پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : ارتش آلباني و اجراي ممنوعيت تردد در خيابان‌ها
سه شنبه، 5 فروردین 1399 - 06:04 کد خبر:32818

دولت آلباني براي اجراي منع آمد و شد ۴۰ ساعته از روز شنبه براي مبارزه عليه ويروس كرونا ارتش را در سراسر اين كشور مستقر كرده است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويترز، حدود ۱۲۰ هزار آلبانيايي از كشور ايتاليا به كشور خود بازگشتند پيش از اينكه آلباني روابط هوايي و دريايي خود با ايتاليا كه بيشترين آمار تلفات ناشي از ويروس كرونا در جهان را دارد، قطع كند.

تاكنون ۷۶ تن در آلباني به ويروس كرونا جديد مبتلا شده و دو تن فوت كرده‌اند. ولي مسئولان از اين مي‌هراسند كه شيوع اين بيماري به صورت ناگهاني افزايش يابد و به خدمات بهداشتي عمومي محدود اين كشور فشار زيادي وارد آورد.

با وجود دستور ماندن در منزل در بيشتر ساعات روز و ممنوعيت سفر، تعداد زيادي از مردم آلباني به فعاليت‌هاي ورزشي و گروهي و بازي در خيابان‌ها ادامه دادند و به هشدارهاي حفظ فاصله با يكديگر در صف‌هاي طولاني بي‌توجهي كردند.

ادي راما، نخست‌وزير آلباني و لولزيم باشا، رهبر اپوزيسيون اين كشور در سخناني از تمامي مردم خواستند تا از روز شنبه ساعت ۱۳ به وقت محلي به ۴۰ ساعت ممنوعيت خروج احترام بگذارند.

ادي راما اظهار كرد: تمامي مردم بايد از ساعت ۱۳ در داخل منازل خود بمانند. نيروهاي پليس و نظاميان با افرادي كه سرپيچي كنند برخورد خواهند كرد، حتي اگر آن‌ها بازنشستگان باشند. آن‌ها همچنين مي‌توانند از ماشين‌هاي آبپاش و گاز اشك‌آور در صورت نياز استفاده كنند. دولت آلباني همچنين اعلام كرد كه تنها خودروهاي اورژانس مي‌توانند در شهر تردد داشته باشند.

صبح شنبه مردم در تيرانا، پايتخت آلباني به فروشگاه‌ها رفتند تا موادغذايي تهيه كنند و خيلي به حفظ فاصله با يكديگر توجهي نداشتند. مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، كليساها، رستوران‌ها و باشگاه‌ها در اين كشور تعطيل شده‌اند و تنها فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها براي ساعاتي محدود باز خواهند بود و فروش آن‌ها به صورت آنلاين انجام خواهد شد.