صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 14 آذر 1399 - 01:56   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کرملین، تغییرسبک بازی در جنوب قفقاز
  جدال لفظی وزرای خارجه ترکیه و آمریکا
  عکس/بارش برف در کرواسی/ زاگرب
  بازداشت بیش از 300 نفر در تظاهرات بلاروس
  ناتو به دنبال پیشبرد مذاکره با روسیه
  دستور بازداشت ۸۲ پرسنل نظامی ترک
  راه اندازی پورتال ایران در نشریات تاریخی صربستان
  کرواسی ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد
  ترکیه آماده مذاکره بدون شرط با یونان است
  یونانیان از یادگیری زبان فارسی استقبال می‌کنند
  افزایش ۶۰ درصدی روابط تجاری ایران و بلغارستان
  اقدام خصمانه اسلوونی علیه حزب الله لبنان
  یونان و ترکیه؛زبان تهدید به جای گفتگو و دیپلماسی
  کتابی درباره ایران، رکورد دار کرواسی شد
  استقبال آمریکا از طرح تسلیحاتی یونان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34083صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 3 آبان 1399 - 08:36
دیدار رایزن فرهنگی ایران از کتابخانه ملی یونان
  

ظرفیت جامعه نخبگان ایرانی وکیفیت کتابخانه ملی ایران افزایش یافته است.

مهدی نیکخواه قمی ،رایزن فرهنگی کشورمان در آتن با حضور در کتابخانه ملی یونان با فیلیپوس چیبوقلو دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در ابتدای این دیدار رئیس کتابخانه ملی ضمن تشکر از رایزن فرهنگی کشورمان برای حضور در این مکان فرهنگی، گفت: در سال های اخیر خوشبختانه برنامه های مشترکی را با رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در یونان برگزار کرده ایم. به عنوان نمونه دیدار سال گذشته با عماد رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی که در حاشیه هشتاد و پنجمین فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابخانه ای انجام شد، گام مهمی در نزدیکی این دو نهاد تلقی می­گردد و با وجود اینکه سال گذشته برنامه ها بسیار فشرده بود اما حضور رئیس کتابخانه مجلس ایران و دیدار با ایشان یکی از بهترین و پرثمر ترین دیدار ها در حاشیه این برنامه بود.

چیبوقلو در ادامه با اشاره به موضوع تفاهم نامه همکاری های مشترک بین سازمان اسناد و کتاب خانه ملی ایران و کتابخانه ملی یونان اظهار داشت: با همکاری بخش های فعال در وزارت امور خارجه ایران و یونان موضوع تفاهم نامه همکاری های مشترک را دنبال می­کنیم و امیدوار هستیم در شرایط مناسب این امر محقق شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: رئیس پیشین کتابخانه ملی یونان آقای زاخاریاس که سفری به ایران داشته، از پیشرفت چشمگیر ایران در این حوزه و ظرفیت کتابخانه ملی ایران اطلاعات زیادی به ما داده است و نه تنها من بلکه تمامی اعضای کتابخانه ملی یونان نسبت به همکاری با کتابخانه ملی ایران مشتاق هستیم.

رئیس کتابخانه ملی یونان ادامه داد: حضور شخصیت های برجسته فرهنگی، دانشگاهی ایران طی سال های اخیر در کنفرانس های بین المللی که توسط این نهاد برگزار شده است، نشان دهنده ظرفیت جامعه نخبگانی ایرانی است و لذا، ما از هر نوع پیشنهادی در این زمینه حمایت می کنیم و آماده ایم تا از تمامی ظرفیت های موجود طرفین استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به نسخ تاریخی و خطی موجود در کتابخانه ملی یونان گفت: بیشتر نسخ خطی موجود با رسم الخط عربی اما به زبان ترکی است و متاسفانه ما کارشناسی برای شناخت و جداسازی رسم الخط فارسی نداریم. در حال حاضر و بر اساس امکانات موجود در حال تبدیل این گنجینه های ارزشمند به نسخ دیجیتال هستیم که در بازدید از بخش های مختلف مرکز به شما نشان خواهم داد.

وی همچنین ضمن توضیحاتی در خصوص ساختمان جدید کتابخانه ملی یونان که توسط بنیاد فرهنگی "استاوروس نیارخوس" اهدا شده، به بیان نحوه فعالیت و برنامه های پیش روی کتابخانه ملی در شرایط کرونا پرداخت. طبق گفته آقای دکتر فیلیپوس چیبوقلو، بنیاد "استاوروس نیارخوس" مجموعه ای چند منظوره به مساحت 210.000 متر مربع است. در داخل این مجموعه ساختمانهای جدید کتابخانه ملی یونان، اُپرای ملی و دیگر ساختمانهای متعلق به آن بنیاد که یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی خصوصی و عام المنفعه دردنیاست، وجود. در سال 2006 این بنیاد تصمیم خود را برای ایجاد و تاسیس مجموعه ای مدرن تر و بزرگتر اعلام نمود و دولت یونان زمینی که پیش تر به عنوان محل اسب دوانی استفاده می شده است برای ساخت این مجموعه در اختیار آن بنیاد قرار داد و مقرر شد هزینه طراحی و ساخت و ساز بر عهده بنیاد مذکور باشد. در حال حاضر این پروژه تکمیل شده و از سال 2016 کتابخانه ملی به این مکان منتقل شده است.

درادامه رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در آتن ضمن تشکر از فرصت فراهم شده توسط کتابخانه ملی یونان، از توضیحات مفصل ایشان به خصوص اعلام آمادگی برای همکاری های فرهنگی گسترده در حوزه کتابخانه و اسناد قدردانی نمود.

مهدی نیکخواه قمی در ادامه با اشاره به اهمیت همکاری در زمینه نسخ خطی و اسناد تاریخی، احیای یادداشت تفاهم همکاری میان کتابخانه های ملی ایران و یونان را گام مهی برای شناسایی نسخ خطی تاریخی به منظور ثبت در حافظه جهانی یونسکو دانست و گفت: پیش از آمدن به یونان با مسئولین کتابخانه ملی ایران دیداری داشتم و رئیس محترم کتابخانه ملی ایران طی حکمی بنده را به عنوان نماینده آن سازمان در یونان معرفی کرده است. بر این اساس زمینه برقراری ارتباط موثر و تعریف پروژه های مشترک فراهم است.

وی درادامه افزود: اگرچه امضای تفاهم نامه به دلیل برخی ملاحظات تا کنون به طول انجامیده اما اجرای برنامه های مشترک و شناسایی آثار و نسخ خطی می تواند در پروژه ای جداگانه تعریف شود. با توجه به اینکه عنوان کردید فرد آشنا به رسم الخط فارسی برای جداسازی نسخ خطی ندارید، این آمادگی وجود دارد تا کارشناسان خبره مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران به این امر خطیر کمک نماید. شیوع ویروس کرونا امکان جدیدی را فرا گیر و متداول کرده تا مسئولین نهاد های مختلف بدون واسطه و از طریق پیام رسان های اجتماعی امور مرتبط به حوزه کاری خود را پیش ببرند.

قمی درادامه تصریح کرد:بنابر این گفتگوی برخط جنابعالی با رئیس محترم کتابخانه ملی و مرکز اسناد ایران می تواند به روند همکاری های مشترک کمک شایانی نماید. نیک خواه قمی در ادامه ضمن تشکر از آقای دکتر چیبوقلو برای تشریح ظرفیت های نمایشگاهی و سالن اجتماعات ساختمان جدید کتابخانه ملی یونان استفاده از این ظرفیت را برای برگزاری نمایشگاه های مشترک فرهنگی - هنری خواستار شد.

سپس چیبوقلو ضمن استقبال از برگزاری نشست آن لاین با رئیس محترم کتابخانه ملی ایران از رایزن فرهنگی کشورمان برای بازدید از بخش های مختلف کتابخانه ملی یونان دعوت به عمل آورد. در این برنامه که با همراهی رئیس و معاون کتابخانه ملی یونان انجام شد، بخش های مختلف کتابخانه ملی یونان از جمله گنجینه نسخ خطی، گنجینه نسخ چاپی تاریخی، بخش مرمت آثار، فرایند ترمیم نسخ و فرایند تولید نسخ دیجیتال مورد بازدید قرار گرفت. طی این بازدید 2 ساعته، در بخش نسخ تاریخی چیبوقلو ضمن توضیح مفصل از نحوه نگهداری این آثار، اولین کتاب چاپی یونان با موضوع گرامر آموزش زبان یونانی متعلق به سال 1479 میلادی را در معرض دید رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

وی در ادامه و ضمن بازدید از سالن های نمایشگاهی و قرائت خانه ها در خصوص نحوه کار در شرایط کرونا گفت: با گسترش ویروس کرونا و مختل شدن بسیاری از برنامه ها، این مرکز برنامه های نمایشگاهی خود را طبق پرتکل های جدید ادامه می دهد. مراجعه­کنندگان برای حضور در سالن های نمایشگاه با تعیین وقت قبلی و در قالب گروه های سی نفره به مدت یک ساعت و نیم از نمایشگاهی که درخواست داده اند، بازدید می کنند. در خصوص استفاده از محیط کتابخانه نیز علاقمندان با تعیین وقت قبلی و تکمیل فرم سلامت می توانند از امکانات این مرکز استفاده نمایند.

در پایان کتاب هنرهای ماندگار ایران، توسط رایزن فرهنگی کشورمان در آتن به رئیس کتابخانه ملی یونان اهداء گردید.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  کرواسی ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد
  ترکیه آماده مذاکره بدون شرط با یونان است
  دستور بازداشت ۸۲ پرسنل نظامی ترک
  عکس/بارش برف در کرواسی/ زاگرب
  راه اندازی پورتال ایران در نشریات تاریخی صربستان
  بازداشت بیش از 300 نفر در تظاهرات بلاروس
  ناتو به دنبال پیشبرد مذاکره با روسیه
  کرملین، تغییرسبک بازی در جنوب قفقاز
  جدال لفظی وزرای خارجه ترکیه و آمریکا
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار