پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : سرمايه گذاري تركيه روي واليبال زنان
سه شنبه، 29 آبان 1397 - 10:04 کد خبر:29849
مائده برهاني


كاپيتان تيم ملي واليبال بانوان معتقد است لژيونر شدن دختران واليباليست مي‌تواند در آينده به تيم ملي هم كمك كند.

 با وجود پيشرفت چشمگير واليبال مردان ايران و قرار گرفتن در ميان قدرت‌هاي جهان، واليبال ايران در بخش زنان هنوز نياز به كار زيادي دارد. با اين حال نشانه‌هاي از پيشرفت در ميان دختران واليباليست هم ديده مي‌شود كه يكي از نمونه‌هاي قابل تحسين صعود ۷۶ پله‌اي تيم ملي واليبال زنان ايران در رنكينگ جديد FIVB است.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل ازرويداد۲۴ ، حالا ملي پوشان دختر واليبال ايران در ميان ۴۰ تيم برتر جهان هستند و مي‌توانند در سال‌هاي آينده در صورت توجه بيشتر دست به كار‌هاي بزرگي بزنند.

اتفاق ديگري كه نشانه‌اي از پيشرفت واليبال بانوان مي‌دهد، لژيونر شدن ۳ ملي پوش ايراني است. مائده برهاني به عنوان كاپيتان تيم ملي كه قبلا سابقه بازي در سوپرليگ بلغارستان را داشت، امسال در ليگ تركيه بازي مي‌كند. او در هفته‌هاي اخير همواره يكي از ستاره‌هاي «كچورن اسپور» بوده و چند باري به عنوان امتيازآورترين بازيكن تيمش معرفي شده است.

به بهانه پيشرفت شگفت انگيز تيم ملي واليبال بانوان در رنكينگ جهاني و بازي‌هاي درخشان مائده برهاني در ليگ تركيه با او همكلام شديم. در ادامه مشروح صحبت‌هاي كاپيتان تيم ملي واليبال بانوان با خبرنگار "ورزش سه" را مي‌خوانيد.

رقابت در ليگ تركيه نزديك است

در حال حاضر با كچورن اسپور در ليگ يك تركيه ۸ بازي انجام داديم كه ۵ برد و ۳ باخت داريم. ۱۴ امتياز داريم و با تيم سوم جدول فقط ۲ امتياز فاصله داريم. به همين خاطر با يك برد و يك باخت ممكن است جايگاه تيم‌ها جابجا شود. اين به جذابيت ليگ اضافه مي‌كند و ما هم براي رسيدن به رده‌هاي بالاتر تلاش مي‌كنيم.

اكثر امتيازآورترين بازيكن زمين هستم

خدا را شكر تا الان توانستم عملكرد خوبي براي تيمم ثبت كنم. در ۲ بازي كه بردش براي تيم خيلي مهم بود و ۳ بر ۲ پيروز شديم، خيلي به تيم كمك كردم. در واقع مي‌توانم بگويم در همه مسابقات به جز ۳ بازي من امتيازآورترين بازيكن زمين بودم. به تدريج با توجه به اينكه تيم‌هاي مقابل شناخت بيشتري از من پيدا مي‌كنند، كارم براي كسب امتياز سخت‌تر مي‌شود. اميدوارم بتوانم اين مسير را ادامه دهم.

ليگ تركيه با ايران قابل مقايسه نيست

من هم در سوپرليگ بلغارستان و هم ليگ ايران سابقه بازي قبل از اين را داشتم. مي‌توانم بگويم سطح سوپرليگ بلغارستان با ليگ يك تركيه تقريبا يكسان است. امكانات و سطح مسابقات در تركيه به هيچ وجه قابل مقايسه با ايران نيست و بهتر است اصلا چنين قياسي را انجام ندهيم. شايد بتوانم ليگ تركيه و بلغارستان را با هم مقايسه كنم كه البته از نظر امكانات تركيه از بلغارستان هم بالاتر است؛ اما چه از نظر فني و چه امكانات ليگ ايران قابل مقايسه با اين ۲ كشور نيست. مخصوصا از نظر سخت افزاري اينجا همه تيم‌ها زمين اختصاصي دارند و براي هدفي كه دارند، هزينه‌اي مي‌كنند.

لژيونر شدن ما به واليبال ايران كمك مي‌كند

بعد از اينكه من به تركيه آمدم، مهسا صابري و مونا آشفته كه دريافت كننده‌هاي تيم ملي ايران هستند هم به ليگ يك تركيه آمدند. البته آن‌ها با تيم من در يك گروه نيستند و در تيم «باريكه سير» بازي مي‌كنند كه در گروه ديگري است. اين اتفاق قطعا مثبت محسوب مي‌شود. هر چقدر تعداد لژيونر‌هاي ايران افزايش پيدا كند، قطعا مي‌تواند به بالا رفتن سطح واليبال ما كمك شاياني داشته باشد.

پوشش من مشكلي برايم ايجاد نمي‌كند

تركيه يك كشور اسلامي است و تقريبا شرايط زندگي كردن در اينجا مثل ايران است. شايد اينجا كمي آزادي‌هاي بيشتري وجود دارد؛ اما من فقط به بازي كردن و پيشرفت خودم فكر مي‌كنم. فقط در بازي اول به حجاب من ايراد گرفتند كه آن مشكل هم حل شد. بازيكنان ليگ تركيه اكثرا مسلمان هستند؛ اما از پوشش اسلامي استفاده نمي‌كنند. من اولين بازيكني بودم كه مي‌خواستم با اين پوشش در ليگ تركيه بازي كنم و به همين خاطر كمي ترديد وجود داشت. آن ناظر بازي اول هم مي‌خواست قوانين FIVB را اجرا كند. البته قوانين در ليگ‌هاي مختلف متفاوت است و در ليگ يك تركيه مشكلي وجود ندارد. من هم به قراردادم استناد كردم و در نهايت بعد از تماس فدراسيون واليبال تركيه من از همان بازي اول توانستم بدون مشكل به ميدان بروم.

مي‌توانستيم بيش از ۷۶ پله هم صعود كنيم

متوجه شدم كه واليبال زنان ايران در رنكينگ جهاني ۷۶ پله صعود كرده و در رده ۳۹ قرار گرفته است. من فكر مي‌كنم عامل اصلي اين پيشرفت چشمگير حضور تيم ملي بانوان ايران در مسابقات انتخابي قهرماني جهان بود. صرفا حضور ما در اين مسابقات باعث شد رنكينگ ايران صعود ۷۶ پله‌اي داشته باشد. شايد اگر يك برد هم در اين مسابقات به دست مي‌آورديم، بيشتر از اين هم صعود مي‌كرديم. در آن مسابقات تيم جوان شده ايران شركت كرد و حرف و حديث‌هايي هم به همراه داشت. گفتند به بازيكنان بزرگسال استراحت مي‌دهيم كه اگر اين اتفاق رخ نمي‌داد شايد مي‌توانستيم يك برد كسب كنيم و بيشتر از اين هم صعود مي‌كرديم. البته عملكرد تيم ملي در مسابقات AVC كاپ هم بي تاثير نبوده، چون در آن مسابقات ۴ برد و ۳ باخت داشتيم. هم از نظر كنفدراسيون واليبال آسيا هم عملكرد ايران در اين مسابقات خيلي مثبت بود.

۳۰، ۴۰ سال با سطح اول آسيا فاصله داريم

براي اينكه اين روند صعودي ادامه دار باشد، بايد تغييرات زيادي در واليبال ايران ايجاد شود. مي‌توانم بگويم تقريبا همه چيز بايد تغيير كند! بايد از ليگ داخلي شروع كنيم كه خيلي ضعيف است. نه بازيكنان خارجي در ليگ ما حضور دارند و نه سطح فني مربيان به اندازه كافي بالاست. با تمام احترامي كه براي مربيان ايراني قائل هستم، به نظرم سطح دانش آن‌ها نمي‌تواند به تيم ملي كمك كند. البته تقصير خودشان هم نيست، چون بايد كلاس‌هاي آموزشي بيشتري بروند. متاسفانه ما يك فاصله طولاني و شايد ۳۰، ۴۰ ساله با تيم‌هاي سطح اول آسيا داريم و نمي‌توان يك شبه اين اختلاف را جبران كرد.

مربيان مرد بايد وارد ليگ زنان شوند

بايد برنامه ريزي مناسبي صورت بگيرد و ليگ خود را در ابتدا پويا كنيم. يك اتفاق خوبي كه مي‌تواند رخ دهد و باعث پيشرفت واليبال بانوان شود، ورود مربيان ليگ مردان به ليگ بانوان است. در واقع اگر به مربيان مرد اجازه داده شود تا هدايت تيم‌هاي زنان را در اختيار بگيرند، واليبال بانوان مي‌تواند از دانش اين مربيان استفاده كند. همين حالا خيلي از مربيان بادانش در بخش مردان بدون تيم هستند و مي‌توانند به واليبال بانوان كمك كنند.

شايد هشتمي آسيا را هم از دست بدهيم!

تيم ملي واليبال بانوان يكي از بهترين دوران خود را سپري مي‌كند. اين تيم از يكسري بازيكن جوان و باتجربه تشكيل شده است. فكر مي‌كنم اگر اين مسير ادامه داشته باشد، مي‌توانيم نتايج بهتري هم بگيريم. شايد به سطح ۴ تيم برتر آسيا هم نزديك شويم؛ اما با اين برنامه ريزي و اتفاقات موجود نمي‌توان خيلي انتظار داشت كه به اين سادگي و آساني به سطح اول آسيا نزديك شويم. رقباي ما در آسيا كه هم سطح ايران به حساب مي‌آيند، مثل استراليا، فيليپين و چين تايپه؛ تيم‌هايي هستند كه برنامه ريزي و سرمايه گذاري خيلي خوب در ليگ داخلي شان كرده اند. همين باعث شده تيم ملي شان هم پيشرفت كند. اگر ما از اين رقبا هم عقب بمانيم، شايد ديگر هشتمي آسيا را هم از دست بدهيم.

بايد از تركيه الگوبرداري كنيم

در آخر تنها حرفم به واسطه تجربه‌اي كه دارم، اين است كه‌اي كاش بتوانيم از همين ليگ تركيه درس بگيريم. شايد برخي بگويند ليگ يك تركيه سطح بالايي ندارد؛ اما اينطور نيست و اگر بتوانيم از همين جا الگوبرداري كنيم، قطعا پيشرفت خواهيم كرد. بازهم مي‌گويم ليگ يك تركيه با سوپرليگ ايران فاصله زيادي دارد، چون اينجا سرمايه گذاري زيادي روي واليبال زنان انجام شده و در سوپرليگ تركيه هم بهترين واليباليست‌هاي دنيا بازي مي‌كنند.