مساله جالب توجه آن است كه روابط اقتصادي ميان دو كشور همچنان ضعيف است و سعودي‌ها تنها در سه طرح اقتصادي در يونان سرمايه گذاري كرده اند.

در فوريه گذشته، پايتخت رياض شاهد برگزاري نشستي بين پادشاه و، ولي عهد سعودي، با نخست وزير يونان "كيرياكوس ميتسوتاكيس" بود، كه در جريان آن، به بررسي روابط دو جانبه خود و حوادث جديد در منطقه پرداختند.

در مي‌جاري، عربستان رسما از امضاي توافق همكاري در زمينه خدمات حمل و نقل هوايي با يونان خبر داد. به نظر مي‌رسد در پشت پرده، دلايلي براي اين نزديكي رابطه وجود دارد كه احتمالا در آينده به ائتلاف محكمي بين دو كشور در زمينه‌هاي مختلف تبديل مي‌شود.

ظاهرا تركيه با قدرت در پشت پرده اين تحول در روابط عربستان و يونان قرار دارد، رابطه‌اي كه ناگهان از مرحله سستي عميق، وارد يك صعود بي سابقه شده است.

رياض تلاش مي‌كند روابط مستحكمي با دشمنان تركيه در منطقه، مانند يونان و قبرس برقرار كند، تا پاسخي داده باشد به موضع سختگيرانه تركيه عليه عربستان در ماجراي ترور خاشقچي.

موضع تركيه در حمايت از قطر در رابطه با تحريمي كه از سوي عربستان، امارات، بحرين و مصر عليه آن اعمال شد، انگيزه دومي است براي نزديكي بين عربستان و يونان، چرا كه روابط بين تركيه و يونان در حالت متشنجي قرار دارد.

تحركات سعودي، از تلاش دائم مصر براي تشكيل يك ائتلاف سه گانه با قبرس و يونان در خاورميانه، جدا نيست، ائتلافي كه هدف از آن، مقابله با نفوذ تركيه و محدود كردن خواسته‌هاي اردوغان بود.

در همين راستا، رياض اولين سفير خود را به پايتخت قبرس فرستاد و چند روز بعد، وزير خارجه سابق عربستان، ابراهيم العساف، اعلام كرد كه رياض از «مشروعيت و حق حاكميت» قبرس حمايت مي‌كند، كه اين مساله را مي‌توان جانبداري كامل عربستان از قبرس، در مقابله با تركيه در خصوص آينده جزيره تقسيم شده بين دو كشور از سال ۱۹۴۷، دانست.

طرح خط لوله «ايست ميد» دليل ديگري است براي نزديكي بين عربستان و يونان، چرا كه منطقه خاورميانه در درياچه‌اي از گاز شناور است كه ذخاير آن به حدود ۱۲۲ تريليون متر مكعب گاز طبيعي و ۱.۷ ميليارد بشكه ذخاير نفتي مي‌رسد.

هدف از اين طرح بزرگ، انتقال گاز طبيعي به قاره اروپا، از سال ۲۰۲۵ با هزينه‌اي معادل ميليارد دلار است و در اين ميان، يونان تلاش مي‌كند از عربستان دعوت كند تا بعنوان حامي مالي اين طرح، حضور داشته باشد.

اين طرح، در صورت اجرا، برگ برنده دومي براي سعوديهاست كه به دنبال رقابت با تركيه و تاثير منفي روي خط تركيه براي انتقال گاز روسي به اروپا، با ميزان ۳۱ ميليارد متر مكعب در سال هستند.

«ايست ميد» مورد حمايت اتحاديه اروپا و ايالات متحده و اسرائيل است و احتمالا در آينده از تكيه اروپايي‌ها بر خط «تركيه» مي‌كاهد.

در مقابل، آنكارا عجله دارد تا توافقي را با حكومت الوفاق ليبي امضا كند، تا مرز‌هاي دريايي را ترسيم نمايد، انچه كه به آنكارا حق حفاري در مواضع شرقي جزيره كريت يونان كه خط گاز «ايست ميد» از آن مي‌گذرد را خواهد داد.

پس از امضاي توافق با ليبي، اردوغان گفت: «دولت‌هاي يونان، اسرائيل، مصر و قبرس، نمي‌توانند بدون موافقت تركيه اقدامي كنند.»

دوستي يونان و عربستان، همچنين به «نشست گاز مديترانه» كه شامل مصر، يونان، قبرس، اردن، فلسطين، اسرائيل و ايتاليا مي‌شود نيز مرتبط است و تركيه از عضويت در آن مستثناست.

شكي نيست كه عربستان قصد دارد با ائتلاف با يونان، بتواند در خصوص سياست‌هاي اين نشست كه هدف از آن ايجاد بازار منطقه‌اي براي گاز است، حرفي براي گفتن داشته باشد.

تحليلگران بر اين عقيده اند كه حمايت از ايجاد بازار گاز در شرق مديترانه، به نفع رياض نيست؛ چرا كه اين مساله به منافع اقتصادي ان در بازار انرژي آسيب مي‌زند، اما برخي ديگر معتقدند كه مملكت سعودي از اين همايش براي خدمت به اهداف خود در تقويت رقباي قطر در زمينه گاز طبيعي، استفاده مي‌كند.

موشك‌هاي پاتريوت

در فوريه گذشته، سخنگوي دولت يونان "ستيليوس بيتساس"، اعلام كرد كه براي حمايت از تاسيسات و زير ساخت‌هاي سعودي‌ها در زمينه انرژي، سامانه‌هاي پاتريوت را مستقر خواهد كرد و اين امر، در ضمن اقدام مشترك آن با ايالات متحده، فرانسه و بريتانيا بود. «بيتساس» افزود: هدف از اين اقدام، حمايت موشك‌ها از تاسيسات انرژي و مستحكم كردن روابط بين يونان و عربستان است، ضمن اينكه وي به بر عهده گرفتن تمام هزينه‌ها از سوي رياض، اشاره كرد.

آتن، ۱۳۰ سرباز خود را در خاك عربستان مستقر مي‌كند، تا بر عمليات استقرار سامانه دفاعي، نظارت و از آن اقدام، حمايت كنند و اين اولين حضور نظامي يونان در خارج از منطقه مديترانه دهه‌ها پيش تا كنون است.

علاوه بر اين، يونان نقش ميانجي را ايفا مي‌كند تا عربستان به سامانه‌هاي دفاعي مجهز شود و اين مهم از طريق امضاي توافق با اسرائيل و دولت‌هاي اروپايي صورت مي‌گيرد.

به گزارش نشريه "اسرائيل ديفنس"، وارد كردن سلاح اسرائيلي از طريق يك واسطه اروپايي، صورت مي‌گيرد و در اين ميان، آتن دروازه جديدي براي عادي سازي روابط اسرائيل با كشور‌هاي خليج فارس و گشوده شدن بازار‌هاي كشور‌هاي خليج فارس در برابر صنايع نظامي اسرائيل است.

يونان اميدوار است تا از طريق ايفاي اين نقش، به حمايت اقتصادي سخاوتمندانه عربستان نيز دست يابد، عربستاني كه سرگرم درگيري نفوذ با تركيه در خصوص منابع انرژي در مديترانه است.

در مقابل، عربستان سعودي به رابطه مستحكمي با دشمن سرسخت تركيه، هم پيمان قدرتمند اسرائيل و واسطه جديد اروپايي، يعني يونان، دست مي‌يابد.

در اين شرايط، مي‌توان گفت: تداخل منافع مرزي و امنيتي، كاملا از رابطه دوستي بين رياض و آتن به دور است، اما پرونده‌هاي سياسي و منطقه اي، با قدرت پشت اين رابطه است، كه اساسا با بازي رقابت سياسي و درگيري نفوذ با آنكارا، مرتبط است.