صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 10 خرداد 1399 - 23:57   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  رنو ۴۰۰ نفر را در اسلوونی اخراج می‌کند
  کابایرو: پس از شکست از کرواسی تهدید شدم
  نمایش فیلم های کارلووی واری در جمهوری چک
  دعوت حدادی به مسابقات بین المللی مجارستان
  فعالیت‌های والیبال در لهستان آغاز می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33113صفحه نخست » جدیدترین اخبارسه شنبه، 16 اردیبهشت 1399 - 17:21
تاثیر کرونا بر گردشگری
  

در اینکه ویروس کرونا تاثیرات اساسی در مسایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، گردشگری، مذهبی، سیاسی و امنیتی کشورهای مختلف جهان گذاشته است، شکی نیست اما شدت و ضعف‌هایش ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد. رکودی که در شرایط اقتصادی بین‌المللی رخ داده تبعاتش را هنوز به خوبی نشان نداده است. بحرانی که اقتصاد کل دنیا را تحت تاثیر قرار داده و تاثیراتش بر اقتصاد کشورها تقریبا در هر نقطه‌ای از جهان مشهود است و هیچ کشوری نمی‌تواند به صورت مستقل به لحاظ اقتصادی مسایلش را حل کند و پیش ببرد. یکی از بخش‌‌هایی که در این دوره آسیب جدی دیده است صنعت گردشگری است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، اضطراب ناشی از شیوع این ویروس در ایران نیز صنعت گردشگری را تحت تاثیر قرار داده است و بسیاری از سفرهای داخلی و خارجی را لغو کرده است. این وضعیت در کنار لغو اکثر سفرهای گردشگران خارجی به کشور بحران در صنعت گردشگری را به جایی رسانده است که در صورت عدم چاره‌ اندیشی، موجب این نگرانی می‌شود که علاوه بر از کار انداختن سیستم گردشگری کشور و تحمیل هزینه‌‌های هنگفت بر کسب‌ و کارهای مرتبط با این صنعت، اعتبار و تصویر ذهنی مقصد گردشگری ایران را در ذهن گردشگران داخلی و خارجی برای مدت‌ها تحت تاثیر قرار داده و آن را خدشه دار کند.

بخش‌های متاثر از کاهش رفت و آمدها اعم از صنعت هتلداری، صنایع دستی، شرکت‌های هواپیمایی و حتی سیستم حمل و نقل داخلی باید تدابیر لازم در نظر گرفته شود. هتل‌های خالی، پروازهای لغو شده و موزه‌های بسته عملا گردشگری را به ویژه در اروپا از نفس انداخته است. کارشناسان این حوزه خسارتی میلیاردی را تخمین می‌زنند. این در شرایطی است که این گمانه وجود دارد اروپا شاید با اوج بحران کرونا روبرو نشده است. شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و تبدیل شدن به بزرگ‌ترین بحران جهانی پس از جنگ‌جهانی دوم تمامی معادلات و پیش‌بینی‌های کارشناسان را برهم زد و بازار گردشگری با بیشترین آسیب که به مراتب بسیار بیشتر از رکود اقتصادی جهان در سال 2009 است، وارد مرحل نوینی شده است.

شیوع ویروس کرونا در جهان تاثیرات گسترده‌ای بر بازار گردشگری جهان خواهد گذاشت و با کاهش 20 تا 30 درصدی، تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی بین 290 تا 440 میلیون نفر کاهش خواهد یافت. طبق اعلام رئیس سازمان جهانی گردشگری، میلیون‌ها شغل وابسته به این صنعت در خطر نابودی هستند. حدود 80 درصد از کسب و کارهای مرتبط با گردشگری، کوچک و متوسط هستند و این گردشگری همواره برای اشتغال‌زایی برای زنان، جوانان و جمعیت روستایی پیشتاز بوده است و همکاری بین‌المللی و قراردادن گردشگری به عنوان بخشی اساسی از تلاش‌ها در جهت بهبود شرایط باید مد نظر قرار گیرد و بی‌شک پس از بهبود شرایط، باید مقاومت و ظرفیت تاریخی صنعت گردشگری برای اشتغال‌زایی مورد توجه قرار گیرد.

شواهد نشان می دهد تاثیرات منفی در میان کشورهای اروپایی بیشترین تاثیر را درپی داشته است. اخیرا 9 کشور مطرح اروپایی در زمینه گردشگری یادداشت توافق همکاری به منظور هماهنگی اقدامات انجامی‌برای پشتیبانی از صنعت گردشگری (با توجه بحران کرونا) امضاء نمودند. بروکسل در پی ایجاد یک برنامه مشترک بهداشتی برای اوپراتورهای گردشگری در سطح اتحادیه اروپا می‌باشد تا کشورها به جای توافقات دوجانبه در بخش گردشگری، که ممکن است به ضرر بعضی از کشورها باشد، توافقی دسته جمعی در مورد نحوه همکاری با رعایت مسائل بهداشتی داشته باشند.

بی‌تردید یکی از کشورهایی که در این زمینه بیشترین صدمه را دیده است، ایتالیا است. این کشور مهد فرهنگ و هنر اروپا، این روزها تبدیل به کانون اصلی کرونا در قاره سبز شده است. سهم ایتالیا در اقتصاد گردشگری دنیا جهان حدود 13 درصد است و مشاغل زیادی در این کشور وابسته به گردشگری است. شیوع کرونا در ایتالیا باعث لغو شدن تمام برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و هنری و 90 درصد تورهای گردشگری به مقصد ایتالیا لغو شده است. همچنین بسیاری از هتل‌های این کشور تعطیل شدند و باقی آنان در آستانه تعطیلی قرار دارند.

رئیس آژانس ملی گردشگری ایتالیا از دولت خواسته است تا با توجه به اینکه 57 درصد رزرواسیون گردشگران خارجی برای هتل‌ها و مراکز گردشگری ایتالیا لغو گردیده، دولت تمهیداتی بیاندیشد تا ایتالیایی‌ها بتوانند در داخل کشور سفر کنند. در سال گذشته 430 میلیون شب اقامت در هتل‌ها و اقامتگاه‌های ایتالیا انجام گرفته که از این تعداد 220 میلیون آن بابت سفرهای مردم ایتالیا در داخل کشور بوده است. سال گذشته سهم بخش گردشگری در مجموع تولیدات ناخالص داخلی ایتالیا %15 برابر با 270 میلیارد یورو بوده است که امسال ویروس کرونا همه فعالیت‌های این بخش را متوقف کرده است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در سال جاری از 23 میلیون 360 هزار نفر ایتالیایی که مشغول کار هستند 560 نفر از تعداد آنها کاسته خواهد شد.
مشاغل مرتبط با گردشگری، رستوران‌ها کارکنان بخش راه‌آهن و هواپیمایی بیشتر در معرض ریسک قرار دارند. نمونه دیگر اینکه درآمد شرکت هواپیمایی ال ایتالیا درماه اخیر 97% کاهش داشته و انتظار دارد با بازگشایی فعالیت‌ها از اول ماه ژوئن بتوانند فعالیت‌های خود را به تدریج از سر بگیرد. درآمد این شرکت در ماه مارس به 44 میلیون یورو کاهش یعنی 76% منفی رسید و ماه آوریل بدترین عملکرد را با 97% منفی نشان داد. این درحالی است که تعداد پروازها از 500 مورد روزانه به کمتر از 30 پرواز که عمدتا داخلی یا منطقه‌ای می‌باشد، محدود شده است. همچنین اخراج 6607 نفر کارمند این شرکت و شرکت‌های وابسته درخواست شده است. ایتالیا اولین کشوری است که درخواست رسمی خود را برای دریافت کمک برای مقابله با تبعات کرونا به صندوق همبستگی اروپا ارسال کرده است.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  بانویی مسلمان معاون وزیر خارجۀ اوکراین شد
  گفتگوی تلفنی سفیر ایران با مقام بوسنیایی
  عکس/ تصویر زیبایی از کرواسی
  برگزاری لیگ فوتبال مجارستان با تماشاگر!
  استقرار صدها مرزبان یونان در مرز با ترکیه
  قانون انتخابات ترکیه اصلاح می‌شود؟
  مخالفت اسلوونی با طرح الحاق کرانه باختری
  روسیه ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف کرد
  اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست درآمریکا
  "یک هفته با چخوف" برگزار می‌شود
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار