صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 12 آذر 1399 - 06:50   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  یونانیان از یادگیری زبان فارسی استقبال می‌کنند
  افزایش ۶۰ درصدی روابط تجاری ایران و بلغارستان
  اقدام خصمانه اسلوونی علیه حزب الله لبنان
  یونان و ترکیه؛زبان تهدید به جای گفتگو و دیپلماسی
  کتابی درباره ایران، رکورد دار کرواسی شد
  استقبال آمریکا از طرح تسلیحاتی یونان
  بلگراد سفیر مونته‌نگرو را اخراج نمی کند
  عربستان واردات گوشت از ترکیه را تحریم کرد
  پیشنهاد رئیس پیشین سیا به ایران
  روسیه و پیش بینی زمان پایان شیوع کرونا
  هنرنمایی انصاری‌فرد در سوپرلیگ یونان
  گفت و گوی مقامات ترکمنستان و بلاروس
  تکذیب ادعای مترجم برانکو توسط سفیر ایران
  نخست‌وزیر کرواسی قرنطینه خانگی شد
  پانصد سال آشپزی عثمانی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34115صفحه نخست » گفتگوچهارشنبه، 7 آبان 1399 - 23:16
جنبش اعتراضی بلاروس از بین نمی رود
سوتلانا تیخانوفسکایا
  

سوتلانا تیخانوفسکایا، چهره جهانی جنبش اعتراضی بلاروس است، معلم مدرسه‌ای که بطور غیرمنتظره‌ای به کانون توجهات تبدیل شد و پس از همسرش که به دنبال دستیابی به ریاست جمهوری کشورش بود و به زندان انداخته شد، ردای رهبری اعتراضات را به دوش انداخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از یورونیوز، سوتلانا تیخانوفسکایا اکنون در لیتوانی در تبعید زندگی می کند اما او از آنجا هم توانسته است جنبش اعتراضی را پیش ببرد و با رهبران اتحادیه اروپا دیدار کند. او تلاش دارد که پس از انتخابات مناقشه‌انگیز ماه اوت، راهی برای برون رفت کشورش از این وضعیت پیدا کند.

سوتلانا تیخانوفسکایا، خیلی متشکرم که با ما هستی. ابتدا می خواهم در مورد حکم دستگیریی که از طرف روسیه برای شما صادر شده صحبت کنم. وقتی فهمیدید واکنش‌تان چه بود؟

- «چیزی را تغییر نداد. این مشکل آنهاست. ما در تلاش برای پیروزی هستیم تنها پس از پیروزی می توانم به کشور برگردم. همین.»

سوتلانا، چه حسی به شما دست می دهد هنگامی که می دانید دشمنی مانند روسیه دارید که می خواهد مانع شما در تلاش‌تان برای آوردن دموکراسی به کشورتان شود؟

- «می دانید که مسئله با روسیه نیست بلکه با بلاروس است. ما درباره بلاروس صحبت می کنیم و توجه‌مان به بلاروس است نه روسیه. مسئولیت ما این است که این بحران سیاسی را در داخل بلاروس حل کنیم.»

بنابراین وقتی روسیه دستور بازداشت شما را می دهد، نمی ترسید؟

- «نه».

شما زن خیلی شجاعی هستید. شما با تعداد زیادی از رهبران اتحادیه اروپا از جمله آنگلا مرکل، اینجا در براتیسلاوا ملاقات کرده‌اید. شما همچنین با امانوئل ماکرون صحبت کرده‌اید. آنها چه تعهدات ملموس و عملی به شما دادند؟

- «تمام رهبرانی که ملاقات کردم به شدت از مردم بلاروس حمایت می کنند. آنها درک می کنند که ما برای چه می جنگیم و چرا آنها این کار را می کنند و اینکه ما در پایان این مبارزه چه می خواهیم. در حال حاضر من خواستار میانجیگری در سازماندهی مذاکرات با مقامات‌مان هستم بنابراین من درخواستم این است که اگر آنها می توانند چنین میانجیگریی پیش بگیرند و من فکر می کنم که آنها در این زمینه می توانند یاری مان کنند.»

شما می خواستید که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان میانجیگری کند آیا او جواب مثبت داد؟‌

- «او گفت که تمام تلاشش را برای کمک به ما در این ماجرا انجام خواهد داد.»

چطور؟‌

- «فقط برای تماس تلاش کنند تا ببینیم چه را‌ه حلی پیدا می شود زیرا او سیاستمداری باتجربه است و می داند چگونه بهتر است سازماندهی کرد اگر در کل ممکن باشد. شاید در وضعیتی که آنها در حال سازماندهی میانجیگری هستند اتفاق دیگری بیافتد و ما ببنیم که راه‌حل دیگری از این شرایط ظهور کند. ما پیام‌هایی به کشورها می فرستیم که نیاز به کمک داریم اما ما در داخل کشور فعالیت می کنیم چه میانجیگری امکانپذیر شود یا نه.»

 این یک مسئله داخلی در بلاروس است اما روسیه باید بخشی از راه‌حل باشد. چگونه می خواهید ولادیمیر پوتین را وارد میدان کنید؟

- «ما باید مردم روسیه و کرملین را از هم تفکیک کنیم زیرا ما با مردم روسیه دوست هستیم و در آنجا اقوام و دوستانی داریم و در آینده پس از آمدن رئیس جمهوری جدید به بلاروس، می خواهیم این رابطه و روابط تجاری ادامه یابد. ما برای همیشه همسایه هستیم و می خواهیم حتی این روابط را با روسیه گسترش دهیم. اما حیف است که که کرملین از رژیم فعلی بلاروس حمایت می کند، اما ما نمی توانیم در این مورد کاری کنیم. ما آماده گفتگو و مشتاق گفتگو با کرملین هستیم. حیف است که در حال حاضر هیچ ارتباط بین ما برقرار نیست.»

سوتلانا، شما تصاویری از نقض حقوق بشر در کشورتان نمایش دادید.هر هفته صدها نفر از معترضان بازداشت می شوند. آیا می خواهید که رئیس جمهوری لوکاشنکو در دادگاه کیفری بین‌المللی محاکمه شود؟

- «باید یکی از موضوعات مذاکرات باشد زیرا اگر..»

 یعنی این موضوعی است که قابل مذاکره خواهد بود؟

- «مسلما. زیرا راحت تر است که بگذاریم او برود، ما حس انتقامجویی نداریم. ما فقط خواستار ساختن کشوری جدید هستیم، می خواهیم یک کشور دموکراتیک بسازیم. اگر راهی برای او وجود داشته باشد که برود جایی، کنار ساحلی و ووقتش را آنجا بگذارند، فکر می کنم که این کار می تواند انجام شود.»

 آیا نگران نیستند که جنبش اعتراضی که هفته ها ادامه یافته است و جمعیت زیادی را به خیابانها آورده است ، اگر تغییری ایجاد نشود و اگر جامعه جهانی از شما به شیوه‌ای که تمایل دارید حمایت نکند، این جنبش خاموش شود؟‌

- «جنبش اعتراضی از بین نخواهد رفت. تظاهرات ممکن است به دلیل وضعیت آب و هوا و یا عوامل دیگر فروکش کند، واقعا نمی دانم اما اعتراض از بین نمی رود زیرا مردم ما هرگز به آن وضعیت بردگی که در ۲۶ سال گذشته عادت کرده بودیم در آن زندگی کنیم، باز نخواهند گشت. همه چیز تغییر کرده است. ما احساس کردیم که متحد هستیم، یک ملت هستیم و به بلاروسی بودن افتخار می کنیم. بنابراین بلاروسی‌ها آماده مبارزه تا پیروزی هستند و مقامات حکومتی باید این موضوع را درک کنند.»

 به من بگو که آنچه برای فرزندانت اتفاق افتاده است را چگونه توضیح می دهی؟ آنها اتفاقات زیادی از سر گذرانده‌اند. پدرشان در زندان است. مادرشان ناگهان راهی سفر شد. آنها بچه ‌های کوچکی هستند. من خودم بچه دارم. چطور اینها را برایشان توضیح می دهی؟

- «دختر کوچکترم ۵ سال دارد. او نمی فهمد که پدرس در زندان است. اما شرایط برای او خیلی بد است زیرا او بسیار دلتنگ پدرش است و هر شب سوال مشابهی می پرسد که کی پدرم میاد؟ دلم خیلی برایش تنگ شده. و من باید برایش توضیح دهم که او در سفر کاری است، متاسفم ،اما او خیلی خیلی زود برمیگردد. و هر شب همین داستان را داریم. پسر بزرگم می داند که پدرش کجاست اما او زیاد از من سوال نمی پرسد او به اندازه کافی بزرگ است که بفهمد و این دردناک است. در هر حال به شکلی وضعیت را مدیریت می کنیم .»

 چگونه می توانید با همه این فشارها کنار بیایید؟ شما به تازگی چنین تغییرات عظیمی را از سر گذرانده‌اید. شما ناگهان به یک چهره شناخته شده جهانی تبدیل شدید، چطور با این شرایط مواجه می شوید؟

- «ما زن هستیم. ما قوی هستیم. ما بسیار قویتر از آنچیزی هستیم که مردم درباره زنان فکر می کنند. مردم من، الهام بخش من هستید و این چیزی است که به من قدرت می دهد که پیش بروم.»

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیشنهاد رئیس پیشین سیا به ایران
  عربستان واردات گوشت از ترکیه را تحریم کرد
  هنرنمایی انصاری‌فرد در سوپرلیگ یونان
  بلگراد سفیر مونته‌نگرو را اخراج نمی کند
  روسیه و پیش بینی زمان پایان شیوع کرونا
  افزایش ۶۰ درصدی روابط تجاری ایران و بلغارستان
  کتابی درباره ایران، رکورد دار کرواسی شد
  یونان و ترکیه؛زبان تهدید به جای گفتگو و دیپلماسی
  استقبال آمریکا از طرح تسلیحاتی یونان
  اقدام خصمانه اسلوونی علیه حزب الله لبنان
  یونانیان از یادگیری زبان فارسی استقبال می‌کنند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار