صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 11 اسفند 1399 - 23:29   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  توقف فعالیت پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا)
  لاوروف:غرب نباید برای بلاروس تصمیم بگیرد
  ‌ترکیه اردوغان و آرزوهای بزرگ
  روایت‌های دختر شهید سلیمانی از پدر
  عکس/اردوغان و همسرش با سگشان لبلبی
  زلزله کرواسی و توییت سفیر ایران در زاگرب
  نمایش ترکی در سواحل روسی
  چشم‌انداز یونان برای احیای گردشگری
  گریگوری راسپوتین؛ قدیس یا شیطان
  تعطیلی نیروگاه هسته‌ای اسلوونی
  زلزله در کرواسی
  وقوع زلزله شدید در کرواسی
  روسیه یک دیپلمات بلغارستان را اخراج کرد
  پهنه ایران فرهنگی
  همکاری های آموزشی دانشگاه گلیشیم با ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34231صفحه نخست » گفتگوجمعه، 30 آبان 1399 - 23:34
بلگراد پس از توافق واشنگتن تنها ماند
دراگانا تریفکوویچ
  

- دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، رهبران صربستان و کوزوو را در کاخ سفید به حضور پذیرفت. چه نتایجی از ملاقات طرفین در واشنگتن به دست آمد؟

اولا توافقنامه ای که بین بلگراد و پریشتینا در واشنگتن امضاء شد، سازگاری و تطابقی با مصالح جمهوری صربستان و جایگاه بین المللی آن ندارد. بزرگترین پیروز این توافقنامه اسرائیل است که به نظرم واسطه ی هماهنگی و توافق بین دو طرف و آمریکا بود.

رئیس جمهور صربستان، الکساندر ووچیچ، اسفند امسال با رایزنی آیپک (AIPAC )بر روی بخشی از قرارداد توافق کرد. از جمله افتتاح دفتر دیپلماتیک و اقتصادی در قدس که خلاف قوانین بین المللی و قطعنامه 478 شورای امنیت سازمان ملل است.

در قرارداد همکاری بین بلگراد و پریشتینا، نکاتی هست از جمله اینکه اسرائیل هیچ ربطی به مشکل کوزوو ندارد و تنها  با اجرای اهداف اسرائیل در اشغال سرزمین های فلسطین مرتبط است.

به عنوان مثال، تصمیم بر این شد که صربستان و کوزوو ، حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کنند. این موضوع فقط در راستای علایق اسرائیل است که این سازمان را برای منافع خود خطرناک میداند. حزب الله تشکیلاتی است که به پیروزی های قابل توجهی در جنگ با تروریسم در سوریه در کنار ارتش عربی سوریه و ارتش روسیه دست یافته است.

این شرایط و جایگاه صربستان، در تضاد با روابط حسنه ای است که با سوریه، ایران و روسیه که اقدامات ضد تروریستی انجام می دهند دارد.

پیروز دیگر این توافقنامه شخص دونالد ترامپ می باشد که با استفاده از موضوع کوزوو (که مهمترین موضوع ملی برای صرب ها است) در انتخابات الکترال آمریکا می تواند با حمایت اسرائیل و لابی یهودی قوی در آمریکا دوباره به عنوان رییس جمهور انتخاب شود.

همزمان، جمعیت یهودیان صربستانی در آمریکا برای اولین بار در کارزار انتخاباتی مشارکت کرده و پس از امضاء توافقنامه توسط رئیس جمهور صربستان از ترامپ حمایت کرد که به نوعی مضحک است.

برنده سوم ناتو است. چرا که پروژه های ساخت جاده ها و ریل ها که زیر ساخت های  مورد نیاز ناتو بود نیز مورد توافق قرار گرفت.

به عبارت دیگر آنها امور استراتژیک مهمی برای آلبانی و سیستم شبکه ای آن به معنی ارتباطش با اتحادیه اروپا است.

- صربستان و کوزوو متعهد به متنوع سازی منابع انرژی شان شدند. با توجه به ساختار واردات انرژی صربستان و ارتباط قوی آن با روسیه در این منطقه، آیا این نکته قابل برداشت هست که الزامی برای صربستان به منظور جابجایی و تعویض فوری واردات نفت و گاز روسیه با دیگران و طرف ثالث در نظر گرفته شده است؟

از این توافق چنین برداشتی در صربستان شد. ترامپ از فرصت موضوع تامین انرژی صربستان استفاده کرده و آن را در توافقنامه وارد کرد که این موضوع هیچ ارتباطی در راستای عادی سازی همکاری اقتصادی بین صربستان و کوزوو ندارد. بنابراین صربستان به آمریکا اجازه داد تا در انتخاب منابع انرژی خود اثرگذار باشد که این بر خلاف منافع صربستان است. تاکنون آمریکا تلاش کرده است صربستان و دیگر کشورهای اروپایی را برای خرید گاز طبیعی مایع خود که بسیار گرانتر از گاز روسیه است، تحت فشار قرار دهد. این بند از توافقنامه برای اجرای پروژه های انرژی در صربستان در آینده طراحی شده از قبیل تداوم همکاری با  Turkish Stream  یعنی شعبه جنوبی Stream در صربستان که مناسب نیست.

همانطور که می دانید تاکنون آمریکا در روابط بین روسیه و کشورهای اروپایی در زمینه پروژه های انرژی مداخله کرده است. همانند ساخت خط لوله انتقال گاز جنوبی از بلغارستان که به حالت تعلیق در آمده است. از طرف دیگر، موارد نگران کننده ای در رابطه با نیروگاه برق آبی Gazivode وجود دارد که در شمال کوزوو قرار دارد. این نیروگاه برق آبی برای کل سیستم انرژی کوزوو از اهمیت استراتژیک برخوردار است و دریاچه Gazivode یک منبع تامین آب است. علاوه بر آن از آب دریاچه برای نیروگاه حرارتی در Obilic’ استفاده می شود که بدون آن نیروگاه حرارتی نمی تواند کار کند.

نیروگاه برق آبی Gazivode در سال 1980 توسط دولت صربستان ساخته شده و بازپرداخت کلیه وام های مربوط به ساخت آن پرداخت شده است. رئیس جمهور صربستان موافقت کرد که وزارت انرژی آمریکا مطالعه ای را در زمینه جدا کردن دریاچه به عنوان منبع امن آب و انرژی انجام دهد. این موضوع مستقیما به رابطه دولت صربستان و آلمان آسیب وارد می کند. به ویژه اینکه آلمان سرمایه گذاری زیادی از طریق وام در سیستم انرژی کوزوو انجام داده است که بدون نیروگاه برق آبی Gazivode نمی تواند کار کند.

اوایل سال، الکساندر ووچیچ، قرارداد انرژی را در چارچوب توافقنامه بروکسل امضاء کرد. یعنی توافقی با پریشتینا تحت نظارت اتحادیه اروپا. در حال حاضر با توجه به توافقنامه واشنگتن، شرایط پیچیده است و آلمان و اتحادیه اروپا از این توافق ناراضی هستند.

- بلگراد و پریشتینا موافقت کردند که از تکنولوژی G5 هوآوی استفاده نکنند. چرا ووچیچ با این بخش از قرارداد بویژه با توجه به رابطه دوستی او با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین موافقت کرد؟

این بخش از قرارداد که مربوط به تکنولوژیG5 می شود، بطور مستقیم در تقابل همکاری اقتصادی بین صربستان و چین است. دولت صربستان تاکنون حامی همکاری اقتصادی با چین بود اما این قرارداد فرصتی به آمریکا داد تا بخشی از موافقت تجاری صربستان و چین را لغو کند. آمریکا در جنگ تجاری شدیدی علیه چین قرار دارد. صربستان به آمریکا اجازه داد تا در توافقنامه های صربستان – چین مداخله کند که باعث تردید در آینده مشارکت اقتصادی با این کشور خواهد شد.

در سال 2017 وزیر ارتباطات صربستان توافقنامه همکاری استراتژیکی را در زمینه توسعه اینترنت با هوآوی در قالب تفاهم نامه ای به منظور توسعه پروژه شهرهای هوشمند در سال 2019 در صربستان، امضاء کرد. وزیر ارتباطات صربستان همچنین توافقنامه ای را با مسئولان چینی امضاء کرد تا صربستان هم بخشی از جاده ابریشم دیجیتال باشد. هرچند این تفاهم نامه ها تجاری و الزام آور نیستند.

همچنین صربستان قراردادی را به عنوان بخشی از یک پلت فرم توسعه هوش مصنوعی با چین به عنوان یک هدیه ارزشمند چینی منعقد کرد.

ما هنوز چیزی از مقامات صربستان بطور مثال از وزارت ارتباطات نشنیدیم که چطور توافقنامه واشنگتن بر همکاری ها با چین بخصوص با هوآوی اثر می گذارد؟ و اینکه صربستان طرح توسعه شبکه G5 را با این شرکت ادامه خواهد داد؟ آمریکا تحریم هایی را علیه هوآوی تحمیل و آن را متهم به جاسوسی برای دولت چین کرد. توافقنامه واشنگتن بین دولت های صربستان و کوزوو: دو طرف استفاده از تجهیزات G5 در شبکه های ارتباطی خود را توسط تامین کنندگان غیر قابل اعتماد ممنوع می کنند و جاهایی که تجهیزات از قبل بود را هم به سرعت حذف خواهند کرد.
به نظرم آمریکا در رابطه با عدم همکاری با هوآوی پافشاری خواهد کرد و من فکر می کنم به همین دلیل، صربستان از قرارداد توسعه شبکه G5 با چین پاپس خواهد کشید. صربستان از قبل، یک ایستگاه شبکه Telenor 5G با تجهیزات چینی داشت که الان کار نمی کند. سال آینده یک مزایده برای اعطای مجوز برای شبکه G5 صربستان برگزار خواهد شد.

تاکنون رئیس جمهور ووچیچ دائما از همکاری با چین سخن می گفت، حتی بیشتر از همکاری با روسیه. اما الان می بینیم که به یکباره دست دوستی با شی جین پینگ را بطور غیر مودبانه ای پس می زند و به آن افتخار می کند. به نظر می رسد الکساندر ووچیچ برادران جدیدی در آمریکا و اسرائیل پیدا کرده است.

-به نظر شما تنوع منابع انرژی و امتناع استفاده از تکنولوژی G5 هوآوی ممکن است عواقب منفی برای جایگاه بین المللی صربستان و روابطش با چین و روسیه داشته باشد؟ با توجه به اینکه در حال حاضرتنها این دو کشور هستند که ضامن حفظ قطعنامه 1244 می باشند که طبق آن کوزوو به عنوان بخشی از صربستان باقی می ماند...

روسیه سال های زیادی است که از تمامیت ارضی صربستان دفاع نموده و تلاش های دیپلماتیک عظیمی را برای کمک به صربستان در جهت حفظ استان جنوبی اش کرده است. از طرفی چین به اندازه روسیه تلاش نکرد ولی با سیاست های روسیه در این موضوع همراهی کرد. این در حالیست که به رسمیت شناختن کوزوو توسط صربستان برای چین به دلیل مشکلات مشابهی که با تایوان، هنگ کنگ و ماکائو دارد، خوشایند نیست. هم روسیه و هم چین در شورای امنیت سازمان ملل حق وتو دارند و تنها سند معتبر در رابطه با موضوع کوزوو قطعنامه 1244 است. با اینحال مشکل اینست که رهبری صربستان مدت زمان زیادی است که توجهی به قطعنامه 1244 نکرده و در حال مذاکره برای حل و فصل موضوع کوزوو خارج از قانون اساسی و چارچوب های قوانین بین المللی است. مذاکرات تخصصی بر روی کوزوو و متوهیا در سال 2011 از سازمان ملل به اتحادیه اروپا منتقل شده است، اما اتحادیه اروپا تعهد لازم را برای حل این مشکل ندارد.

پس از تغییر دولت صربستان در سال 2012 مذاکرات درباره کوزوو و متوهیا از سطح مذاکرات کارشناسی به سطح مذاکرات دو رئیس جمهور یعنی الکساندر ووچیچ و هاشم تاچی رسید.

به عنوان بخشی از این مذاکرات، توافق نامه مضر بلژیک در سال 2013 به دست آمد. ایجاد یک مرز کلاسیک بین کوزوو و متوهیا و بقیه صربستان ، پس از آنکه موسسات دولتی صربستان  در قلمرو کوزوو و متوهیا تعطیل شدند. اینها همه گام های مهم برداشته شده توسط ریاست جمهوری الکساندر ووچیچ و ایویتسا داتسیچ در مقابل به رسمیت شناختن کوزوو است.

برای تشدید اوضاع، آمریکا که خالق اصلی استقلال کوزوو است، حالا مستقیما به مذاکرات بین بلگراد و پریشتینا پیوسته است. من باید به این نکته اشاره کنم که آمریکا هیچ تعهدی برای حل موضوع کوزوو ندارد و الکساندر ووچیچ هیچ توجیهی برای قبول دعوت ملاقات در کاخ سفید نداشت.

از سوی دیگر ما بارها از روسیه شنیدیم که می خواهد اگر دعوتی از آن صورت گیرد در گفتگوهای کوزوو و متوهیا مشارکت کند، اما مقامات صربستان هیچوقت چنین دعوتنامه ای به روسیه نفرستادند.

سرانجام انتخابات اخیر صربستان برگزار شد. نه مجلسی تشکیل شد و نه دولت جدیدی. رئیس جمهور صربستان از این خلا برای امضاء توافقنامه واشنگتن استفاده کرده، و این در حالیست که از لحاظ قانونی بدون اجازه از دیگر نهادها مجاز به انجام آن نیست. طبق قانون اساسی ما، سیاست خارجی صربستان توسط دولت هدایت می شود و نه رئیس جمهور صربستان و او حق امضاء توافق نامه های بین المللی را ندارد. بنابراین بطور خلاصه، دلیلی ندارد واشنگتن در قرارداد بین کوزوو و صربستان مشارکت کند. رئیس جمهور صربستان همچین اختیاری ندارد و نمی تواند با امضاء این قرارداد از شهروندان صربستانی حمایت کند. نکات زیادی از این قرارداد ارتباطی به موضوع رابطه صربستان و کوزوو به عنوان یک موضوع داخلی ندارد.

من می خواهم شما را به نکاتی درباره این توافقنامه که به حزب الله، شبکه G5 ، ترویج همجنسگرایی و موضوع قدس مربوط است ارجاع بدهم. با امضاء چنین سندی، رئیس جمهور صربستان یکبار دیگر قانون اساسی صربستان را نقض کرد، همچنانکه قطعنامه های بین المللی 1224 و 478 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد.

- در ازای این توافقنامه، صربستان و کوزوو چه چیزی عایدشان شد؟منفعت صربستان از این توافقنامه چیست؟

من معتقدم تصمیمات اینچنینی همانند اعلام کردن حزب الله به عنوان یک سازمان تروریستی و انتقال سفارت صربستان به قدس و نیز افتتاح سفارت کوزوو در قدس صرفا با سیاست های اسرائیل و آمریکا در خاورمیانه منطبق است. نتیجه دیگر توافقنامه واشنگتن این است که بلافاصله بعد از امضای این توافقنامه بین صربستان و کوزوو، اسرائیل کوزوو را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت شناخت. موافقت انتقال سفارت صربستان به قدس منطقی نیست، چراکه مخالف قوانین بین المللی و همچنین اتحادیه اروپا (صربستان در پروسه پیوستن به اتحادیه اروپا است و  موظف به هماهنگی سیاست خارجی اش با سیاست اتحادیه اروپاست) می باشد. از طرفی اسرائیل استان جنوبی صربستان را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت شناخت. من فکر می کنم که حتی دشمنان صربستان هم چنین قراردادی که بسیار برای صربستان نامطلوب هست را امضاء نخواهند کرد.

بنابراین صربستان بی مورد در مناقشات خاورمیانه مداخله کرد و وارد درگیری با کل جهان اسلام شد. من باید به این نکته اشاره کنم که تاکنون صربستان روابط خوبی با فلسطین داشت که فلسطین هم استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخت. فلسطین در بلگراد سفارت دارد و روابط تجاری دوستانه ای را با کشور ما دارد.

صربستان اولین کشور اروپایی است که سفارت خود را به قدس انتقال می دهد و با واکنش شدید اتحادیه اروپا نیز مواجه می شود. از سوی دیگر کوزوو در مورد تصمیم به راه اندازی سفارت در قدس با جهان اسلام درگیر خواهد شد.

معتقدم کشورهای مسلمان با پس گرفتن به رسمیت شناختن کوزوو باید به این موضوع واکنش نشان دهند. این موضوع، اجرای توافقنامه احمقانه در واشنگتن را بسیار پیچیده تر خواهد کرد. به هر حال کوزوو وارد درگیری بزرگ با جهان اسلام و شاید با بعضی از کشورهای غربی نیز خواهد شد. به دلیل اینکه اتحادیه اروپا از این اقدام ها حمایت نمی کند. اگرچه کوزوو از دولت کلینتون حمایت از تجزیه طلبی را دریافت کرده است اما در این مورد، به ترامپ لطف و کمک شد که اگر قدرت را در آمریکا از دست بدهد، می تواند مشکل ساز شود.

از سویی الکساندر ووچیچ 2 میلیون دلار به هیلاری کلینتون در کارزار انتخاباتی 2016 هدیه داد و از کاندیداتوری هیلاری کلینتون به عنوان نامزد ریاست جمهوری حمایت کرد و در حال حاضر هم او حق حاکمیت صربستانی ها و بخشی از سرزمین صربستان را به کمپین انتخاباتی ترامپ هدیه داد.

-به نظر می رسد همه به جز صربستان در این مذاکرات پیروز شدند. ترامپ حین رقابت های انتخاباتی خود به موفقیت مهم در سیاست خارجی دست یافت. پریشتینا به رسمیت شناخته شدن بین المللی مهم از طرف اسرائیل دست یافت و همچنین اسرائیل اولین سفارت دو کشور اروپایی در قدس را به دست آورد. نظر شما در این رابطه چیست؟

بزرگترین برنده این توافقنامه در واشنگتن اسرائیل است که از طریق لابی کردن و مذاکره با ووچیچ به این نوع توافق دست یافت. با این وجود اسرائیل نمی تواند نقش مناسبی برای هرگونه توافق در قرارداد بین بلگراد و پریشتینا (که در مورد روابط داخلی در صربستان است) ایفاء کند. این در حالیست که اسرائیل از نیاز ووچیچ برای باقی ماندن در قدرت برای دستیابی به یک توافقنامه با میانجیگری آمریکا و ابتکارات شخصی در این زمینه که فراتر از صلاحیت دولت می باشد، استفاده کرده است.

آمریکا از این فرصت برای امتیاز گرفتن در برنامه سیاست خارجی خود استفاده کرد و دونالد ترامپ از آن در مبارزات انتخاباتی الکترال خود بهره خواهد برد که خود را به عنوان حل و فصل کننده مناقشات بین المللی معرفی کند. از طرف دیگر خدمات زیادی به اسرائیل ارائه شد تا این کشور از انتخاب مجدد ترامپ حمایت و تاثیرگذاری در لابی یهودیان در آمریکا انجام دهد. بعلاوه اینکه آمریکا از این فرصت و بواسطه صربستان، برای هدایت کردن تنش های سیاست خارجی و اقتصادی با روسیه و چین نیز استفاده کرد.

ناتو هم منافع خود را از طریق پروژه های زیرساختی توافق شده ی آلبانی و صربستان به اجرا در می آورد. صربستان با امضاء این قرارداد نه تنهادر هیچ چیز پیروز نشد بلکه خیلی از چیزها را هم از دست داده است.

اولا رئیس جمهور صربستان امضاء کرد که صربستان با پیوستن کوزوو به سازمان های بین المللی مخالفت نخواهد کرد: صربستان(بلگراد) مشروط به اعمال یکساله توقف کمپین به رسمیت شناختن کوزوو و خودداری رسمی و غیر رسمی تمامی درخواست ها توسط دولت ها یا سازمان های بین المللی برای به رسمیت شناختن کوزوو(پریشتینا). موافقت می کند.

رئیس جمهور صربستان با انجام این کار، به کوزوو به عنوان یک دولت مستقل فرصت داد تا استقلال خود را تحقق بخشد. به این معنی که در واقع کوزوو را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت شناخت. کوزوو در مدت زمان یکسال قادر خواهد بود درخواست عضویت در ناتو، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، اینترپل و بقیه سازمان های بین المللی را بدهد.

علاوه بر آن تصمیمات کلان اقتصادی و سیاست خارجی که می بایست صربستان به عنوان دولت حاکم انجام میداد، در حال حاضر مسئولیتش با آمریکاست. با توجه به این موضوع صربستان حاکمیت خود را از دست داده است.

از لحاظ سیاست خارجی، صربستان  با امضاء این توافقنامه و ورود به مناقشه جهان عرب، روابطش با روسیه، چین، ایران، سوریه، لبنان، اتحادیه اروپا و آلمان را تیره کرد.
"نهایتا پس از بازگشت ووچیچ از واشنگتن، صربستان در صحنه بین الملل بی دوست ماند."

ترجمه: امین هاتفیان

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار