پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : صربستان منع رفت و آمد را به اجرا گذاشت
چهارشنبه، 28 اسفند 1398 - 10:08 کد خبر:32789

به دستور الكساندر وجيچ، رئيس جمهور صربستان، تردد افراد بالاي 70 سال در هر زمان از روز ممنوع و همچنين منع آمد و شد شبانه براي همگان به عنوان يكي از اقدامات جلوگيري از شيوع كرونا ويروس به اجرا گذاشته شد.

 به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از رويترز، مقام‌هاي بهداشتي اين كشور حوزه بالكان تاكنون از 72 مورد ابتلا به اين بيماري و آزمايش از 374 تن در اين رابطه خبر داده‌اند. هنوز در اين كشور موردي از مرگ در اثر كرونا گزارش نشده است.

وجيچ در سخنان تلويزيوني با چهره‌اي غمگين گفت كه به دليل شرايط بسيار بد براي سالمندان مجبور به اتخاذ محدوديت‌هاي سخت و جدي براي آنها شده است.

او تاكيد كرد: از 10 صبح روز چهارشنبه در همه شهرها ممنوعيت تردد در خيابان‌ها براي تمامي افراد بالاي 65 سال و در مناطق حومه‌اي براي افراد بالاي 70 سال اعمال مي‌شود. ممنوعيت تردد نيز براي همه بجز افراد شب‌كاري كه از ساعت 8 بعداز ظهر تا 5 صبح فعاليت دارند، اجرا مي‌شود.

به گفته وجيچ مقام‌هاي محلي و افراد جوان‌تر وظيفه ارسال غذا و ديگر مايحتاج براي افراد سالمند را برعهده دارند، همچنين مغازه‌هايي براي سالمندان جهت خريد مايحتاج اختصاص داده شده است.

وي تاكيد كرد، صربستان محدويت‌هايي ديگر نظير بسته شدن مهدهاي كودك، مدارس و دانشگاه‌ها را تا پايان تابستان و ممنوعيت ورود خارجي‌ها به كشور را نيز اجرايي مي‌كند و همچنين در نظر دارد تمامي اتوبوس‌ها و وسايل نقليه عمومي را براي دو يا سه روز آينده متوقف كند.

بر اساس اين محدويت‌هاي جديد ارتش صربستان در تمامي طول مرزها مستقر شده و وظيفه حفاظت از كمپ‌هاي آوارگان و مهاجران غيرقانوني خارجي از آسيا و خاورميانه را برعهده دارد.

وجيچ پس از ديدارش با چن بو، سفير چين در بلگراد گفت كه صربستان به دنبال كمك از چين كه از سرمايه‌گذاران اصلي در صربستان است براي مهار اين بيماري است. وي در سخنان خود بارها از شي جينپينگ، رئيس جمهور چين به عنوان "برادر" ياد كرد.
او به چن بو تاكيد كرد: ما براي جلوگيري از بدترين سناريو به چين نياز داريم هر آنچه مي‌توانيد براي ما بفرستيد، ما به تجربه شما نياز داريم.

سفير چين نيز در پاسخ اطمينان داد كه تا آخر هفته تيم كارشناسان چين به صربستان مي‌رسند.