پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : آلمان ۱۰۰ كودك پناهجو را مي‌پذيرد
سه شنبه، 20 اسفند 1398 - 20:21 کد خبر:32735

دولت آلمان از پذيرش ۱۰۰ نفر از كودكان پناهجوي گرفتار در مرز يونان و تركيه خبر داد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا)، با تداوم بحران پناهجويان در مرز يونان با تركيه، دولت آلمان اعلام كرد كه در طرح اتحاديه اروپا براي پذيرش حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ كودك پناهجو مشاركت مي‌كند.

به نوشته خبرگزاري رويترز، «آندرس گيزل» سناتور امور خارجي برلين در يك مصاحبه تلويزيوني گفت آلمان به عنوان مشاركت در طرح اتحاديه اروپا، حدود ۸۰ تا ۱۰۰ كودك پناهجو در يونان را مي‌پذيرد.

اين رقم در حالي است كه سخنگوي احزاب ائتلاف كابينه آلمان روز گذشته (دوشنبه) گفته بود برلين آماده است صدها نفر از كودكان پناهجو در يونان، با تمركز روي آنهايي كه بيمار يا كم سن‌وسال‌تر هستند، پذيرش كند.

گيزل در پاسخ به سوالي درباره اينكه كودكان پناهجوي مذكور كه وارد برلين خواهند شد، توضيح داد: «اين مسئله ديگر به آن بستگي دارد كه دولت آلمان با چه سرعتي اين تصميم را اجرا كند. به نظرم امروز يا فردا انجام خواهد شد».

صندوق كودكان سازمان ملل متحد «يونيسف» نيز امروز اعلام كرد كه حداقل ۳۰۰۰ كودك پناهجو در يونان به كمك سريع و انتقال به يك خانه نيازمند هستند.

به نوشته رويترز، «افشان خان» مدير منطقه‌اي امور پناهجويان يونيسف در اروپا و آسيا مركزي با بيان اينكه فنلاند نيز قصد دارد ۱۵۰ كودك پناهجو را بپذيرد، تاكيد كرد كه به كشورهاي داوطلب بيشتري نياز است.

دولت تركيه از چند روز پيش و به بهانه كشته شدن ده‌ها نظامي خود طي ماجراجويي جديد در سوريه، گذرگاه‌هاي مرزي به سمت اروپا را به روي پناهجوياني كه مي‌خواستند به اين قاره بروند، باز كرد. دولت يونان اما با استفاده از چند هزار نيروي امنيتي و پليس به ممانعت از ورود پناهجويان پرداخت. (جزئيات بيشتر)

وزارت كشور تركيه چند روز پيش با بيان اينكه نمي‌تواند مانع پناهجوياني شود كه قصد سفر به اروپا را دارند، از استقرار هزار نظامي در مرز با يونان براي ممانعت از بازگرداندن پناهجويان به داخل تركيه خبر داده بود.