پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : يك ميليون نفر فالوور دارم
یکشنبه، 1 اردیبهشت 1398 - 09:40 کد خبر:30783
برانكو ايوانكويچ


حسن حيدر دياب خبرنگار معروف كرواسي كه عمدتا مقالات خود را در وچرني ليست منتشر مي كند، بهمن سال گذشته به ايران سفر كرد و در مراسم جشن چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي شركت داشت. از اين مراسم و ديدارش با برخي چهره هاي سياسي و فرهنگي گزارش هايي را تهيه و منتشر نمود. در آن سفر موفق شد با سرمربي كروات تيم پرسپوليس هم ديدار كرده و با وي گفتگو كند. او مدتي پس از بازگشت به كرواسي، اين گفتگو را در وچرني ليست منتشر نمود.

برانكو ايوانكويچ در ايران به پادشاه فوتبال ايران تبديل شده است. وي آنچه كه در باشگاه پرسپوليس توانست محقق كند هيچ مربي ديگري نتوانست انجام دهد. برانكو توانست پرسپوليس را جزو تيم هاي برتر آسيايي بنمايد. طرفداران پرسپوليس معتقدند كه برانكو يك هديه الهي است. برانكو توانست طرفداران 40 ميليوني پرسپوليس را مجذوب خود كند و در سال 2006 شهروند افتخاري تهران شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) در سال 2006 وي سرمربي تيم ملي ايران بود و در جام جهاني حضور داشت. برانكو در مصاحبه اختصاصي با وچرني ليست درباره زندگي در ايران، تغذيه، فرهنگ، فوتبال و باشگاه دينامو با ما صحبت نمود. از صحبت هاي وي معلوم بود كه قصد دارد عليرغم پيشنهادات مالي بالا دوره مربي گري خود را در ايران به پايان برساند چون در ايران احساس آرامش مي كند.

برانكو در اين مصاحبه گفت: من به عنوان يك مربي حرفه اي هرجا كه مرا بخواهند مي روم. من هرجا كه شرايط بهتر و همچنين امكان پيشرفت وجود داشته باشد همان جا ميروم. من در ايران همه اين امتيازات را پيدا كردم. مردم در ايران صبح و ظهر و شب با فوتبال زندگي مي كنند. من  در  چنين شرايطي با خرسندي كار مي كنم. ديروز در مسابقه باختم ولي عليرغم آن، هواداران با خونگرمي از من در فرودگاه استقبال كردند. سال گذشته معدل تعداد هوادارن ما در استاديوم ها 55 هزار نفر بود و در تهران به طور متوسط 81 تا 100 هزار نفر به استاديوم آزادي مي آيند. بازيكنان من در تمرينات عالي هستند. من نه فقط در مسابقات طرفدار دارم بلكه در اينستاگرام بيش از يك ميليون نفر فالوور دارم. به لحاظ زندگي بايد بگويم كه شرايط بسيار خوبي دارم. محل سكونت عالي است. تغذيه عالي است. به نظرم غذاهاي سنتي ايران جزو بهترين غذاهاي جهان است و عمده غذاهاي ايراني شبيه به غذاهاي كرواسي است كه حول محور كباب مي چرخد. آنقدر غذاهاي ايراني خوشمزه هستند كه بايد مراقب باشم چاق نشوم. ايراني ها مهمان نواز هستند و مي كوشند احساس راحتي كنيم و به خارجي ها خيلي احترام مي گذارند. البته در ايران يكسري مقررات است كه ما بايد به اين مقررات احترام بگذاريم. ما علاوه بر فوتبال بايد با فرهنگ و تاريخ ايران هم آشنا شويم چرا كه با شناخت فرهنگ مي توان سريع خود را با محيط تطبيق دهيم. وقتي با روحيات مردم ايران بيشتر آشنا شويد و با آداب و رسوم و عادات مردم خود را تطبيق دهيد در آن صورت شانس موفقيت هم افزايش مي بايد. البته پيشنهادات خيلي خوبي از جاهاي مختلف به دستم رسيد ولي معتقدم مي بايست پايبند به قرار داد باشم و حرفه اي برخورد نمايم.

برانكو در باره اينكه چرا وقتي نام كرواسي مي آيد همه در ايران شما و كتيارويچ و مودريچ را صدا مي زنند گفت: اين مايه خرسندي من است كه در ايران با نگاه احترام آميز به من و كشورم برخورد ميكنند. من به همه تيم هاي فوتبال در ايران احترام مي گذارم و به همين دليل هم مورد احترام همه تيم هاي ايراني هستم.

برانكو در باره اينكه چقدر فارسي متوجه مي شود گفت: در طول تمرينات من نيازي به مترجم ندارم چرا كه بازيكنان به خوبي با حركت من آشنا هستند. زبان فوتبال در همه جاي دنيا شبيه هم است. من فارسي بلد نيستم ولي خيلي از كلمات فارسي را متوجه مي شوم. متاسفانه اشتباه كردم كه وقت براي آموزش زبان فارسي نگذاشته ام وگرنه امروز مي توانستم حتي مترجم رسمي زبان فارسي و كرواتي شوم.

در باره فرهنگ ايران برانكو گفت: سابقه فرهنگ ايران 7000 ساله است. شب نشيني در ايران هم وجود دارد و ما هروقت فرصت كنيم به رستوران مي رويم و موسيقي هاي مختلف را در رستوران مي شنويم. به نظرم از اين جهت ايران شبيه كشورهاي اروپايي است. مشاهده اين گونه مسائل زيبايي هاي ايران را بيشتر مي كند. ولي متاسفانه در رسانه هاي غربي پيش داوري هاي غلط از ايران مطرح شده است.

برانكو در پاسخ به اين سوال كه چرا مردم ايران دوست دارند با شما عكس يادگاري بگيرند گفت: مردم احساس مي كنند كه من با وظيفه شناسي به تعهداتم عمل مي كنم. من 4 سال پيش كه به پرسپوليس آمدم از سقوط پرسپوليس به ليگ دسته يك جلوگيري كردم. پرسپوليس با 40 ميليون هوادار مي بايست آرزوهاي بزرگ داشته باشند. لذا هر سال نسبت به سال قبل مي بايست به دنبال رسيدن به جايگاه بالاتر باشيم و به همين دليل است در رقابت ها كسب مقام قهرماني و جام حذفي همه تلاش خود را به كار گرفته ايم. پرسپوليس تنها تيم ايراني است كه طي دو سال گذشته تا مقام نائب قهرماني آسيا پيش رفت. ما آرزوهاي بزرگي را در بازيكنان پرسپوليس ايجاد كرديم. هركدام از بازيكنان كه خود را با اين شرايط مطابقت ندهند نمي توانند در پرسپوليس بمانند. پرسپوليس هدفش فقط كسب قهرماني است و مردم هم با تمام وجود اين را احساس كردند لذا مرا خيلي دوست دارند.

در باره بازي فينال آسيا، برانكو گفت: متاسفانه به دليل فشردگي مسابقات داخلي و آسيايي بازيكنان من، خيلي تحت فشار بودند. تيم ژاپني از 3 بازيكن مطرح برزيلي بهره برد ولي ما فقط از يك بازيكن جوان عراقي بهره برديم و داور هم به ضرر ما سوت زد. در ژاپن دو گل مشكوك به آفسايد دريافت كرديم و ما در بازي برگشت از يك بازيكن كليدي خود محروم شديم و عليرغم حمايت 100هزار هوادار نتوانستيم در تهران نتيجه بگيريم. وضعيت استاديوم عالي بود و براي نخستين بار زنان اجازه ورود به استاديوم را پيدا كردند. ما توانستيم جايگاه فوتبال ايران را به جايي برسانيم كه در سطح بين المللي نام ايران مطرح گرديد. يكي از زناني كه در استاديوم حضور داشت دخترم مايا بود. زنان در ايران هم مانند مردان علاقه مند به فوتبال هستند. در خيابان زنان وقتي مرا مي بينند با من عكس يادگاري مي گيرند و مطالب جالبي در باره فوتبال با من مطرح مي كنند.

در باره باشگاه دينامو برانكو گفت: پيروزي هاي اخير دينامو در ليگ اروپا براي ما هم افتخار آفرين بود. مشكل كرواسي اين است كه استاديوم ملي ندارد بلكه همه مسابقات مهم در ورزشگاه اختصاصي دينامو برگزار مي شوند.

در باره كسب مقام نايب قهرماني جهان در روسيه برانكو گفت: سرمربي تيم ملي كرواسي زلاتكو داليچ از دوستان من است و اينكه مقام دوم را كسب كرديم را اصلا پيش بيني نكرده بودم. در ايران امروز همه من و راكتيچ و مودريچ و البته كتيارويچ را مي شناسند. كتيارويچ را بخاطر اينكه يار دوازدهم تيم ملي كرواسي بود كاملا به خاطر خواهند سپرد.

برانكو در پايان اين مصاحبه گفت: من تا زماني كه با پرسپوليس قرارداد دارم به فكر جاي ديگري نخواهم بود و تلاش مي كنم دوره مربيگري خود را در ايران به پايان برسانم چون الان 65 سال سن دارم و آينده را نمي توانم پيش بيني كنم.    

 حسن حيدر دياب
مترجم: محمدباقر پيپل زاده