پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : گزيده‌اي از غزليات مولانا به انگليسي منتشر شد
شنبه، 13 اردیبهشت 1399 - 02:57 کد خبر:33077
اين ‌ترجمه از طريق وب‌سايت آمازون در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. نسخه‌هاي كاغذي اين ‌كتاب در آمريكا، انگلستان، فرانسه، اسپانيا، ايتاليا، آلمان و ژاپن عرضه شده‌اند.


ترجمه انگليسي ضيا قاسمي از گزيده‌ غزليات مولانا منتشر و توسط سايت آمازون عرضه شد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از مهر، گزيده‌اي از غزليات مولانا به انتخاب و ترجمه ضيا قاسمي استاد دانشگاه تهران و مؤسسه دهخدا به‌زبان انگليسي، به‌تازگي در كتابي با عنوان «running in the street of hearts» منتشر شده است.

اين ‌ترجمه از طريق وب‌سايت آمازون در دسترس مخاطبان قرار گرفته و نسخه‌هاي كاغذي و الكترونيكي آن براي فروش در اين ‌پايگاه اينترنتي قرار گرفته است. نسخه‌هاي كاغذي اين ‌كتاب در آمريكا، انگلستان، فرانسه، اسپانيا، ايتاليا، آلمان و ژاپن عرضه شده‌اند.

قاسمي در اين‌باره گفت: اين ‌مجموعه دربرگيرنده مجموعه‌اي از غزل‌هاي مولانا است كه براي ترجمه آن به انگليسي حدود يك‌ سال‌ و نيم وقت صرف كردم. فكر ترجمه اين ‌مجموعه پس از چندسال تدريس درس غزليات شمس تيريزي به‌زبان آموزان خارجي و خواندن چندترجمه از آثار مولانا، حافظ و شاعران ديگر كه چندان‌خوب به انگليسي ترجمه نشده بودند به ذهنم رسيد.

وي افزود: من از نوجواني غزليات شمس تبريزي را زياد مي‌خواندم و به شعر مولانا علاقه زيادي داشتم ولي در طول سال‌هاي تدريس و با تحقيق بيشتر در زمينه اشعار مولانا موفق شدم كل اشعار اين ‌كتاب ارزشمند را بخوانم و درك كنم.

اين استاد دانشگاه تهران در ادامه گفت: بيشتر ترجمه‌هايي كه مترجمان خارجي از اشعار شاعران معروف ايراني انجام داده‌اند، به‌هيچ‌وجه نمايانگر زيبايي‌هاي شعر آنان نيست و در موارد زيادي مي‌توان اشتباهات بزرگي را در آثار ترجمه‌شده ديد.

قاسمي همچنين درباره تجربه انتشار اين ‌ترجمه براي مخاطب غيرفارسي‌زبان گفت: براي چاپ اين ‌اثر در ابتدا با چند ناشر مذاكره كردم ولي بعد به نتيجه رسيدم كه انتشار اين كتاب بهتر است به شكل مستقل انجام شود. با انتخاب و ترجمه غزل‌هاي اين ‌مجموعه، اميدوارم مخاطبان خارجي اشعار مولانا بتوانند تصويري روشن‌تر و دقيق‌تر از غزل‌هاي زيباي اين ‌شاعر بزرگ كشورمان به دست بياورند و ارتباطي عميق‌تر با زبان و ادبيات پربار فارسي برقرار كنند.