صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
شنبه، 29 شهریور 1399 - 05:44   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  سخنان جدید رهبر مخالفان دولت بلاروس
  انتقال پناهجویان موریا یک هفته پس از آتش‌سوزی
  تسلیم استوارنامه سفیر جدید ایران در بوسنی
  لهستان: اروپا یک میلیارد یورو به بلاروس کمک کند
  تیم دیناموی زاگرب؛ بدون لیگ قهرمانان
  راه‌اندازی کرسی زبان فارسی در بلگراد
  خروج کامل نظامیان کرواسی از افغانستان
  درخواست اروپا از سازمان ملل: نظارت بر بلاروس
  سفیر آمریکا در مجارستان استعفا داد
  ژیژکی که بلند می‌اندیشد
  جنجال در مراسم مذهبی یهودیان در اوکراین
  وام یک و نیم میلیارد دلاری روسیه به بلاروس
  گوریتسا: دلفی مهاجمی در سراسر زمین است
  مقطع سرنوشت ساز روابط اتحادیه اروپا و ترکیه
  آلمان ۱۵۰۰ پناهجوی جزایر یونان را می‌پذیرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32081صفحه نخست » جدیدترین اخبارسه شنبه، 12 آذر 1398 - 20:18
ناتو و ابرهای تیره اختلاف
  

اجلاس دو روزه سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو (12 و 13 آذر ماه) در حالی از امروز در لندن آغاز می‌شود این سازمان با موضوعات و مشکلات متنوعی رو به‌رو است و ابرهای تیره اختلافات کنونی حاکم بر مناسبات میان اعضا به ویژه در روزها و هفته‌های اخیر، نشست لندن را احتمالا به یکی از نشست‌های حساس تبدیل نموده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، پس از اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر این که ناتو دچار مرگ مغزی شده، چون دیگر هیچ هماهنگی استراتژیکی وجود ندارد، بسیاری از سیاستمداران در آلمان برلین، در اعلام وفاداری با این پیمان، از یکدیگر پیشی می‌گیرند. آن‌ها بی‌پرده به عدم توانایی دفاعی خود اعتراف می‌کنند و نسبت به جدا شدن اروپا و آمریکا هشدار می‌دهند. شواهد نشان می‌دهد ماکرون اصلاً به این مسأله فکر نمی‌کند که در تشخیص خود تجدید نظر کند یا از شدت تجزیه و تحلیل خود بکاهد. آمادگی آلمان برای بر عهده گرفتن سهم بیشتری از هزینه‌های جمعی، تلاشی شفاف برای کاستن از شدت انتقاد آمریکا از بودجه دفاعی آلمان تلقی می‌شود که کماکان ناکافی به نظر می‌رسد. گرچه آلمان دائماً این هزینه‌ها را افزایش داده اما فاصله زیادی با هدف دو درصد ناتو دارد.

بودجه دفاعی
     اختلافات جدی مربوط به بودجه دفاعی و سهم هریک از اعضای برای تامین این بودجه این سازمان را با چالش‌هایی مواجه کرده است. دونالد ترامپ دیدگاههای خاصی نسبت به تامین بودجه ناتو دیده که از نگاه دیگر اعضای این سازمان، می‌تواند یک کابوس باشد. ترامپ بدنبال آن است که بخشی از سهم دولت واشنگتن برای تامین بودجه ناتو را به دیگر کشورهای عضو تحمیل کند و آنها موظف خواهند شد سهم خود برای تامین هزینه‌های گزاف این ائتلاف نظامی را افزایش دهند. ناتو، بزرگ‌ترین ائتلاف نظامی جهان است با بالاترین هزینه به نحوی که سالانه دست کم 2 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو را به بودجه دفاعی آن کشور اختصاص می‌دهد. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد آلمان در آینده به اندازه آمریکا در هزینه‌های جمعی ناتو سهم خواهد داشت. 29 کشور عضو این پیمان نظامی کمی قبل از نشست خود در لندن در این مورد توافق کردند که فرمول تقسیم هزینه‌ها را تغییر دهند. بر این اساس، سهم آمریکا در هزینه‌های جمعی از سال 2021 از 1/22 درصد به 35/16 درصد، کاهش و سهم آلمان از 8/14 درصد به 35/16 درصد افزایش خواهد یافت.

با پول صندوق جمعی، هزینه مرکز این پیمان در بروکسل و مقر اصلی نظامی آن تأمین می‌شود. بخشی از این پول نیز برای سرمایه‌گذاری در ساختارهای زیربنایی قابل استفاده برای همه هم‌پیمانان در نظر گرفته شده است. این که یک کشور چقدر پول باید به هزینه‌های جمعی اختصاص دهد، علی‌الاصول بر اساس تولید ناخالص داخلی آن تعیین می‌شود. البته برای آمریکا سقفی تعیین شده، چون در غیر این صورت، این کشور باید نیمی از هزینه‌های جمعی را متقبل شود. طبق طرح جدید برای آلمان در هزینه‌های دائمی به معنای 33 میلیون یورو هزینه بیشتر در سال خواهد بود. آمریکا می‌تواند بیش از 120 میلیون یورو صرفه‌جویی کند. سال جاری، آمریکا 470 میلیون یورو از هزینه‌های جمعی معادل 12/2 میلیارد یورو را پرداخت می‌کند، در حالی که آلمان فقط 313 میلیون یورو واریز می‌کند. در مرکز ناتو این امیدواری وجود دارد که توافق در مورد این الگوی مالی جدید، بتواند از شدت تنش درباره هزینه‌های بسیار مهم‌تر دفاعی نیز تا حدی بکاهد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پارلمان و بدون اینکه از ماکرون نام ببرد با چنین دیدگاهی مخالفت کرد. به باور او اروپا در حال حاضر نمی‌تواند به تنهایی از خود دفاع کند. «ما به این پیمان فراآتلانتیکی وابسته‌ایم. از این رو کار کردن برای این پیمان و بر عهده‌گرفتن مسئولیت بیشتر، اقدام درستی است. مرکل به روشنی بر اعتقاد خود به این که هزینه‌های دفاعی باید از 42/1 درصد تولید ناخالص داخلی در سال آینده تا اوایل 2030 به دو درصد افزایش یابند، تأکید کرد. وی گفت: «می‌توان روی این مسأله حساب کرد. ناتو اهمیت خود را برای آلمان از دست نداده است و بیشتر از دوران جنگ سرد حفظ ناتو امروز در راستای منافع خود قرار دارد.»

ترکیه
مواضع تند ترکیه در رابطه با ناتو و مواضع فرانسه همچنان ادامه دارد، پس از اینکه ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام داشت «ترکیه نمی‌تواند از یک سو در سوریه همه را در برابر عمل انجام شده قرار داده و عملیات نظامی انجام دهد، از سوی دیگر نیز منتظر همبستگی ناتو با او باشد»  اردوغان در سخنان تندی علام داشته است ماکرون رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید ناتو دچار مرگ مغزی شده است. آقای ماکرون من از ترکیه خطاب به تو می‌گویم ابتدا بده کنترل کنند ببینند آیا مغز تو مرده است یا نه؟ زیرا این بیانات فقط برازنده کسانی مثل تو که دچار مرگ مغزی شده‌اند، است.

کشورهای ناتو در نظر دارند به منظور دفاع از لهستان و کشورهای بالتیک در برابر حمله احتمالی روسیه، یک برنامه نطامی به اجرا بگذارند. ترکیه برنامه دفاعی ناتو در مورد کشورهای بالتیک و لهستان را تا زمانی که این پیمان حمایت سیاسی بیشتری از مبارزه ترکیه با پ.ک.ک/ی.پ.گ در سوریه نکرده است، رد کرد. برنامه دفاعی ترکیه شامل تروریستی اعلام‌کردن ی.پ.گ به عنوان تهدیدی برای ترکیه است اما آمریکا به دلیل اینکه به‌خاطر حمایت از شبه‌نظامیان کُرد از نظر قانونی محکوم می‌شد، این طرح حمایت نکرد و چند کشور دیگر نیز از آن تبعیت کردند. به اعتقاد وزیر خارجه ترکیه «ناتو باید به نحوی عمل کند که نگرانی‌های تمام متحدانش را رفع نماید. چیزی که برای بالتیک خواسته شده، باید برای ما نیز در نظر گرفته شود.

محمود فاضلی

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  تیم دیناموی زاگرب؛ بدون لیگ قهرمانان
  لهستان: اروپا یک میلیارد یورو به بلاروس کمک کند
  تسلیم استوارنامه سفیر جدید ایران در بوسنی
  انتقال پناهجویان موریا یک هفته پس از آتش‌سوزی
  سخنان جدید رهبر مخالفان دولت بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار