صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 21 تیر 1399 - 04:48   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  مردم اسلوونی مجسمه «ملانیا» را آتش زدند
  شبح میکونوس
  تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران در اسلواک
  برخورد مهیب دو قطار در جمهوری چک
  تشدید تنش بین فرانسه و ترکیه
  پیروزی محافظه‌کاران در کرواسی
  گزارشگر ویژه حقوق بشر: ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل بود
  بیشتر کرونایی های یونان گردشگر هستند
  اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه
  قاضی منصوری در رومانی ترور شده است؟
  نگاهی به بازار کتاب ترکیه
  کرونا اقتصاد روسیه را زمین می‌زند؟
  واکنش ترکیه به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا
  لیگ والیبال یونان/فینالیست‌ها مشخص شدند
  ادب عاشقی مولانا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33376صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 3 اردیبهشت 1399 - 09:23
روابط یونان و اسرائیل
محمود فاضلی
  

در سال‌های اخیر رژیم صهیونیستی به دنبال متحدان جدیدی در منطقه است و با این هدف، یونان را به عنوان کشوری که همسویی بیشتری با این رژیم دارد، انتخاب کرده است. سفر رسمی نخست وزیر محافظه‌کار یونان به سرزمین‌های اشغالی و گفتگو با مقامات اسرائیل نشانگر گسترش این روابط پس از روی کار آمدن حزب محافظه‌کار نئودموکراسی (ND) یونان  در انتخابات پارلمانی 2019 این کشور است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از میزبانی اسرائیل از اعتماد، میچوتاکیس نخست وزیر 52 ساله یونان به عنوان عضو ناتو و اتحادیه اروپا درحالی است که اسرائیل به دنبال اجرای طرح الحاق اراضی فلسطین، از سوی جوزپ بورل، نماینده عالی سیاست‌های امنیتی و روابط خارجی اتحادیه اروپا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. او در مجمع عمومی پارلمان اروپا تاکید کرده است در صورت الحاق اراضی فلسطین از سوی اسرائیل، روابط نزدیک دوجانبه موجود تحت تاثیر این اقدام قرار خواهد گرفت و الحاق اراضی فلسطین توسط اسرائیل نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و می‌تواند بر روابط اسرائیل با کشورهای عربی نیز تاثیر گذار باشد. اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای که به تایید 25 کشور اروپایی از مجموع 27 کشور عضو اتحادیه اروپا رسید از رژیم صهیونیستی خواسته بود از هر گونه تصمیم یکجانبه برای الحاق اراضی اشغالی فلسطین به اسرائیل خودداری کند. شواهد نشان می‌دهد اسرائیل این سفر را فرصتی برای تضعیف مخالفت اروپا با برنامه‌اش برای الحاق اراضی کرانه باختری می‌بیند.

در دیدار نخست وزیر یونان از سرزمین‌های اشغالی، روابط دوجانبه، چشم‌انداز تقویت همکاری‌های دفاعی و ارتقای روابط در بخش انرژی، ساخت لوله مدیترانه شرقی، گسترش روابط دوجانبه اقتصادی، اهمیت راهبردی لوله گاز مدیترانه شرقی EastMed، همکاری در زمینه صنایع دفاعی، امنیت سایبری  و نقش بی‌ثبات کننده ترکیه در منطقه مورد بررسی قرار گرفت و پروتکل‌های همکاری در بخش‌های کشاورزی، انرژی، گردشگری و امنیت سایبری به امضا رسید. به گفته نتانیاهو، مهم‌ترین پروژه‌ای که در این سفر مورد بحث قرار گرفت، لوله EastMed به عنوان بزرگترین لوله زیر دریایی جهان است، که گاز اسرائیل و قبرس را از طریق یونان به اروپا منتقل خواهد کرد.

به گفته نخست وزیر یونان، روابط راهبردی با اسرائیل دارای عمق و محتوا است و قصد داریم روابط را به زمینه‌های جدید گسترش دهیم. دو طرف منافع، چالش‌ها و فرصت‌های مشترکی دارند و تبادل اطلاعات می‌کنند. ظرفیت‌های گسترده‌ای برای تقویت روابط تجاری وجود دارد و برنامه دولت آتن فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در یونان ایجاد کرده است. همکاری در زمینه گردشگری از دیگر موضوعات همکاری میان طرفین است. یونان و قبرس نخستین مقاصد توریستی گردشگران اسرائیلی در سال جاری خواهند بود و آتن ضمن اعلام آمادگی برای پذیرش گردشگران خارجی، مدعی شد امنیت گردشگران اسرائیلی نخستین اولویت ماست.

رسانه‌های یونان نتایج سفر نخست وزیر و حصول پیشرفت در روابط و همکاری‌های دوجانبه، بخصوص در بخش‌های دفاعی و امنیت سایبری را رضایت‌بخش ارزیابی کرده و به نقل از منابع اسرائیلی تاکید دارند نتانیاهو خواستار حمایت یونان از مواضع اسرائیل جهت کاهش نفوذ ایران شده است. منابع اسرائیل نیز ادعا می‌کنند نتانیاهو و میچوتاکیس در خصوص «تهدید هسته‌ای ایران، تحولات اخیر منطقه‌ای، حضور نظامی ایران در سوریه و سایر موضوعات دوجانبه و امنیتی» گفتگو کرده‌اند.

در این سفر طرف اسرائیلی طرح الحاق بخشی از اراضی کرانه باختری و حمایت یونان از آن‌ را مطرح کرده اما طرف یونانی تاکید دارد در مورد الحاق اراضی کرانه باختری، آتن از موضع اتحادیه اروپا پیروی می‌کند.نخست وزیر یونان در گفتگو با روزنامه اسرائیلی در زمینه الحاق کرانه باختری به اسرائیل و احتمال وتو کردن تحریم‌های احتمالی اتحادیه اروپا علیه اسرائیل، از دادن پاسخی شفاف خودداری و ابراز امیدواری کرد اسرائیلی‌ها و فلسطینیان در صلح و امنیت در کنار یکدیگر زندگی کنند.

بی‌شک این سفر بهانه‌ای برای حملات اسرائیل و یونان به ترکیه بود. حتی در بیانیه مشترک، اسرائیل حمایت کامل و همبستگی خود با یونان پیرامون مناطق دریایی و مخالفت خود با هرگونه تلاش جهت تعرض به حقوق آنرا مورد تاکید قرار داد. یونان و اسرائیل تمامی کشورها را به احترام به حقوق حاکمیتی سایر کشورها پیرامون فلات قاره و منطقه انحصاری اقتصادی فرا خوانده و با هرگونه تعرض علیه این حقوق به شکلی که ثبات شرق مدیترانه و اژه را در معرض خطر قرار دهد و مغایر با حسن همجواری باشد، مخالفت کردند. در نشست خبری، طرف اسرائیلی سعی کرد از موضع‌گیری درباره ترکیه یا اشاره به مواردی که نخست‌وزیر یونان از آن یاد کرد، خودداری کند.

به ادعای نخست وزیر یونان، «فعالیت ترکیه، تهدیدی برای امنیت و ثبات منطقه است. رفتارهای غیرقانونی و تحریک‌آمیز ترکیه در مرزهای دریایی، زمینی و هوایی کشورمان را به آگاهی نخست وزیر اسرائیل رساندم. اقدامات بی‌ثبات کننده ترکیه در لیبی، و توافق‌نامه تحدید مناطق دریایی بین طرفین، که از دید ما  باطل است مورد گفتگو قرار گرفت. ما با احترام به حقوق بین‌المللی و کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها، به دنبال صلح خواهیم بود. اگر ترکیه آرزوهای امپریالیستی خود را کنار بگذارد و با ما به عنوان یک شریک برابر و قانونمند و نه به عنوان یک همسایه قلدر همکاری کند، از مشارکت آن استقبال می‌کنیم.»

نخست وزیر یونان در مصاحبه با یک روزنامه اسرائیلی با اشاره به رفتار ترکیه در منطقه اظهارات اخیر مقامات این کشور مبنی بر اینکه آنکارا تمایل دارد در تمامی تصمیم گیری‌ها مشارکت داشته باشد را غیر قابل قبول توصیف و از آنکارا خواست از «خیالات عثمانی» فاصله بگیرد. دیاکوپولوس، مشاور امنیت ملی نخست وزیری یونان نیز طی مصاحبه‌ای با  شبکه تلویزیونی اسرائیل گفته است اگر یونان در برابر آنکارا تسلیم و به حاشیه رانده شود، ترکیه به تهدید بزرگتر نسبت به ایران برای اسرائیل تبدیل خواهد شد. ترکیه نسبت به ایران تهدید بزرگتری برای اسرائیل خواهد بود.   

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  مردم اسلوونی مجسمه «ملانیا» را آتش زدند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار