پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : بسته اي براي كاهش بحران كرونا در صربستان
سه شنبه، 12 فروردین 1399 - 10:35 کد خبر:32858

 رئيس جمهور صربستان با توجه به چرخش كند صنايع مختلف به خاطر بحران ناشي از ويروس كرونا يك سري اقداماتي را در جهت حمايت از اقتصاد كشور، صاحبان شركت هاي كوچك و بزرگ و شهروندان اتخاذ كرده كه به‌زودي براي تصويب در اختيار دولت قرار مي گيرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، آلكساندر ووچيچ رئيس جمهور صربستان در يك برنامه تلويزيوني شامگاه يكشنبه يك سري اقداماتي را از جمله حدود 5 ميليارد يورو به صورت وام و يارانه به صاحبان شركت ها و كارخانه‌هاي آسيب‌ديده از ويروس كرونا و همچنين به هر شهروند صد يورو  داده خواهد شد.

در زمان حاضر اقتصاد صربستان به رغم مشكلات ناشي از بروز ويروس كرونا در وضعيت خوبي بسر مي برد و تمامي مغازه‌ها و فروشگاه‌هاي بزرگ مواد غذايي و بهداشتي پاسخگوي نيازهاي غذايي و بهداشتي مردم هستند.

ذخاير ارزي جمهوري صربستان در ماه فوريه سال جاري بالغ بر 13.458 ميليارد يورو و در ماه ژانويه بالغ بر 13.694 ميليارد يورو بوده است.

در رابطه با وضعيت اقتصادي و مالي صربستان مي توان به تاييديه هفته گذشته «Fitch Ratings» موسسه مالي بين المللي اشاره كرد كه رتبه اعتباري صربستان را با وجود بحران ناشي از ويروس كرونا؛ (BB +) اعلام و چشم انداز بهبودي اقتصاد اين كشور را مورد تاييد قرار داده است.

بنا بر گزارش‌هاي رسانه‌هاي صربستان؛ با چنين توصيف هايي مي‌توان گفت كه صربستان ممكن است به هدف خود كه رشد چهار درصدي اقتصادي درسال جاري ميلادي است،‌ نرسد، اما بنا بر اظهارات رئيسجمهور صربستان انتظار مي رود كه اقتصاد اين كشور در سال آتي رشد داشته باشد.

براي بهبودي اقتصادي كشور نيز انتظار مي رود كه بانك هاي محلي حدود 2 ميليارد يورو به صندوق توسعه صربستان واريز كنند، در آنصورت دولت مي تواند به اين صندوق 1.25 ميليارد ديگر بصورت ضمانت نامه در جهت كمك به شركت ها و صاحبان صنايع كمك كند.

از طرف ديگر، كمك 5 ميليارد يورويي دولت به صورت وام و يارانه كه از طرف رئيس جمهور صربستان پيشنهاد شده است يكي از راه هاي كمك به شهروندان، شركت‌ها و كارخانههاي كوچك و بزرگ، توليد كنندگان محصولات كشاورزي استتا اقتصاد اين كشور بتواند در مجموع سختي‌هاي ناشي از بيماري ويروس كرونا را تحمل كنند.

هر چند كشورهاي منطقه مانند؛ اسلووني كمكهاي مشابهي را به مردم پييشنهاد كردهاند، اما پيشنهاد كمك مالي صربستان به مردم و شركت‌ها نسبتا بيشتر از ديگر كشورها در منطقه به نظر مي رسد.

«يانز يانش» نخست وزير اسلووني براي غلبه بر اپيدمي ويروس كرونا كمك 3.0 ميليارد يورويي را به مردم و صاحبان صنايع در اين كشور اعلام‌كرده است.

كرواسي نيز در همين رابطه هفته گذشته اقدامات مالي در جهت كمك به مردم را به ارزش 3.9 ميليارد يورو تصويب كرد.

حكومت هاي  بوسني و هرزگوين، مونته نگرو و مقدونيه شمالي در اين منطقه هنوز اقدامات مشابه را براي كمك به شهروندان و فعالان اقتصادي  براي عبور از بحران كنوني اتخاذ نكرده اند.

با توجه به ثبات اقتصادي، سياست مالي جمهوري صربستان، ذخاير ارزي بالاي كشور ، پايداري نرخ ارزي كشور (دينار صربستان) و تورم در حد معقول مي‌توان گفت كه شركت هاي بزرگ و كوچك، صاحبان صنايع و شهروندان ميتوانند روي كمك هاي دولت حساب باز كنند.

تعويق مهلت پرداخت وام، ماليات و پيش پرداخت ماليات بردرآمد براي سال آينده و كمك هاي بانك هاي داخلي به ارزش 2 ميليار يورو  به صندوق توسعه صربستان و حمايت از شركت هاي كوچك و بزرگ به ارزش 700 ميليون يورو از جمله اقدامات پيشنهادي رئيس جمهور صربستان براي پشت سر گذاشتن بحران هاي اقتصادي ناشي از بحران ويروس كرونا است.

** در صربستان وضعيت اضطراري و ممنوعيت خروج مردم در سراسر كشور در فواصل زماني ساعات 15 عصر تا 5 بامداد، اعلام شده است.

مسدود شدن مرزهاي زميني و همچنين متوقف شدن تردد وسايل نقليه عمومي در شهرها و بين شهري در كشور و متوقف شدن پرواز و فرود هواپيماهاي مسافربري در فرودگاه نيكولا تسلا بلگراد از جمله اقدامات تدابيري است كه در صربستان در رابطه با مبارزه با شيوع گسترده ويروس كرونا انجام شده است.

اين امكان وجود دارد كه در صورت ازدياد مبتلايان به ويروس كرونا در صربستان، ممنوعيت حضور مردم در خيابان ها 24 ساعت اعلام شود.

بر اساس تدابير اتخاذ شده توسط دولت صربستان، حضور افراد سالمند بالاتر از ۶۵ سال در شهرها و افراد بالاتر از ۷۰ سال در روستاها ممنوع است و دولت براي اين افراد، تسهيلاتي را فراهم آورده است.

بنا بر آخرين اطلاعيه‌هاي مراكز بهداشتي و درماني صربستان، تا كنون 785 نفر به ويروس كرونا مبتلا شده‌اند و 16 نفر جان خود را از دست داده اند.