پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : اديسه
چهارشنبه، 7 اسفند 1398 - 16:55 کد خبر:32637
هومر


كتاب «اديسه» اثر هومر حماسه‌سراي يوناني با ترجمه ميرجلال‌الدين كزازي يكي از دو كتاب مشهور هومر شاعر سرشناس يوناني است و دنباله كتاب ديگر اين‌شاعر يعني «ايلياد» محسوب مي‌شود. اديسه تعدادي از افسانه‌هاي يوناني را در قالب منظور در بر مي‌گيرد؛ از جمله داستان بازگشت يكي از سرداران جنگ تروآ از اين‌جنگ است. در ابتداي داستان تروآ، ابتدا پادشاه تروآ از انتقال اسب چوبي اسپارت‌ها به داخل شهر سر باز مي‌زند و علتش هم پيشگويي‌هاي يك پيشگو است. اما با حذف پيشگو، نظر پادشاه هر برگشته و در نهايت اسب به داخل شهر منتقل مي‌شود.  كتاب موردنظر 24 سروده از هومر را در بر مي‌گيرد.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) «اديسه» دومين اثر حماسي «هومر»، شاعر و داستان‌سراي نابيناي يوناني است. اين كتاب كه در اواخر قرن 8 پيش از ميلاد مسيح نگاشته شده، با تأثير از جنگ تاريخي بين يوناني ها و تروايي ها، به صورت اشعاري حماسي، و البته با تلفيقي از ادبيات شاعرانه و احساسي، يكي از تأثيرگذارترين آثار ادبيات مغرب‌زمين به شمار مي‌آيد.

«اديسه» زمان صلح و بازگشت قهرمانان را از جنگ «تروا» نشان مي‌دهد و سرگذشت يكي از سران جنگ، بنام «اوديسيوس» است كه در سفري طولاني، ماجراهاي مختلف و خطيري براي وي و همراهانش پيش آمده و در نهايت كه همگان گمان به كشته‌شدن وي مي‌نمودند به وطن خود باز گشته و دست متجاوزان را از سرزمين و زن و فرزند خود كوتاه مي‌نمايد.

«اديسه»‌ هومر از زيباترين و عظيم‌ترين آثار حماسي ملت‌هاي جهان محسوب شده كه منبع اصلي آگاهي ما درباره‌ اساطير يونان به شمار مي‌روند و فراتر از داستان‌هاي افسانه‌اي از غول‌هايي چون آياس و آشيل، حقايقي از تاريخ را هم در خود نهفته‌اند.

اديسه
هومر
ترجمه: ميرجلال‌الدين كزازي
نشر مركز
تعداد صفحات: 464
قيمت: 85 هزار تومان


محمود فاضلي