صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 25 آذر 1398 - 16:09   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  «بی‌وزنی» به جشنواره بلغارستان راه یافت
  اینجا هستم تا فیلم هایتان را به جشنواره کوزوو ببرم
  لیگ بسکتبال و صدرنشینی یاران غول یونانی
  اردوغان: پایگاه «اینجرلیک» را تعطیل می کنیم
  پیشنهاد سفیر ایران در کرواسی برای برانکو
  احمد داووداوغلو حزب جدید تشکیل می‌دهد
  شب دراگوشتامبوک در خانه اندیشمندان
  زمان لغو روادید با روسیه مشخص شد
  من هیولا نیستم
  انتقاد حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه از دولت
  نظر مرکل درباره اوضاع اوکراین و تحریم‌ روسیه
  دیدار وزرای خارجه ایران و لهستان در دوحه
  عکس/ نمایی از شهر روژای سنجاک-صربستان
  محکومیت حامیان داعش در بلغارستان به زندان
  تخریب خودروی ستاره والیبال لهستان در ایتالیا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3415صفحه نخست » جدیدترین اخباردوشنبه، 17 آبان 1389 - 00:06
آسایش: مسلمانان، دموکرات تر از صربها
یکی از نکات برجسته انتخابات سوم اکتبر این است که نشان می دهد جامعه مسلمانان در بوسنی دموکراتیک تر از جامعه صربهاست، مثلا اگر فرض بگیریم در بخش صرب نشین بوسنی نفر نخست 90 درصد آرا را از آن خود کند نفر دوم 4 درصد رای می آورد اما در میان مسلمانان فاصله آرا و رقابت بسیار نزدیک است و حتی نتایج قابل پیش بینی نبود و این نشان دهنده این است که مسلمانان بوسنی جامعه دموکراتیک تری دارند
  

کارشناسان و دیپلمات های حاضر در نشست بررسی "تحولات بوسنی و هرزگوین" با اشاره به انتخابات اخیر این کشور تاکید کردند که این انتخابات اشتباه بودن تمامی نظرسنجی ها درباره ساختار سیاسی و اجتماعی بوسنی را به اثبات رساند و گامی مهم در جهت ثبات این کشور بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از مهر بوسنی روز 11 مهرماه (سوم اکتبر) شاهد برگزاری انتخابات بود که در آن اعضای شورای ریاست جمهوری، مجلس و شهرداریها انتخاب شدند، اما مهمترین نکته این انتخابات پیروزی غیر قابل پیش بینی "باقر عزت بگوویچ" فرزند "علی عزت بگوویچ" رئیس جمهورفقید این کشور بود که از جهات مختلف قابل بررسی است.

همین موضوع بهانه ای شد تا " دکتر محمد جواد آسایش" سفیر سابق ایران در سارایوو، "عباس حیدر" دبیر انجمن دوستی ایران و بوسنی و همچنین "ستار سلطانشاهی" کارشناس مسائل بوسنی به بررسی و تحلیل این مسئله و دیگر موضوعات سیاسی "بوسنی و هرز گوین" بپردازند.

"محمد جواد آسایش" در ابتدای نشست گفت: انتخابات سوم اکتبر بوسنی به طور همزمان در سطوح مختلف برگزار شد. تقریبا از قبل می شد غیر از یکی دو مورد نتایج را پیش بینی کرد. مثلا انتخاب نماینده صربها و کرواتها قابل پیش بینی بود که همان توقعات نیز درست از آب درآمد. ولی درباره نماینده مسلمانان در شورای ریاست جمهوری پیش بینی می شد "سیلاجیچ" که قبلا عضو شورای ریاست جمهوری بود انتخاب شود که کاملا بر خلاف پیش بینی ها "باقر عزت بگوویچ" (فرزند علی عزت بگوویچ فقید) انتخاب شد.

البته فاصله آرا خیلی زیاد نبود یعنی باقر عزت بگوویچ 34 درصد را داشت، نماینده حزب سوسیال دموکرات در جایگاه دوم و سیلاجیچ با 24 درصد سوم شد که در نهایت بگوویچ به شورای ریاست جمهوری راه یافت، این از مسائل کمتر قابل پیش بینی بود. البته حزب سوسیال دموکراتیک که کاندیدایش نفر دوم شد در انتخابات مجلس و شهرداریها اکثریت کرسی ها را از آن خود کرده است.

یکی از نکات برجسته انتخابات سوم اکتبر این است که نشان می دهد جامعه مسلمانان در بوسنی دموکراتیک تر از جامعه صربهاست. مثلا اگر فرض بگیریم در بخش صرب نشین بوسنی نفر نخست 90 درصد آرا را از آن خود کند نفر دوم 4 درصد رای می آورد اما در میان مسلمانان فاصله آرا و رقابت بسیار نزدیک است و حتی نتایج قابل پیش بینی نبود و این نشان دهنده این است که مسلمانان بوسنی جامعه دموکراتیک تری دارند، این مهمترین مسئله ای بود که در این انتخابات توجه مرا به خود جلب کرده است. البته نفوذ کلی که خود که بگوویچ پدر داشت در پیروزی پسرش نقش داشت و این مسئله ای انکار ناپذیر است.
 
ستار سلطانشاهی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: من قبل از تحلیل نتایج انتخابات در بوسنی لازم می دانم توضیحاتی را درباره ساختار سیاسی این کشور ارائه کنم. ما می بینیم در بوسنی دو بخش تصمیم گیری مجزا وجود دارد که قوای مقننه، قوای اجرایی، مجلس، رئیس جمهور و نخست وزیر مخصوص به خود را دارند.

این دو بخش در واقع شامل فدراسیون بوسنی و هرزگووین (موجودیت مسلمانان و کرواتها) و جمهوری صربسکا می شود که کشور بوسنی را تشکیل داده اند.

این انتخابات در هر دوبخش هر چهار سال یکبار برگزار می شود. در جمهوری صربسکا رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور انتخاب می شوند و در این انتخابات تنها شهروندان منطقه صربسکا می توانند شرکت کنند. در فدراسیون بوسنی علاوه بر اینکه رئیس جمهور، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور انتخاب می شوند انتخاباتی دیگر نیز برای انتخاب نمایندگان مجلس کانتونها صورت می گیرد چون این فدراسیون به 10 کانتون مجزا تقسیم شده است. در این انتخابات نیز تنها شهروندان فدراسیون بوسنی می توانند شرکت کنند.

در بخش فدراسیون بوسنی که متشکل از مسلمانان و کرواتها می شود دو عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی انتخاب شدند که عضو سوم آنها هم توسط مردم صربسکا انتخاب شد.

از سوی کرواتها "ژرکو کومچیچ" به عنوان عضو شورای ریاست جمهوری انتخاب شد که قبلا هم خود وی عضو شورا بود. وی توانست بیش از 300 هزار رای بدست آورد. به عنوان عضو مسلمان شورای ریاست جمهوری باقر عزت بگوویچ به جای عضو قبلی سلاجیچ انتخاب شد که از سوی همان حزب پدرش حزب "اقدام دموکراتیک" نامزد شده بود.

در بخش جمهوری صربسکا "رادمانوویچ" از سوی حزب ملی گرای سوسیال دموکراتها به شورای ریاست جمهوری بوسنی راه یافت که شخصیتی با افکار افراطی شناخته می شود.

موردی را که می خواهم اکنون با شما در میان بگذارم غلط از آب در آمدن نظرسنجی ها در بوسنی درباره میزان مشارکت مردم بود که در نهایت مشاهده شد برخلاف نظرسنجیها 54 درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند. که گفته می شود از سال 2002 تا کنون بی سابقه بوده است. از سوی دیگر میزان آرای باطله در انتخابات فعلی کمی بالاتر از انتخابات پیشین بوده که اعتراضاتی را به وجود آورده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  زمان لغو روادید با روسیه مشخص شد
  دیدار وزرای خارجه ایران و لهستان در دوحه
  من هیولا نیستم
  شب دراگوشتامبوک در خانه اندیشمندان
  انتقاد حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه از دولت
  نظر مرکل درباره اوضاع اوکراین و تحریم‌ روسیه
  احمد داووداوغلو حزب جدید تشکیل می‌دهد
  پیشنهاد سفیر ایران در کرواسی برای برانکو
  اردوغان: پایگاه «اینجرلیک» را تعطیل می کنیم
  اینجا هستم تا فیلم هایتان را به جشنواره کوزوو ببرم
  «بی‌وزنی» به جشنواره بلغارستان راه یافت
  لیگ بسکتبال و صدرنشینی یاران غول یونانی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار