صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 13 تیر 1399 - 01:36   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  مداخله مستقیم ترکیه در تحولات لیبی
  اسلام در قبرس
  مرگ ملی پوش سابق اسلواکی در ۴۰ سالگی
  اوکراین و بن‌بست غرب با پیشنهاد روسیه
  ۲ انیمیشن ایرانی در راه جشنواره بلغارستان
  Sırbistan Seçimleri
  ستاره والیبال صربستان کرونا را شکست داد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32692صفحه نخست » جدیدترین اخبارچهارشنبه، 14 اسفند 1398 - 12:11
نظرات حزب مخالف اردوغان درباره حمله به سوریه
  

قلیچدار اوغلو ما خواهان برقراری صلح در کشورهای همسایه هستیم.

کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوریت خلق در گروه حزب متبوع خود در مجلس ترکیه گفت: حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان بجای خاموش کردن آتش در سوریه، بنزین بر روی آتش جنگ در سوریه ریخت.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از مرکزتحقیقات ترکیه و غرب آسیا, کمال قلیچدار اوغلو رئیس حزب جمهوریت خلق گفت: حزب حاکم چرا وارد سوریه شده است و سربازان ما را به کشتن می دهد.  چرا تلاش می کند رژیم یک کشور همسایه را سرنگون کند. به تو چه که در سوریه دموکراسی حاکم است و یا نیست. ما از رژیم بشار اسد حمایت نمی کنیم. اما اگر در سوریه رژیم حاکم به نقض حقوق بشر می پردازد سازمانهای بین المللی باید اقدام کنند. چندبار هشدار دادیم که ابزار دست قدرتهای سلطه طلب نشوید. زیرا بسیار خطر ناک است و خلاف اصول جنگ آزادی بخش ملی ترکیه است. ما خواهان برقراری صلح منطقه ای و همسایگانمان هستیم. ما نمی خواهیم که سربازان ما در سوریه و لیبی و ادلب کشته شوند. تو(اردوغان)  به دنبال دامن زدن به جنگ منطقه ای هستی. زیرا به تو دستور داده اند که آتش جنگ را در کشورهای همسایه و منطقه شعله ور کنی و تو به ماشه و پیمانکار قدرتهای سلطه طلب  تبدیل شده ای.

اردوغان در 26 فوریه 2006 میلادی در کنگره حزب عدالت و توسعه در شهرستان اسکودار استانبول سخنرانی کرد و گفت: ”من رئیس همزمان طرح خاورمیانه بزرگ و شمال آفریقا هستم. من مسئولیت اجرای این طرح را برعهده گرفته ام. این وظیفه به ترکیه محول شده است. “  چه کسی این مسئولیت را به تو تفویض کرد؟

اردوغان در چهارم مارس 2006 میلادی در کنگره حزب عدالت و توسعه در شهرستان بایرام پاشا استانبول نیز سخنرانی کرد و گفت: ”به ما یک ماموریت مهم محول شده است. من یکی از روسای همزمان و مجری طرح خاورمیانه بزرگ و شمال آفریقا هستم.“ به تو چه طرح خاورمیانه بزرگ و شمال آفریقا. تو باید به ترکیه خدمت کنی . تو باید به رشد و توسعه ترکیه بپردازی . چرا در راستای دستورات قدرتهای بزرگ و  سطله گر عمل و رفتار می کنی؟

اردوغان برخی مواقع واقعیتها را نیز درک می کند. چنانکه در 12 مه 2013 در روز مادر گفت: ”ما باید خونسردی خود را در برابر توطئه به دام انداختن ما درباتلاق خونین سوریه حفظ کنیم. در خاورمیانه باتلاقی وجود دارد و می خواهند ما را به آن باتلاق بکشانند. دولت بزرگ و عاقل این است که حوادث و نتایج آنرا بتواند پیش بینی و با عقل سلیم حرکت کند. “  اکنون چه اتفاقی افتاده است که رفتارت را تغیر داده ای. چه کسی تو را با تلقیات خود تحت تاثیر و کنترل گرفت.

اردوغان دلیل تغییر رفتار خود را نیز در پنجم دسامبر 2017 در گروه حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه بیان کرد و گفت: “ ای آمریکا ما با تو به صورت مشترک ارتش آزاد سوریه را تشکیل دادیم. قبل از تو(ترامپ) با باراک اوباما درباره سازماندهی ارتش آزاد همکاری می کردیم.“  این سخنان نیز نشان می دهد که اردوغان با تلقینات و دستور چه کسی عمل و رفتار می کند.

سئوال این است که چرا تو بنا به دستور آمریکا ارتش آزاد سوریه را تشکیل دادی؟ تجزیه سوریه و کشورهای خاورمیانه به نفع چه کسی است؟ نباید عقل و وجدان و اراده خود را به دیگران اجاره بدهی. تو دولت ترکیه را اداره می کنی و نباید وجود قوه عاقله  دولت را فراموش می کردی. باید با کارشناسان مبرز مشورت کنی. تو باید با تاریخ دولت جمهوری ترکیه، تاریخ عرب و خاورمیانه آشنا باشی و آنها را مطالعه کنی و آگاه شوی.

ارتش ترکیه را به دام انداختد و تعداد زیادی شهید شدند. اما اردوغان منتظر بود که من به وی تلفن کنم و تسلیت بگویم. اماملت منتظر بود که تو اطلاعات لازم و درست را ارائه دهی. اما همه سکوت کردند و اردوغان سه روز بعد از کشته شدن سربازان وارد میدان شده و گفت چند شهید داریم. آیا اینها می خواهند منافع کشور را در مقابل امپریالیستها حفظ کنند. آیا اینها وطن پرست هستند. کسانیکه ماشه و ابزار دست امپریالیستها هستند، نمی توانند کشور را اداره و نظم و ثبات برقرار کنند. اردوغان ابتدا رجز خوانی می کند و بلافاصله به پوتین و مرکل و ترامپ تلفن می کند. سپس دوان دوان به پای آنها می رود. اردوغان دست به سینه در مقابل پوتین می نشیند.  

فرزندان هیچیک از مقامات سیاسی، نظامی و حزبی در سوریه، عراق و ادلب و لیبی حضور ندارند. تپه شهدا از جنازه فرزندان فقرا پر شده است. تو چرا به تپه شهدا نمی روی و تنها رجزخوانی می کنی.

اردوغان ارتش آزاد سوریه را به ”قوای ملیه“ تشبیه کرد. آیا کسانی که با بودجه دولتهای امپریالیستی جنگ می کنند ، قوای ملیه هستند. اگر دستمزد آنها را قطع کنی علیه تو شورش می کنند. ارتش آزاد سوریه را تو و آمریکا سازماندهی کردید. آنها مدافع وطن سوریه نیستند. جنگ اگر برای خاطر حفظ جان و امنیت مردم و کشور انجام نشود، جنایت است. تو ملت ترکیه را به سوی جنگ می کشی و حق زندگی مردم را به خطر می افکنی. جنگ ادلب را به جنگ چاناک قلعه تشبیه می کنی. جنگ چاناک قلعه، جنگ با دول استعمارگر برای آزادی وطن بود. تو می گویی، آتاترک به سربازان گفته بود: من امر می کنم که بروید بجنگید و کشته شوید. آتاترک در جبهه جنگ حضور داشت . اما تو در کاخ نشسته ای.

طبق ماده 104 قانون اساسی ترکیه مجلس ، فرماندهی کل نیروهای مسلح را به رئیس جمهور تفویض می کند . طبق ماده 117 قانون اساسی ترکیه؛ فرماندهی کل قوا نیروهای مسلح، جدا از موجودیت معنوی مجلس نیست و به رئیس جمهور تفویض شده است. باید اردوغان درباره عملیات نظامی برونمرزی به مجلس اطلاعات لازم را ارائه دهد.  اردوغان باید از پوتین سئوال کند که چرا مقرهای ارتش ترکیه را در ادلب بمباران کرد ؟ 

ترجمه: سید علی قائم مقامی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  میخائیلوف: بازی کردن در لهستان سخت است
  گفت وگوی نمایندگان ایران، روسیه وترکیه
  درباره ولادیمیر ناباکوف
  استارت دوباره لیگ والیبال یونان
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
  لژیونر هندبال ایران به لیگ رومانی پیوست
  صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد
  ترکیه: قاتلان سعودی خاشقچی محاکمه می‌شوند
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار