صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 20 مرداد 1399 - 12:28   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  اتحاد ایران و روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  تاریخ انقلاب روسیه
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  طریقت خواجگان نقشبندیه و هفت پیر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31852صفحه نخست » گزارشیکشنبه، 28 مهر 1398 - 10:48
توافق 13 ماده‌‌ای ترکیه و آمریکا
محمود فاضلی
  

سرانجام پس از حدود 5/4 ساعت گفتگو میان اردوغان رئیس جمهور ترکیه با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا و همچنین مذاکرات هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور توافقی 13 ماده‌ای با هدف توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه حاصل و آنکارا عملیات 5 روزه نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه را به تعلیق در آورد. طبق این توافق، عناصر گروه ی.پ.گ به خارج از محدوده منطقه امنی که با عمق 32 کیلومتر ایجاد خواهد شد، عقب نشینی خواهند کرد و سپس ترکیه عملیات را کاملاً متوقف خواهد کرد و در نتیجه آمریکا نیز تحریم‌ها علیه ترکیه که با امضای ترامپ، به اجرا گذاشته شده بود را لغو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا) به نقل از اعتماد، در 3 ماده اول این توافق ضمن تأیید اهمیت روابط بین ترکیه و آمریکا به عنوان دو هم پیمان ناتو، تأکید شده است که آمریکا نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه ناشی از مرز سوریه را درک کرده و در این راستا افزایش همکاری و هماهنگی‌های دو کشور ضروری خواهد بود. حوزه دیگری که دو کشور با یکدیگر هماهنگی خواهند داشت مبارزه با گروه تروریستی داعش است. همچنین ترکیه در خصوص عدم آسیب‌رسانی به غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل خود به آمریکا ضمانت داد. پنج ماده آخر نیز از مهم‌ترین بخش‌های این توافق است. ماده نهم از لحاظ تأمین خواسته‌های ترکیه از آمریکا بسیار حائز اهمیت است. توافق مجدد برای جمع آوری سلاح‌های گروه تروریستی ی.پ.گ، امحای مواضع این گروه و ایجاد منطقه امن از دیدگاه آنکارا دستاورد کوچکی نیست. درماده دهم توافق، ضمن تأکید بر اینکه منطقه امن در درجه اول تحت کنترل ارتش ترکیه خواهد بود، تأکید شده است که روند ایجاد این منطقه با هماهنگی ترکیه و آمریکا به اجرا گذاشته می‌شود. ماده یازده که به عنوان یک موضوع کلیدی توافق است، امتیازاتی است که طرفین به یکدیگر خواهند داد. ترکیه پذیرفته است که ظرف مدت 120 ساعت عملیات را به طور موقت متوقف کرده و در پایان این مهلت نیز پس از اتمام روند خروج عناصر ی.پ.گ از منطقه، عملیات را کاملاً متوقف نماید.

یکی از موضوعات مهم این توافق چگونگی ایجاد منطقه امن خواهد بود. به باور وزیر خارجه ترکیه اگرچه این موضوع در این توافق جای ندارد ولی عقب‌نشینی گروه ی.پ.گ شامل منطقه‌ای به عمق 32 کیلومتر که پیشتر از سوی ترامپ به عنوان عمق منطقه امن مطرح شده بود، می‌باشد. در این توافق عبارتی مبنی بر اینکه در پی توقف عملیات نظامی ترکیه نیروهای این کشور از منطقه خارج خواهند شد، وجود ندارد.

اولین توافق بین ترکیه و آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه درتاریخ 7 اگوست 2019 حاصل شده بود. درچارچوب این توافق، عناصر نیروهای دموکراتیک سوریه که ستون فقرات آنرا عناصر گروه تروریستی ی.پ.گ تشکیل می‌دهد از مناطق نزدیک به مرز ترکیه عقب‌نشینی کرده و آمریکا و ترکیه در منطقه عملیات گشت‌زنی مشترک آغاز کردند. اما بعداً ترکیه با استناد به اینکه خواسته‌های این کشور به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته و عدم پایبندی آمریکا به وعده‌های خود، عملیات نظامی را آغاز کرد.

ترامپ از اردوغان، بابت توافق حاصله طرفین تشکر کرد و آن را یک روز فوق‌العاده در خاورمیانه توصیف کرد. آمریکا در مقابل این اقدام آنکارا، تحریم‌ها علیه ترکیه را لغو کرده و برای عدم اعمال تحریم‌های جامع‌تر  و شدیدتر علیه ترکیه نیز به این کشور ضمانت داده شده است. بی‌شک تحولات روزهای گذشته دشوارترین دوران در روابط بین ترکیه و آمریکا بوده است.

آمریکایی‌ها همچنین خود را موظف می‌کنند که گروه مسلح YPG با سلاح‌هایش از این منطقه عقب‌نشینی کند؛ این کشور همچنین موافقت می‌کند که ترکیه بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوریه‌ای که اهل این منطقه هستند را آغاز کند. ترامپ، گرچه می‌تواند رجزخوانی ‌کند و آن را «یک روز بزرگ برای تمدن» و «جان میلیون‌ها نفر نجات یافت» بخواند و مدعی شود آتشی را که خودش برافروخته بود، خاموش کرده است، اما آمریکا در سوریه موقعیت و نفوذ بین‌المللی خود را از دست داده است. برخلاف ترامپ، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و چاک شومر، رهبر سناتورهای دموکرات در مجلس سنا این توافق را به عنوان «حیله» ارزیابی کردند. این توافق به طور جدی اعتبار سیاست خارجی آمریکا را تضعیف کرده و به هم پیمانانمان و همچنین دشمنانمان پیام خطرناکی مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن سخنان ما، می‌فرستد. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از هیچ یک از خواسته‌های خود منصرف نشد. رئیس جمهور ترامپ همه خواسته‌های او را برآورده کرد.

وضعیت جدید در میدان و پیشروی نیروهای دولت سوریه تا نزدیکی مرز ترکیه،  انجام یک توافق جدید بین آنکارا و مسکو را ضروری می‌کند. دیدار آتی اردوغان با پوتین، در 22 اکتبر و همزمان با پایان مهلت 120 روزه بر اهمیت این دیدار افزوده است. ورود نیروهای روسیه و ارتش سوریه به منبج و کوبانی پس از خروج آمریکا از این مناطق، منجر به حضور نیروهای ترکیه، روسیه، سوریه و آمریکا در یک خواهد شد و گفته می‌شود موقعیت این دو شهر از طریق کانال‌ های موجود میان ترکیه و روسیه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. ترکیه که تا پیش از این با آمریکا مذاکره می‌کرد، از این پس مجبور به مذاکره با روسیه نیز خواهد بود.

پس از این توافق، اردوغان خود را تنها پیروز این عملیات می‌داند. به باور او عملیات چشمه صلح دو هدف اساسی دارد. دور کردن گروه تروریستی از مرزهایمان و هدف دوم تشکیل منطقه امن است. ما قبلاً بازگشت 366 هزار شهروند سوری به مناطقی که عملیات انجام داده‌ایم را فراهم آورده بودیم. بعد از انجام دیدار با مقامات آمریکا آنها قول دادند ظرف 120 ساعت، یعنی 5 روز عناصر تروریستی را از منطقه خارج خواهد کرد. در این میان نیروهای مسلح ترکیه از منطقه جدا نخواهند شد. بعد از اینکه منطقه به ارتش ترکیه واگذار شود، عملیات پایان خواهد یافت و تمامی فشارها علیه کشورمان لغو خواهد شد. اما اگر امریکا به قول خود عمل نکند، عملیات از جایی که متوقف شده بود، با عزم بیشتر ادامه خواهد یافت.

اردوغان تنها شرط خود را پاکسازی پ.ک.ک/ی.پ.گ در هر نقطه که دولت سوریه حضور دارد، اعلام کرده و این که اگر گروه‌های تروریستی را از کوبانی خارج کنند، از لحاظ ما هیچ مشکلی باقی نخواهد ماند. تنها خواسته ما رانده شدن گروه تروریستی از این مناطق است. اگر به هشدارهایی که درمورد پ.ک.ک/ی.پ.گ می‌دادیم، گوش می‌کردند، ما این عملیات را انجام نمی‌دادیم. کسانی که ادعا می‌کنند به سبب این عملیات، داعش مجدداً احیاء خواهد شد و قتل عام‌ها علیه غیرنظامیان افزایش خواهد یافت، هوادار گروه تروریستی هستند. ترک‌ها مدعی‌اند این توافق به نفع اردوغان است و ترامپ و ی.پ.گ هر دو بازنده هستند. ترکیه به هدف خود برای خروج ی.پ.گ از شمال سوریه دست یافت.

پس از اعلام این توافق و پیام‌های گرم متقابل اردوغان و ترامپ، به شکل اشارات مثبت در راستای بهبود روابط ترکیه-امریکا و تاکید بر این نکته که «ترکیه به همه خواسته‌های خود رسیده است وضعیت بازار ارز ترکیه شاهد علامت‌های مثبتی بود.اجرای وعده‌های آمریکا به ترکیه در شمال سوریه، بر بازارهای داخل کشور تاثیر مثبت داشته است. در حالی که مقامات وابسته به دولت این عملیات را «پیروزی بزرگ، اردوغان استوار ایستاد، غرب به زانو در آمد و پیروزی ترکیه در منطقه امن» می‌دانند، بعضی از مخالفین داخلی معتقدند «آمریکا به خواسته‌های خود رسید. اینکه ترکیه به کدام خواسته‌های خود رسیده و یا نرسیده است را در روزهای آینده خواهیم دید.»

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  تاریخ انقلاب روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  اتحاد ایران و روسیه
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار