پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تركيه يونان را به«نازي‌ها» تشبيه كرد
دوشنبه، 26 اسفند 1398 - 12:18 کد خبر:32769

سخنگوي وزارت خارجه تركيه در يك بيانيه به مواضع اخير وزير خارجه يونان درباره موضوع مهاجران، ليبي و اقليت تُرك‌تبار در يونان تاخته است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از فارس، چهار روز بعد از اينكه «رجب طيب اردوغان» رئيس‌جمهور تركيه رفتار مأموران مرزي يونان با آوارگان سوري را به رفتار «نازي‌ها» تشبيه كرد، سخنگوي وزارت خارجه تركيه بار ديگر به يونان تاخته و آنها را «نازي» خوانده است.

اردوغان چهارشنبه ۲۱ اسفند در حالي كه ويدئويي از برخورد يوناني‌ها با مهاجران سوري را در پارلمان تركيه نشان مي‌داد گفته بود: «گشودن آتش بر روي مردم بي‌گناه و رفتارهاي غير انساني با آن‌ها به معناي واقعي كلمه بربريت است. هيچ فرقي بين تصاويري كه از مرزهاي يونان منتشر مي‌شود و آنچه نازي‌ها انجام مي‌دادند وجود ندارد. چرا مانع از ورود آن‌ها مي‌شويد و شكنجه‌هاي نازي‌ها را بر آن‌ها اعمال مي‌كنيد؟»

حالا امروز حامي آكسوي در بيانيه‌اي به اظهارات توئيتري و ضد تركيه‌اي وزير خارجه يونان درباره مسائل مرتبط با مهاجران و ليبي واكنش نشان داد.

سخنگوي وزارت خارجه تركيه اعلام كرد: «بيانيه‌هاي دندياس وزير خارجه يونان در شبكه‌هاي اجتماعي مثال‌هاي بارزي از سياست‌هاي غير منسجم، دوگانه، غير قانوني و غير انساني در اين كشور هستند».

به گفته آكسوي، «يونان از مرزهاي اتحاديه اروپا دفاع نمي‌كند بلكه با برخورد با مهاجران در دروازه‌هايش به عنوان دشمنانش و نه انسان‌ها بي‌شرمانه اصول و ارزش‌هايي كه اين اتحاديه بر پايه آنها ساخته شده است را لگدمال مي‌كند، عليه آنها از گاز (اشك‌آور)، گلوله و اسپري استفاده مي‌كند و تمايزي هم براي زنان و كودكان قائل نمي‌شود و مهاجراني كه از تركيه وارد سرزمين يونان شدند را نيمه لخت برمي‌گرداند، اموال و پول‌هايشان را مي‌گيرد. اين كارها يادآور اقدامات نازي‌ها است».

اين ديپلمات تركيه‌اي با تاكيد بر نقض قواعد بين‌المللي و مقررات اتحاديه اروپا در خصوص مهاجران و «دو رويي» يونان در قبال مهاجران افزود: «به نظر مي‌رسد دندياس وزير خارجه (يونان) كاملا اقدامات و مواضع كشورش در قبال مقدونيه شمالي را فراموش كرده باشد وقتي كه چهار سال قبل مرزهايش با اين كشور را به روي مهاجران بست».

وي همچنين به مواضع وزير خارجه يونان در قبال ليبي و رد سياست‌هاي تركيه هم پاسخ داد.

آكسوي با دفاع از توافقنامه امضا شده بين رئيس‌جمهور تركيه و «فائز السراج» رئيس «دولت وفاق ملي» ليبي در خصوص همكاري نظامي و دريايي بين دو كشور تصريح كرد: « دندياس وزير خارجه (يونان) در موضوع ليبي هم در اشتباه است. ادعاهاي حداكثر گرايانه يونان در زمينه منطقه دريايي مدنظرش نه تنها نقض قوانين بين‌المللي است بلكه نقض حقوق تركيه و همچنين ليبي است».

وي افزود: «يادداشت تفاهمي كه ما با دولت مشروع ليبي بستيم تنها نماينده منافع يك گروه خاص نيست بلكه منافع همه مردم ليبي را نمايندگي مي‌كند. يونان اگر خواهان مطرح كردن نكته‌اي است بايد اين كار را در يك ميز با حضور تركيه و دولت مشروع ليبي انجام دهد نه اينكه بدگويي كند».

سخنگوي وزارت خارجه تركيه به مواضع وزير خارجه يونان در خصوص اقليت تُركتبارها در اين كشور اروپايي هم تاخت.

آكسوي تصريح كرد: «در حالي كه (يونان) اقليت يوناني در آلباني را به عنوان "اقليت ملي يوناني" به رسميت مي‌شناسد، اين دو رويي است كه يونان اقليت ترك‌تبارها در يونان را اقليت تركيه‌اي نمي‌خواند. دندياس وزير خارجه (يونان) به نظر مي‌رسد فراموش كرده كه دادگاه حقوق بشر اروپا در چندين نوبت بر نقض قوانين از سوي يونان تاكيد كرده است».

اين مقام در پايان بيانيه خود افزود: «خواست ما اين است كه بتوانيم بر اساس چارچوب روابط حسن همجواري و همكاري، راه‌حل‌هاي منطقي و مشترك براي همه چالش‌ها در منطقه‌مان پيدا كنيم بدون اينكه بازي اتهام‌زني به ديگران را احيا كنيم».