صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
پنجشنبه، 15 خرداد 1399 - 20:35   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  نمایش آثار عکاسان بوشهری در کرواسی
  ترکیه پروازها به ۶ کشور اروپایی را ازسر می‌گیرد
  تظاهرات در یونان علیه قتل جورج فلوید
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  سالگرد ارتحال امام خمینی
  عکس/ بر سر مزار کشته شدگان سربرنیتسا
  عکس/ رواج صنایع دستی در ترکیه
  پایان عمر ظروف یکبارمصرف در یونان
  این قرن، بی‌رحم‌ترین دوره تاریخ است
  دکتر ظریف روز ملی کرواسی را تبریک گفت
  40 سال فعالیت فکری مصطفی ملکیان
  نایب رییس بلغاری اتحادیه کشتی درگذشت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33150صفحه نخست » گزارشچهارشنبه، 24 اردیبهشت 1399 - 21:29
مسلمانان پس از بحران کرونا
اوزجان خضر
  

شیوع کووید-19 حال و هوای خوشبینانه ای درباره کاهش فضای اسلام هراسی را در غرب به وجود آورده است. اما برخلاف این انتظار  مثبت ، تصور اینکه گرایش و احساسات اسلام هراسی در کوتاه مدت کاهش یابد ساده لوحانه است. اما تحولات اخیر باعث شده است مسلمانان ساکن در کشورهایی غربی فرصتی داشته باشند تا دیدگاه شهروندان غربی را نسبت به اسلام اصلاح کنند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از آناتولی، تمام دنیا به دنبال دستیابی به تدابیر و روش های درمانی جدیدی برای پیش گیری و درمان نوع جدید ویروس کرووید-19 هستند و وقوع این پاندمی در حوزه های پزشکی، سیاسی، اقتصادی، جامعه شناسی، روانشناسی، فرهنگی، اجتماعی و دینی تاثیرگذار است. درباره تاثیر این پاندمی طرح های آینده نگرانه، پیش بینی ها، تخمین ها و تئوری های توطئه متفاوتی مطرح می شود. "دنیای پسا کرونا" مدتی است وارد فرهنگ لغات شده است. مجلات، روزنامه ها، سیاستمداران و دانشمندان مشهور غربی هر روزه دیدگاه های جدیدی درباره دنیای پسا کرونا مطرح می کنند.

ساختار نظم جهانی پسا کرونا و اینکه این نظم دچار بازبینی های محدود و یا تغییرات اساسی خواهد شد یکی از موضوعات مهم بحث افکار عمومی است. مشخص نیست وضعیت نهاد هایی چون سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان بهداشت جهانی و سازمان همکاری های اسلامی که در حل بحران کرونا نقشی ایفا نکرده اند پس از حل این بحران چه خواهد شد.  

 احتمال تجزیه اتحادیه اروپا، تاثیرپذیری و یا عدم  تاثیر پذیری جامعه جهانی از چین ، نتیجه رقابت بین ملی گرایان و طرفداران جهانی شدن و حتی امکان از میان رفتن پیشتازی این دو رویکرد و حرکت به سوی نظم نوین جهانی با محوریت کشورهای اسلامی از جمله ترکیه  موضوعات مورد بحث این روزها هستند. حتی برخی اشخاص و کتاب ها تئوری "وضعیت فوق العاده" را مطرح کرده اند که طبق آن در چنین شرایطی باید آزادی و  دموکراسی به حالت تعلیق در آمده و حکومت ها دیکتاتور مآبانه عمل کنند. برخی نیز معتقدند شیوع ویروس کرونا آغازی برای جنگ جهانی سوم است.  

بحث هایی نیز در جریان است مبنی بر اینکه باید "جامعه ناظر" نه تنها در بخش عمومی بلکه در بخش زندگی محرمانه نیز ورود کند، شاید هم خیلی وقت است به این بخش وارد شده است.
واکنش های دینی به اقداماتی که در مقابل ویروس کووید-19 انجام شد

باید اذعان کرد که جریان اصلی جهان اسلام در برابر بحران کووید-19 امتحان بدی پس نداد. طواف کعبه متوقف شد، دربهای مسجد النبی و مسجد الاقصی بسته شدند . در طول تاریخ چهلمین بار است که مراسم حج تمتع انجام نخواهد شد. از این رو می توان گفت عموم مسلمین تدابیر اتخاذ شده برای مبارزه با کرونا را رعایت و از دستورات بهداشتی اطاعت کردند. تنها عده اندکی از مسلمانان کشورهایی چون هندوستان، پاکستان، اندونزی و بنگلادش بودند که در روزهای نخست شیوع ویروس ویروس کرووید-19 به برگزاری تجمعات دینی و عبادات جمعی ادامه دادند.  

در بنگلادش مردم برای رفع شیوع کرونا به دعای دسته جمعی پرداختند. بعضی از روحانیون ایرانی نیز علیرغم مشاهده موارد ابتلا به ویروس کرووید-19از قرنطینه شدن شهر قم که آنرا مقدس می شمارند جلوگیری کردند. اما چند تن از نمایندگان مجلس ایران که از روحانیون نزدیک به آیت الله خامنه ای بودند، بر اثر ویروس کرووید-19 جان خود را از دست دادند که این اتفاق باعث تشدید اقدامات برای مبارزه با کرونا شد. اکثر مسلمانان اندونزیایی نیز از تدابیر در نظر گرفته شده برای مقابله با ویروس کرووید-19  تبعیت کردند اما چند تن از پیشوایان دینی این کشور با دادن شعار "از کرونا نمی ترسیم، از خدا می ترسیم"  تلاش کردند نماز جمعه برگزار کنند. اعضای "جماعت تبلیغ" با برپایی تجمعات بزرگی در هندوستان، پاکستان و مالزی به شیوع ویروس ویروس کرووید-19 در این کشورها دامن زدند. در روزهای نخست شیوع ویروس ویروس کرووید-19 بعضی کاربران شبکه های اجتماعی با برداشت غلط از روایاتی که درباره مصون بودن شهر مدینه از طاعون وجود دارد، از بسته شدن مسجد النبی توسط حکومت عربستان سعودی انتقاد کردند. حکومت عربستان بدون توجه به این انتقادات در شهرهای مکه و مدینه مقررات منع آمد و شد نیز اعمال کرد.

گرچه در کشورهایی چون آلمان و انگلستان همچنان شاهد رشد اسلام هراسی هستیم، اما بطور کلی پس از شیوع ویروس کووید-19 تعداد اقدامات نژادپرستانه علیه مسلمانان و سرعت رشد اسلام هراسی در غرب کاهش یافته است. از طرفی بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بنیاد مردمی "به مادر بگو" که بر جرایم نژاد پرستانه نظارت دارد، طی بحران ویروس کووید-19  شایعاتی مبنی بر شیوع ویروس کووید-19  توسط مسلمانان میان مردم انگلستان منتشر می شود. برای اثبات اتهامات خود یکی از مهمترین دلایلی که ارائه می دهند این است که مسلمانان بعد از شیوع کووید-19 در مساجد تجمع کرده و نماز جماعت برگزار کردند.  اما واقعیت این است که طبق گفته پلیس تصاویری که در ارتباط با برگزاری نماز جماعت در انگلیس پخش و منتشر می شود ، مربوط به پیش از شیوع کووید-19 است. بانوان محجبه مسلمان نیز از شعارهای نفرت آمیز اروپایی ها در امان نبودند و عده ای در برخورد با آنان می گفتند "جهاد هم به اندازه کووید 19 مسری است".

هندوستان مرکز جدید اسلام هراسی است
همزمان با وقوع بحران کووید-19، هندوستان بیش از هر کشور دیگری شاهد افزایش اقدامات و گفتمان های ضد اسلامی شده است. حتی به نظر می رسد هندوستان به یکی از مراکز اصلی دشمنی با اسلام تبدیل خواهد شد. طی دوران کووید-19 حمله های لفظی، عملی و روانی علیه مسلمانان هندوستان به اوج خود رسیده و فراخوانی و درخواست ها برای عدم داد و ستد با مسلمانان افزایش یافته است.  

گروه های راست گرای افراطی طرفدار حزب خلق هندوستان BJP که در راس قدرت است، مسلمانان را "مجاهدان کووید 19"، "بیو مجاهدان/ زیستی" و "تروریست های کرونایی" خطاب می کنند. آنها مدعی هستند که مسلمانان عمدا هندوها را به کووید- 19 آلوده می کنند. دستاویز و بهانه آنها برای این اظهارات و اعمال ضد اسلامی نیز تجمع اوایل مارس جماعت تبلیغ در دهلی نو است. حکومت هند اعلام کرده است که یک پنجم مبتلایان قطعی کووید-19 در هندوستان در این تجمع آلوده شده اند.

تنویر فاضل استاد جامعه شناسی دانشگاه حیدر آباد هند اعتقاد دارد که هدف متهم کردن مسلمانان هندوستان به عنوان مسئول شیوع ویروس کرونا، شانه خالی کردن حزب حاکم هند از مسئولیت شکست در مبارزه با شیوع ویروس کووید-19 است.  

البته نمی توان انکار کرد که جماعت تبلیغ در اوایل مارس تجمعات مشابهی را در مالزی، پاکستان و چند کشور دیگر برگزار کرد و موجب سرایت ویروس کرونا به شش یا هفت کشور شد. این اقدام جماعت تبلیغ باعث شده است که جمعیت 200 میلیونی مسلمانان هندوستان که چهارده درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند بدون ارتکاب جرم و گناه متهم شده و حتی در روند درمان مسلمانان مبتلا به کووید-19 سنگ اندازی شود. مهمترین مساله این است که این اقدام نابخردانه جماعت تبلیغ به بهانه جدیدی برای اسلام هراسی تبدیل شده است.  

البته نباید فراموش کرد که همانطور که رعنا ایوب روزنامه نگار هندی تبار روزنامه واشنگتن پست نیز اشاره کرده است این که تنها مسلمانان را علت شیوع ویروس کرونا در هندوستان می دانند نتیجه مخرب دامن زدن به هراس از اسلام است. درخواست کویت از سازمان همکاری های اسلامی برای متوقف کردن حملات اسلام هراسی در هند اقدام مهمی بود که نتیجه آن هنوز مشخص نیست. با توجه به اینکه میلیونها هندی در کشورهای مسلمان عربی مشغول به کار هستند، احتمال استقبال از درخواست کویت کم نیست.

ویروس کووید-19 موجب بحثهای دینی و فلسفی بسیاری شده است که روی زندگی مسلمانان تاثیر مستقیم دارد. این که کرونا منجر به دین داری می شود یا دین گریزی یکی از این بحث ها ی موجود است. اعتقاد به عدالت خدا باعث شده است که پس از شیوع ویروس کووید-19 سوالاتی مطرح شود:  آیا خدا در عین آنکه مظهر عشق مطلق است، منبع بدی “teodise” نیز هست؟، آیا خدا شر را آفریده است؟، آیا خدا رضایت دارد که بدی وجود داشته باشد؟  آیا خدا با شرارتهایی چون ویروس کووید-19 بندگانش را عذاب داده و امتحان می کند یا خیر؟
   گفته می شود در زمان بلا، فاجعه، بیماری و اپیدمی احساسات دینی تقویت می شود. با نگاهی سطحی تر می توان اینگونه تحلیل کرد که در شرایط سخت مردم برای فرار از افسردگی به دین پناه می برند و به طور کلی در چنین شرایطی مردم به دنبال معانی متافیزیکی برای توجیه شرایط می گردند. اینجاست که نقش دین پر رنگتر می شود. زیرا دین به همه چیز معنا می دهد. به همین دلیل پیش بینی می شود طی اپیدمی گرایش به دین و معنویات افزایش یابد. طی بحران کووید-19 جستجوهایی با محتوای دینی در موتور جستجوگر گوگل بیست درصد افزایش یافته است. اما موقتی یا دائمی بودن دینداری این افراد را  گذر زمان مشخص خواهد کرد.

بررسی گرایش به دین در ایالات متحده
   بر خلاف اروپا که تعداد دینداران در آن کم است، 70 درصد مردم ایالات متحده آمریکا دیندار هستند. "بنیاد جاشوا“The Joshua Fund”  که توسط مسیحیان طرفدار اسرائیل تاسیس شده است، نظر سنجی با مشارکت مسیحیان و بی دین های امریکایی انجام داد. در این نظر سنجی 44 درصد مسیحیان معتقد بودند شیوع ویروس کوید 19 فراخوانی برای بازگشت به سوی خداوند و یا نشانه ای از نزدیک بودن قیامت است. نزدیک به پنجاه درصد از مسیحیان گفته اند در دوران کرونا بیشتر از قبل انجیل می خوانند و ضمن گوش دادن به خطابه های آنلاین کلیسا به دنبال پاسخ سوالات دینی خود هستند.

نکته قابل توجه این بود که 22 درصد از شرکت کنندگان بی دین نیز اظهار کرده بودند که طی بحران کرونا درباره وجود خدا و معنویات تحقیقاتی انجام داده و یا حداقل کتاب دینی خوانده و به مباحث دینی گوش کرده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا نیز در پیام توئیتری اعلام کرد در مراسم آنلاین کلیسا شرکت می کند. او همچنین لینک مراسم آنلاین گرگ لوری واعظ کلیسای "کمک هزینه مسیحیان" که در رییور ساید واقع است را به اشتراک گذاشته بود. "گرگ لوری" هم اعلام کرد طی روزهای کرونایی تعداد شرکت کنندگان در مراسم آنلاین او با رشد پنجاه درصدی به سیصد و شصت هزار نفر رسید. 42 درصد از شرکت کنندگان یهودی این نظر سنجی نیز اعتقاد داشتند شیوع کوید 19 نشانه قیامت است.

آیا در ترکیه و دنیای اسلام نیز نظرسنجی مشابهی انجام شده است و یا نه؟ مشخص نیست. اما اگر در این روزهای کرونایی نظرسنجی مشابهی در خصوص درصد گرایش به دین و معنویات در دنیای اسلام انجام شود، احتمالا با توجه به تاثیر ماه مبارک رمضان درصد کسانی که به دین گرایش پیدا کرده اند بسیار زیاد خواهد بود.

از سوی دیگر همانطور که می دانیم گرایش به دین و معنویات در میان افرادی که احساس تنهایی می کنند بیشتر مشاهده می شود. در غرب تعداد زیادی از افراد به تنهایی (pandemic of loneliness) زندگی می کنند. حتی بعضی از دولت های اروپایی تصمیم گرفته اند "وزارت تنهایی" تاسیس کنند. برای نمونه از شانزده میلیون هلندی بیش از سه میلیون نفر به تنهایی زندگی می کنند. در ماه های اخیر آمار مرگ و میر بر اثر کرونا میان سالمندان دانمارکی که به تنهایی و یا در خانه های سالمندان زندگی می کنند بسیار زیاد بود. در برخی کشور ها ترجیح دادند به جای بیماران کرونایی سالمند، بیماران کرونایی جوان را در بیمارستان بستری کنند. در حالی که پیر و جوان به یک اندازه حق زندگی دارند و باید هم از چنین حق انسانی برخوردار باشند. این مساله ضمن آنکه بر خلاف اخلاق پزشکی است، بیانگر نگاه اشتباهی است که برای انسان، صرفا از نظر سود اقتصادی “homo economicus”که می تواند داشته باشد ارزش قائل است. در این دیدگاه معیوب اصلاح نژاد Eugenics برای بالا بردن بهره وری انسان بسیار حائز اهمیت است.

برخی چالش های پیش روی مسلمانان در بحران کووید-19
مسیحیان نیز در مواجهه با شیوع ویروس کرووید-19 عکس العمل های گوناگونی نشان دادند. برای مثال هلند علیرغم ممنوع کردن تمامی تجمعات، مناسک کلیسا را با شرط آنکه بیش از سی نفر در آن شرکت نکنند از این ممنوعیت مستثنی کرد.  اما کلیسای پروتستان هلند که از مهمترین کلیساهای مذهب پروتستان است اعلام کرد : "مراسم دینی مهم تر از حفظ سلامتی مردم نیست" و این مراسم تا تاریخ 20 ماه مه به صورت اینترنتی برگزار خواهند شد." با این حال در بعضی از شهرها چون یورک و کمپن Urk ve Kampen و خصوصا در منطقه "کمربند انجیل" کلیساهایی وجود دارند که همچنان به انجام آئین های مذهبی با مشارکت 20 الی 25 نفر ادامه می دهند. کلیساهایی نیز هستند که قانون سقف مشارکت سی نفره را در مراسم خود رعایت نمی کنند. مارک روته نخست وزیر هلند اظهار کرد که استثنا در نظر گرفته شده برای ادامه انجام آئین مذهبی در کلیسا مطابق با ماده ششم قانون اساسی هلند مبنی بر "آزادی عقیده" است. از طرفی برای مسلمانان هلند چنین استثنایی در نظر گرفته نشده است. تصمیم حکومت برای ادامه فعالیت کلیساها باعث افزایش احتمال ابتلا به ویروس کووید-19در مناطق مذکور  شد و به همین علت با انتقاداتی روبرو شده است.

مذهبیون افراطی کالوینیست در نشریات خود اعلام کردند " از کرونا نمی ترسیم، از خدا می ترسیم" و ویروس کرونا از جانب خدا فرستاده شده تا انسانهای بی ایمان را از خواب غفلت بیدار کند. آنها از حکومت خواستند مانند دوران های سخت گذشته به صورت دسته جمعی برای دعا به درگاه خدا مراسم برگزار کند. کلیسای اوانجلیست شهر مولهاوس فرانسه نیز با انجام مراسمی که بیش از دو هزار نفر در آن شرکت کردند موجب شدت گرفتن کرونا در این منطقه شد.

رادنی هوارد براون واعظ اوانجلیس کلیسای " The River at Tampa Bay " که هزارو سیصد پیرو دارد نیز گفته بود: "کادر درمان مخالفند ولی شما با برادرانتان دست بدهید" و "در کلیسای من ابزار (معنوی) هست که جلوی ویروس کووید-19 را می گیرد." هوارد براون به جرم ادامه برگزاری این مراسم بازداشت شد.  راهبان کلیسای پادشاهی که در شهر لندن واقع شده است نیز داروی تقلبی پیشگیری از کرونا با نام "روغن تطهیر الهی" را به قیمت 91 پوند می فروختند.    

نقش ویروس کووید-19 در بهبود چهره اسلام
طی شیوع بحران ویروس کووید-19 مساجد شهرهای مهم اروپایی از جمله اندلس، بروکسل، روتردام، لاهه، پالرمو، پارما، برلین و کلن اذان می گویند. روی بیلبوردهای این شهر ها آیاتی از قرآن و احادیثی از پیامبر اسلام نوشته اند. جوانان مسلمان توسط موسسات اسلامی چون "ریاست سازمان امور دیانت (ترکیه)" و "جنبش دیدگاه ملی (حزب سعادت ترکیه)" به خانه سالمندان رفته و نیازهای آنان را مرتفع می کنند. رهبران غربی در ماه مبارک رمضان با حضور در مساجد پیام های گرمی برای مسلمانان می فرستند. بعضی از مراکز درمانی و روانپزشکی آلمان از پزشکان و روانپزشکان مسلمان درخواست کرده اند که برای حفظ روحیه بیماران به آنها مشاوره معنوی ارائه کنند.

کادر درمانی محجبه مسلمان در صف نخست مبارزه با ویروس کووید-19هستند و ترکیه به کشورهای ایتالیا، اسپانیا، انگلیس و ایالات متحده آمریکا محموله های بهداشتی و پزشکی ارسال کرده است. سوال اینجاست که آیا این واقعیات خواهند توانست "نژادپرستی فرهنگی" که طی سالهای گذشته علیه مسلمانان تشدید شده است را کاهش دهد؟  

علیرغم این فضای خوش بینانه، تصور این که اسلام ستیزی در مدت کوتاهی کاهش یابد ساده اندیشانه است. این که در حال حاضر مسیحیان و کشورهای غربی مجبور شده اند به سنت پیامبر اسلام درباره "اعمال قرنطینه برای جلوگیری از شیوع بیماری" و توصیه های بهداشتی آن حضرت عمل کنند، ممکن است در ذهن بسیاری از آنان دیدگاه مثبتی نسبت به اسلام و مسلمانان ایجاد کند. در نخستین روزهای شیوع کرونا هفته نامه نیوزویک پرسیده بود: چه کسی برای اولین بار راهکار قرنطینه، فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت فردی را برای مقابله با شیوع بیماری های همه گیر توصیه کرده است؟ کریگ کنسیدین استاد الهیات مسیحی در پاسخ به این سوال گفته بود حضرت محمد(ص)، گرچه حضرت محمد(ص) پزشک و یا متخصص پزشکی نبود اما راهکارهای خوبی برای جلوگیری از شیوع بیماری های مشابه کرونا ارائه کرده بود. کنسیدین درباره این تدابیر بهداشتی احادیثی نیز نقل کرده است.
 این رویدادها فرصت خوبی برای بهبود چهره اسلام میان غربی ها به وجود آورده است.

آیا شیوع کرونا دینداری را تقویت می کند یا موجب دین گریزی می گردد؟
یکی از مهمترین چالش هایی که ویروس کووید 19 برای اسلام و سایر ادیان به وجود آورده است این است که باید رابطه بین علوم دینی و دانشگاهی را اصلاح کنند. مسلمانان در این خصوص خیلی آمادگی ندارند و باید به سوالات و ایرادهای بسیاری که درباره اسلام مطرح خواهد شد پاسخ دهند. بحران کووید-19 بار دیگر اهمیت علم و تخصص را آشکار کرد. بحران کرونا باعث شده است تا بار دیگر طرفداران مکتب "ساینتیسم - علم‌گرایی" ادعا کنند علم راه حل مطلق تمام مشکلات بشر است و باید علم‌گرایی را جایگزین دینداری کرد. مشخصا علمی که پارادایم  درستی داشته باشد، با دینی که بر بستر روش شناختی درست بنا شده باشد دچار تضاد نخواهد شد. در اینجا تفاوت در طرز تفکر و دیدگاه مطرح است. علم تنها به دنبال جواب سوالات مادی "چرا و چگونه" است. فلسفه و علوم اجتماعی درباره روابط انسانی و علت و معلولی بحث می کنند. دین هم باعث می شود به مادیات وابسته نشویم.

به همین علت ویروس کوید 19 از دید مسلمانان نه تنها نماد جدایی دین از علم نیست، بلکه بر روابط جدایی ناپذیر بین آنها تاکید می کند. زیرا همانطور که "فواد سزگین" گفته است: قرون وسطی برای غربی ها "عصر جهالت" بود، اما برای مسلمانان "عصر روشنفکری" بود. مسلمانان در آن دوره اکتشافات علمی بسیاری انجام دادند که بعدها پایه و اساس پیشرفت علمی غربی ها شد.

پس از بحران کرونا یکی از بزرگترین چالش های پیش روی مسلمانان ورود به دوران "پسا حقیقت“post-truth  بعد از "پست مدرنیسم"  و روبرو شدن با سوالات "متافیزیکی - هستی‌شناسی / آنتولوژی" است که در این دوران درباره ماهیت دین، انسان و کائنات مطرح می شود.  لغت "پسا حقیقت" در سال 2016 به عنوان " واژه و لغت سال "  درلغت نامه آکسفورد انتخاب شد و نمونه های عینی آن را طی انتخابات ایالات متحده آمریکا و خروج انگلستان از اتحادیه اروپا مشاهده کردیم. تاثیرات دوران "پسا حقیقت" در دوران پسا کرونا بیشتر احساس خواهد شد. "پسا حقیقت" به این معناست که حقیقت تجزیه شده و اهمیت خود را از دست بدهد بخشی از حقیقت را برجسته کرده و به بخش های دیگر اهمیت ندهیم و یا به جای بخش هایی از حقیقت، با برنامه ریزی دقیق اطلاعات دستکاری شده خود را به عنوان حقیقت ارائه داده و القا کنیم.  در این صورت معنا و ماهیت اصلی حقیقت از بین می رود و جای خود را به دروغی می دهد که ما طراحی کرده ایم و در نتیجه چنین روندی بحران به وجود می آورد.

در طول بحران کرونا نباید "اینفودمی/ اطلاعات بی پایه و هراس افکن درباره شیوع ویروس کووید-19 در شبکه های اجتماعی" را نیز نادیده گرفت. "اینفودمی" به معنای این است که به وسیله نشر اخبار و اطلاعات جعلی و غلو آمیز باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شویم که چنین کاری مبارزه با ویروس کووید-19  را نیز سخت تر می کند. از این نظر گسترش استفاده از فضای مجازی در دوران پسا کرونا به چالشی برای تمام جهانیان تبدیل خواهد شد. ویروس اخبار و اطلاعات ساختگی و غلط با سرعتی بیشتر از  ویروس کووید-19 در حال آلوده کردن اذهان انسانها است.

آیا در دوران پسا کرونا شاهد کاهش اسلام هراسی و افزایش سینوفوبی(نفرت از چین و چینی ها) خواهیم بود؟
به همراه فشار اقتصادی و رشد بیکاری که پس از شیوع ویروس کووید-19 شاهد بودیم، ممکن است در کشورهایی چون هند، چین و خصوصا کشورهای غربی شاهد افزایش زنوفوبی(بیگانه هراسی) و رفتار های میهن پرستانه و نژاد پرستانه باشیم. در حالی که در سالهای اخیر اکثر کشورها رشد اقتصادی مطلوبی داشتند، شیوع ویروس کووید-19 باعث شد اقتصاد پسروی کند و ممکن است مقامات سیاسی راستگرای افراطی از این پسرفت علیه چین استفاده سیاسی کنند. عده ای معتقدند احتمال دارد دیدگاه ها و اقدامات زنوفوبیک که طی ویروس کووید-19شاهدش هستیم به سمت چین هدایت شده و به سینوفوبی تبدیل شود.

حتی ممکن است ژاپنی ها، کره ای ها و به طور کلی زردپوستان به علت شباهت ظاهری به چینی ها قربانی سینوفوبی شوند. سوال اینجاست که آیا ممکن است این اتفاق باعث کاهش اسلام هراسی شود؟ اوانجلیست های ایالات متحده آمریکا که رویکردی ضد اسلامی دارند،پس از شیوع ویروس کووید-19 مشاهده کردیم با تکیه به سخنان دونالد ترامپ ، تلاش می کنند به سینوفوبی/ دشمنی با چین دامن زده و آنرا نهادینه کرده و موج خشم و نفرت غربی ها را به سمت چین هدایت کنند و به همین علت ممکن است در دوران پست کرونا، اسلام هراسی کاهش یابد.

برگردان: سید علی قائم مقامی
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  ترکیه پروازها به ۶ کشور اروپایی را ازسر می‌گیرد
  یادداشت سفیر ایران در بوسنی با عنوان یاد امام
  ریشه های تاریخی مشترک ایران و کرواسی
  نمایش آثار عکاسان بوشهری در کرواسی
  کاهش صادرات گاز روسیه به ترکیه
  جزئیات گفتگوی روسای جمهور ایران و صربستان
  تظاهرات در یونان علیه قتل جورج فلوید
  سالگرد ارتحال امام خمینی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار