صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 29 دی 1398 - 13:49   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  کشف دیوان نفیس حافظ در هلند
  اتحادیه اروپا کمک‌ به ترکیه را کاهش می‌دهد
  ژئوپلیتیک ترکیه در بالکان
  سینمای ایران اصیل و ریشه‌دار است
  اکران «دیگری» در جشنواره کوستندورف صربستان
  پنج دلیل برای تشدید تنش‌ها بین امریکا و اروپا
  بررسی سینمای ترکیه و ایران در استانبول
  اردوغان می‌گوید اروپا باید از آنکارا حمایت کند
  کارناوالی عجیب در مقدونیه شمالی
  فراز و فرود ارتش سرخ درخاک ایران
  استعفای نخست‌وزیر اوکراین پذیرفته نشد
  تفاهم نامه ترکیه و لیبی غیرقانونی است؟
  هرتا مولر وفادار به درد مردم
  یونان از اروپا چه درخواستی کرد؟
  شب هرتا مولر نویسنده رومانیایی تبار
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32126صفحه نخست » یادداشتچهارشنبه، 20 آذر 1398 - 09:25
آنکارا؛ اتحاد راهبردی با غرب
احمد رحیمی
  

از زمان جنگ جهانی دوم، ترکیه به عنوان به عنوان عضو فعال نهادهای غربی مانند ناتو و شورای اروپا، روابط نزدیک با متحدان اروپایی و آمریکایی خود را حفظ نموده است. روابطی که همه طرف ها به ویژه در دوران جنگ سرد از آن منتفع بوده اند. در مواجهه با تهدیدات اتحاد جماهیر شوروی، ترکیه  تحت چتر حمایت سیاسی و اقتصادی غرب قرار داشت. متقابلاً ترکیه نیز به عنوان یک متحد مهم ناتو، با میزبانی از پایگاههای نظامی  آن سازمان، به جبهه جنوب شرقی اروپا در برابر تهدیدات شوروی بدل شده بود.  

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) با فروپاشی اتحاد شوروی و پایان جنگ سرد، ماهیت روابط ترکیه –غرب شروع به تغییر نمود و طرفین از آن زمان با چالش های رقابتی مواجه شدند. در سال 2004 و در اجلاس ناتو در استانبول، رهبران ناتو تروریسم بین المللی را فوری ترین تهدید علیه اعضاء خود اعلام نمودند. ترکیه که خود را هدف عمده تروریسم بین المللی می داند، همچنان به ایفاء نقش به عنوان متحد راهبردی غرب ادامه داد.

روند تغییر موازنه قدرت در جهان، رهبری جهانی ایالات متحده را دستخوش تزلزل نمود و قدرت هایی مانند روسیه و چین به آرامی در صدد اتخاذ مواضعی قوی تر در حوزه سیاست خارجی برآمدند. در این میان ترکیه تصمیم گرفت سیاست خارجی خود را به ویژه در عرصه  منطقه ای با استقلال بیشتری طراحی و دنبال نماید. ارزیابی مستقل تهدیدات معطوف به امنیت ملی ترکیه و طرق مقابله با آنها و تنوع بخشیدن به همکاری های خارجی  در راستای ارتقاء ظرفیت های  تجاری - اقتصادی ترکیه، از جمله تأ ثیرات توسعه سیاست خارجی آنکارا محور، بشمار می رود.

در همین حال و در زمانی که مسکو به سیاست های سنتی ضد غربی خود رجوع نموده و پکن شروع به ایجاد نهادهای بین المللی جایگزین و پروژه های اقتصادی جهانی نموده است،  غرب برای مواجهه با چالش هایی  مانند  اوکراین، گرجستان و سوریه  دچار مشکل گردیده است. از دیدگاه آنکارا ایالات متحده و بازیگران طراز اول غربی از پاسخ دادن به این گونه تحرکات مبتنی بر بلند پروازی، حداقل در مناطق پیرامونی ترکیه ناکام بوده اند. در این راستا غرب نه تنها برای پیشگیری از نفوذ سایر بازیگران برای شکل دادن به سیاست های منطقه ای ضعیف ظاهر گردیده است بلکه در مواردی ترجیح داده است تا با برخی نیروهای ضد ترکیه همکاری نماید. حمایت غرب از دو گروه گولنیست و واحد های کردی حمایت از مردم در سوریه  که ترکیه هر دوی آنها را نیروهای تروریستی تلقی می کند، آن کشور را ناخشنود ساخته است.  

در پاسخ به اولویت های تغییریافته ایالات متحده و متحدان اروپایی آن کشوردر خاورمیانه، آنکارا در صدد یافتن شرکایی جدید برآمد. در همین راستا  روابط خود را با روسیه مهمترین رقیب ایالات متحده و همپیمانان اروپایی آن ارتقاء داد  و هنگامی که واشنگتن درخواست ترکیه برای خرید موشک های پاتریوت را نادیده گرفت، آنکارا توافقی برای خرید سیستم دفاعی موشک های  مشابه اس-400 با مسکو امضاء نمود.

ترکیه همچنان برای صیانت از رویکرد اتحاد راهبردی با غرب مصمم است اما خواستار ارزیابی تغییراتی است که در پرتوتحولات در سطوح منطقه ای و جهانی حادث گردیده است. ترکیه خود را اولین خاکریز دفاعی اروپا می داند به ویژه هنگامی که دو موضوع  تروریسم بین المللی و مهاجرت بین المللی مطرح است. به همین سبب آنکارا با برداشتی   پیچیده  از هرگونه تغییرالگو در روابط ترکیه با غرب،  تنها راه  چیرگی بر موضوعات متنازع فیه را اذعان به وضعیت های تغییر یافته و تعریف مجدد  اتحاد راهبردی طرفین و الزامات آن می داند. در چنین روندی آنکارا نتظار دارد غرب نقش جدیدی را که ترکیه مصمم است در مناطق مجاور خود ایفاء نماید پذیرفته و نگرانی های امنیتی آنکارا را مورد توجه قرار دهد. در مقابل ترکیه نیز آمادگی خواهد داشت همچنان مشارکت در مأموریت های ناتو را ادامه داده و در مقابله با تهدیدات مشترک در منطقه خاورمیانه سهیم گردد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  پیریزرن از شهرهای کوزوو
  نخست وزیر اوکراین استعفا داد
  واقعیت‌ اصلاحات روسی
  شب هرتا مولر نویسنده رومانیایی تبار
  یونان از اروپا چه درخواستی کرد؟
  کارناوالی عجیب در مقدونیه شمالی
  هرتا مولر وفادار به درد مردم
  استعفای نخست‌وزیر اوکراین پذیرفته نشد
  فراز و فرود ارتش سرخ درخاک ایران
  بررسی سینمای ترکیه و ایران در استانبول
  تفاهم نامه ترکیه و لیبی غیرقانونی است؟
  اردوغان می‌گوید اروپا باید از آنکارا حمایت کند
  ژئوپلیتیک ترکیه در بالکان
  کشف دیوان نفیس حافظ در هلند
  اتحادیه اروپا کمک‌ به ترکیه را کاهش می‌دهد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار