صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 21 تیر 1399 - 00:39   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  مردم اسلوونی مجسمه «ملانیا» را آتش زدند
  شبح میکونوس
  تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران در اسلواک
  برخورد مهیب دو قطار در جمهوری چک
  تشدید تنش بین فرانسه و ترکیه
  پیروزی محافظه‌کاران در کرواسی
  گزارشگر ویژه حقوق بشر: ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل بود
  بیشتر کرونایی های یونان گردشگر هستند
  اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه
  قاضی منصوری در رومانی ترور شده است؟
  نگاهی به بازار کتاب ترکیه
  کرونا اقتصاد روسیه را زمین می‌زند؟
  واکنش ترکیه به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا
  لیگ والیبال یونان/فینالیست‌ها مشخص شدند
  ادب عاشقی مولانا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33228صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 10 اردیبهشت 1399 - 09:21
قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
محمود فاضلی
  

احزاب «عدالت و توسعه» و «حرکت ملی‌گرا»ی ترکیه برای تغییر قانون احزاب سیاسی و قانون انتخابات دست به‌کار شده‌اند. بعضی شواهد نشان می‌دهد با آغاز فعالیت مجلس ترکیه دو حزب یادشده در راستای پیشنهاد دولت باغچلی، رییس حزب حرکت ملی‌گرا برای اصلاح قانون انتخابات و قانون احزاب سیاسی اقدام کنند. بسیاری معتقدند تغییر در قانون احزاب سیاسی و قانون انتخابات با هدف جلوگیری از استعفاها در حزب حاکم عدالت و توسعه صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، طرح پیشنهاد باغچلی برای ایجاد تغییر در قانون احزاب سیاسی و قانون انتخابات پس از سخنان اخیر کمال کلیچداراوغلو، رییس حزب جمهوری خلق مبنی بر اینکه: «درصورت برگزاری انتخابات زودهنگام اگر همانند حزب خوب (حزب ملی‌گرا، سکولار و محافظه‌کار) درگذشته این بار نیز برای جلوگیری از ورود حزب آینده و حزب دموکراسی و پیشرفت به مجلس جلوگیری کنند ما نیز به باباجان و داوداوغلو برای ورود احزاب آنها به مجلس کمک خواهیم کرد» باعث آغاز بحث‌های انتقال نمایندگان مجلس به احزاب رقیب شده است.

 ادعا می‌شود هدف اصلی، ممانعت از انتقال موقت نمایندگان بین احزاب مخالف به منظور پشت سرگذاشتن مانع حد نصاب ورود به مجلس بلکه جلوگیری از استعفاها در حزب عدالت و توسعه است. یاشار اوکویان، وزیر سابق کار و امنیت اجتماعی ترکیه اخیرا اعلام داشته است «63 نفر از نمایندگان حزب عدالت و توسعه با استعفا از این حزب به حزب دموکراسی و پیشرفت که توسط علی باباجان تشکیل شده است، خواهند پیوست.» حزب حرکت ملی‌گرا دو پیشنهاد برای جلوگیری از انتقال نمایندگان مجلس از یک حزب به حزب دیگر ارایه کرده است: «هر نماینده‌‌ای که از حزب خود استعفا دهد به مدت یک سال به عنوان نماینده مستقل به فعالیت در مجلس ادامه خواهد داد» و «یک سال مانده به انتخابات از حزبی به حزب دیگر منتقل نمی‌شود.»

جمع‌بندی حزب عدالت و توسعه اگرچه هنوز قطعی نشده است اما طبق شواهد برای این حزب چند نکته اهمیت دارد: «هر نماینده‌ای که از حزب خود استعفا داده و به حزب دیگر برود، دیگر نمی‌تواند مجددا به حزب قبلی برگردد»، «نماینده‌ای که از حزب خود استعفا کند به مدت 6 ماه نمی‌تواند به حزب دیگر برود»، «یک حزب نمی‌تواند به هر تعدادی که بتواند در مجلس گروه تشکیل داده و از حزب دیگر نماینده منتقل کند»، «نماینده‌ای که از حزب خود استعفا دهد تا آخر دوره قانونگذاری مجلس به شکل نماینده آزاد (مستقل) به فعالیت خود ادامه می‌دهد». اگر پیشنهادات حزب عدالت و توسعه به همان شکلی که ارایه شده، تصویب شود از انتقال فوری نماینده‌ای از یک حزب به حزب دیگر به مدت یک سال و یا 6 ماه بعد از استعفا جلوگیری خواهد شد.

اگرچه هنوز تصمیماتی در زمینه جلوگیری از انتقال نمایندگان مجلس مشخص نشده اما بحث در مورد «احزاب خلق‌الساعه» آغاز شده است. طبق ماده 36 قانون احزاب سیاسی برای اینکه احزاب بتوانند در انتخابات شرکت کنند: «باید حداقل 6 ماه قبل از انتخابات در نیمی از استان‌ها تشکیل شده باشند» و «کنگره‌های بزرگ خود را برگزار کنند.»

 در قانون اساسی 1982 ترکیه ماده‌ای که مانع از انتقال نماینده مجلس می‌شد، افزوده شد. در دهه 1990 ترکیه شاهد حضور احزاب جدید بود که عمر بعضی از آنها حتی سه روز هم طول نکشید! نمایندگانی که ظرف یک روز چند حزب تغییر دادند که تبدیل به موضوع طنزهای روز شدند. در میان این احزاب، نمایندگانی که به خاطر تغییر حزب عملا خود را بی‌اعتبار کردند. به عنوان مثال نماینده‌ای که صبح آرم حزب «راه راست» تانسو چیللر را به یقه خود زده بود، بعد از ظهر در مراسمی ‌که مسعود ییلماز شرکت کرده بود به حزب مام میهن پیوست!

اگر انتخابات زودهنگام در ترکیه برگزار شود، دوره ماموریت ریاست‌جمهوری اردوغان نیز سه سال زودتر خاتمه می‌یابد. اپوزیسیون معتقد است دولت برای اینکه با مسائل اقتصادی بعد از ویروس کرونا مواجه نشود به انتخابات زودهنگام خواهد رفت. به باور کلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق: «این اردوغان و باغچه لی هستند که در مورد انتخابات زودهنگام تصمیم خواهند گرفت. پارلمان ما یک پارلمان نیابتی است و تحت سلطه احزاب عدالت و توسعه و حرکت ملی‌گرا ست. یا اردوغان به انتخابات زودهنگام می‌رود، یا باغچه لی با گفتن «من از دست اینها به ستوه آمدم، وضعیت اقتصاد وخیم است»، ائتلاف را به هم زده و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام می‌شود. برای انتخابات آماده‌ایم، حتی بیانیه انتخاباتی خود را هم تهیه کرده‌ایم. برگزاری انتخابات به آنها بستگی دارد. حزب ما هیچ شک و تردیدی در مورد انتخابات زودهنگام ندارد.» به باور ریاست این حزب، «برای جلوگیری از ورود حزب «خوب» در انتخابات، دسیسه چینی کردند. اکنون می‌خواهند علیه داوداوغلو و باباجان نیز دسیسه‌چینی کنند. ما این دسیسه را هم عقیم خواهیم گذاشت.» در شرایط سخت داخلی ترکیه، اردوغان در جدیدترین موضع‌گیری خود در سالگرد کودتای نظامی 27 مه 1960 در ترکیه، معتقد است «دولت منتخب در یک کودتای نظامی برکنار و محاکمه‌های نمایشی در این جزیره برگزار و منجر به اعدام عدنان مندریس، نخست‌وزیر وقت و دوستانش شد. با تمام وجود به تلاش برای محافظت از جمهوری ترکیه و دموکراسی در مقابل ذهنیت طرفدار کودتا ادامه خواهیم داد. 60 سال پیش و در کودتای 27 مه، قانون و عدالت به زیر پا گذاشته شد، نه تنها سه دولتمرد به پای چوبه ‌دار رفتند بلکه اراده ملی به ‌دار آویخته شد. یاد عدنان مندریس و دوستان او در قلب ما همیشه جاودان خواهد بود. در اینجا قضاوت و محاکمه‌ای صورت نگرفت بلکه یک جنایت حقوقی بود که کودتاگران با نقض قانون اساسی حاکمان مشروع کشور را به نقض این قانون متهم کردند. کسانی که آنها را محاکمه و به ‌دار آویختند، زندگی خود را در سایه نگاه‌های توام با نفرت ملت گذراندند.»

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  مردم اسلوونی مجسمه «ملانیا» را آتش زدند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار