پايگاه تحليلي - خبري ايران بالكان : تاسيس بانك مشترك براي گسترش روابط تركيه و ايران
یکشنبه، 25 شهریور 1397 - 07:40 کد خبر:29398
كيلر با اشاره به پيش بيني تجارت بيش از 10 ميليارد دلاري در سال جاري، افق تجارت دو كشور ايران و تركيه را 30 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: اين ميزان تجارت را با روش هاي جديد از جمله توسعه همكاري بانكي و تاسيس بانك مشترك مي توان محقق كرد.


 اميد كيلر رييس شوراي روابط بازرگاني تركيه ـ ايران پيشنهاد كرد كه در پي گسترش روابط سياسي و اقتصادي و توافق بر سر تجارت با ارز ملي، بانك مشتركي براي انجام معاملات و تجارت بين دو كشور تاسيس شود.

به گزارش پايگاه تحليلي – خبري ايران بالكان (ايربا) به نقل از ايرنا، كيلر در مقاله اي در روزنامه دنيا با اشاره به مذاكره سه كشور ايران، تركيه و روسيه در اجلاس اخير تهران، پيشنهاد تاسيس بانك مشترك را حلقه تكميل كننده روابط ايران و تركيه دانست و گفت: در حاشيه اين نشست عبدالناصر همتي رييس كل بانك مركزي ايران نيز بر انجام تجارت با ارز ملي و حذف دلار از مبادلات تجاري از سوي سه كشور تاكيد كرد.

وي از استقبال سرمايه گذاران، تجار، صادر كنندگان و وارد كنندگان تركيه از پيشنهاد تاسيس بانك مشترك و نيز تجارت با ارز ملي دو كشور خبر داد و افزود: ايران و تركيه صدها سال است كه تجارت متقابل دارند و تحريم ايران بيش از هر كشوري تركيه را تحت تاثير قرار داده است.

كيلر تاكيد كرد: ايران براي تركيه، كشوري مهم به شمار مي رود چرا كه مرز مشترك طولاني داريم و ايران هم اكنون از سوي آمريكا دچار يك تحريم ناعادلانه و بي پايه و اساس شده است.

وي با اشاره به توافق سران ايران و تركيه براي گسترش همكاري هاي تجاري و استقبال تجار و فعالان اقتصادي تركيه از اين امر گفت: طرح استفاده از پول ملي در روابط تجاري دو كشور امر جديدي نيست و پيش از اين نيز شوراي همكاري تجاري دو طرف در اين باره مذاكره كرده اند.

رييس شوراي روابط بازرگاني تركيه ـ ايران با مفيد خواندن تاسيس بانك مشترك اضافه كرد: در اين فرايند، ممكن است تاسيس و فعاليت اين بانك مشترك در مرحله اول سخت باشد اما اين بانك بعدها مي تواند به موسسه موفقي تبديل شود.

وي اظهار داشت: بانك هاي مركزي دو كشور ايران و تركيه مي توانند يك مدل مشترك را براي همكاري در نظر بگيرند و با انجام اين كار، تجارت بين دو طرف بسيار راحت خواهد بود.

كيلر با اشاره به پيش بيني تجارت بيش از 10 ميليارد دلاري در سال جاري، افق تجارت دو كشور ايران و تركيه را 30 ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: اين ميزان تجارت را با روش هاي جديد از جمله توسعه همكاري بانكي و تاسيس بانك مشترك مي توان محقق كرد.

رييس شوراي روابط بازرگاني تركيه ـ ايران بيان كرد: براي همين منظور تا يك ماه آينده يك گروه اقتصادي شامل بازرگانان و مديران بخش هاي اقتصادي تركيه به ايران سفر خواهند كرد تا راههاي جديد تجارت بين دو كشور را بررسي كرده و نقشه راه تجارت در دوره جديد بعد از تحريم را تدوين كنند.

تركيه و ايران سالانه 11 ميليارد دلار تجارت مشترك دارند و روساي جمهوري دو كشور چشم انداز روابط اقتصادي دو كشور را 30 ميليارد دلار تعيين كرده اند.