صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 11 خرداد 1399 - 01:46   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  رنو ۴۰۰ نفر را در اسلوونی اخراج می‌کند
  کابایرو: پس از شکست از کرواسی تهدید شدم
  نمایش فیلم های کارلووی واری در جمهوری چک
  دعوت حدادی به مسابقات بین المللی مجارستان
  فعالیت‌های والیبال در لهستان آغاز می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33126صفحه نخست » جدیدترین اخبارشنبه، 20 اردیبهشت 1399 - 08:32
انتقاد به اردوغان شدت می‌گیرد
  

در شرایطی که ترکیه به مانند بسیاری از کشورها  درگیر مبارزه با ویروس کرونا است اما  انتقاد احزاب مخالف به اردوغان و حزب حاکم «عدالت و توسعه» طی هفته‌های گذشته افزایش یافته است. جبهه مخالفان، اردوغان و دولتش را به ناکارآمدی در مدیریت بحران اپیدمی کرونا متهم می‌کنند.

 به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، احمد داووداوغلو رئیس حزب «آینده» در ارزیابی خود در بحث کودتا بین حزب حاکم و احزاب مخالف این کشور ضمن اشاره به اینکه این بحث آگاهانه در دستور کار نگه داشته می‌شود اعتقاد دارد اردوغان در حال اشاعه ترس در بین مردم است. سخنان اردوغان و اعضای حزب او چیزی جز تلاش برای تغییر اهداف و برنامه‌های سیاسی و تلاش برای مشروعیت بخشیدن به گرایش‌های استبدادی و استثمارگرانه آنها نیست.

او معتقد است دموکراسی در ترکیه در معرض خطر دو تهدید قرار دارد، ذهنیتی کودتایی که به خواست ملت اهمیتی نمی‌دهد و ذهنیت خودکامه‌ای که اقدامات استبدادی و خودکامه خود را با حفظ تهدید در برنامه‌اش توجیه می‌کند. این وضعیت ترکیه را به کشور «کوتوله‌ها» تبدیل کرده و قدرت حاکم را به یک شرکت تبلیغاتی تبدیل می‌کند. این روند واقعاً به شکل‌گیری تصاویر غم‌انگیز منجر می‌شود. متأسفانه برخی از حامیان قدرت وقتی در مورد احتمال کودتا صحبت می‌کنند، درباره تعداد اسلحه‌ای که در آن شرایط حمل خواهند کرد، گلوله‌هایی که شلیک خواهند کرد و چگونه انتقام خواهند گرفت، از یکدیگر گوی سبقت می‌ربایند.

او همچنین در خصوص غیبت طولانی اردوغان برای بازگشت به آنکارا بر این باور است اگر ترکیه کشوری است که هنوز هم در آن احتمال کودتا وجود دارد این کودتا نه از طریق کمپین‌های حزب حاکم در توئیتر و پیام‌های کودکانه در رسانه‌های اجتماعی بلکه با بازگشت اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به پایتخت کشور که مدت 45 روز است به آنجا نرفته است و رسیدگی جدی به مسائل در آنکارا می‌توان جلوگیری کرد. تصمیمات دولت در رابطه با موضوعات حساس نه در جلساتی که درفضای دیجیتالی که هیچ کس از امنیت سایبری آن مطمئن نیست بلکه باید با برگزاری جلسات حضوری با رعایت فاصله اجتماعی در آنکارا اتخاذ شود.

داوود اوغلو که تلاش دارد موضع احزاب ترکیه را در راستای بازگردانی سیستم پارلمانی به جای ریاستی یکپارچه کند، اخیرا کارزار «آینده در پارلمان» برای یکپارچه کردن مخالفان اردوغان با این عنوان که «خدمتی برای کشور و از میان برداشتن اختلافات و بازگشت به سیستم پارلمانی قوی به جای سیستم ریاستی که ناتوانی‌اش در اداره کشور روشنی مشخص است» به راه انداخته است.  به اعتقاد او پارلمانی که 100 سال پیش در ترکیه تأسیس شد از صلابت و سلامت کامل برخوردار بود و آینده ترکیه بدون تردید به تفکر مشترک و آزادی بیان و آزادی رأی بستگی دارد. آینده ترکیه به وجود حکومتی قوی که در آن افراد بر اساس مطامع شخصی خود حکمرانی نکنند، بستگی دارد.

از دیگر چهره‌های منتقد اردوغان در روزهای اخیر «کمال قلیچ‌داراوغلو» رئیس حزب اپوزیسیون «جمهوری‌خواه خلق ترکیه» است. او که سیاست‌های اردوغان را استبدادی می‌داند مدعی است شخص رئیس جمهوری به حقوق شهروندان توجهی نمی‌کند و این مسئله باعث افزایش فقر، جهل، ظلم به مردم، مشکلات اقتصادی‌،‌ مالی و شده است. او به کسی اجازه نمی‌دهد که اشتباهاتش را بگوید و از روش‌های او در حل بحران انتقاد کند و از پیگرد قانونی به عنوان یک سلاح علیه مخالفان خود استفاده می‌کند. او اردوغان را مسئول اشتباهاتی می‌داند که باعث انتشار ویروس کرونا در ترکیه شده است و بر این باور است اردوغان به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویا در همه چیز کارشناس است؛ اما در واقع، او نادان است به دلیل اینکه مرتکب اشتباهات فاحشی شده و در اتخاذ اقدامات لازم و فوری دیر عمل کرده است. همین مسئله باعث همه‌گیر شدن کرونا در تمام کشور شده است. او نتیجه‌گیری می‌کند پایان «اردوغان» رئیس جمهور ترکیه «نزدیک» و «حتمی» است. اظهارات اوزگور اوزال سخنگوی حزب جمهوری‌خواه خلق نیز که گفته بود:«پایان رژیم کاخ نزدیک است موجب واکنش شدید هواداران اردوغان و اعضای حزب حاکم در فضای مجازی شد تا جایی که این حزب را به تلاش برای کودتا متهم کردند.

دولت اردوغان نیز در مقابل مخالفین همچنان با جدیت برخورد می‌کند. ریاست‌جمهوری ترکیه در نامه‌ای به کمیته امور قانون اساسی پارلمان، لغو مصونیت 30 نفر از نمایندگان پارلمان این کشور را درخواست کرده است. دلیل این درخواست وجود پرونده‌های مختلف این گروه در سیستم قضایی ترکیه است. در میان این گروه از نمایندگان، 21 نفر از آن‌ها از حزب کُردی «دموکراتیک خلق» هستند. پیش از این نیز پارلمان ترکیه ده تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق را به اتهام «حمایت از تروریسم» رفع مصونیت کرده بود.

عمر چلیک سخنگوی حزب عدالت و توسعه بعد از نشست اخیر شورای مدیریت مرکزی حزب در دفاع از سیاست‌های حزب حاکم ادعا می‌کند مخالفین فلج کردن دمکراسی در ترکیه را دنبال می‌کنند. از دولت به شکل «رژیم کاخ» یاد می‌کنند. حزب جمهوری خلق از نایب رئیس حزب گرفته تا رئیس استانی آن مواضع آنتی دمکراتیک اتخاذ کرده‌اند. صرف این جمله که «این دولت یا با انتخابات و یا روش‌های دیگر برکنار خواهد شد»، فرقی با سلاح کشیدن به مردم و انجام سوءقصد ندارد. به اعتقاد او در پشت پرده فراخوان به نظامیان بدست گرفتن حاکمیت وجود دارد هرکس که بحث در مورد رژیم را باز کند، قطعاً پس زمینه ذهن او استراتژی عملی کردن مجدد رژیم نظامی است. نقشه راه این استراتژی را هم ما و هم ملت می‌دانیم. با لاپوشی کردن دستاوردهای جمهوریت و دمکراسی در سایه فراخوان کودتا مقاومت می‌کنند. باید هرکس خانه خود را تمیز کند. هر قدرکه دمکراسی را از اینگونه پلیدی‌ها پاکسازی کنند، به همان اندازه به مبارزه دمکراتیک کمک می‌کنند.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار