صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
چهارشنبه، 2 مهر 1399 - 00:22   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  تشدید تدابیر کرونایی در ترکیه
  درخشش سعادت در لیگ والیبال صربستان
  راکیتیچ از تیم ملی کرواسی خداحافظی کرد
  اعلام جرم اردوغان ضد روزنامه دمکراتیکای یونان
  جایزه فرانتس کافکا به میلان کوندرا رسید
  آناتولی: ظریف به استانبول سفر می‌کند
  هنرمندان یونانی علیه محدودیت‌های کرونایی
  انتقاد نخست وزیر مجارستان به دموکرات‌های آمریکا
  موفقیت مستند ایرانی در جشنواره فیلم بوسنی
  کرونا اولویت‌های روسیه را تغییر داد
  بازداشت نماد اعتراضات در بلاروس
  عکس/ بنای یادبود وحدت و برادری در کوزوو
  سه شکل زندگی در نگاه اندیشمند مجارستانی
  کافکا در آینه یونگ
  درخشش شهاب زاهدی در لیگ فوتبال اوکراین
- اندازه متن: + -  کد خبر: 33085صفحه نخست » کتابخانه ایربایکشنبه، 14 اردیبهشت 1399 - 08:30
آیات شیطانی و اسلام ستیزی غرب
سیدهادی خسروشاهی
  

به گفته نویسنده «آیات شیطانی و اسلام ستیزی غرب» این کتاب شامل یادداشت‌ها و مقالاتی چند درباره توطئه‌های پدران روحانی به مبشّران مسیحی علیه اسلام و عملکرد ستیزه‌جویانه آنان بر ضد مسلمانان در همه بلاد اسلامی و در درون سرزمین‌های خود می‌باشد که به مناسبت‌های مختلف در سالیانی دراز نوشته شده‌اند. البته بخش عمده کتاب مربوط به کتاب فتنه یعنی «آیات شیطانی» است که در همان بحران پیدایش و نشر کتاب و تبلیغ گسترده برای آن در سطح جهانی و بعد از صدور فتوای تاریخی امام خمینی (ره) نوشته شد و یا در گفتگو‌های مطبوعاتی در داخل و خارج، مطرح گردید و انتشار یافت که اینک مجموعه آن یادداشت‌ها، مقالات و مصاحبه‌ها یک جا جهت اطلاع نسل جدیدی که در آن دوران «فعال» نبودند، به عنوان بخشی از تاریخ معاصر منتشر می‌شود.

کتاب «آیات شیطانی و اسلام ستیزی غرب» در 12 بخش تنظیم و تدوین شده است: 1. اسلام‌ستیزی غرب، استشراق و مستشرقین؛
 2. درباره حجم جنبش تبشیری (مسیونری)؛
3. توطئه محافل شیطانی غرب؛
4. مصاحبه با استاد خسروشاهی در لاهور پاکستان؛
5. خانم تاچر و اسپای کاچر؛
6. موضع اخوان المسلمین و جماعت اسلامی پاکستان درباره کتاب آیه‌های شیطانی؛
 7. آیه‌های شیطانی و مسأله جهان اسلام؛
 8. امت اسلام و پیامد‌های مسأله رشدی؛
 9. بازتاب کتاب آیه‌های شیطانی در مصر؛
 10. سفری به پاکستان درباره ماجرای کتاب آیه‌های شیطانی و تبیین حکم امام خمینی درباره سلمان رشدی؛
 11. حول کتاب الآیات الشیطانی (نوشته آیت الله محمدعلی تسخیری)؛
 12. کتاب‌هایی درباره آیات شیطانی.

استاد خسروشاهی در بخش سوم کتاب «توطئه محافل شیطانی غرب» -که گفتگوی مفصل وی با روزنامه اطلاعات در اسفند ۱۳۶۷ است - می‌نویسد: «اگر ما با سابقه چند صد ساله استعمار انگلیس در هند و پاکستان و ایران و منطقه خیلج‌فارس و آسیا آشنا باشیم، به خوبی متوجه خواهیم شد که پیدایش قادیانی‌گری در هند و پاکستان، و بهایی‌گری و کسروی‌گرایی در ایران، آن هم پس از عضویت احمد کسروی در انجمن سلطنتی تاریخ لندن و امروز پیدایش رشدی، هیچ کدام بی‌نقشه و برنامه نبوده است؛ با این فرق که این بار، غائله با پیدایش آیین «رشدی‌گری» پایان نخواهد یافت، بلکه آغاز ماجرا، پایان آن نیز خواهد بود.»

ایشان در پاسخ به سؤالی درباره محتوای آیه‌های شیطانی چنین پاسخ می‌دهد: «ترجمه و نقل مطالب کتاب آیه‌های شیطانی واقعاً مقدور نیست؛ همین قدر باید گفت که شرم‌آورتر از نوشته‌های سلمان رشدی در اهانت به خدا و پیامبر و اصحاب پیامبر و همسران پیامبر، کتابی تاکنون منتشر نشده است...». وی می‌افزاید: «در این کتاب، نقد و بررسی در کار نیست؛ کتاب آکنده از هرزه‌گویی، حُرمت‌شکنی، دشنام، توهین، تهمت، دریدگی، وقاحت و بالاخره فحّاشی چاله میدانی است که البته نشان‌دهنده رذالت و پَستی نویسنده و کارگردانان پشت پرده از مسئولین امپریالیسم فرهنگی ـ خبری است...».

از نکات جالب این مصاحبه (اسفند ماه 1367) طرح تشکیل یک مرکز جهانی فرهنگی اسلامی به خواست استاد خسروشاهی است. استاد خسروشاهی در پاسخ به این سؤال که در ماجرای سلمان رشدی و مسائلی از این قبیل، مسئولیت مقابله به عهده چه کسی یا چه نهادی است، می‌گوید: «در این رابطه البته نمی‌توان شخص خاصی را مسئول داشت. به نظر من کل مسئولین نظام و کل افراد مسلمان در جمهوری اسلامی مسئول هستند... ما اصولاً از لحاظ اطلاعات، نیاز به یک «بانک اطلاعات» و یک «مرکز مطالعات بین‌المللی» و یک «مرکز جهانی فرهنگی - اسلامی» داریم که ضمن برقراری ارتباط با جهان اسلام و مراکز فرهنگی اسلامی، بتواند در این قبیل امور، هماهنگی‌هایی به وجود آورد و به موقع اقدام کند وگرنه مسئول شناختن یک نهاد یا یک گروه، مشکلی را حل نمی‌کند.».

ایشان با اشاره به تأثیر حکم امام خمینی درباره سلمان رشدی در جهان اسلام می‌گوید: «موضع‌گیری حضرت امام را با آثار مثبت آن در درازمدت، باید یکی از «الطاف خفیه الهی» نامید.» خسروشاهی همچنین در مصاحبه‌ای در لاهور که در آن بیشتر به ادبیات ایران و ادبیات انقلاب اسلامی می‌پردازد، در پاسخ به سؤالی درباره کتاب سلمان رشدی می‌گوید: «کتاب سلمان رشدی نه یک داستان است و نه چیزی دیگر، بلکه یک توطئه‌ای است که با طرح‌ریزی قبلی انجام گرفته است. این، توطئه غرب است؛ الحمدلله بیداری به موقع مسلمانان، این توطئه را خنثی ساخته است».

استاد خسروشاهی در یادداشت «خانم تاچر و اسپای کاچر» به سیاست دوگانه غرب و انگلستان در قبال آزادی بیان می‌پردازد و می‌نویسد: «خانم تاچر در گفتار خود مدعی شد که کتاب آیه‌های شیطانی اهانت‌آمیز بود، ولی دولت وی نمی‌توانسته کاری انجام دهد. این ادعا با حقیقت نمی‌خواند و ناشی از همان روح عدم صداقتی است که بر مجمع شیاطین غرب حاکم است، اما خود تاچر، دو سال پیش‌تر (در سال ۱۹۸۷ م) جلوی نشر و توزیع کتاب «اسپای کاچر» (شکار جاسوس، نوشته پیتر رایت) را در انگلستان گرفت و با زیر پا گذاشتن اصول شناخته شده بین‌المللی، می‌خواست قانون انگلستان را در استرالیا و آمریکا هم حاکم سازد».

بخش هفتم کتاب، «آیه‌های شیطانی و مسأله جهان اسلام» هم گفتگوی استاد خسروشاهی با روزنامه مشرق پاکستان است که به هنگام مسافرتشان به پاکستان در منزل آقای صادق گنجی، مسئول وقت خانه فرهنگ ایران در لاهور صورت گرفت (صادق گنجی بعد از مدتی، ترور شد و وی از شهدای برجسته در حوزه دیپلماسی فرهنگی انقلاب اسلامی در خارج از کشور است.) بخش هشتم کتاب «امت اسلام و پیامد‌های مسأله رشدی» هم سخنرانی دکتر کلیم صدیقی (رئیس پارلمان مسلمانان انگلستان و رئیس موسسه اندیشه اسلامی لندن) است که در اول آوریل 1989 م در دانشگاه لندن ایراد کرده است.

آیات شیطانی و اسلام ستیزی غرب
سیدهادی خسروشاهی
انتشارات: کلبه شروق
قیمت: 20 هزار تومان
تیراز: 1000 نسخه

محمود فاضلی

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سه شکل زندگی در نگاه اندیشمند مجارستانی
  انتقاد نخست وزیر مجارستان به دموکرات‌های آمریکا
  کرونا اولویت‌های روسیه را تغییر داد
  موفقیت مستند ایرانی در جشنواره فیلم بوسنی
  هنرمندان یونانی علیه محدودیت‌های کرونایی
  اعلام جرم اردوغان ضد روزنامه دمکراتیکای یونان
  درخشش سعادت در لیگ والیبال صربستان
  کافکا در آینه یونگ
  بازداشت نماد اعتراضات در بلاروس
  تشدید تدابیر کرونایی در ترکیه
  عکس/ بنای یادبود وحدت و برادری در کوزوو
  آناتولی: ظریف به استانبول سفر می‌کند
  راکیتیچ از تیم ملی کرواسی خداحافظی کرد
  جایزه فرانتس کافکا به میلان کوندرا رسید
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار