صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 1 آبان 1399 - 21:03   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تاریخچه ترجمه در روسیه
  دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع بوسنی هرزگوین
  مجسمه های زاگرب کراوات زدند!
  فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس
  نسل کشی ارامنه:جهان سخن می گوید
  توسعه دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو
  مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین
  واکنش روسیه به اتهامات آمریکا
  وزیر دفاع ترکیه:موافق گفت‌وگو با یونان هستیم
  تدابیر جدید در رومانی برای مقابله با کرونا
  سالگرد درگذشت رهبر فقید مسلمانان بوسنی
  محمد در تورات و انجیل
  الکسی ناوالنی و تحریم‌های روسیه
  استقرار ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در بلغارستان
  لیگ والیبال صربستان/ شکست خانگی نیس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 34022صفحه نخست » جدیدترین اخباردوشنبه، 21 مهر 1399 - 09:21
واکنش به اظهارات ماکرون و جدایی‌طلبی اسلامی!
  

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مراسمی در غرب پاریس مدعی شد اسلامگرایی یک ایدئولوژی مرگبار و دینی است که امروز در همه جای دنیا دچار بحران است. ما فقط این را در کشور خود نمی‌بینیم. ماکرون در سخنانش برنامه اقدامی علیه «جدایی‌طلبی اسلام‌گرا» و طرح‌های در دست اجرایش «بر ضد جامعه» فرانسوی که در آن لاییسیته یک اصل اساسی است و دین اسلام، دومین دین مهم کشور است را معرفی کرد. او مدعی است «جدایی‌طلبی اسلامی، باعث مدرسه گریزی کودکان و توسعه برخی اقدامات ورزشی – فرهنگی برخاسته از طایفه‌گرایی و منفی‌نگری نسبت به اصولی همچون برابری مردان و زنان شده است.»

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، به گفته ماکرون هدف از اجرای این لایحه پس از به تصویب رسیدن، مواجه با مشکل افزایش افراط‌‌گرایی اسلامی در فرانسه و تقویت «توانایی ما در زندگی در کنار یکدیگر» خواهد بود.» لایحه قانونی مقابله با اسلام رادیکال که محدودیت‌هایی را برای آموزش و فعالیت محافل اسلامی در فرانسه ایجاد می‌کند، روز 9 دسامبر (19 آذر) ارائه خواهد شد هدفش تقویت لائیسیته و اصول جمهوری‌خواهی در فرانسه است.  این لایحه شامل مواردی خواهد بود که بی‌تردید باعث بروز تنش‌های جدیدتری با ترکیه خواهد شد زیرا در دل این لایحه موضوع تقویت نظارت‌ها بر تامین اعتبار مساجد و ممنوعیت آموزش ائمه جماعات در بیرون از فرانسه از نقاط کلیدی آن خواهند بود.
به اعتفاد ماکرون، در زمانی که ما با حکمای غرب برای تقویت ارزش‌های همزیستی و هم وطنی تلاش می‌کنیم، اظهارات غیر مسئولانه صادر می‌شود و از حمله به اسلام به عنوان سرپوشی برای تحقق منافع واهی سیاسی استفاده می‌شود. این رفتار غیر متمدنانه علیه ادیان، موجب به وجود آمدن فرهنگ نفرت، نژادپرستی و تروریسم می‌شود. آنها با این کار به اسلام و مسلمین اهانت می‌کنند.

سخنان مکرون منجر به واکنش‌های گسترده از سوی مسلمانان بویژه از سوی دانشگاه الازهر و همچنین شبکه‌های اجتماعی شد. شیخ احمد الطیب شیخ الازهر مصر، سخنان ماکرون علیه جدایی‌طلبی اسلامی را «نژادپرستانه» خواند و این اتهامات علیه اسلام را محکوم کرد. مرکز تحقیقات این نهاد دینی اظهارات ماکرون را قویا رد کرده و آنها را «اتهاماتی دروغین علیه اسلام» خواند.

دانشگاه الازهر با تاکید بر رد قاطع اظهارات ماکرون، اعلام کرد که سخنان ماکرون همه تلاش‌های مشترک نمادها و رهبران دینی برای از بین بردن تبعیض علیه دین‌ها را نابود کرده و احساسات بیش از 2 میلیارد مسلمان را جریحه‌دار کرده است. برخی اصرار دارند تا برچسب‌های ساختگی و واهی همچون واگرایی و انزواطلبی به اسلام و دیگر ادیان بزنند. واقعیت این است که چنین افرادی حقیقت ادیان را که دعوت به نزدیکی و هم‌گرایی میان انسان‌ها و آبادکردن زمین است با کسانی که از متن ادیان به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف پوچ خود سوءاستفاده می‌کنند، درهم می‌آمیزند. الازهر از کسانی که این اظهارات ضد دینی را تایید می‌کنند می‌خواهد تا رفتارهای خصمانه خود ضد ادیان را کنار بگذارند؛ زیرا این امر راه را برای هرگونه گفتگو می‌بندد و سبب می‌شود تا تلاش برای رسیدن به جهانی آمیخته با صلح و مسالمت و به دور از سرکوبگری و تبعیض نابود شود.

مجمع پژوهش‌های اسلامی الازهر در بیانیه‌ای شدید اللحن اظهارات مکرون که اتهامات باطلی را علیه اسلام نسبت داده و اسلام را دین نژادپرستی و حامی سخنان نفرت آمیز توصیف کرده بود را محکوم کرد. این مجمع با اشاره به اینکه شریعت اسلام به گذشت و صلح میان تمامی بشریت حتی کسانی که به این دین ایمان ندارند، دعوت می‌کند، اظهارات مکرون را به شدّت رد کرده و اعتقاد دارد: «این اظهارات تلاش‌های مشترک میان رهبران دینی برای نابودی نژادپرستی را بی‌نتیجه می‌سازد و قلدری علیه ادیان و احساسات میلیاردها مسلمان جهان را جریحه‌دار می‌کند. سخنان ماکرون همه تلاش‌های مشترک نمادها و رهبران دینی برای از بین بردن تبعیض علیه دین‌ها را نابود کرده است. برخی اصرار دارند تا برچسب‌های ساختگی و واهی همچون واگرایی و انزواطلبی به اسلام و دیگر ادیان بزنند. واقعیت این است که چنین افرادی حقیقت ادیان را که دعوت به نزدیکی و هم‌گرایی میان انسان‌ها و آبادکردن زمین است با کسانی که از متن ادیان به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف پوچ خود سوءاستفاده می‌کنند درهم می‌آمیزند.

مرکز دیدبان مقابله با افراط‌گرایی الازهر نیز اخیرا طی مقاله مفصلی نوشته است: «اقدام موهن قرآن‌سوزی در برخی کشورهای اروپایی خشم مسلمانان در شرق و غرب را برانگیخته است. قرآن کریم کتاب مقدس مسلمانان و کلام خداوند متعال است که بر خاتم انبیاء(ص) نازل شده و احترام گذاشتن، مقدس شمردن و اعتقاد به این کتاب آسمانی و پیروی از آنچه در آن ذکر شده از اصول دین مبین اسلام است. دلایل زیادی وجود دارد که مسلمانان و مقدسات دینی را در معرض جنایات، خشونت، تروریسم و نفرت قرار می‌دهد.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه که معمولا در اظهارات خود از اقلیت‌های مسلمان در جهان حمایت می‌کند و موضوعاتی همچون مدیترانه شرقی، جنگ در لیبی و جنگ در قره باغ  از جمله پرونده‌هایی بوده‌اند که پاریس و آنکارا در آنها در نقطه مقابل یکدیگر قرار داشته‌اند اظهارات ماکرون در باره اسلام را به عنوان  «تحریک آشکاری که از بی‌احترامی فراتر رفته است» ارزیابی و سخنان ماکرون را «بیرون از محدوده» خواند. به گفته اردوغان «اظهارات ماکرون که بر اساس آن اسلام یک بحران است، تحریک‌آمیز است، از یک بی‌احترامی ساده هم عبور کرده است. تو چه کسی هستی که در باره ساختاردهی اسلام صحبت کنی؟ این حرف‌ها، وقاحت دارد. خارج شدن از محدوده‌ها است». اردوغان به همتای فرانسوی خود توصیه کرد «وقتی در باره موضوعی چیزی نمی‌داند مراقب باشد. انتظار ما از او این است که ببینیم او به عنوان یک دولتمرد سخن می‌گوید و نه یک استاندار دوران استعمار.»

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس
  نسل کشی ارامنه:جهان سخن می گوید
  توسعه دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو
  مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین
  مجسمه های زاگرب کراوات زدند!
  وزیر دفاع ترکیه:موافق گفت‌وگو با یونان هستیم
  واکنش روسیه به اتهامات آمریکا
  تاریخچه ترجمه در روسیه
  دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع بوسنی هرزگوین
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار