صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
جمعه، 22 آذر 1398 - 08:30   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب (یونان و روم)
  نخستین موزه اسلامی در مسجد جامع مینسک
  عقب‌گرد لهستان و مجارستان در شاخص‌های دموکراسی
  پوتین: اوکراین "سربرنیتسا" نشود
  نمایشگاه «عکس ایران» در استانبول افتتاح شد
  مولاناشناسان جهان گردهم می‌آیند
  ویژگی های صندلی لهستانی
  Aşk ve Sevgi
  کشف جسد ۶ مهاجر در مرز یونان با ترکیه
  آنکارا؛ اتحاد راهبردی با غرب
  عکس/ دیدار محمد رضا پهلوی و مارشال تیتو
  اولگا توکارچوک:علیه توتالیتاریسم رای دهید
  اردوغان: برنامه‌های پنهانی با پوتین نداریم
  سرمربی فوتسال اسلواکی درباره ایران چه گفت
  روسیه و اوکراین با اجرای آتش‌بس موافقت کردند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 32049صفحه نخست » گزارششنبه، 9 آذر 1398 - 15:35
معادله انرژی در مدیترانه شرقی
محسن باریش تریاقی اوغلو
  

کشورهای ساحلی دریای مدیترانه شرقی با مشارکت قدرتهای بین المللی به عملیات اکتشاف و حفاری منابع هیدروکربوری گاز طبیعی و نفت ادامه داده و در این منطقه در بخش انرژی معادله قوای جدیدی بوجود آورده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا)، خبرگزاری آناتولی، ترکیه، اسرائیل، مصر ، جمهوری ترک قبرس شمالی ، جمهوری قبرس(جنوبی یونانی نشین) ، یونان و کشورهای غربی نظیر آمریکا و انگلیس در مدیترانه شرقی عملیات اکتشاف و حفاری منابع هیدرو کربوری در دریای مدیترانه شرقی را آغاز کرده اند. این اقدام تنش در منطقه را افزایش داده است.

عملیات اکتشاف و حفاری منابع هیدرو کربوری در دریای مدتیرانه شرقی و به ویژه در اطراف آبهای ساحلی جزیره قبرس و کشف منابع ، مورد توجه امنیت عرضه انرژی کشورهای ساحلی مدیترانه قرار گرفته است. شرکتهای نفت و گاز فعال در دریای مدیترانه شرقی عبارتند از؛‌ شرکت مشارکت آنونیم نفتهای ترکیه TPAO ، شرکت اکسون موبیل آمریکا ، شرکت نوبل انرژی آمریکا و اسرائیل، شرکت انی ایتالیا ، شرکت کوگاز کره جنوبی ، شرکت پترولیوم قطر ، شرکت بی جی BG انگلیس ، شرکت دلک دریلینگ و شرکت آونر اویل (حفاری و نفتی) اسرائیل ، توتال فرانسه است.

آمریکا ، انگلیس و روسیه نیز در صدد هستند که نفوذ گسترده ای در مدیترانه شرقی داشته باشند و بر منابع نفت و گاز منطقه مسلط شوند. کشورهای ساحلی مدیترانه شرقی درباره تعیین ”منطقه انحصاری اقتصادی“ اختلاف نظردارند. قبرس جنوبی با اسرائیل منطقه انحصاری اقتصادی امضاء کرده است. فاز سیزدهم منابع گاز را قبرس جنوبی بصورت یک جانبه در اختیار خود گرفته و با شرکتهای نفت و گاز بین المللی قراردادهای حفاری و استخراج امضاء و به آنها لیسانس اعطا کرده است . منابع گاز شمال قبرس متشکل از فازهای یکم، دوم، سوم است. منابع گاز در مناطق میانی ساحلی قبرس متشکل از فازهای 4 ، 5 ، 6، 7، 8، 9 است. منابع گاز در جنوب قبرس و آبهای ساحلی جنوب جزیره قبرس متشکل از فاز 13، 10 ، 11 ، 12 است.
شرکتهای بزرگ بین المللی به منطقه دریای مدیترانه شرقی هجوم آورده اند.

شرکت انی ایتالیا و شرکت کوگاز کره جنوبی لیسانس مشترک اکتشاف و حفاری و استخراج فازهای 2 ، 3 و 9 را در اختیار دارند. شرکت انی 80 درصد و شرکت کوگاز 20 درصد سهام را دارد.
شرکت توتال فرانسه و انی ایتالیا در فازهای 6 و یازده سهم مساوی دارند و شرکت انی ایتالیا در فازهشتم همه سهام را در اختیار دارد. در فاز 12 شرکت نوبل انرژی آمریکا 35 درصد ، شرکت بی جی انگلیس 35 درصد ، شرکت دلک و آنور اسرائیل 30 درصد سهام را در اختیار دارد.  

ترکیه و قبرس ترک شمالی نه تنها برحق حاکمیت خودبر فازهای 10 و 11 تاکید می کنند بلکه درباره اعمال حق حاکمیت بر سایر فازها بر اساس منطقه انحصاری اقتصادی مختص خوداصرار می ورزند.

شرکت اکسون موبیل آمریکا و شرکت پیرولیوم قطر بصورت مشترک در فاز دهم ، شرکت توتال و انی ایتالیا بصورت مشترک در فاز یازدهم مجوز فعالیت را از قبرس جنوبی کسب کرده اند. مذاکرات آنها درباره کسب مجوز در فازهای یکم، چهارم، پنجم ، هفتم ، سیزدهم با مقامات قبرس یونانی نشین ادامه دارد.

ترکیه یکی از سه دولت ضامن قبرس ، هنگام برگزاری مذاکرات صلح قبرس و سایر مذاکرات دو جانبه و چهار جانبه ، طرح تقسیم مساوی درآمد ومنافع ، تقسیم سود مشترک و تاسیس صندوق سرمایه گذاری مشترک در بخش انرژی را پیشنهاد کرد. اما قبرس جنوبی پیشنهادات ترکیه را رد کرد. هنگام مذاکرات صلح قبرس در دسامبر سال 2011 ، شرکتهای بین المللی در جنوب قبرس در منطقه آفرودیت واقع در فاز دوازدهم میدان گاز کوچکی را کشف کردند.  اسرائیل در آبهای ساحلی اسرائیل(فلسطین اشغالی) در سال 2009 میلادی در دو منطقه تامار و لِوْایِتان میدان گاز کشف کرد. در آبهای ساحلی مصر نیز شرکتهای گاز به اکتشاف گاز پرداختند.

شرکت انی ایتالیا در سال 2015 اعلام کرد که در منطقه ظهر واقع درآبهای ساحلی مصر بزرگترین میدان گاز ی را کشف کرده اند.

شرکت اکسون موبیل آمریکا 28 فوریه 2019 اعلام کرد در فاز دهم جنوب قبرس میدان گازی متوسط کشف شده است. این منطقه “Glaucus-1 گلائوکوس “ نامیده شد.

 ادامه مسئله قبرس به عنوان یک منبع بحران بین المللی تقسیم سهام منابع انرژی دریای مدیترانه شرقی را دشوارتر کرده است. ترکیه و قبرس ترک نشین بر تقسیم مساوی سهام و درآمد انرژی قبرس تاکید می کنند. ترکیه یکی از مهمترین کشورهای مدیترانه شرقی دارای مرزهای ساحلی طولانی است و شرکت نفت ترکیه علمایت اکتشافی خود را در مدیترانه شرقی افزایش داده است. کشتی لرزه نگاری بارباروس خیر الدین پاشا و کشتی حفاری فاتح ترکیه در آبهای ساحلی قبرس شمالی به عملیات اکتشافی خود ادامه می دهند. ترکیه به شرکتهای آمریکایی، ایتالیایی ، فرانسوی و قبرس جنوبی اعلام کرده است : مجوز عملیات اکتشاف و حفاری آنها و اعلام منطقه انحصاری اقتصادی یک جانبه را برسمیت نمی شناسد و اجازه نمی دهد که در مناطق متداخل و مقاطع با مناطق ”منطقه انحصاری ترکیه“ به عملیات خود ادامه دهند. قبرس جنوبی نیز دولت حاکم مطلق بر جزیره قبرس نیست و حق ندارد بصورت یک جانبه منطقه انحصاری اقتصادی اعلام و مجوز عملیات اکتشاف و حفاری و استخراج را صادر کند.

شرکتهای آمریکایی و فرانسوی و انگلیس و دولتهای آنها قبرس جنوبی را دولت حاکم بر کل جزیره قبرس برسمیت می شناسند و مجوز عملیات اکتشاف و استخراج را که از قبرس جنوبی دریافت کرده اند مشروع و حقوقی می دانند. اتحادیه اروپا که بدون حل مسئله قبرس، قبرس جنوبی را به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفت علیرغم مبهم بودن قرارداد حقوق دریاهای سازمان ملل متحد از لحاظ اجرایی ، ترکیه را به رعایت حقوق بین المللی فراخوانده و از دیدگاه قبرس جنوبی حمایت می کند.  بلوکهای اعلام شده گازی در غرب جزیره قبرس با حریم دریایی ترکیه متداخل است. جمهوری ترک قبرس شمالی با توجه به اینکه قبرس جنوبی سعی می کند مناطق شمال و شرق و جنوب جزیره قبرس عملا تحت اختیار خود بگیرد، به شرکت نفت ترکیه مجوز اکتشاف و حفاری میدانهای گاز در این مناطق را صادر کرد. بدین ترتیب قبرس ترک شمالی با اقدامات قبرس جنوبی در راستای اقدام به ایجاد منطقه انحصاری اقتصادی و تشکیل بلوک جدید مقابله کرد. ترکیه با تکیه به حق حاکمیت دریایی  و صدور مجور قبرس ترک شمالی در اطراف جزیره قبرس به  عملیات خود ادامه می دهد.

یوسی آبو Yossi Abu مدیر شرکت دلک و آنور Delek Drilling ve Avner Oil  در تاریخ هشتم مه 2017 در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفته بود: مداوم به آنکارا و استانبول سفر و با مقامات ترکیه درباره انتقال گاز مدیترانه شرقی به اروپا گفتگو می کنیم. گاز تولیدی اسرائیل یا باید از طریق ترکیه به اروپا صادر شود ویا به مصر منتقل و در پالایشگاه های مصر به گاز مایع تبدیل و صادر شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  آنکارا؛ اتحاد راهبردی با غرب
  مولاناشناسان جهان گردهم می‌آیند
  پوتین: اوکراین "سربرنیتسا" نشود
  نخستین موزه اسلامی در مسجد جامع مینسک
  ویژگی های صندلی لهستانی
  عقب‌گرد لهستان و مجارستان در شاخص‌های دموکراسی
  نمایشگاه «عکس ایران» در استانبول افتتاح شد
  کشف جسد ۶ مهاجر در مرز یونان با ترکیه
  Aşk ve Sevgi
  درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب (یونان و روم)
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار