صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 27 بهمن 1398 - 21:52   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  ترکیه با «تدا» به نمایشگاه کتاب تهران می‌آید
  سخنرانی الکساندر دوگین در دانشکده مطالعات جهان
  نمی‌خواهم به مرگ فکر کنم
  لهستان؛ میدان جنگ احتمالی ناتو و روسیه
  کنفرانس اسلام و چالش‌های مدرنیته در بالکان
  جوان لهستانی که در تهران پول پارو می‌کند
  وزیر خارجه کرواسی حفظ برجام را خواستار شد
  عکس/بویکو بوریسوف نخست‌ وزیر بلغارستان
  ظریف و همتای ترکیه‌ای در مونیخ دیدار کردند
  نمایش مستند "شکوه پاسارگاد" در مینسک
  کنفرانس امنیتی مونیخ
  سمپوزیوم "نویسنده و زمان" در بلاروس
  نمایشگاه آثار خوشنویسی ایرانی در بلگراد
  بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران
  موسوی: با لهستانی‌ها مشکلی نداریم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31972صفحه نخست » گزارشجمعه، 17 آبان 1398 - 23:39
فیلم های ایرانی در لیستاپاد
گروه گزارش و تحلیل
  

تاریخچه مختصر جشنواره:
این جشنواره از 1 لغایت 8 نوامبر با شعار "به سوی شادی" برگزار می شود. اولین جشنواره "لیستاپاد" در سال 1994 انجام شد و به منظور پیوند برترین فیلم هایی بود که در فضای پساشوروی ساخته شده بودند. به همین دلیل با عنوان "جشنواره سینمای پساشوروی "لیستاپاد" کار خود را آغاز کرد. فیلم هایی از روسیه، اوکراین، قزاقستان، و آذربایجان در اولین دوره های آن حضور داشتند. به مرور زمان این جشنواره گسترش یافت، از شهرت برخوردار شد، و در سال 2003 رسما جایگاه بین المللی بدست آورد. در آن زمان در مینسک فیلم هایی از لهستان، روسیه، صربستان، بلغارستان، چک، آمریکا، ایران، چین و ژاپن به نمایش گذاشته شدند.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در مینسک، از ابتدا در این مسابقه هیئت داورانی از سینماپردازان، خبرنگاران و بینندگان نظر خود را در مسابقه اعلام می کردند. در سال 1994 فیلم "آنا. از 6 تا 18" اثر نیکیتا میخالکوف بالاترین امتیاز سینماپردازان و خبرنگاران را دریافت کرد. خبرنگاران ارجحیت را به اثر "سازمان تعاونی "دفتر سیاسی" میخاییل پتاشوک دادند. در طی یک هفته، فیلم های این جشنواره را بیش از 20 هزار بیننده در سالن های سینما و تئاتر "آکتیابر" و "تسنترالنی" تماشا کردند.
در سال 1996 تصمیمی برای انتخاب جایگاه جذب بیننده به عنوان جایزه اصلی این جشنواره اتخاذ شد. تا پیش از آن هر سه جایزه "سینماپردازان، خبرنگاران و بینندگان" در جایگاه یکسانی قرار داشتند. از سال 2010 هیئت داوران حرفه ای برنده را مشخص می کنند نه بینندگان.

در سال 2001 افتتاحیه با شکوه "لیستاپاد" برای اولین بار در فضای اصلی کنسرت کشور یعنی در کاخ جمهوری انجام شد که بعدها به سنت پسندیده ای تبدیل شد. در سال 2009 برای اولین بار برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه بلیط فروخته شد.

سالانه در مسابقات "لیستاپاد" حدود 150 فیلم از بیش از 50 کشور شرکت می کنند.

از سال 2014 مسابقه ویژه ای برای فیلمسازان بلاروسی ای برگزار می شود که نه تنها در بلاروس زندگی و کار می کنند، بلکه در دیگر کشورهای جهان نیز فعالیت دارند.

فیلم های ساخت روسیه بارها جزء فیلم های برنده و دارنده جایزه ویژه "طلای لیستاپاد" شده اند. در عین حال، سه بار (در سال های 1999، 2005، و 2008) جایزه اصلی جذب بیننده به آثاری از استانیسلاو گووروخین، کارگردان روسی اعطا شد. علاوه بر آن، گووروخین یکی از سناریوپردازان فیلم "شورش روسی" نیز بود که به عنوان فیلم برتر در سال 2000 انتخاب شد.

اخبار افتتاحیه جشنواره:

جشنواره "لیستاپاد" در سال گذشته به مناسبت 25 سالگی آن با وسعت بیشتری افتتاح گردید. امسال همه چیز به صورت محدودتر و نه چندان پر و پیمان پیش رفت. موضوع مراسم افتتاحیه، 95 سالگی سینمای بلاروس بود. ناتالیا کارچفسکایا، به عنوان معاون اول وزیر فرهنگ برای اولین بار در این جشنواره حضور داشت، اما به طور کلی برای بیست و ششمین بار. به گفته او، مسئولین برگزاری این مراسم سعی دارند که مراسم افتتاحیه مثلا جشنواره کن را کپی برداری نکنند، و چیز دیگری را خلق نمایند.
 
کریستینا یوح النسون، سفیر سوئد اظهار داشت که مهمترین اثر بلاروسی برای او فیلم الم کلیموف با عنوان "برو و تماشا کن" است.

تاتیانا کاروتکویچ از میهمانان این مراسم بود که در سال گذشته به عنوان نامزد روسای این جشنواره و در حال حاضر مدعی صندلی نمایندگان است.

مراسم افتتاحیه با سخنان تبریک آمیز الکساندر لوکاشنکو آغاز، و این خوشامدگویی توسط ایگور پتریشنکو، نخست وزیر بلاروس به زبان بلاروسی قرائت شد.

به گفته پتریشنکو، 26 سال پیش، زمانی که می توان گفت در کشور ما ویرانی بود، زغال، و آردی وجود نداشت، تنها چرنوبیل را داشتیم و مسائل کارگاه های بزرگ مونتاژی که از دوره شوروی باقی مانده بودند، گروهی از طرفداران به ریاست رستیسلاو ایوانوویچ یانکوفسکی ناگهان تصمیم گرفتند که چنین جشنواره سینمایی ای وجود داشته باشد. آن ها به شخص کاملا جوانی که رئیس جمهور ما شده بود یعنی الکساندر گریگورویچ لوکاشنکو مراجعه کردند. او حمایت کرد و من اولین جشنواره را به خاطر دارم... همه پالتو پوشیده بودند، چون بسیار سرد بود. و جشنواره کار خود را آغاز کرد. هم اکنون این جشنواره مشهور و درجه یک است (درجه ای که به صورت قراردادی به جشنواره هایی چون کن، برلین، ونیز و دیگر شهرها نسبت می دهند).

 کارچفسکایا: فیلم های "لیستاپادیک" اصلی ترین ارزش های خانوادگی را تبلیغ می کنند.

معاون اول وزیر فرهنگ درباره مسابقه دارای مخاطب کودک و نوجوان با نام "لیستاپادیک" چنین اظهار عقیده کرد و اصلی ترین ارزش ها را عشق و وفاداری خواند.
پاول اسکالابان، مدیرعامل موسسه انحصاری "کینو ویدئو پراکات" شهرداری مینسک نیز اظهار اطمینان کرد که بینندگان جوان و والدین آن ها لذت و احساسات مثبتی را از تماشای فیلم های این مسابقه دریافت خواهند کرد.

 کارچفسکایا: جشنواره "لیستاپاد" به برند فرهنگی بلاروس تبدیل شده است.

به گفته وی، بسیار مهم است که این برندهای فرهنگی را توسعه دهیم، زیرا تنها به لحاظ توسعه اقتصادی درباره یک کشور قضاوت نمی کنند، بلکه به واسطه پروژه های فرهنگی موجود نیز درباره آن تصور می کنند. هر کشوری نمی تواند به خود اجازه بدهد که جشنواره ای در چنین سطحی داشته باشد که سینماپردازانی از کشورهای مختلف با کمال میل برای شرکت در آن می آیند...

او اظهار داشت که این تنها فرصتی خوب برای شرکت کنندگان جشنواره به منظور ارائه فیلم نیست، بلکه می توانند با کشور مسئول برگزاری این همایش نیز آشنا شوند.

سوارس: سینمای امروز کودک باید بیننده را به فکر وا دارد.

 او رئیس هیئت داوران مسابقه فیلم های دارای مخاطب کودک و نوجوان "لیستاپادیک"، از افراد گزینش در جشنواره و بنیانگذار شرکت آرژانتینی ساخت فیلم های کودک Animachicos است.

به گفته وی، مهمترین امر در ساخت فیلم های کودک، در نظر گرفتن درک و فهم بیننده نوجوان است. او تاکید کرد که "در اینجا رویکرد واحدی وجود ندارد. بسیار دشوار است که فیلمی را برای تمام خانواده تهیه کرد، به گونه ای که اثر نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز جالب باشد. اما باید به این سمت و سو تلاش کرد".

هاینمن: سینمای کودک باید برای تمام خانواده باشد.    

او از اعضای هیئت داوری مسابقه "لیستاپادیک"، نویسنده و کارگردان تئاتر و سینمای آلمان است. به گفته وی، "مهم آن است که بیننده پس از نمایش فیلم تا حدی متفاوت شود، اینکه فیلم چیزی را در درون او تغییر دهد".

فیلم "روکا دنیا را تغییر می دهد" سر آغاز بخش "لیستاپادیک" خواهد بود.    

روکای 11 ساله از سنجابی مراقبت می کند، با افراد بی خانمان دوست است و تلاش دارد دل مادربزرگ خودخواه خود را به دست آورد. داستان تاثیرگذاری از یک دختر بچه مثبت اندیش که با تمام قوا سعی می کند که اثبات کند که حتی یک کودک نیز می تواند دنیا را تغییر دهد، و به عنوان اثر برتر برای کودکان در جشنواره های آلمان، ایتالیا و چک شناخته شده است.

در "لیستاپادیک" فیلم هایی خواهد بود که پیش از هر چیز مسائل مرتبط با دنیای کودکان را مطرح می کند.

ایگور سوکمانوف، رئیس مسابقه فیلم های بخش کودک و نوجوان گفت که در این آثار از مسائلی سخن به میان می آید که دغدغه بیننده نوجوان است.

کاراچفسکی: جشنواره "لیستاپاد" جشنی برای سینماپردازان است.

ولادیمیر کاراچفسکی، مدیر عامل استودیوی سینمای ملی "بلاروس فیلم" گفت: این جشنی است برای افرادی که سینمای بلاروس و بین الملل را دوست دارند. ما پی می بریم که چه اتفاقی در دنیای سینما می افتد و اسامی جدیدی از بازیگران و کارگردانان را می شناسیم...

به گفته وی، این همایش در حال پیشرفت است و تعداد شرکت کنندگان آن دائما در حال افزایش است به نحویکه جغرافیای در حال گسترش شرکت کنندگان حاکی از این امر است

برنامه جشنواره سینمایی "لیستاپاد -2019"

شعار این جشنواره ("به سوی شادی") عنوان فیلم اینگرام برگمان، کارگردان برتری است که در آن از زبان یکی از قهرمانان توضیح فلسفی این مفهوم بیان می شود. شادی، خنده نیست، خوشحالی نیست، روحیه خوب نیست. شادی، چیزی فراتر از عشق و مرگ است، شادی در مسیر درک و شناخت قرار دارد. برای آن که به سوی شادی رفت، باید از آزمایشات و تاثیر و تاثرات بسیاری عبور کرد.

امسال در مسابقه اصلی سینمای نمایشی 12 فیلم حضور دارند که یکی از آثاری که بیشترین احساسات را در جشنواره سینمایی آخر ونیز برانگیخت نیز در این میان قرار دارد، و آن هم فیلم والنتین واسیانوویچ از اوکراین با عنوان "آتلانتیس" است. فیلم های زیر نیز در این بخش بینندگان را بی تفاوت نخواهند گذاشت:

-     "فرزندم، خدانگهدار" (وان سیائوشوآی، چین)،
-     "دونده پابرهنه" (میرلان آبدیکالیکوف، قرقیزستان)،
-     "نفت سفید" (یوسوپ رازیکوف، روسیه)،
-     "و بعد ما رقصیدیم" (لوان آکین، گرجستان، سوئد)،
-     "پرنده رنگ آمیزی شده" (واتسلاو مارگوئون، چک)،
-     "تمرین رشد شخصیتی" (فرهاد شریپوف، قزاقستان)،
-     "جسم خدا" (یان کوماس، لهستان)،
-     "دم – بازدم" (دیتو تیسنتسادزه، گرجستان، روسیه، سوئد)،
-     "شخص جنایتکار" (دیمیتری مامولیا، گرجستان، روسیه)،
-     "گرگ اندیشه" (والریا گای گرمانیکا، روسیه)،
-    "پدر" (پتر ویلچانوف و کریستینا گرووایا، بلغارستان، یونان).

در مسابقه اولین فیلم ها با عنوان "جوانان در رژه" نیز 12 فیلم ارائه شده است که از میان آن ها می توان به
      - "باربرشاپ"( مسخره باز) (همایون غنی زاده، ایران)،
-    "متری شش و نیم" ( سعید روستایی)،
-    "سفید بر روی سفید" (تئو کورت، اسپانیا، شیلی، فرانسه، آلمان)،
-     "روز پس از من" (نیمرود الدار، اسرائیل)،
-     "ایوانا گروزنایا" (ایوانا ملادنوویچ، رومانی، صربستان)،
-     "اشوی یتیم" (خوآن خوآن، چین)،
-     "مقدس ناشناخته" (علاء الدین الجم، مراکش، فرانسه، قطر)، اشاره کرد.

برای مسابقه سینمای مستند 13 فیلم زیر درخواست داده اند:
-    "دور زدن" (ویکتور آسلوک، بلاروس)،
-     "ماشین زمان ما" (یان سون، اس. لئو چیان، چین)،
-     "مجموعه" (الکساندر نانائو، رومانی، لوگزامبورک)،
-     In touch (پاول زمیلسکی، لهستان، ایسلند)،
-     "سرخوشی زندگی" (رکا سابو، مجارستان)،
-     "کشور عسل" (تامارا کوتوفسکا) لوبومیر استفانوف، مقدونیه شمالی).
-    فیلم "خانه ای برای تو" اثر مهدی بخشی مقدم از ایران در این بخش به نمایش درآمد.

نمایش فیلم های مسابقه ملی این جشنواره در روزهای 7-5 نوامبر انجام خواهد شد. ارزیابی این فیلمها توسط الگا داشوک، کارگردان و مستندپرداز بلاروسی، فردی اولسون، تهیه کننده و انتخاب کننده فیلم ها برای جشنواره سینمایی گوتبورگسکی در سوئد به ریاست کشیش توفوم زانوسی، کارگردانی از لهستان انجام خواهند شد.

انیمیشن در مسابقه ملی در آثار زیر ارائه می شود:
-    "خوش تیپ و وحشی" به کارگردانی ناتالیا داروینا،
-     "دانته بئاتریچه" ایرنا کدیوکووا،
-     "مفهوم چنگ" تاتیانا کوبلیتسکایا،
-     "خار" یوگنی نادتوچی،
-    "استاد هنر رایگان" یلنا پتکویچ و
-     "جایگاه برتر در دنیا"ی ایرینا تاراسووا.

   هر شش فیلم در استودیوی "بلاروس فیلم" ساخته شده اند و داستان هایی برای مخاطب کودک، و همچنین بزرگسال هستند که موضوع فرهنگ بلاروس و بین الملل را مطرح می کنند. سانس های فیلم های انیمیشن در سالن سینما و تئاتر "پیانر" برگزار خواهد شد.

پنج فیلم زیر در بخش مسابقه ملی سینمای نمایشی معرفی شده اند:

-    فیلم "ساحل جنگل تنبور" به کارگردانی کیریل گالیتسکی، سوتلانا کولوفسکایا درباره روابط و ترس و وحشت خواهد گفت.
-    اولین نمایش فیلم "روز آخر این تابستان" از یولیا شاتون و نیکیتا الکساندروونا انجام خواهد شد که در مرکز آن دانش آموز سال های آخری قرار دارد که روز آخر تابستان را پشت سر می گذارد و
-    فیلم "1986" به کارگردانی لوتار خرتسوگ آلمانی به این دلیل در قسمت مسابقه ملی قرار گرفت که به طور کامل در بلاروس فیلمبرداری شده بود و در آن تعداد زیادی از سینماپردازان بلاروسی مشارکت داشته اند. این فیلم بلاروس امروز را نشان می دهد، و درد تراژدی چرنوبیل را منعکس می کند.

-    علاوه بر آن، فیلم هایی همچون "جهنم ساشا" از نیکیتا لاورتسکی و "دریاچه خوشبختی" از الکسی پولویان به نمایش گذاشته خواهند شد.

در مسابقه ملی بخش سینمای مستند فیلم های زیر برای پیروزی به رقابت خواهند پرداخت:
-    "مربی ورزش" به کارگردانی الگا آبرامچیک،
-    "بازی در آثار کلاسیک" از داریا دمورا،
-     "یک خانواده" از ناتالیا ژامویدیک،
-    "بیماران جیوه" ساشا کولاک و بن گز،
-     Summa از آندری کوتیلو،
-    "زمستان را پشت سر گذاشتن" از یوا0کاترینا ماخووا،
-     "مادربزرگ من از مریخ" از الکساندر میخالکوویچ،
-    "سفر بزرگ پادشاه نیکلای خریستوفور رادزیویل سیروتکی" از یوری تیوفییف،
-     "هنر ناب" از ماکسیم شوِد.

در برنامه "لیستاپادیک" برای فیلم های دارای مخاطب کودک و نوجوان، پخش فیلم ها از 2 لغایت 5 نوامبر انجام خواهد شد، و 8 فیلم زیر به نمایش گذاشته می شود:
-    "بلبل می تواند بخواند" (ریما داس، هند)،
-     "استعمار" (ژنوییوا دیولیود-دِ سل، کانادا)،
-    "کودک سانجا" (چژان گودون، چین)،
-     "تابستان باورنکردنی من با تس (استیون وائوترلود، نیدرلند، آلمان)،
-     "نامتوازن" آمارتین لوند، نروژ)،
-     "چوسکیت" (پریا راماسوبان، هند)،
-    "روکا دنیا را تغییر خواهد داد" (کاتیا برنات، آلمان) و
-    "آلفونس تسیترباکه – شمارش معکوس آغاز شد" (مارک شلیختر، آلمان، فیلم خارج از مسابقه).

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  رایزنی ظریف با وزیر امور خارجه کرواسی
  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در صربستان
  در رثای پوران شریعت رضوی وارثی امین
  بوسنی‌ و هرزگوین؛ آخر خط مهاجران
  استعفا در پی جنجال رومن پولانسکی
  نمایشگاه آثار خوشنویسی ایرانی در بلگراد
  برگزیت، بالکان، اتحادیه اروپا
  مسکو در مورد ادلب به ترکیه هشدار داد
  مصلایی برای قضاوت به مجارستان می رود
  موسوی: با لهستانی‌ها مشکلی نداریم
  سمپوزیوم "نویسنده و زمان" در بلاروس
  کنفرانس امنیتی مونیخ
  عکس/بویکو بوریسوف نخست‌ وزیر بلغارستان
  جوان لهستانی که در تهران پول پارو می‌کند
  نمایش مستند "شکوه پاسارگاد" در مینسک
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار