صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 22 تیر 1399 - 22:20   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  آینده لهستان در گرو انتخابات ریاست جمهوری
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
  لهستان کاردار آلمان را احضار کرد
  قرارداد ستاره یونانی با بارسلونا امضا شد
  حمله پلیس بلگراد به معترضین با گاز اشک آور
  اعتراض به محدودیت ها در آتن
  بیست و پنجمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا
  کرواسی به عضویت در حوزه یورو نزدیکتر شد
  کتاب جدید ژیژک؛ اهمیت مانیفست کمونیست
  سیاست خارجی ترکیه در مدیترانه
  کلیسای ایا صوفیه به مسجد تبدیل شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32051صفحه نخست » یادداشتیکشنبه، 10 آذر 1398 - 08:54
مناسبات اروپا و ایران
علی‌اکبر فرازی
  

طی روزهای اخیر خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه چند کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا قصد دارند به سازوکار مالی «اینستکس» بپیوندند تا در راستای زنده نگه داشتن برجام قدم بردارند. اما واقعیت آن است که کشورهای اروپایی پس از خروج امریکا از برجام سعی کردند که برجام را از حالت بلاتکلیفی نجات دهند چراکه برجام برای آنها نیز علاوه بر ایران بازی برد- برد بود و طبیعتا هر دو طرف تلاش کردند تا به این بازی ادامه دهند. اما با گذشت زمان مشخص شد که یا اراده‌ای از سمت اروپا برای نگه داشتن برجام وجود ندارد یا اینکه امکانات اروپا به حدی ضعیف است که در صحنه بین‌الملل جایگاهی در خور شأن و نامشان پیدا نکردند که بتوانند بدون امریکا برجام را حفظ کنند و کاری از پیش ببرند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، با این حال اروپایی‌ها برای حفظ برجام تلاش کردند و جمهوری اسلامی به آنها فرصت داد تا نتیجه کار را ببینند. پس از ماه‌ها تلاش در نهایت بحث سازوکار مالی اینستکس مطرح شد تا مناسبات دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا تسهیل شود. در این چارچوب بحث بیمه‌ها و نقل و انتقالات مالی نیز به میان آمد و برای این موضوعات فرمول‌های مختلفی مطرح کردند که در نهایت با تبلیغات بسیار اعلام کردند که اینستکس را به مرحله اجرا رسانده‌اند. اما گذر زمان باز هم ثابت کرد که این کار عملی نشده و اینستکس در حقیقت طرحی روی کاغذ است و به ‌رغم اینکه کشورهای عضو اتحادیه خواستار آن بودند که مبادلات و سرمایه‌گذاری‌ها تسهیل شود و بیمه‌های تجاری نیز از سر گرفته شود اما عملا مشاهده کردیم که این اتفاق رخ نداد و زمان زیادی از دست رفت. در اینجا بود که جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد. اتحادیه اروپا ابتدا تصور نمی‌کرد که جمهوری اسلامی در این زمینه جدی باشد اما پس از سپری شدن زمان مقرر، گام‌های کاهش تعهد ایران یک به یک برداشته شد و اکنون این روند کماکان ادامه دارد. در طول اجرایی‌سازی این گام‌ها اروپایی‌ها باز هم تلاش کردند تا به گفتاردرمانی روی بیاورند و جمهوری اسلامی را متقاعد کند که کماکان به برجام پایبند باشد. هر چند ما تاکید داشتیم که به برجام پایبند هستیم اما باید منافع آن برای همه طرف‌ها باشد نه یک طرف خاص؛ نمی‌توان صرفا به برجام پایبند باشیم اما منفعتی از حضور در برجام نبریم. موضوع دیگر اینکه ما در جریان‌ گام‌های خود، انعطاف لازم را به خرج دادیم تا نشان دهیم اگر اروپا به تعهدات خود پایبند باشد، ایران می‌تواند به تعهدات در چارچوب برجام بازگردد. اما تاکنون هیچ اتفاقی رخ نداده است.

حتی کار به جایی رسید که برخی کشورهای اروپایی نه ‌تنها در برجام و در راه‌اندازی اینستکس همراهی نکردند بلکه ما را ناقض برجام اعلام کردند. این در صورتی است که ایران همیشه به تعهدات خود در قالب برجام پایبند بوده است. اخیرا با نزدیک شدن به زمان گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی 6 کشور جدید اروپایی اعلام کردند که به اینستکس می‌پیوندند. البته که ایران به آنها خوش‌آمد می‌گوید، اما سوال اصلی اینجاست که بناست در اینستکس با حضور 6 کشور جدید چه اتفاقی رخ دهد که پیش‌تر اتفاق نیفتاده است؟ اراده اروپا و و حسن نیت آن برای حفظ برجام قابل توجه است اما باید از دل این حسن‌نیت یک اقدام عملی صورت گیرد و اقدام عملی یعنی اینکه موضوع بیمه و نقل و انتقالات مالی اروپا و ایران تسهیل شود. اما صرف اعلام کشورهای جدید اگر منجر به وقت‌کشی‌ شود چیز جدیدی برای ایران نخواهد داشت و ایران باید کماکان به شیوه قبلی خود ادامه دهد مگر اینکه به صورت عملی اقدام مثبتی از اروپایی‌ها ببینیم. در غیر این صورت بعید به نظر می‌رسد کشورهای جدید توانایی بیشتری از 3 کشور قبلی عضو اینستکس داشته باشند. از طرفی دیگر اظهاراتی که چندی پیش وزیر خارجه فرانسه بیان کرد کاملا در جهت تضعیف برجام بود و با اظهارات دیگر مقام‌های فرانسوی نیز در تناقض بود. چراکه آقای ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه به دنبال آن است تا راه میانه‌ای را پیدا کند که طرف‌های مختلف برجام بتوانند به یک تفاهم بینابینی برسند.

به نظر می‌رسد، سخنان اخیر آقای لودریان سازنده نبود چراکه رجوع به فرآیند مکانیسم ماشه سازوکاری دارد که نیازمند مواضع یکسان در میان تمام کشورهای در چارچوب برجام است. صحبت‌های آقای لودریان در این جهت بود که به نوعی ایران را متقاعد کند که قدم بعدی را در چارچوب کاهش تعهدات برجامی برندارد ولی باید گفت که این قدم مثبتی نبود. ضمن اینکه پاسخ آقای لودریان را خانم موگرینی داد و عنوان کرد، سیاست اروپا استفاده از مکانیسم ماشه نیست و مشخص کرد که این موضع‌گیری شخص لودریان و نه اتحادیه اروپاست. از همین رو می‌توان گفت که لودریان قصد داشت، ایران را در موضعی ضعیف‌تر پیش از آغاز کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه قرار دهد. طبیعی است که در حال حاضر اروپا هر اقدامی را انجام می‌دهد که برجام پابرجا بماند. اما حاضر نیست برای این موضوع هزینه بپردازد. اگر تنها بخواهند مسیر تهدید را در پیش بگیرند، جواب نخواهد داد. بنابراین باید منتظر تحولات آتی بین‌المللی بود به خصوص اینکه اروپایی‌ها چشم به انتخابات امریکا دوخته‌اند تا قدم‌های بعدی را در این مسیر برنامه‌ریزی کنند. آنچه که به ایران مربوط است، برجام می‌تواند یک بازی برد- برد باشد به شرط اینکه منافع همه طرف‌ها را در بر بگیرد. با این وجود به نظر نمی‌رسد که اروپایی‌ها در موقعیت فعلی دست به ریسک بازگرداندن پرونده ایران به شورای امنیت بزنند چراکه برجام چارچوب بسیار مناسبی برای صلح و امنیت جهانی است، اروپایی‌ها نیز می‌دانند که به سادگی نباید آن را از بین ببرند. البته من برخلاف بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستم که اروپا در حال نزدیک شدن به امریکا بر سر مساله برجام نیست. چراکه اصولا اتحادیه اروپا در بحث روابط بین‌الملل و سیاست‌های ترامپ در ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی و سیاست‌های چندجانبه‌گرایی مشکل جدی دارند و آقای ترامپ اعتقاد جدی به «امریکا اول» دارد و بر همان اساس با سایر طرفین ارتباط دارد و حتی شرکا را رقیب امریکا می‌بیند. از همین رو اتحادیه اروپا تمایلی ندارد در این وضعیت و پیش از انتخابات امریکا یک اعتبار جدی به ترامپ دهد. بنابراین به نظر نمی‌رسد، مواضع اتحادیه اروپا و ترامپ بر سر مساله برجام در زمان حال و پیش از انتخابات امریکا کاملا همسو شود. بنابراین در بازی بزرگ خاورمیانه که امنیت آن برای اروپا بسیار مهم است و ایران نیز مهم‌ترین شریک اروپا در این مسیر محسوب می‌شود، ایران را بدون دلیل در شرایطی که از آینده امریکا مطمئن نیستند، آزرده خاطر کنند. اما هر چند در این مقطع اتفاقی رخ نمی‌دهد اما پس از انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا باید نگاه دیگری داشت.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  سیاست خارجی ترکیه در مدیترانه
  کلیسای ایا صوفیه به مسجد تبدیل شد
  کرواسی به عضویت در حوزه یورو نزدیکتر شد
  تشییع شهیدان تازه شناسایی شده سربرنیتسا
  اعتراض به محدودیت ها در آتن
  کتاب جدید ژیژک؛ اهمیت مانیفست کمونیست
  حمله پلیس بلگراد به معترضین با گاز اشک آور
  قرارداد ستاره یونانی با بارسلونا امضا شد
  توقف صادرات گاز روسیه به ترکیه
  بیست و پنجمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا
  لهستان کاردار آلمان را احضار کرد
  محدودیت‌های تازه یونان در مرز بلغارستان
  یاد شهدای ایرانی جنگ بوسنی
  پلیس صربستان ۷۱ معترض را بازداشت کرد
  تمایل اوکراین برای خرید پهپادهای ترکیه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار