صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 20 مرداد 1399 - 09:05   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  جاری شدن سیل در یونان
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  تاریخ انقلاب روسیه
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  طریقت خواجگان نقشبندیه و هفت پیر
  آمار صعودی مبتلایان به کرونا در بوسنی
  واکنش ترکیه به توافق دریایی مصر و یونان
  سیاست آمریکا مقابل ایران
  افزایش خرید خانه توسط ایرانی ها در ازمیر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32312صفحه نخست » گزارشیکشنبه، 22 دی 1398 - 10:21
پایگاه های ناتو در ترکیه
سید علی قائم مقامی
  

ایربا - گروه گزارش و تحلیل: یکی از مسائلی که همواره مورد توجه و تمرکز رسانه ها و محافل تحلیلی - استراتژیک ایران و سایر کشورهای منطقه قرار داشته، میزان نیروهای بیگانه و پایگاه های آن ها در کشورهای همسایه بوده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) آنچه در پی می آید گزارشی از پایگاه های نظامی ناتو در همسایه شمال غربی ایران، ترکیه است که امروز به لطف روابط سیاسی همه جانبه و دیپلماسی قدرتمند روز به روز جایگاه خود به عنوان یک قدرت منطقه ای را تثبیت کرده و به گواه بسیاری از کارشناسان در حال گذار از موقعیت یک قدرت منطقه ای به اهرمی موثر در معادلات جهانی است:

* پایگاه انجیرلیک ناتو، پایگاه هوایی بسیار مهم منطقه ای ناتو و پایگاه لجستیک و پشتیبانی ناتو است؛ انجیرلیک در 10 کیلومتری شهر آدانا و در 56 کیلومتری ساحل دریای مدیترانه واقع شده است.

از دیگر پایگاه های مهم ناتو پایگاه دهم جت نیروی هوایی ترکیه و پایگاه سی و نهم جت نیروی هوایی آمریکا است.

*  اما پایگاه هوایی ازمیر در هفده کیلومتری شمال شرقی در منطقه چیغلی Çığlı واقع شده و وابسته به فرماندهی نیروهای هوایی آمریکا در اروپا USAFE است؛ در این پایگاه 42 هواپیما و 300 پرسنل نظامی سیستم های موشکی ROLAND VE I_HAWKمستقر شده اند.

پایگاه هوایی ازمیر قدیمی ترین پایگاه ناتو در ترکیه بوده و در سال های اخیر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شده است.

در 11 آگوست 2004 قرارگاه land southeast واقع در ناپل به ازمیر منتقل شده و در یکم ژانویه 2006 اسکادران شانزدهم نیروی هوایی آمریکا از RAMSTEIN آلمان نیز به ازمیر منتقل شده است.

* پایگاه هوایی شیله - دارای استانداردهای بین المللی برای پرتاب موشک های استینگر stinger است .

* فرماندهی پایگاه اصلی جت سوم قونیه: در این پایگاه در دوران جنگ عراق ، هواپیماهای آواکس ناتو مستقر شده بود. پایگاه هوایی قونیه همچنین مکان استقرار هواپیماهای شکاری و بمب افکن اسرائیل در قبل از حمله اسرائیل به غزه و بحران روابط ترکیه و اسرائیل بود . دشت قونیه نیز حوزه هوایی مانور هواپیماهای ترکیه و ناتو محسوب می شود.

*پایگاه هوایی نهم جت بالیک اسیر Balikesir؛ در این پایگاه 6 سیستم موشکی vault مستقر شده است.

*  پایگاه اختلاطی بل در آنکارا

*  پایگاه هوایی مرزیفون MERZIFON در استان آماسیا

*  پایگاه هوایی بارتن BARTIN

* پایگاه هوایی و دریایی چاناک قلعه

*  پایگاه هوایی پرینجیک در دیار بکر

*  پایگاه هوایی اسکی شهیر

*  پایگاه هوایی بورناوا در ازمیر

*  پایگاه هوایی ازمیت

* پایگاه هوایی کوتاهیا

*  پایگاه هوایی لوله بورگاز

*  پایگاه هوایی شارکیش لا در سیواس

*  پایگاه هوایی چورلو

* پایگاه هوایی باندرما

*پایگاه هوایی دریایی اسکندرون

* پایگاه هوایی پرشمبه در استان اردو

* پایگاه هوایی پازار در شهر ریزه

*  پایگاه هوایی استان ارضروم

* پایگاه هوایی افیون کارا حیصار دومین پایگاه بزرگ ناتو و مرکز نیروی عملیاتی در ترکیه و بزرگترین پایگاه هوایی ترکیه است .

*  مراکز متحد عملیات هوایی ناتو CAOC6 در استان ماردین

ساختار نظامی ناتو :

کمیته نظامی ناتو متشکل از روسای ستاد کل ارتش های کشورهای عضو ناتو بوده و تابع شورای عالی ناتو است. کمیته نظامی ناتو به شورای عالی ناتو و کمیته های دفاعی و برنامه ریزی ناتو اطلاعات و طرح های نظامی و اطلاعاتی ارائه داده و از صلاحیت صدور دستور به دو فرماندهی بزرگ ناتو برخوردار است.

اصولی اساسی ساختار ناتو :

* ناتو یک سازمان دفاعی و بازدارنده است .

* تمامیت ارضی و استقلال کشورهای عضو را تضمین می کند .

* حمله به یکی از کشورهای عضو به معنی حمله به همه ناتو و کشورهای عضو است ( ماده پنجم قانون تاسیس ناتو )

* ناتو استقرار سلاح های متعارف و اتمی آمریکا در اروپا را ضروری و اجتناب ناپذیر می داند.

*ناتو دارای ویژگی دفاع همه جانبه و دسته جمعی بوده و بر همکاری و همگرایی دول عضو تاکید می ورزد .

* ناتو تا زمان اجراء خلع سلاح کامل اتمی ، ذخیره و بهره برداری از سلاح های متعارف و اتمی را به صورت ترکیبی ، ضروری می شمارد .

* سلاح های اتمی و هسته ای ناتو در راستای اهداف سیاسی بکار گرفته شده و مهمترین منبع و ضامن حفظ امنیت و موجودیت ناتو است .

نیروهای اتمی ناتو برای تامین و حفظ شرایط جنگی و توازن قوا در حداقل سطح ممکن به موجودیت خود ادامه خواهد داد .

ناتو در آنکارا فرماندهی کل هماهنگی ناتو و ترکیه را مستقر کرده است .

ناتو در حال حاضر دو فرماندهی بزرگ تابع کمیته نظامی تحت عنوان " فرماندهی تغییر متحدین " و " فرماندهی عملیاتی متحدین " را سازماندهی کرده است .

ناتو در آمریکا و کانادا فرماندهی گروه طراحی منطقه ای تاسیس کرده است .

فرماندهی متحدین مانش CINHAN در 12 ماه می 1992 بر اساس طرح کمیته برنامه ریزی دفاعی تعدیل و تحت امر فرماندهی عالی ناتو در اروپا AFNORT در آمد .

فرماندهی عالی متحدین ناتو در اروپا ACE فرماندهی نیروگاه های ناتو در شمال شامل مناطق دماغه شمالی نروژ الی سواحل جنوبی دریای مدیترانه ، فرماندهی ناتو در غرب شامل مناطق اقیانوس اطلس الی مرزهای شرقی ترکیه را تحت پوشش خود دارد .

مرکز قرارگاه فرماندهی SHAPE در شهر mons بلژیک واقع شده است .

فرماندهی این مقر SACEUR نامیده می شود .

فرماندهی فرعی اصلی تحت امر SACEUR شامل فرماندهی متحدین شمال غربی اروپا AFNORTWEST، فرماندهی متحدین ناتو اروپای مرکزی AFCENT، فرماندهی متحدین جنوب اروپا Afsouth است .

فرماندهی متحدین اروپای جنوبی دارای فرماندهی های فرعی اصلی است :

1- فرماندهی Land South؛ تحت فرماندهی یک ژنرال ایتالیائی مسئول حفظ امنیت ایتالیا است.

2- فرماندهی Land South East: مقر این فرماندهی در ازمیر مستقر بوده و یک ژنرال ترک مسئول حفظ امنیت ترکیه در چارچوب اهداف تأسیس ناتو است.

3- فرماندهیAir South فرماندهی نیروی هوایی مسئول منطقه جنوبی ناتو است.

ترکیه با پیش شرط شرکت در جنگ شبه جزیره کره در 8 سپتامبر 1952 به عضویت ناتو درآمد. هفت ماه بعد از عضویت ترکیه در ناتو، قرارگاه فرماندهی Land South East در ازمیر تحت فرماندهی یک ژنرال امریکائی تأسیس شد و نیروهای نظامی کشورهای فرانسه و انگلیس و ایتالیائی در این مرکز مستقر شدند.

ترکیه در 10 مارس 1954 و بر اساس قانون شماره 6375 «قرارداد موقعیت نیروهای ناتو» را امضاء و تصویب کرد. بر اساس این قانون بیست ماده ای، آمریکا از حق تأسیس پایگاه ها و تأسیسات نظامی و استقرار پرسنل نظامی و ادوات نظامی در ترکیه برخوردار شده است . در سال 1966 ناتو 112 مرکز جمع آوری و ارزیابی و شنود اطلاعاتی در ترکیه تأسیس کرد .

مقامات عالی رتبه ترکیه در سطح وزرا نیز حق ورود به پایگاه های ناتو در ترکیه را در اختیار نداشتند.

ترکیه و آمریکا در سال 1976 «قرارداد دفاعی و همکاری آمریکا - ترکیه» را امضاء کرد. بر اساس این قرارداد پایگاه انجیرلیک و کارقابورون Kargaburun و تأسیسات شنود و جمع آوری اطلعات در چارچوب ناتو در جهت بهره برداری به نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا واگذار شد. بعد از کودتای نظامی 12 سپتامبر 1980 ترکیه و آمریکا قرارداد همکاری دفاعی و اقتصادی امضاء کردند.

بر اساس این قراداد 12 پایگاه نظامی ترکیه تحت پوشش ناتو به آمریکا واگذار شد.

مدت این قراداد اجاره پایگاه ها هر پنج سال یکبار بنا به درخواست آمریکا تمدید می شد. قرارداد همکاری دفاعی و اقتصادی هنوز معتبر و در حال اجراست.

ریاست ستاد کل ارتش ترکیه، مرکز مکملیت مبارزه با ترور تأسیس کرده است. این مرکز مسئول مبارزه با تروریسم در چارچوب همکاری ترکیه و ناتو را بر عهده دارد.

حوزه فعالیت آن، تحقیقات آکادمیک، هماهنگی، مشاوره، هدایت و کنترل و اجرای عملیات مبارزه با تروریسم بین المللی است.

ترکیه همچنین عضو گروهResponse force-NRF جدیدالتأسیس ناتو است.

NRF- نیروی نظامی متشکل از نیروی زمینی، دریایی و هوایی کشورهای عضو است.

این نیرو باید در مراکز بحرانی در طی 15 الی 20 روز مداخله کند. نیروی NRF، نیروی واکنش سریع و مجری عملیات نظامی پیش گیری تهاجمی برضد دشمن بالقوه است . فرماندهی نیروی هوایی منطقه جنوبی ناتو در ازمیر در سال 2004 مستقر شده و قرارگاه فرماندهی مشترک چند ملیتی بوده و مسئولیت مداخله در خاورمیانه و خاور دور را بر عهده دارد.

* ترکیه در چارچوب مصوبه ناتو مرکز آموزش برای مشارکت صلح ناتو را در 29 ژوئن 1998 در ریاست ستاد کل ارتش ترکیه تأسیس کرد.

این مرکز در 12 فوریه 1999 بصورت رسمی مورد تأیید ناتو قرار گرفته و فعالیت خود را آغاز کرد. مشارکت برای صلح ناتو امکان همکاری بین شورای همکاری آتلانتیک شمالی NACC با سازمان امنیت و همکاری اروپا OSCE را فراهم آورده است.

برنامه مشارکت برای صلح ناتو همچنین شرایط برقراری روابط و همکاری اروپا با کشورهای قاره آسیا را نیز فراهم آورده است. در حال حاضر 28 عضو ناتو و 21 کشور غیر عضو ناتو، عضو برنامه مشارکت برای صلح ناتو هستند .

*برنامه دیالوگ دریای مدیترانه ناتو نیز با هدف تأمین و حفظ امنیت و ثبات دول اروپائی هم ساحل دریای مدیترانه تأسیس شده است. هفت کشور ساحلی دریای مدیترانه در برنامه دیالوگ مدیترانه ناتو شرکت فعال دارند . کشورهای عضو دیالوگ مدیترانه عبارتند از : الجزایر، مصر، اسرائیل، اردن، موریتانی، مغرب و تونس است.

فرماندهی مرکز آموزش برای مشارکت صلح ناتو مستقر در ریاست ستاد کل ارتش ترکیه، مسئولیت هر نوع آموزش و پرورش نیروهای نظامی کشورهای عضو ، برنامه مشارکت برای صلح ناتو و دیالوگ دریای مدیترانه ناتو را بر عهده دارد / سایت ستاد کل ارتش ترکیه

*  ترکیه در دریای سیاه و 6 کشور ساحلی نیز در چارچوب ناتو فعالیت می کند.

ترکیه بر اساس قرارداد مونترو تنگه ها عبور و مرور دریای سیاه را تحت کنترل خود دارد. ترکیه با کشورهای ساحلی سازمان همکاری اقتصادی دریای سیاه را تأسیس کرده است. سازمان امنیتی و نظامی Black Seafor - گروه وظیفه همکاری دریایسیاه سازمان «امنیت دریای سیاه و تدابیر فزاینده امنیتی سیاه» را تأسیس و همکاری منطقه ای را افزایش داده است.

از سال 2004 تاکنون گروه رایزنی سیاسی بلک سی فورBlackseafor و گروه فرماندهان BSNC-Blackseafor به جلسات مشترک خود ادامه می دهند. بلک سی فور مسئول مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، قاچاق سلاح و انسان و سلاح های کشتارجمعی است. سازمان هماهنگی عملیات دریای سیاه Operation Black Sea Harmony - OBSH در اول مارس 2004 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد .

سازمان هماهنگی عملیاتی دریای سیاه همکاری و هماهنگی گسترده ای با گروه عملیات تلاش موثر operation activ endeavor_ OAE ناتو در دریای مدیترانه دارد .

ترکیه با هزار نیروی نظامی در نیروی موقت لبنان - ناتو/ سازمان ملل متحد UNIFIL شرکت دارد. فرماندهی عملیاتی زمینی این نیرو بر عهده کشور ایتالیا و فرماندهی عملیات دریایی آن برعهده آلمان است. فرودگاه ها و بنادر ترکیه نیز در اختیار یونیفیل قرار دارد.

ترکیه در برنامه صلح بالکان، افغانستان سودان و دارفور و کنگو و غیره نیز شرکت دارد.

«اقدام برای همکاری استانبول» - ناتو، که در راستای اجراء طرح خاورمیانه بزرگ آمریکا طراحی و تصویب شد با هدف توسعه همکاری ناتو با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و عراق و افغانستان طراحی و تصویب شد .

برنامه اقدام برای همکاری استانبول ، حلقه مکمل دیالوگ دریای مدیترانه ناتو است.

دیالوگ دریای مدیترانه تحت عنوان "More Ambitions and Expanded Framework For The MD" بازسازی و گسترش یافته و به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

برنامه اقدام برای همکاری استانبول و دیالوگ مدیترانه بصورت هماهنگ به عملیات امنیتی و نظامی و دفاعی خود ادامه داده و با تهدیدات تروریستی مقابله کرده و امنیت خطوط لوله باکنو - تفلیس - جیحان و مدیترانه شرقی را تأمین و حفظ خواهد کرد. این دو گروه همچنین با سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز هماهنگی لازم را انجام خواهند داد.

*  حوزه هوایی شرق ترکیه تحت فرماندهی «فرماندهی دوم نیروی هوایی» که قرارگاه مرکزی آن در دیاربکر مستقر است قرار دارد.

سه پایگاه اصلی جت ، یک پایگاه تانکر سوخت رسانی هوایی، دو اسکادران شکاری و پیشگیرنده و سه اسکادران شکاری و بمب افکن، یک اسکادران شناسائی و تصویربرداری هوایی، یک اسکادران پشتیبانی و سوخت رسانی هوایی، یک اسکادران ارتباطی، جستجو نجات تحت امر فرماندهی دوم نیروی هوایی ترکیه در منطقه شرق ترکیه مستقر هستند.

فرودگاه های ویژه پشتیبانی وابسته به فرماندهی دوم نیروی هوایی ترکیه با مرکزیت دیاربکر شامل پایگاه هوایی و فرودگاه باتمان ، موش، آغری، سیواس، ارضروم، فرماندهی مقرهای راداری واحدهای پدافند هوایی و واحدهای هوایی عملیات جستجو و نجات است.

پایگاه باتمان مقر هواپیماهای اطلاعاتی بدون خلبان نظیر ده فروند هواپیمای هرون ساخت اسرائیل است.

منبع: سایت ضد جنگ nedir turk _ wiki medya

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  طریقت خواجگان نقشبندیه و هفت پیر
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  تاریخ انقلاب روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار