صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 12 آذر 1399 - 06:38   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  یونانیان از یادگیری زبان فارسی استقبال می‌کنند
  افزایش ۶۰ درصدی روابط تجاری ایران و بلغارستان
  اقدام خصمانه اسلوونی علیه حزب الله لبنان
  یونان و ترکیه؛زبان تهدید به جای گفتگو و دیپلماسی
  کتابی درباره ایران، رکورد دار کرواسی شد
  استقبال آمریکا از طرح تسلیحاتی یونان
  بلگراد سفیر مونته‌نگرو را اخراج نمی کند
  عربستان واردات گوشت از ترکیه را تحریم کرد
  پیشنهاد رئیس پیشین سیا به ایران
  روسیه و پیش بینی زمان پایان شیوع کرونا
  هنرنمایی انصاری‌فرد در سوپرلیگ یونان
  گفت و گوی مقامات ترکمنستان و بلاروس
  تکذیب ادعای مترجم برانکو توسط سفیر ایران
  نخست‌وزیر کرواسی قرنطینه خانگی شد
  پانصد سال آشپزی عثمانی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34070صفحه نخست » یادداشتسه شنبه، 29 مهر 1399 - 23:32
فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس
سید علی قائم مقامی
  

رود خانه ارس و کورا یکی از مهمترین منابع آبی و محیط زیست مشترک سه کشور جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در قفقاز جنوبی است. سیاست آبی و محیط زیست و تداوم رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی سه کشور در این حوزه باید بدون فوت وقت با برگزاری اجلاس سه جانبه و اتخاد تدابیر جدید و لازم تعیین و حفظ شود. ترکیه نیز در تعیین سیاست آبی و محیط زیست حوزه رودخانه ارس نقش حیاتی ایفاء می کند. منابع و سرچشمه های آبی رودخانه ارس از پنج کشور تامین می شود. قفقاز جنوبی امتداد سطح ژئوپلیتیک و ژئو اکونومیک و ژئواستراتژیک و سیاست آبی/ هیدروپلیتیک ایران، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان است واین کشورها دارای مرزهای مشترک با یکدیگر هستند. قفقاز جنوبی منطقه حایل بین ایران و روسیه محسوب می شود.  

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) ایران و عثمانی از قرن شانزدهم میلادی در قفقاز به رقابت با یکدیگر پرداختند و منطقه قفقاز و به ویژه منطقه آذربایجان/آران تحت کنترل ایران و عثمانی قرار گرفت. بعد از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد و اعلام استقلال جمهوری آذربایجان در سال 1991 میلادی، رقابت ترکیه و ایران و روسیه در منطقه قفقاز جنوبی و تلاش این سه کشور برای گسترش نفوذ در جمهوری ، ارمنستان و گرجستان به اوج رسید. نفت و گاز طبیعی جمهوری آذربایجان در سواحل دریای خزر در اختیار شرکتهای بزرگ انرژی غربی قرار گرفت و به محیط زیست آسیب رساند. صادرات نفت و گاز جمهوری آذربایجان از مسیر گرجستان به ترکیه منتقل شد و تخریب محیط زیست آبی و دریایی نصیب ایران شد. ترکیه تلاش می کند که جمهوری آذربایجان و گرجستان را بطور کامل در محور غرب و ناتو قرار دهد و در مقابل نفوذ ایران و روسیه در قفقاز موازنه قوا برقرار کند.

رود خانه ارس که بزرگترین شاخه رودخانه کورا است به ویژه در مناطق آذربایجان و شمال ایران حوزه آبی و محیط زیست بسیار حیاتی محسوب می شود.مساحت حوزه آبخیزی/ دبی رودخانه کورا- ارس 290 هزار کیلو متر مربع است. 65 درصد مساحت این حوزه آبی در داخل مرزهای کشورهای قفقاز واقع شده است. 31.5 درصد مساحت آن در جمهوری آذربایجان، 18.2 درصد در گرجستان، 15.7 درصد در ارمنستان و 19.9 درصد در ایران و 15.1 درصد در ترکیه قرار دارد. سرچشمه های رودخانه کورا که از مناطق کوهستانی شمال شرق ترکیه سرچشمه می گیرد از گرجستان و آذربایجان عبور می کند و با رودخانه ارس که سرچشمه آن نیز ترکیه است ، در 150 کیلومتری سواحل دریای خزر بهم می پیوندد. 451 کیلومتر رودخانه ارس در مجاور و به موازات مرزهای ایران قرار دارد و به دریای خزر می ریزد. بنا به آمارمتوسط سی ساله، حجم متوسط سالیانه آب جاری رودخانه ارس 10.5(بنا به آمارمنابع پژوهشی ترکیه 13 میلیارد متر مکعب تخمین زده شده است.) میلیارد متر مکعب است. سرچشمه های رود خانه ارس عبارتند از: 4 میلیارد متر مکعب از ترکیه، 2 میلیارد متر مکعب از ارمنستان، 2 میلیارد متر مکعب از جمهوری آذربایجان و 2.5 میلیون متر مکعب از ایران سرچشمه می گیرد. رود خانه ارس 90 هزار هکتار دشت مغان ایران و 180 هزار هکتار دشت میل جمهوری آذربایجان را آبیاری می کند. ترکیه بر روی سرچشمه های رودخانه کورا/ارس سد آخوریان/ آرپاچای با مشارکت ارمنستان سد احداث کرده است.

بزرگترین طرح حوزه آبخیزی رودارس در منطقه ساری قمیش واقع در استان قارص/ کارس ترکیه در حال اجرا است. سد کارا کورت Karakurt Barajı و نیروگاه برقابی این سد با توان 100 مگا وات از سال 2017 میلادی درحال احداث است و درسال 2020 میلادی تکمیل و بهره برداری خواهد شد.  بنا به گزارش اداره امور آب دولت DSİ ترکیه؛ ارتفاع سد 124 متر است. سد کارا کورت آب شرب، کشت و صنعت و آبیاری دشت ایغدیر و استان قارص را تامین خواهد کرد. طول بدنه این سد 142 متر و طول تاج سد 497 متر و در بدنه آن 6 میلیون متر مکعب سنگ ریزی و اسفالت انجام شده است. حجم ذخیره آب سد کارا کورت حداقل یک میلیارد و 600 میلیون متر مکعب و حجم تولید برق سالیانه آن 345 GWh خواهد بود. بعد از تکمیل احداث این سد در ماه آوریل وماه مه هر سال آبگیری خواهد شد و در ماه های دیگر که بارندگی و حجم اب کاهش خواهد یافت ، ذخایر آب سد مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

سدهای ترکیه بر روی رودخانه ارس، حجم آب جاری این رود را 1.6 میلیارد متر مکعب کاهش می دهد. ارمنستان نیز در سرچشمه های ارس سد احداث کرده است. بر روی رود خانه ارس دو سد  ”سد ارس“ و ”سد خدا آفرین“  بنا شده است. آبهای سد ارس به صورت 50+50 بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان تقسیم شده است و مابقی آن برای حفظ محیط زیست به سوی دریای خزر سرازیر می شود.

توان آبی تجدید پذیر درجمهوری آذربایجان بطور متوسط سالیانه 447 میلی متر، ارمنستان 592 میلی مترو گرجستان هزار میلی متر است. حجم آبهای سطحی و سفره های زیر زمینی جمهوری آذربایجان 40 میلیارد متر مکعب، ارمنستان 9 میلیارد متر مکعب و گرجستان 80 میلیارد متر مکعب است. ذخیره آبی رودخانه کورا – ارس 13 میلیارد متر مکعب است. ارمنستان صد در صد، گرجستان 60 درصد و جمهوری آذربایجان 50 درصد فاضلاب خود را به رودخانه ارس سرازیر و آبهای این رودخانه را آلوده می کند. سرچشمه های آبی جمهوری آذربایجان که به رودخانه ارس سرازیر می شوند متشکل از دو منبع آبی سرزمینی و دو منبع آبی کورا و ارس سرچشمه گرفته از ترکیه است. رودخانه های کورا و ارس بعد از آنکه در ترکیه سرچشمه می گیرد وارد گرجستان و سپس جمهوری آذربایجان می شود. طول رودخانه کورا در ترکیه 150 کیلو متر است و 900 کیلومتر آن در اراضی جمهوری آذربایجان جاری است. آب جاری کورا در گرجستان به طور متوسط سالیانه 12 میلیارد مترمکعب/ دبی به آذربایجان وارد می شود. آب جاری ارس ناشی از سرچشمه های ترکیه از مسیر ترکیه به ارمنستان ، ترکیه -آذربایجان، ایران -آذربایجان، ایران -ارمنستان و بار دیگر ایران - آذربایجان را سیراب کرده و از مرزهای آنها می گذرد و به رودخانه کورا  پیوسته به دریای خزر می ریزد. کل ذخایر سدهای موجود در جمهوری آذربایجان 22 میلیارد متر مکعب است. در جمهوری آذربایجان کل مصرف سالیانه 13 میلیارد متر مکعب است. 76 درصد آن در بخش کشاورزی ، 5 درصد آن در بخش خانگی و 20 درصد آن در بخش صنایع مصرف می شود. جمهوری آذربایجان و ایران درباره مدیریت و برداشت آب ارس قرارداد امضاء کرده اند. اما درباره مدیریت رودخانه کورا که بزرگترین منبع ابی منطقه است قرارداد مدیریت آب امضاء نشده است. در سال 1997 میلادی بین گرجستان و جمهوری آذربایجان درباره حفظ اکو سیستم فرامرزی و حفظ محیط زیست قرارداد همکاری امضا شد. سه کشور قفقاز جنوبی تحت مدیریت ”وزارت همکاری و توسعه آلمان فدرال“ در چارچوب همکاری قفقاز ”برنامه حفظ محیط طبیعی منطقه ای اکو درقفقاز جنوبی“ را امضاءکردند.  جمهوری آذربایجان، ارمنستان وگرجستان ؛ هم از کشورهای مجاورآب دریافت می کنند وهم منابع آب فرامرزی کشورهای همسایه هستند. اتحادیه اروپا و  کمکهای فنی کشورهای مستقل همسود  (Technical Assistance Commonwealth of Indipendent States) بین سالهای 2000 تا 2006 برنامه ومدیریت ونظارت مشترک  کاهش آلودگی و افزایش کیفیت آبهای فرامرزی را تدوین کردند. این برنامه به حوزه آبی کورا اختصاص داشت .

ترکیه و ارمنستان درباره بهره برداری از آب فرامرزی ارس وآرپاچای قرارداد امضاء کردند و به صورت سهم مساوی ازآبهای این رودخانه ها بهره برداری می کنند. ترکیه وارمنستان به صورت مشترک ازذخایر آب سد آرپاچای بهره برداری می کنند. البته این قرارداد ها دردوران شوروی امضاء شده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیشنهاد رئیس پیشین سیا به ایران
  عربستان واردات گوشت از ترکیه را تحریم کرد
  هنرنمایی انصاری‌فرد در سوپرلیگ یونان
  بلگراد سفیر مونته‌نگرو را اخراج نمی کند
  روسیه و پیش بینی زمان پایان شیوع کرونا
  افزایش ۶۰ درصدی روابط تجاری ایران و بلغارستان
  کتابی درباره ایران، رکورد دار کرواسی شد
  یونان و ترکیه؛زبان تهدید به جای گفتگو و دیپلماسی
  استقبال آمریکا از طرح تسلیحاتی یونان
  اقدام خصمانه اسلوونی علیه حزب الله لبنان
  یونانیان از یادگیری زبان فارسی استقبال می‌کنند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار