صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 4 فروردین 1398 - 04:03   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  جزئیات پیام رئیس‌جمهور بلاروس به روحانی
  ظریف عازم ترکیه شد
  اعطای گواهینامه فارسی‌آموزان مگاترند صربستان
  بازگشایی دفتر تجاری مجارستان درقدس
  رادوان کاراجیچ به حبس ابد محکوم شد
  آلمان 1_1 صربستان؛ ژرمن ها روی نوار ناکامی
  معترضان آلبانیایی خواستار استعفای دولت شدند
  اردوغان: تضعیف ترکیه تضعیف آرمان قدس است
  حس تازگی و بهار را در وجودم زنده کرد....
- اندازه متن: + -  کد خبر: 4094صفحه نخست » اخبار ویژهچهارشنبه، 8 دی 1389 - 19:36
خاطراتی از محمد جواد آسایش؛
سفر آیت الله خامنه ای، جنتی و ولایتی به بالکان
آسایش با اشاره به 4 سال حضورش در بلگراد تا سال 1369 به سفر آیت الله خامنه‌ای در مقام رئیس جمهور به یوگسلاوی اشاره کرده و می‌گوید ایشان از بوسنی نیز دیدار کرده و به «من دستور دادند تا نهج البلاغه به بوسنیایی ترجمه شود.»
  

 دکتر محمد جواد آسایش زارچی که سابقه سفارت در یوگسلاوی سابق، کرواسی، عمان و شیلی را دارد و از سال 1386 مشاور وزیر خارجه وقت یعنی منوچهر متکی و دستیار قائم مقام وزیر خارجه یعنی محمد منصور برقعی بوده و همچنین فارغ التحصیل جامعه‌شناسی از دانشگاه بخارست است.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) وی در گفت و گوی خود با تهران امروز که پیش از برکناری منوچهر متکی انجام شده، به خاطراتش در دهه 1360 و 1370 و به هنگام حضور در یوگسلاوی سابق و کرواسی و نیز جنگ خونین بالکان در مقام سفیر ایران اشاره می‌کند. از وی همچنین آثار متعددی در حوزه مسائل بالکان منتشر شده است.

«در سال 1365 یعنی هنگامی که علی‌عزت‌بگویچ در زندان بود سفیر جمهوری اسلامی در بلگراد شدم.» دکتر آسایش گفت و گوی خود را اینگونه خود آغاز می‌کند و سپس به مقدمه کتاب تالیفی اش؛ «تاریخ مسلمانان در یوگسلاوی و جنگ بوسنی و هرزگوین» اشاره می‌کند و جملات عزت بگویچ در این مقدمه را برای ما می‌خواند: «آقای آسایش دوست قدیمی بوسنی است، در زمانی‌که مسلمانان نمی‌دانستند بوسنی کجاست...» آقای آسایش در ادامه به کتاب«اسلام نه شرقی است و نه غربی» عزت بگویچ اشاره کرده و تعبیر آمریکایی درباره این کتاب را بیان می‌کند که آن را با کتاب حکومت اسلامی امام خمینی مقایسه کرده اند. وی همچنین به برخی از روابط تاریخی ایرانی‌ها با منطقه بالکان اشاره کرده و می‌گوید برخی حتی سارایوو را نامی ایرانی می‌دانند وهمچنین با ذکر نام مسجد غازی خسرو بیک سازنده آن را یک ایرانی می‌داند.

سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در‌مسجد غازی خسروبیک

وی با اشاره به چهار سال حضور خود در بلگراد تا سال 1369 به سفر آیت الله خامنه‌ای در مقام ریاست‌جمهوری ایران به یوگسلاوی اشاره کرده و می‌گوید که آیت الله خامنه‌ای از بوسنی نیز دیدار کردند و به «من دستور دادند تا نهج البلاغه به بوسنیایی ترجمه شود.»

آسایش در ادامه با اشاره به بازدید آیت الله خامنه‌ای از مسجد غازی خسرو بیگ از استقبال شدید مردم از ایشان سخن می‌گوید. بخشی از سخنان آیت الله خامنه‌ای در این مسجد از قول سفیر اسبق ایران در یوگسلاوی از این قرار است:«سعی کنید از لحاظ علمی در یوگسلاوی پیشرفت کرده و ممتاز باشید. قطعا در آینده که جنگ، جنگ علمی است مسلمانان نقش برجسته‌ای پیدا می‌کنند.» در پایان ماموریت آقای آسایش در بوسنی و تنها چند روز قبل از بازگشت وی به تهران عزت بگویچ از زندان آزاد می‌شود و در کشور فدرال یوگسلاوی ودر منطقه بوسنی کاندیدای ریاست‌جمهوری می‌شود. علی عزت به سفارش سفیرایران وصیتنامه امام خمینی(ره) را نیز از انگلیسی به بوسنیایی ترجمه می‌کند.

تفاوت فروپاشی یوگسلاوی با شوروی

«وقتی داشتم برمی‌گشتم مخالفت‌های جمهوری‌های یوگسلاوی با یکدیگر شروع شده بود.» آسایش با اشاره به آغاز روند فروپاشی یوگسلاوی سابق به تفاوت‌های این فروپاشی با فروپاشی شوروی اشاره کرده و بیان می‌دارد که در شوروی تجزیه کشور با توافق همه جمهوری‌ها و جمهوری مادر یعنی روسیه بود اما در یوگسلاوی جمهوری‌های کوچک‌تر قصد جدایی داشتند اما صربستان به عنوان جمهوری بزرگ‌تر مخالف این روند بود. در نتیجه خشونت پیش آمد و صربستان مقاومت کرد. در شوروی، روسیه به این نتیجه رسیده بود که نظام حاکم فروبپاشد ولی در یوگسلاوی این وضعیت وجود نداشت. همچنین آلمان موافق فروپاشی یوگسلاوی بود اما آمریکا مخالف این روند بود. وقتی اسلوونی اعلام استقلال کرد آلمان این کشور را به رسمیت شناخت.

کشتار مردان بالای 10 سال سربرنیتسا

آسایش در سال 1372 و پس از یک سال سفارت در شیلی مجددا به بالکان باز می‌گردد و این بار سفیر جمهوری اسلامی در زاگرب پایتخت کرواسی و سفیر آکردیته در بوسنی می‌شود. در این زمان و با پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی جنگ خونین بالکان تازه شروع شده بود. این بار ماموریت سفیر ایران در بالکان حدود 5 سال طول می‌کشد و ارتباطات دوستانه با عزت بگویچ همچنان ادامه می‌یابد. «صرب‌ها چون ارتش داشتند شروع به کشتار مسلمان کردند.» اما غم انگیزترین صحنه‌های جنگ بالکان در زمستان 1993 و وقتی جنگ میان مسلمانان و کروات‌ها در جریان بود رخ داد. مسلمانان در محاصره کامل صرب‌ها و کروات‌ها بودند و در قحطی بودند و حتی مشکل نان داشتند. سربرنیتسا و ژپا مناطق امن سازمان ملل بودند و توسط نیروهای هلندی و دانمارکی محافظت می‌شدند. صرب‌ها دو نفر از نیروهای دانمارکی را به گروگان گرفتند و دانمارکی‌ها برای آزادی این دو، شهر را تخلیه کرده و سلاح‌های مسلمان را نیز به صرب‌ها دادند. صرب‌ها هم در جنایتی هولناک همه مردهای بالای 10 سال که بین 10 تا 12 هزار نفر می‌شدند را کشتند و زنان و کودکان را هم کوچ دادند. الان در این منطقه به علت این جنایت بسیاری از مشکلات روانی بر مردم منطقه حاکم است. سازمان ملل باید در این خصوص پاسخگو باشد.

شما وزیر خارجه ما هم هستید

الحق و الانصاف دکتر ولایتی در بحران بالکان به پشتیبانی رهبری خیلی فعالیت کردند. دکتر ولایتی هم در همه جای بوسنی و هم در سازمان ملل فعال بودند و این امر مورد تایید مقامات بوسنی بود. آقای جنتی هم مکرر در آن دوران به بوسنی آمدند و از اردوگاه‌ها بازدید کردند. یک بار در یک اردوگاه یک پیرزن بوسنیایی نزد دکتر ولایتی آمد و گفت: شما وزیر خارجه ما هم هستید.

در خصوص این فاجعه واکنش آمریکا بسیار بد بود. آمریکایی‌ها اجازه دادند مسلمانان قتل‌عام شوند تا ثابت شود اروپایی‌ها نمی‌توانند این جنگ را خاتمه دهند و سپس مداخله کردند. جنایت آمریکایی‌ها این بود که سکوت کردند تا بی‌عرضگی اروپایی‌ها ثابت شود. سرانجام در زمان انعقاد قرارداد دیتون هر سه طرف دیتون را پذیرفتند. دیتون بیشتر مرتبط به بوسنیایی‌ها بود زیرا قبل از انعقاد آن بوسنی تقسیم شده بود و صرب‌ها و کروات‌ها مناطق خود را به تصرف درآورده بودند. گفته می‌شود که جنایتکاران صرب مورد حمایت آمریکا بودند و در دیتون قول داده بودند که آنها دستگیر نمی‌شوند.

مسئله کوزوو پیچیده تر است

دکتر آسایش در ادامه گفت و گو به مسئله کوزوو اشاره کرده و بیان می‌دارد که این منطقه هم برای مسلمانان و هم برای صرب‌ها منطقه‌ای تاریخی است و در سال 1378 میلادی توسط سلطان مراد فاتح فتح شد و از این رو موضوعش پیچیده تر بود. کوزوو مثل بیت المقدس برای طرفین مقدس است و برای صرب‌ها از همه جا مهم‌تر است. در بوسنی جمعیت مختلط است اما در کوزوو جمعیت یک دست است و از این رو جنگ بوسنی سخت‌تر و خانگی بود و از این رو مسلمانان در کوزوو کمتر تلفات دادند.

وضعیت کنونی بالکان

در ادامه گفت‌و‌گو سفیر اسبق ایران در بالکان با اشاره به سه مذهب اسلام، ارتدوکس‌ها(صرب‌ها که پشتیبانی روس‌ها را دارند) و نیز کاتولیک ها( کروات‌ها که حمایت آلمان و سایر کشورهای اروپایی‌ها را دارند) بیان می‌دارد که آمریکا جبرا برای حضور در بالکان خود را به عنوان حامی مسلمانان کوزوو معرفی می‌کند اما به دلیل سواحل عمیق و استراتژیک آلبانی، مونته نگرو و کرواسی می‌خواهد در مدیترانه حاضر باشد. وی در ادامه با اشاره به مذهب حنفی مسلمانان بوسنی به جمعیت اندک دراویش و شیعیان در بوسنی اشاره کرده و در پاسخ به سوالی درباره نفوذ وهابیت در بالکان می‌گوید: «به هر حال وهابیت هم تلاش برای نفوذ دارد اما چون مسلمانان این منطقه پیشرفته هستند و تشکیلات منسجمی دارند و باسوادند افکار انحرافی اسلامی در بالکان راه نمی‌یابد.»

انتخابات اخیر بوسنی و شکست کاندیدای مورد حمایت ترکیه

وی با اشاره به رابطه خوب عموم مسلمانان بالکان با جمهوری اسلامی ایران به انتخابات اخیر اشاره کرده و می‌گوید: «در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر به‌رغم اینکه عبدالله گل، رئیس‌جمهور ترکیه به بوسنی رفت و از هارس سیلاجیچ حمایت کرد اما در کمال حیرت پسر علی عزت بگویچ یعنی بکر عزت بگویچ پیروز شد که این نشان می‌دهد در بوسنی علی عزت بگویچ از وجاهت خاصی برخوردار است و همچنین مورد حمایت ایران است.»

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  روایت رسانه یونانی از تنهایی کریم انصاری‌فرد
  ظریف در استانبول: تروریسم را ریشه کن کنیم
  راهپیمایی‌های بلگراد با ۶ مجروح و ۱۸ بازداشتی
  سرمربی پرسپولیس عازم کرواسی شد
  تظاهرات ضد دولتی در آلبانی
  حضور سفیر ایران در مراسم سلطان نوروز در بوسنی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار