صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 28 شهریور 1399 - 22:58   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  سخنان جدید رهبر مخالفان دولت بلاروس
  انتقال پناهجویان موریا یک هفته پس از آتش‌سوزی
  تسلیم استوارنامه سفیر جدید ایران در بوسنی
  لهستان: اروپا یک میلیارد یورو به بلاروس کمک کند
  تیم دیناموی زاگرب؛ بدون لیگ قهرمانان
  راه‌اندازی کرسی زبان فارسی در بلگراد
  خروج کامل نظامیان کرواسی از افغانستان
  درخواست اروپا از سازمان ملل: نظارت بر بلاروس
  سفیر آمریکا در مجارستان استعفا داد
  ژیژکی که بلند می‌اندیشد
  جنجال در مراسم مذهبی یهودیان در اوکراین
  وام یک و نیم میلیارد دلاری روسیه به بلاروس
  گوریتسا: دلفی مهاجمی در سراسر زمین است
  مقطع سرنوشت ساز روابط اتحادیه اروپا و ترکیه
  آلمان ۱۵۰۰ پناهجوی جزایر یونان را می‌پذیرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33640صفحه نخست » کتابخانه ایرباسه شنبه، 14 مرداد 1399 - 10:16
افلاطون
جرالد ا. پرس
  

این کتاب از مجموعه‌ای است با عنوان «راهنمای سرگشتگان» با بیش از سی مجلد که انتشارات کونتینیوم در دو دهۀ اخیر به زبان انگلیسی منتشر کرده است. هر مجلد از این مجموعه به یکی از فیلسوفان برجسته یا یکی از مکاتب فلسفی ـ از دوران کلاسیک تا دوران معاصر ـ می‌پردازد. نویسندۀ این کتاب جرالد ا.پرس هم‌اکنون استاد فلسفه در کالج هانتر دانشگاه شهری نیویورک است. حوزۀ پژوهش‌های وی بیشتر به فلسفۀ یونان باستان و به‌ویژه فلسفۀ افلاطون اختصاص دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) نویسنده در این کتاب، آخرین دستاوردهای افلاطون‌پژوهان معاصر را به زبانی ساده و گیرا و هم‌زمان فنی و دقیق در چارچوبی تازه قرار می‌دهد. اگرچه در ظاهر مخاطب اصلی این اثر دانشجویان و خوانندگان مبتدی دیالوگ‌های افلاطون هستند، اما آنچه این اثر را از کتابی مقدماتی به سطح پژوهش‌های دانشورانه برمی‌کشد، رهیافت تازه‌ای است که پرس برای خوانش، فهم و تفسیر دیالوگ‌های افلاطون ارائه می‌کند. پرس نه‌تنها تلویحا رهیافت‌های حاکم بر افلاطون‌پژوهی در سدۀ گذشته را در خوانش و طبقه‌بندی دیالوگ‌های افلاطون رد می‌کند ـ رهیافت‌هایی نظیر تکوین‌گرایی، وحدت‌گرایی و باطنی‌گرایی ـ بلکه می‌کوشد با تأکید بر شیوۀ نگارش ویژۀ افلاطون، یعنی دیالوگ و تحلیل عناصر اصلی برسازندۀ آن تا حد ممکن مفروضات مدرن دربارۀ فلسفۀ افلاطون را معلق کند و افلاطون را نه بهتر از خود افلاطون بلکه تا حد ممکن همان‌طور که افلاطون می‌خواسته فهمیده شود بفهمد. این کوشش برای نزدیک شدن به قصد افلاطون، از نگاه پرس به معنای بی‌توجهی به معانی گوناگونی که متن افلاطون همچون هر ابرمتن دیگری در همامتن‌های گوناگون تاریخی می‌توانسته افاده کند، نخواهد بود.

سرگشتگی خوانندگان در مواجهه با افلاطون چند منبع دارد: وجود تفسیرهای گوناگون از فلسفۀ افلاطون؛ خود قالب دیالوگ؛ جزئیات استدلال‌ها و معنای کلی آنها در هر دیالوگ؛ حکایت‌ها و اسطوره‌هایی که در بسیاری از دیالوگ‌ها به چشم می‌خورد؛ آیرونی یا همان شوخ‌طبعی و بازیگوشی‌ای که سقراط و افلاطون به ترتیب عنوان شخصیت نمایشی و نویسندۀ دیالوگ‌ها به نمایش می‌گذارند؛ پافشاری افلاطون بر ناشناخته ماندن؛ درون‌مایه‌ها و اصول مکرری که به عنوان آموزه‌های فلسفی به روشنی مطرح نمی‌شوند؛ بی‌نتیجه ماندن بسیاری از دیالوگ‌ها در پایان؛ نحوۀ زندگانی سقراطی که به نظر می‌رسد برای جلب رضایت ما، البته به طور غیرمستقیم عرضه می‌شود.

این کتاب از سه اصل راهنما در سراسر مسیر خود بهره می‌برد: همامتن‌گرایی، کل‌گرایی و انداموارگرایی. همامتن‌گرایی به این معناست که متون باید در همامتن‌های زبان‌شناختی، تاریخی و عقلانی خودشان فهمیده شوند؛ بنابراین مهم نیست که متون در همامتن ما که تاحدودی متفاوت از همامتن اصلی است، چه معنایی افاده می‌کنند. کل‌گرایی از واژۀ یونانی «هولوس» به معنای همه، تمام یا کل مشتق شده است. کل‌گرایی مبتنی بر این تصور است که تمام ویژگی‌های نظامی مفروض (زیست‌شناسی، شیمی، جامعه، اقتصاد، ذهن، زبان‌شناسی و ....) نمی‌تواند فقط بر اساس مجموع اجزای تشکیل‌دهندۀ آن معین شود یا تبیین پذیرد. در عوض نظام به منزلۀ کل واحدی می‌تواند به نحو مهمی چگونگی رفتار اجزاء را معین کند. انداموارگرایی که بسط کل‌گرایی است، بدین معناست که فقرات و جزئیات هر متن باید به منزلۀ اجزاء کل واحدی در نظر گرفته شود که با فقرات و جزئیات دیگر در آن متن ارتباطی انداموار دارد و از جانب نویسندۀ آن متن بدین صورت سامان یافته است.

پس از بخش مقدماتی پیرامون زندگی افلاطون، آثارش و همامتن‌های تاریخی آن، وجوهی که نمایانگر تغیرند در بخش دوم، و وجوهی که نمایانگر ثبات‌اند در بخش سوم کتاب بررسی شده‌‌اند. هدف نویسنده در سرتاسر کتاب این است که خواننده با شناخت منابع متعدد سرگشتگی‌اش، از آنها به عنوان منابعی عمیق‌تر و غنی‌تر برای فهم دیالوگ‌ها بهره ببرد. در هر فصل پیشنهادهایی برای مطالعۀ بیشتر در نظر گرفته شده است.

افلاطون
جرالد ا. پرس
 ناشر: علمی و فرهنگی
نوبت اول: 1398
مترجم: ایرج آذرافزا
قیمت: 40 هزار تومان
تعداد صفحات : 366


محمود فاضلی

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تیم دیناموی زاگرب؛ بدون لیگ قهرمانان
  لهستان: اروپا یک میلیارد یورو به بلاروس کمک کند
  تسلیم استوارنامه سفیر جدید ایران در بوسنی
  انتقال پناهجویان موریا یک هفته پس از آتش‌سوزی
  سخنان جدید رهبر مخالفان دولت بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار