صفحه اول     سیاسی     اقتصادی     اجتماعی     ورزشی     فرهنگی     تصویری     تماس با ما     تبلیغات     پیوندها     RSS  
دوشنبه، 20 مرداد 1399 - 11:35   
  تازه ترین اخبار:  
 
 آخرین مطالب
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  اتحاد ایران و روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  تاریخ انقلاب روسیه
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  طریقت خواجگان نقشبندیه و هفت پیر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 31774صفحه نخست » گزارشسه شنبه، 16 مهر 1398 - 19:05
مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه
احمد مرجانی نژاد
  

چرخش دونالد ترامپ علیه کردهای سوریه، مجوزبه اردوغان برای سرکوب نگرانی چندساله است. احزاب کردی به آنکارا هشدار داده‌اند که حمله مذکور،به جنگ تمام عیاری منجر خواهد شد.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز شنبه 5 اکتبر2019 اعلام کرد: ترکیه آماده انجام علمیات در شرق رود فرات در شمال سوریه است. هدف ترکیه برقراری صلح در شرق فرات از طریق پاکسازی منطقه از تروریست‌ها است، ما طرح اقدام و آمادگی‌های‌مان را کامل کردیم. دستورات لازم داده شده است، زمان عملیات مشخص شده و به زودی انجام خواهد شد. این عملیات شامل نیرو‌های هوایی و زمینی خواهد بود. در حالی که تضعیف پتانسیل های منطقه ای، راهبرد ثابت غرب به رهبری آمریکا است. کاخ سفید، یک‌شنبه شب 6 اکتبر2019 ، با صدور بیانیه‌ای از تماس تلفنی و توافق اردوغان - ترامپ، خبر داد، دراین بیانیه آمده است: ترکیه به زودی در شمال سوریه عملیاتی آغاز خواهد کرد. نیرو‌های مسلح آمریکا از این عملیات حمایت نخواهند کرد و در آن نقشی نخواهند داشت. ضمن آن که نیرو‌های نظامی آمریکا در منطقه عملیات حضور نخواهند داشت.

شرح واقعه:
به گزارش پایگاه تحلیلی – خبری ایران بالکان (ایربا)، در شمال سوریه ، نیرو‌های کردی عرب ، ترک تبار متعددی وجود دارند که مهم ترین آن‌ها، «حزب اتحاد دمکراتیک/ PYD » است. این حزب کردی، مساحت قابل توجهی از شمال، شمال شرق سوریه را در کنترل دارد و هزاران مرد مسلح را در قالب نیرو‌های موسوم به «یگان‌های مدافع خلق/ YPG » ساماندهی کرده است. این یگان‌ها، مهم ترین بخش گروه«نیرو‌های دمکراتیک سوریه/ معروف به قسد» است. جمهوری ترکیه،« قسد» را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند. اما از آنجا که آمریکا روابط نظامی نزدیکی با این گروه داشت، ترکیه نتوانست آن را نابود کند. اما اینک ظاهرا، ترامپ، فرمان تیر خلاص به « قسد» را صادر کرده است. نیروهای نظامی، امنیتی جمهوری ترکیه از سال ۲۰۱۶ .م، تاکنون، حداقل دوبار در خاک سوریه عملیات نظامی انجام داد. نخستین عملیات با نام «عملیات سپر فرات» در آگوست ۲۰۱۶.م، شروع شد و در آن ترکیه با نیرو‌های موسوم به «نیرو‌های دمکراتیک سوریه» متشکل از احزاب مسلح کردی و برخی نیرو‌های عرب تبار درگیر شد. هفت ماه بعد این عملیات، بدون اینکه احزاب مسلح کردی را از بین ببرد، به پایان رسید.
عملیات دوم، با نام «عملیات شاخه زیتون» در ژانویه ۲۰۱۸.م، در منطقه « عفرین » آغاز شد. مهم ترین درگیری‌ها در این عملیات، حدودا دو ماه طول کشید. اما این عملیات هم به رغم بیرون راندن کرد‌ها از عفرین، نتوانست احزاب مسلح کردی را کاملا از بین ببرد. در جریان این دو عملیات، نیرو‌های کردی از شهر‌هایی مانند: الباب- جرابلس- اعزاز- عفرین، اخراج شدند. اما هنوز هم نیرو‌های کردی مستقر در شهر« تل رفعت» ، هرازگاهی به این شهر‌ها حمله می‌کنند. عملیات جدید ترکیه، این نیرو‌ها را هدف قرار خواهد داد.در تمام مدتی که ترکیه به انجام حمله به شمال سوریه تهدید می‌کرد، آمریکا از پذیرش حمله ترکیه خودداری می‌کرد.

مقامات آمریکا و برخی رسانه‌های این کشور، کرد‌های سوریه را متحد مهم آمریکا می‌دانستند. اما ترامپ این سیاست را تغییر داد و با عملیات ترکیه در سوریه رسما موافقت و اعلام کرد. اینک ، آمریکا به نوعی بعد از مدت‌ها برای مداخله آنکارا در این منطقه چراغ سبز نشان داده است. برخی ناظران معتقدند که آنکارا - واشنگتن بر سر سوریه معامله کرده‌اند.از سوی دیگر، ترکیه امیدوار است که با اخراج نیرو‌های کردی از برخی مناطق شرق فرات، آورگان سوری، که عمدتا عرب تبار هستند را در این منطقه اسکان دهد. اردوغان روز شنبه 5 اکتبر2019 صریحا به این مسئله اشاره کرد و گفت: هم به خاطر امنیت ملی و هم برای تضمین بازگشت سوری‌ها از ترکیه به کشور خودشان، ترکیه باید این عملیات در شرق فرات را انجام دهد و موفق شود. در پی موافقت ترامپ با عملیات ترکیه در شمال سوریه، روز دوشنبه 7 اکتبر2019 ، نیرو‌های آمریکا عقب نشینی از مناطق عملیات را آغاز کردند. کاخ سفید یک تصمیم استراتژیک گرفته و کرد‌های سوریه را در برابر عملیات قریب الوقوع ترکیه تنها گذاشته است.

آرزوهای اردوغان ، در شمال سوریه عبارتند از:
1-    کسب حمایت آمریکا از عملیات نظامی ترکیه در سوریه
2- قطع کمک‌های نظامی آمریکا به کرد‌های سوریه
3-    ریشه کن کردن احزاب مسلح کردی در سوریه

و برنامه های ترامپ شامل:
1-    فراهم سازی مقدمات خروج نیرو‌های آمریکا از شمال سوریه
2-    مشخص سازی تکلیف اسرای داعش در سوریه
3-    تداوم مذاکرات هم زمان واشنگتن با آنکارا ، مخالفین بشار اسد ، کرد های سوریه .

 البته اردوغان با درک برنامه های ترامپ، ،پیشنهادهای اغواکننده‌ای به ترامپ داد. او مسئولیت این اسراء را برعهده گرفت. کاخ سفید صریحا به این مسئله اشاره کرد که بسیاری از اسرای داعش از اروپا آمده بودند. آمریکا به فرانسه، آلمان و سایر کشور‌های اروپایی فشار آورده است که آنان را تحویل بگیرند. اما اروپایی‌ها قبول نکردند. آمریکا نیز هزینه نگهداری اسرای داعش را قبول نخواهد کرد. اما گویا اینک ترکیه مسئولیت نگهداری از این اسرا را پذیرفته است. .

علل تغییر راهبرد آمریکا
پس از ظهور داعش، احزاب کردی سوریه به سختی تلاش کردند که خود را بهترین شریک در مبارزه با این گروه تروریستی نشان دهند و در ابتدای امر هم توانستند حمایت آمریکا را بدست آورند. اما اکنون پس شکست داعش، یا حداقل تضعیف آن، ظاهرا احزاب کردی، اهمیت خود را نزد آمریکا از دست داده‌اند. گذشته از این، دونالد ترامپ تمایل شدیدی به خارج کردن نیرو‌های آمریکا از سوریه دارد، اما به دلیل پیچیدگی‌های اوضاع میدانی سوریه، نتوانست این دستور را کاملا عملی کند. اردوغان، همواره سعی می‌کرد مستقیما با ترامپ صحبت کند، چون نگران بود که اطرافیان ترامپ، بویژه جان بولتون ، نظر او را عوض کنند.

 ظاهرا، تاکتیک اردوغان به نتیجه رسید و ترامپ، حمایت از کرد‌ها را متوقف کرد. اما ، پس از افزایش موج انتقادات از تصمیم جنجال برانگیز ترامپ برای خروج یکباره نیروهای آمریکایی از سوریه، وی در سلسله توییت هایی به دفاع از اقدام خود و پاسخ به منتقدان پرداخت و نوشت: کردها همراه ما جنگیدند با مقدار پول و تجهیزات زیادی که از ما دریافت کردند. آنها دهه ‌هاست که با ترکیه می‌جنگند. من برای سه سال است که این جنگ را متوقف کرده‌ام اما زمان آن است که از این جنگ‌های بی پایان مسخره خارج شویم. بسیاری از آنها قومی و قبیله‌ای هستند. ما باید سربازان خود را به خانه بازگردانیم. ما در جایی می‌جنگیم که در جهت منافع‌مان باشد.

 ترامپ، هم چنین، طی بازنشر یک ویدئو از « مایکل دوران» کارشناس مسائل خاورمیانه از « موسسه هادسون » پرداخت که گفته بود: آمریکا نه با کردهای سوریه بلکه با گروه تروریستی پ.ک.ک همکاری می‌کند. در دوره اوباما از « پ.ک.ک » دشمن متحدمان ترکیه، حمایت کردیم ، نه از کردها، با این سیاست، جنگ میان ترکیه – و حزب کارگران کردستان را شدت بخشیدیم، ضمن آن که ندانسته آنکارا را به آغوش مسکو، هل می‌دادیم.  از طرف دیگر ترامپ سعی کرد با تهدید ترکیه به عدم انجام حمله نظامی، بخشی از انتقادات داخلی و خارجی نسبت به تصمیم خود را خنثی کند. وی در صفحه توئیتر خود نوشت: همانطور که قبلا قویا اعلام کرده ام، و تنها برای تاکید بیشتر می گویم، اگر ترکیه کاری انجام دهد که من با هوش سرشار و غیر قابل قیاس خودم ، آن را خارج از حد و مرز تعیین شده ارزیابی کنم ، کل اقتصاد ترکیه را تخریب و نابود می کنم. قبلا هم این کار را انجام داده ام.

عکس العمل اکراد و مجامع جهانی
در واکنش به تصمیم های اخیر واشنگتن، کردهای شمال سوریه دست به تظاهرات زده و اعتراض خود را به تصمیم آمریکا اعلام کردند. گروهی از مردم شهرهای رقه، دیرک، قامیشلی و ... به سمت نوار مرزی حرکت کرده اند. کرد ها، از آمریکایی ها می خواهند صحنه را برای حملۀ نظامی ترکیه آماده نکنند. سخنگوی ارتش دموکراتیک سوریه « مصطفی بالی» در توئیتر نوشت: علی رغم توافق مکانیسم امنیتی و متعاقب آن تخریب استحکامات ، نیروهای آمریکایی به مسئولیت خود عمل نکردند و منطقۀ مرزی را تخلیه کردند تا به صحنۀ نبرد تبدیل شود، ما انتظار نداریم ایالات متحده از شمال سوریه محافظت کند اما مردم اینجا یک توضیح دربارۀ توافق مکانیسم امنیتی، تخریب استحکامات و عدم عمل نیروهای آمریکایی به تعهداتشان طلبکارند.
 از سوی دیگر کانتون کردها در شمال و شرق سوریه نسبت به خطرات بازگشت نیروهای داعش، به اردوگاه آوارگان الهول در صورت انجام عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات هشدار داد. کردهای سوریه، طی اعلام و انتشار بیانیه ای ، جهت تحریک جامعه جهانی به مقابله با تجاوز ترکیه ، تهدید به آزادسازی اسرای داعشی تحت اختیار خود کرده اند. مناطق تحت سیطره‌ کردها در دوره پیروزی‌های نظامی علیه گروه تروریستی داعش شاهد بزرگترین و خطرناک‌ترین موج مهاجرت و آوارگی بوده است که آخرین آن درگیری« الباغوز» بود که نقطه عطف معادله بحران سوریه و خاورمیانه به شمار می‌آید.از میان اشخاص حاضر در اردوگاه الهول30890 پناهجو عراقی، 30314 آواره سوری و 10454 مهاجر زن از کشورهای مختلف، از اعضای خانواده گروه‌های تروریستی هستند که خطر آنها کمتر از هزاران داعشی که در بازداشتگاه‌های نیروهای سوریه دموکراتیک هستند، نیست. در حالی که واشنگتن و آنکارا، برای انجام عملیات در خاک سوریه برنامه‌ریزی می‌کنند، دولت بشار اسد، بار‌ها این دو کشور را متجاوز به خاک خود خوانده و خواستار خروج فوری آن‌ها از سوریه شده است. هم چنین طبق آخرین اخبار دریافتی از منابع کردهای شمال سوریه، با افزایش احتمال حمله ترکیه به شمال سوریه، مشاور دولت خودخوانده در شمال و شرق سوریه از آمادگی کُردها برای توافق با دمشق خبر داد.

در یکی از واکنش ها ی بین المللی،فرانسه که از اواخر سال 2018 با تعدادی از نظامیان خود حضور محدودی در شمال سوریه دارد از ترکیه خواست تا از اقدام‌هایی که به منافع ائتلاف علیه داعش ضربه می‌زند خودداری کند. « الکسی پسکوف» ،سخنگوی کاخ کرملین از عدم گفتگوی میان پوتین و اردوغان در مورد شمال سوریه خبر داد و تاکید کرد: تمامی نیروهای بیگانه‌ غیرقانونی باید از خاک سوریه خارج شوند، امیدواریم که ترکیه در تمامی شرایط به اصل حفظ تمامیت ارضی سوریه پایبند باشد، کرملین تعهد ترکیه در زمینه حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت سیاسی آن را درک می‌کند و تمامیت ارضی سوریه نقطه آغاز در چارچوب تلاش‌ها برای ایجاد راه حل برای بحران سوریه و تمام مسائل دیگر است.
« فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به هرگونه عملیات نظامی ترکیه علیه نیروهای کرد در شمال سوریه هشدار داد و اعلام کرد: با توجه به اظهارات ترکیه و آمریکا در مورد تحولات اوضاع ،ضمن اذعان به نگرانی‌های مشروع ترکیه، اتحادیه اروپا از همان ابتدا اعلام کرده است که یک وضعیت پایدار، هرگز با ابزارهای نظامی حاصل نمی‌شود.»
از منظر مخالفین اردوغان، طرح جنگ خارجی در اراضی سوریه ، عامل بر انگیختن احساسات ملی گرایانه شهروندان ، برگ برنده اردوغان جهت جلوگیری از تجزیه حزبش و نیز جلوگیری از شکست در انتخابات آتی ریاست جمهوری، محسوب می گردد. از سویی  در برنامه خروج امریکا از سوریه، یک معامله پشت پرده بین اردوغان- ترامپ و از طرفی، بده بستان هایی بین آمریکا و روسیه، وضع گردیده است. برای تحلیل رفتار اخیر ترامپ باید نگاهی به سنت های سیاسی امریکا انداخت که بر اساس دو گانه های « منفعت- ارزش» و « مداخله گرایی- انزوا گرایی» بناء نهاده شده است.

 ترامپ معمولا در سیاست خارجی انزوا گرا و در رفتار طرفدار منافع است. وی در انتخابات ریاست جمهوری نیز خواهان خروج از سوریه بودو از سیاست های جورج بوش بابت جنگ عراق بسیار گله مند بود. در واقع ترامپ خواهان حضور کم تر نیروهای امریکا در کشورهای دیگر است. بویژه آن که به استناد گزارش های رسانه های گروهی آمریکا، در انتخابات بعدی مسئله اقتصادی در راس قرار خواهد گرفت. به همین دلیل ترامپ به دنبال آن است که هزینه های کشور را در خارج کم کند. ترامپ به دنبال پیروزی در انتخابات بعدی است، اما پنتاگون به دنبال سیاست های بلند مدت است. البته، عملکرد شبه نظامیان کُرد در سال های گذشته به گونه ای بوده که اینک محکوم به پذیرش توافق آمریکا - ترکیه هستند.

 آمریکایی ها در مناطق اشغالی سوریه برای حفظ منافع خود تلاش می کنند و اگر شبه نظامیان کُرد در زمین آنان بازی نکنند ، مهره سوخته به شمار می آیند و قربانی می شوند. در حال حاضر ،تنها راه نجات نیروهای شبه نظامی کُرد ، بازگشت به آغوش ملت سوریه است و مذاکرات سیاسی تنها راهکار برای حل مشکلات به وجود آمده است. مسلما، تصمیم‌گیری اخیر کاخ سفید، جنگ هشت ساله سوریه را طویل‌تر خواهد کرد و موجب خواهد شد کردها به سوی «بشار اسد» بروند و با ارتش ترکیه که در ناتو جزء قوی ترین ارتش هاست، درگیر شوند.
در حالی که تضعیف فرصت ها و ظرفیت های با ارزش جمهوری ترکیه که طی بیست سال اخیر کسب گردیده است، راهبرد ثابت غرب به رهبری آمریکا است، در قبال حمله نظامی آنکارا به اراضی سوریه، باید منتظر ماند و دید که واکنش های رسمی و عملی تهران و مسکو به عنوان متحدان اصلی سوریه و نیز جبهه مقاومت و سایر طرفداران دولت بشار اسد ، چه خواهد بود؟

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیینده ترین مطالب
  چراغ سبز آمریکا برای محاصره ترکیه
  علاقمندی مجارستان برای واردات گاز ترکمنستان
  برگزاری رقابت های شطرنج در لهستان
  عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق
  نگرانی مردم رومانی از احتمال بیکاری
  نقد و طنز در رمان‌های میلان کوندرا
  عکس/ ادامه اعتراضات خیابانی در بلاروس
  آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس
  تاریخ انقلاب روسیه
  جاری شدن سیل در یونان
  اتحاد ایران و روسیه
  کشمکش برسر ذخایر گاز شرق مدیترانه
  لایحه حمایت از سرمایه گذاری ایران و کرواسی
  پیشتازی قاطع لوکاشنکو در انتخابات بلاروس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
کلیه حقوق محفوظ است؛ استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
info@iranbalkan.net
پشتیبانی توسط: خبرافزار