صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 1 آبان 1399 - 20:59   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تاریخچه ترجمه در روسیه
  دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع بوسنی هرزگوین
  مجسمه های زاگرب کراوات زدند!
  فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس
  نسل کشی ارامنه:جهان سخن می گوید
  توسعه دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو
  مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین
  واکنش روسیه به اتهامات آمریکا
  وزیر دفاع ترکیه:موافق گفت‌وگو با یونان هستیم
  تدابیر جدید در رومانی برای مقابله با کرونا
  سالگرد درگذشت رهبر فقید مسلمانان بوسنی
  محمد در تورات و انجیل
  الکسی ناوالنی و تحریم‌های روسیه
  استقرار ۲۵۰۰ نظامی آمریکایی در بلغارستان
  لیگ والیبال صربستان/ شکست خانگی نیس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33927صفحه نخست » یادداشتپنجشنبه، 3 مهر 1399 - 10:21
روسیه و پارادوکس کردها و ترکیه
عفیفه عابدی
  

سفر اخیر هیات کردهای سوریه به مسکو، به دنبال چراغ سبز روسیه، پرسش‌هایی درباره انگیزه‌ها و اهداف روس‌ها و ابهام‌هایی درباره چگونگی مدیریت دوگانه کردها و ترک‌ها از دیدگاه کرملین ایجاد کرده است. این در حالی است که در چند سال اخیر رابطه روسیه و کردهای سوریه فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. پس از رفت و آمدهای دیپلماتیک زیادی که سال‌های اول مبارزه با داعش بین کردها و مسکو رخ داد، در دو سال اخیر سکوت یا موضع حمایت ضمنی روس‌ها در قبال حملات ترکیه به مواضع کردی به ویژه در موضوع نبرد عفرین، رابطه دو طرف را سرد کرده بود. بر این اساس از تحول دیپلماتیک اخیر به عنوان تلاشی در راستای ترمیم رابطه کردها و روسیه و کسب حمایت مسکو در مقابل حمله احتمالی ترکیه به منطقه کردنشین سوریه یاد می‌شود. این یادداشت به دنبال بیان چرایی وجود فراز و نشیب در رابطه روسیه و کردها و همچنین امکان نتیجه‌بخش بودن تماس‌های اخیر و نتیجه آن بر همکاری‌های روسیه و ترکیه در موضوع سوریه است.

روسیه و مساله کردی
به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، رابطه روسیه و کردها ریشه‌های تاریخی دارد، مسلما حتی بیش از آنکه لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سابقه آن را مربوط به دهه ١٩۴٠ و ١٩۵٠ می‌داند اما مناسبات جدیدی که در سال‌های اخیر میان روسیه با کردهای عراق، ترکیه و سوریه ایجاد شده، شرایط و وضعیت کاملا تازه‌ای در روابط دو طرف رقم زده است. در گذشته اتحاد جماهیر شوروی بخشی از جغرافیایی که کردها در آنجا زندگی می‌کنند را در بر می‌گرفت. هنوز نیز بخشی از کردها در روسیه زندگی می‌کنند. بر این اساس یک هفته در سال به نام هفته کردها در روسیه نامگذاری شده است. در چند سال اخیر نیز روسای مشترک حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در مراسم هفته کردها در مسکو شرکت داشته و با وزیر خارجه روسیه دیدارهایی انجام دادند. دسامبر ٢٠١۵ صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه با سفر به مسکو دفتر این حزب در روسیه را افتتاح کرد. بعد از آن در ماه فوریه ٢٠١۶ دفتر نمایندگی کردهای سوریه در روسیه گشایش یافت. علاوه بر این کردها در روسیه آزادی عمل زیادی برای برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی دارند. آخرین نمونه از این کنفرانس‌ها ١۵ فوریه ٢٠١٧ به دعوت سازمان‌های مدنی، مطبوعاتی و روشنفکری کرد در روسیه از کردهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه برگزار شد. چنین پیشینه و ارتباطاتی موجب شده است که روسیه به‌رغم داشتن رابطه خوب با دولت‌های ایران، سوریه، عراق و ترکیه به یکی از نقاط اتکای بین‌المللی مهم کردها تبدیل شود. موضوعی که ابهام‌های بزرگی را برای کشورهای درگیر مساله کردی ایجاد کرده و نگرانی‌هایی از سوی آنها در قبال روابط مسکو با کردها مطرح می‌شود. مساله این است همچنان که مساله کردی یکی از پیچیده‌ترین موضوعات در میان مجموعه موضوعات متنوعی است که خاورمیانه امروز با آن مواجه است، نه تنها بازیگران فرامنطقه‌ای، بلکه کردها و همه بازیگران مرتبط و ذی‌نفع در موضوع کردی نیز مواضع دوگانه دارند یا حتی می‌توان گفت چهارگانه دارند؛ به نسبت کشورهایی که جمعیت کردی دارند. شواهد موجود نشان می‌دهد سیاست روس‌ها نیز در قبال کردها در منطقه یکپارچه نیست و بسته به شرایط و مکان متفاوت است و حتی در شرایطی می‌تواند پیامدهای منفی برای مسکو و همکاران منطقه‌ای آن ایجاد کند، البته سیاست کردها در قبال روسیه نیز یکپارچه و شفاف نیست.

در سال‌های اخیر کردها مهم‌ترین متحد امریکا در بحران سوریه شناخته شده‌اند و پس از جنگ با داعش، اکنون اخباری درباره واگذاری یک حوزه نفتی سوریه به امریکا بر اساس توافق کردها و امریکایی‌ها منتشر شده است. با این حال اکنون خود را متمایل به مسکو نشان می‌دهند. اولین تحلیلی که از این رفتار به اذهان متبادر می‌شود همزمانی حمله احتمالی ترکیه با درگیری امریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری است. البته پیش از این نیز کردها به روس‌ها تمایل نشان داده‌اند. از سوی دیگر روس‌ها هم قادر به تعیین منافع مشترک با کردها نیستند. در واقع کردها هم نشان می‌دهند برای تامین منافع خود به روسیه امید نبسته‌اند و تلاشی برای جلب حمایت مسکو نداشته‌ و نگاهی راهبردی به این رابطه ندارند. در سال‌های اولیه جنگ با داعش، روسیه به‌رغم رابطه راهبردی با دمشق، تلاش داشت موازی با رابطه امریکا با کردها، با گروه‌های کردی رابطه داشته باشد. حزب اتحاد دموکراتیک سوریه نیز تمایل زیادی به مسکو نشان می‌داد و رابطه نسبتا خوبی با روسیه به عنوان مهم‌ترین حامی دولت سوریه برقرار کرده بود و مذاکرات زیادی میان صالح مسلم رهبر این حزب با مقام‌های روسی چه در مسکو و چه در شهرهای دیگر صورت گرفت. در واقع به‌رغم اینکه کردها متحد امریکا در سوریه بودند و ترکیه متحد امریکا در ناتو است، به نظر می‌رسد کردهای سوریه برای تامین امنیت خود در مرزهای ترکیه به همکاری با روس‌ها نیز توجه دارند.

دیدگاه‌های روسی
به لحاظ استراتژیک دو دیدگاه عمده بین روس‌ها در برابر مساله کردی و انتخاب یکی از دو گزینه بسیار دشوار وجود دارد. از سویی برخی تحلیلگران و دیپلمات‌های روسی بر این باورند که به علت یک فرآیند تاریخی، سرانجام منطقه با شکل‌گیری یک کشور کردی به‌طور اجتناب‌ناپذیر روبه‌رو خواهد شد و با توجه به شرایط کنونی، مسکو باید برای چنین تحولی آماده باشد. از سوی دیگر، برخی کارشناسان روس دیدگاه خوشبینانه‌ای به مساله کردی ندارند و معتقدند با توجه به پیامدهای سیاسی چنین تحولی برای متحدان منطقه‌ای روسیه یعنی ایران، سوریه و همچنین ترکیه و عراق، کرملین باید به حمایت خود از کشورهای قدرتمند به عنوان تضمین‌کنندگان ثبات منطقه‌ای ادامه دهد. برخی از این متخصصان روسی نیز کردها را نیروهای نزدیک به امریکا تلقی می‌کنند. یک رویکرد میانه و عملگرایانه نیز بین دو دیدگاه عمده وجود دارد که ظاهرا عملکرد دولت روسیه با آن تطبیق بیشتری دارد. بر این اساس هدف احتمالی روسیه از همکاری نزدیک با کردهای سوریه جلوگیری از استفاده امریکا از کارت کردها در بحران سوریه و پسابحران است. روس‌ها معتقدند نقش کردهای سوریه در روند پایان بحران مهم و غیرقابل چشم‌پوشی است. برخی کارشناسان روسی معتقدند مسکو می‌تواند میانجی یک معامله بین کردها و دولت مرکزی سوریه باشد. بر اساس این دیدگاه، توافق دولت سوریه با کردها در چارچوب قانون اساسی می‌تواند به حفظ یکپارچگی خاک سوریه کمک کند.

روسیه و ملاحظات آنکارا
رابطه روسیه با کردها به ویژه در سوریه برای روس‌ها پارادوکسی از تهدید و فرصت ایجاد می‌کند. همکاری کردها و دولت سوریه، تعارضات میدانی را کاهش داده یا به نفع دمشق می‌کند. اما از سوی دیگر این همکاری منجر به افزایش اختلاف‌نظر بین روسیه و ترکیه است که عملا تلاش دارد تمام مناطق کردنشین شمال سوریه را اشغال کند. اما نکته حایز اهمیت این است که روسیه از آغاز سلسله نشست‌ها با ترکیه فقط به دنبال مدیریت شرایط میدانی و کاهش پیچیدگی صف‌آرایی‌های جنگی بود. در واقع به‌‌رغم نشست‌های مکرر رهبران روسیه و ترکیه درباره سوریه، روس‌ها مشروعیتی برای حضور ترکیه در خاک سوریه قائل نبوده و به خوبی می‌دانند ترکیه در سایه توافقات با روس‌ها، همان اهداف زیاده‌خواهانه خود در سوریه را دنبال می‌کنند. در مجموع سیاست روسیه بسیار عملگرایانه است. از ابتدای بحران سوریه نیز تلاش کرده با همه طرف‌های بحران رابطه داشته و کانال‌های ارتباطی را حفظ کند. سلسله رایزنی‌ها و همکاری‌های روسیه و ترکیه نیز ضمن اینکه از این قاعده تبعیت می‌کند، به روابط دوجانبه و باارزش این کشورها برای هم نیز مرتبط است. چنانکه به‌رغم اختلاف‌های جدیدی که بین روسیه و ترکیه در شرایط میدانی سوریه به وجود آمده، رایزنی‌های دوجانبه آنها ادامه دارد؛ به عبارت دیگر احتمالا دیر یا زود، روسیه و ترکیه مکانیسم جدیدی برای همکاری در پرونده‌های مورد اختلاف خواهند یافت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  فاجعه زیست محیطی در حوزه ارس
  نسل کشی ارامنه:جهان سخن می گوید
  توسعه دیپلماسی شهری میان تهران و سارایوو
  مذاکرات هیئت قضایی ایران و اوکراین
  مجسمه های زاگرب کراوات زدند!
  وزیر دفاع ترکیه:موافق گفت‌وگو با یونان هستیم
  واکنش روسیه به اتهامات آمریکا
  تاریخچه ترجمه در روسیه
  دیدار سفیر ایران با وزیر دفاع بوسنی هرزگوین
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار